Будівництво каркасного будинку – найшвидший і найдешевший спосіб вирішити житлову проблему. У країнах Західної Європи таких будинків зведено дуже багато: таким методом там будують вже не перше десятиліття. Тепер їхній досвід все ширше використовують і на наших теренах, але не завжди вдало: слід пам’ятати про те, як важливо правильно виконати утеплення підлоги в каркасному будинку. Установка теплоізоляції в порожнечах стін не вирішує всіх проблем, адже зими у нас часто більш жорсткі, ніж у західних сусідів. Щоб не допустити помилки і зробити своє житло затишним, перш ніж приступити до роботи, слід ознайомитися з технологією цього процесу.

Зміст

 • Відео: утеплення підлоги в каркасному будинку
 • Фундаменти каркасних будинків
 • Інформація про теплоізолюючих матеріалах
 • Утеплення підлоги, який настелений по грунту
 • Утеплення підлоги по лагам
 • Застосування рулонних полімерних матеріалів
 • Теплий водяний і електричний підлогу
 • ? Відео: утеплення підлоги в каркасному будинку

  ? Фундаменти каркасних будинків

  Навантаження на підставу, який чиниться будинком такої конструкції, розподіляється по всій площі рівномірно. Це є запорукою міцності та стійкості споруди. Пол також повинен бути влаштований таким чином, щоб він був здатний витримати вагу всієї меблів та іншого, що знаходиться в будинку. У той же час слід запобігти втраті тепла через його поверхню.

  Будівлі, споруджені таким способом, порівняно легкі і тому не вимагають спорудження потужного фундаменту: цілком достатньо стовпчастого, пальово-гвинтового або мелкозаглубленного стрічкового.

  Простір під чорновою підлогою вільно продувається вітром

  Сучасні засоби хімічного захисту від корозії і гниття дозволяють зберігати матеріал протягом довгих років. Підпільне простір забезпечується природною вентиляцією, що також сприяє збереженню брусів і дощок. Але це також є причиною втрати тепла: вітер просто видуває гаряче повітря, заміщаючи його холодним. Отже, щоб уникнути зайвих витрат на обігрів житла, слід підлогу ретельно утеплити: це допоможе зменшити витрати, пов’язані з опаленням, на 20%, а також створити більш комфортні умови.

  ? Інформація про теплоізолюючих матеріалах

  Всі утеплювачі, створені раніше і є результатом наукових розробок останніх років, можна умовно розділити за типами:

  • виготовлені на основі мінеральних речовин;
  • силікатні;
  • полімерні (пластикові);
  • деревно-стружкові.

  До першого типу можна віднести мінеральну вату і керамзит, силікатна утеплювач – це скловата, деревно-стружковими можна назвати ековату (проводиться на основі тирси), фанеру, ДСП і звичайні, добре висушені тирсу. Полімерні (пластикові) – це, як правило, найбільш сучасні матеріали: до них належить згаданий вище екструдований пінополістирол, пінопласт, спінений фольгований поліетилен і пінополіуретан.

  Кожен з цих матеріалів володіє певними перевагами, але не всі можуть застосовуватися для утеплення підлоги. Так, деревно-стружкові здатні накопичувати вологу, а полімерні і силікатні слід захищати від вологи з допомогою пароізоляційної плівки, а також від гризунів. Керамзит може використовуватися без захисту.

  ? Утеплення підлоги, який настелений по грунту

  Насамперед необхідно визначитися з типом фундаменту. Якщо вибір припав на підставу стрічкового типу, то можливо пристрій підлоги безпосередньо по грунту: цей метод часто використовується при будівництві дачних будиночків, які не використовуються в зимовий час. Робиться це за допомогою цементно-піщаної стяжки, яку згодом облицьовують керамічною плиткою або укладають на неї лінолеум.

  Схема укладання матеріалів при влаштуванні підлоги поверх ґрунту

  Але і в цьому випадку необхідно утеплити підлогу: холод від землі буде передаватися навіть в теплу пору року. Насамперед слід ущільнити грунт, а потім укласти шар гідроізоляційного матеріалу. Для цього можна застосувати товсту (не менше 50 мікрон) поліетиленову плівку, яка укладається «корытцем»: краї її повинні виходити на висоту до 250 мм на стіни. Згодом зайвий матеріал акуратно обрізується.

  Наступний шар – утеплювач можна влаштувати його з керамзиту. Шаром в 100-150 мм його необхідно рівномірно насипати і розподілити по всій площі. Керамзит – натуральний, екологічно чистий матеріал, який виготовляється на основі глинистих сполук. Його шар 100 мм здатний замінити 1м цегляної кладки або ? м дощок. Щоб отримати необхідний результат, слід точно дотримуватися технологію виконання робіт. Суміш повинна складатися різних за розміром гранул. Основною фракцією повинен служити керамзит діаметром 10 см, до якого додається матеріал інших фракцій. Це перешкоджає усадці утеплювача: дрібні гранули розклинюють більш великі. Переконатися в тому, що шар насипаний рівному, можна за допомогою волосіні, прикладеної до маяків.

  Утеплювач з керамзиту закривається чистовим підлогою

  Щоб він служив хорошою основою для подальшої стяжки, необхідно приготувати рідкий цементно-піщаний розчин і пролити їм весь утеплювач. Після тужавіння (через добу) поверх цієї поверхні слід влаштувати цементно-піщану стяжку товщиною не менше 50 мм: більш тонка може не витримати вагу домашнього вжитку, меблів і людей. Якщо керамзит перемішати з розчином, то можна обійтися і без стяжки. Обробний матеріал укладають через 28 діб – після повного затвердіння стяжки.

