Для підтримки комфортного мікроклімату в приміщенні велике значення має теплоізоляція огороджувальних конструкцій. Утеплений підлогу може стати причиною 20% тепловтрат і появи конденсату, що створює сприятливі умови для поширення цвілі і грибків. Саме тому утеплення підлоги пінополістиролом або будь-яким іншим сучасним теплоізолятором має стати однією з головних задач при проектуванні будинку.

Теплоізоляційний «сендвіч»

Зміст

 • Характеристики теплоізоляційних матеріалів
 • Чим утеплити підлогу?
  • Утеплення пінопластом
  • Застосування пінополістиролу (піноплекс)
  • Використання поліуретану
 • Інші варіанти утеплення підлоги
  • Мінеральна вата або скловолокно
  • Гіпсоволокно
  • Керамзит
 • Технологія утеплення підлоги по грунту
 • Теплоізоляція підлоги по лагам
 • Сучасний ринок пропонує таку кількість теплоізоляційних матеріалів, що вибрати підходящий не так-то просто. Для початку слід знати, якими властивостями повинен володіти утеплювач.

  ? Характеристики теплоізоляційних матеріалів

  Від якості утеплювача залежить успіх усього заходу. Це зрозуміло. А ось якими конкретно властивості повинен мати теплоізолюючий матеріал, багатьом не зовсім ясно. Давайте розбиратися.

  Якісний теплоізолятор повинен відповідати цілому ряду вимог, в ідеалі він повинен бути:

  • негорючим;
  • екологічним;
  • легкомонтируемым;
  • неподверженным розтріскування і малосжимаемым;
  • непридатним для проживання гризунів і комах;
  • максимально безшовним;
  • шумоизолирующим;
  • інертним до металів;
  • незмінним під впливом вологи;
  • незмінним в умовах різниці температур.

   Будь утеплювач повинен володіти цілим набором якостей

  Всі сучасні утеплювачі діляться на 2 великі групи:
  1. Утеплювачі з мінеральних волокон (мінеральна вата, скловата) випускаються у вигляді плит, матів, рулонів.
  2. Утеплювачі із спінених полімерних матеріалів (пінополістирол, пінопласт, пенопропілен, пінополіуретан, пінополіетилен) випускаються у вигляді блоків, панелей, плит.

  За ступенем водонепроникності утеплювачі бувають:

  • дифузні, що складаються з водовідштовхувальних волокон (мінеральна вата, скловата). Основна перевага — здатність «дихати», тобто випускати з приміщення пар;
  • герметичні (пінопласт і похідні) подібно целлофану не пропускають вологу в 2-х напрямках. При їх використанні необхідно мати продуктивну вентиляцію, щоб конденсат не осідав на стелі і стінах.

  При виборі матеріалу необхідно враховувати конструктивні особливості споруди (монолітні, дерев’яні, залізобетонні, збірні та інші підстави підлоги) та умови експлуатації.

  ? Чим утеплити підлогу?

  Різноманіття видів утеплювачів вимагає знання їх плюсів і мінусів. В іншому випадку сюрпризів не уникнути. Розглянемо сучасні теплоізоляційні матеріали детальніше.

  ? Утеплення пінопластом

  Утеплення підлоги пінопластом практикується повсюдно. Цей матеріал має безліч модифікацій, але в цілому являє собою білий газонаповнений полімер, що складається з безлічі дрібних кліток спіненого полістиролу. Володіючи чудовими властивостями теплопровідності і паропроникності, пінопласт, близько півстоліття відомий як кращий спосіб влітку зберегти в приміщенні прохолоду, а взимку — тепло.

  Пінопласт — універсальний утеплювач

  В характеристики варто додати стійкість до поширення мікроорганізмів, вогнестійкість, збереження початкових властивостей тривалий час (термін експлуатації більше 40 років), відсутність деформації, безпека для здоров’я людини.

  Деякі помилково вважають, що пінопластом можна називати лише екструдований пінополістирол, той, який кришиться на окремі кульки. Але це не так. Ще є пінополіпропілен, пінополіетилен, пінополіуретан, є його різновидами.

  ? Застосування пінополістиролу (піноплекс)

  Екструдований пінополістирол — пористий тип пінопласту на основі стиролу, який проводиться безпресовим методом. Процес виготовлення відбувається шляхом спінювання летючим нафтопродуктом — пентаном під парами води. В результаті утворюється структура, демонструє чудові тепло – і влагоізоляціонние властивості, завидну механічну міцність та тривалий термін використання.

  Так виглядає пінополістирол всередині

  Головним мінусом є поява ефекту целофанового кулька (пароізоляції). Однак, вирішення цієї проблеми вимагає лише наявності хорошої вентиляції.

  ? Використання поліуретану

  Технологію утеплення за допомогою пінополіуретану можна назвати новим словом в будівництві. Поліуретан — утеплювач останнього покоління, похідний знайомого всім пінопласту. Наноситься методом розпилення. Гарантує створення безшовного покриття, що, звичайно, є незаперечною перевагою перед збірними теплоізоляторами.

  Напилювана теплоізоляція — найшвидший метод утеплення

  До того ж поліуретан повністю виключає витрати на гідроізоляцію. Не можна не відзначити відмінні шумоізоляційні властивості і універсальність. Цей матеріал ідеальний для утеплення підлоги по будь-якій поверхні: дерев’яної, керамічної, бетонної.