  Поверх керамзиту, зміцненого цементно-піщаним розчином, укладається обробний матеріал

  Керамзит можна замінити плитами з екструдованого пінополістиролу: цей матеріал є чудовим утеплювачем. Але в такому випадку в середній шар стяжки слід помістити армуючу сітку із прутів не менше 8 мм в діаметрі.

  Замість стяжки можна використовувати два шари вологостійкої фанери товщиною не менше 10 мм кожний: це так званий метод сухої стяжки. Укладають фанеру поверх шару керамзиту або шлаку, який можна змішати з кварцовим, перлитовым або кремнеземным піском. Можна влаштовувати суху стяжку і з допомогою того ж пінополістиролу.

  Плити з пінополістиролу укладаються щільно один до одного

  Слід приділяти особливу увагу гідроізоляції по кутах приміщення і в області плінтусів: це найбільш ймовірні місця проникнення протягів.

  ? Утеплення підлоги по лагам

  Одним з найпопулярніших способів утеплення вважається подвійна система статі. Його можна використовувати як для споруджуваних, так і для вже існуючих будинків. Для цього слід використовувати принцип поділу на чорнову підлогу і чистової. Спочатку на балки укладаються нетесаные дошки, оброблені антисептичним складом. Їх потрібно максимально щільно підганяти один до одного, щоб крізь щілини не проникав холодне повітря. Щоб у будинок не змогли пробратися миші, поверх дощок настилається металева сітка з дрібними осередками.

  Наступний шар – вітрозахисна плівка: її можна зміцнити за допомогою будівельного степлера прямо до лагів (підійдуть також і дрібні цвяхи). Вона ж буде виконувати роль гідроізоляційного захисту. При цьому абсолютно не важливо, якою стороною вниз, а який вгору її розташовувати: захист від ультрафіолету, завданої з одного боку, не буде задіяна. Тепер настає черга мінерального утеплювача.

  Мінеральний утеплювач укладають між лагами

  Його товщина повинна бути такою, щоб залишався зазор в 30-50 мм між плитами і дошками чистового статі: це необхідно для природного вентилювання підпільного простору. Мінеральний утеплювач можна комбінувати з пінопластом: це допоможе заощадити матеріальні засоби, так як пінопласт коштує дешевше. В такому випадку пінопласт повинен розташовуватися під мінеральною ватою. Всі щілини по краях і в області стиків необхідно герметизувати за допомогою монтажної піни. Поверх утеплювача настилається шар пароізоляційної плівки, після чого можна укладати дошки чистового статі.

  Для зменшення вологості в підпільному просторі можна насипати шар піску і керамзиту, який буде вбирати зайву вологу під час дощу і не давати їй проникнути в деревину грубих дощок.

  ? Застосування рулонних полімерних матеріалів

  Полімерні матеріали є сучасними теплоізоляторами. Серед них варто виділити ізолон: він відрізняється від інших малою питомою вагою. Для його виготовлення використовується технологія спінювання чистого поліетилену. Поверхня ізолону покрита з одного або з двох сторін шаром алюмінієвої фольги. Завдяки цьому, відображає ефект матеріалу приблизно дорівнює 97%, що сприяє збереженню тепла. Ізолон не підтримує горіння: це його якість можна використовувати при проектуванні будівель різного призначення.

  Ізолон сьогодні досить широко поширений матеріал, який застосовується для утеплення

  Застосування ізолону знижує загальну вагу конструкції і навантаження на підставу, що дуже важливо для каркасного будівництва. Для порівняння зазначимо кількість інших матеріалів, за допомогою яких може бути досягнутий такий же результат:

  • 45 мм деревини;
  • 150 мм кладки з керамічної цегли;
  • 120 мм пінополістиролу;
  • 150 мм мінеральної вати.

  Крім основної функції, ізолон виконує роль звукоізолятора і є надійним бар’єром на шляху водяної пари. Його легко укладати завдяки рівномірній та комірчастої структурі. При необхідності з’єднання декількох аркушів користуються клеями типу «Неопрен-2136», Акрол контактний і 88-НП. Але це можна виконати також за допомогою фольгованого скотча: це дозволяє поліпшити герметичність і скоротити втрати тепла. Часто ізолон використовують в будинках, де передбачений монтаж системи теплих підлог, що також є одним із способів утеплення підлоги.

  ? Теплий водяний і електричний підлогу

  Підлогу каркасного будинку крім ізоляції від зовнішнього середовища матеріалами, що володіють низькою теплопровідністю, можна утеплити з допомогою систем водяного або електричного обігріву. Їх монтують поверх утеплювачів і відображає на екрані, в іншому випадку не уникнути невиправданих витрат. Особливу увагу слід приділити ізоляції холодних зон: всі щілини слід герметизувати стики вітрозахисною плівки проклеїти скотчем.

  Так звана «система тепла підлога» набирає все більше популярності

  На етапі будівництва будинку доцільніше використовувати водяний стать: його монтаж не викликає труднощів. Пластикові труби легко укладаються під поверхнею чистового статі. Крім того, це самий економічний метод: значні витрати на придбання матеріалів дуже швидко окупляться. У тому випадку, коли водяну систему встановити не представляється можливим, є інший вихід – електричний підігрів підлоги. Для цього розроблені різні способи: нагрівальні мати, кабелі, плівкові інфрачервоні системи.

  Вибір оптимального методу краще здійснювати за допомогою фахівців, що володіють досвідом. Необхідно враховувати безліч факторів: кліматичні, геологічні особливості місцевості, нюанси конструкції будинку. Можливо, будуть потрібні складні теплотехнічні розрахунки. Важливо також дотримуватися технологію монтажу: від цього залежить кінцевий результат – тепло і затишок в домі. Щоб не допустити помилок, варто скористатися послугами професіоналів.