  Це важливо!
  Напилювана теплоізоляція — по праву вважається не тільки самим швидким, але і найекономічнішим способом утеплення.

  До недоліків можна віднести обмежену доступність застосування і дорожнечу подальшої фінішної обробки.

  ? Інші варіанти утеплення підлоги

  Цілком зрозуміло, що пінопласт і його похідні, незважаючи на безперечне лідерство, не єдині рішення для якісної теплоізоляції. Існують і інші, альтернативні варіанти, не менше, до речі, привабливі.

  ? Мінеральна вата або скловолокно

  Дані матеріали мають гарну тепло – і звукоізоляцією. Мати або рулони застосовують при одношаровому утеплення дерев’яного статі або укладають на чорнове підставу. Недоліки: значний обсяг конструкції по висоті, низька механічну міцність і високі показники водопоглинання.

  Мінеральна вата використовується досить часто

  Це важливо!
  Скловолокно вбирає в порівнянні з мінватою води в 2 рази менше і після висихання своїх властивостей не втрачає.

  ? Гіпсоволокно

  Гіпсоволокнисті листи — можливість швидкого утеплення з мінімальною товщиною в 20 мм. В результаті ми отримуємо покриття під будь-яку фінальну обробку, сумісну з електричним підлогою. До очевидних плюсів використання утеплювача з гипсоволокна відноситься: швидкість монтажу (за день цілком реально облаштувати 50 кв. м. стяжки і на наступний день укласти фінішне покриття) та застосування по будь-яких поверхнях (метал, стара облицювання, бетон, дерево).

  Теплоізоляція гипсоволоконными листами

  Мінуси: дорожнеча вихідних матеріалів, трудомісткість самостійного облаштування «сухий стяжки» та обмежена доступність матеріалу.

  ? Керамзит

  Утеплення за допомогою керамзиту — перевірений часом метод зберегти комфорт в будинку. Керамзит «дружить» з тріскучими морозами, тому придатний для використання навіть в дуже суворих умовах. Екологічність, висока здатність ізоляції шумів і поглинання рідини при збереженні початкових характеристик — далеко не всі заслуги.

  Вибираючи в ролі утеплювача керамзит, слід врахувати деякі нюанси.

  • теплоізолятор потрібно укладати на поліетиленову плівку, яка стелеться внахлест на стіни. Стики заклеюються скотчем;
  • параметри фракції керамзиту дуже важливі. Фахівці рекомендують змішувати мінімум дві фракції, засипати які необхідно методом «заклинювання»;
  • щоб отримати рівну поверхню, перед засипанням слід вивести рівень підлоги і виставити по відмітках направляючі-маяки;
  • важливо підготувати керамзит перед використанням: полити «цементним молоком», це запобіжить зрушення.

   Керамзит — надійний спосіб зберегти тепло

  Основні види утеплювачів розглянуті, переходимо до практики.

  ? Технологія утеплення підлоги по грунту

  Для підлог, які перебувають на ґрунтовій основі, процедура утеплення не просто бажана, а вкрай необхідна. Утеплення підлоги піноплекс виглядає так:

  • розрівнювання основи. Якщо ґрунт пухкий, то слід її ущільнити і дати відстоятися протягом 30 днів;
  • облаштування подушки з щебеню і крупного гравію товщиною 10 см, її трамбування;
  • поверх укладається пісок шаром аналогічної товщини і наскільки можливо спресовується;

  Це важливо!
  Якщо в якості базису виступає не грунт, а стяжка або масивна залізобетонна плита, то перед укладанням листів пінополістиролу, слід накрити підстава поліетиленом.

  • одержаний теплоізоляційний шар накривається плівкою. Таким чином, низ і верх нашого «сендвіча» захистять серединний шар від проникнення вологи;
  • укладання металевої сітки, на яку потім проводиться заливка цементно-піщаного або бетонного розчину. Незважаючи на гадану ненадійність отриманої конструкції, піноплекс з легкістю витримує навантаження до 30 тонн/см2, а значить, підходить не тільки для утеплення підлоги в житловому приміщенні, але і для утеплення промислових будівель, гаражів. Тільки треба врахувати, що товщина верхньої бетонної прошарку повинна бути не менше 60 мм;
  • вирівнювання площини нивелирмассой або монтаж передбаченого покриття.

  ? Теплоізоляція підлоги по лагам

  Не менш затребуваний варіант утеплення дерев’яного статі.

  • на основу потрібно укласти поліетиленову плівку, яка захистить пінопласт від вологи;
  • на дерев’яну обрешітку з лаг укладається утеплювач. Зважаючи на те, що навантаження на каркас у цьому випадку розподіляється рівномірно, допускається використання не тільки спіненого екструдованого полістиролу, але і його звичайного гранульованого типу.

  Це важливо!
  Перед монтажем не забудьте закрити щілини, через які можливе проникнення гризунів.

  • поверх дерев’яних лаг укладаються OSB або ДСП плити, які потім монтується підлогове покриття.

  Вибираючи ту або іншу технологію утеплення, необхідно ретельно проаналізувати вихідні умови будівельного об’єкта. Врахувати тип основи, вирахувати висоту конструкції, звернути увагу на вологість, температурний режим та інші показники експлуатації. Тільки в цьому випадку підлога у вашому домі будуть по-справжньому теплими.