Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартонуБагато стикаються з такою проблемою, як наявність тріщин і швів в конструкціях з гіпсокартону, які необхідно в обов’язковому порядку закладати. При недотриманні технології установки і подальшої обробки гіпсокартонних листів готова робота не буде мати якісний результат і незабаром буде потрібно або реставрація споруди, або повний демонтаж.

Види швів

Якщо якісно зашпаклювати шви своїми руками між гіпсокартонними листами, то можна уникнути тріщин, які здатні утворитися не тільки після закінчення ремонтних робіт, але й при температурних коливаннях та інших негативних впливах. Щоб ваша праця дав позитивний результат, треба мати уявлення про те, якими бувають шви з гіпсокартону.

Є також чимало зовнішніх факторів, що впливають на якість:

 • Наявність або відсутність протягів.
 • Температурні коливання (роботу потрібно здійснювати, тільки якщо температура не нижче 10 градусів).
 • Зовнішні впливи, які можуть з’явитися, якщо фундамент будівлі деформується або, наприклад, осаджується.
 • Рівень вологості.

Неприпустимо працювати над закладенням швів з гіпсокартону, якщо в приміщенні висока вологість або низька температура. Наявність протягів призведе до розтріскування швів.

Якщо листи гіпсокартону мають скошені або прямі кути, то їх стикування повинна відбуватися впритул. Листи гіпсокартону з круглими краями повинні стикуватися на деякій відстані.

Якщо гіпсокартон має товщину 25 мм, відстань між листами має бути 5 мм. Листи гіпсокартону в 9,5 мм повинні стикуватися на відстані 3 мм

Іноді листи з гіпсокартону обрізають по крайці. У підсумку необроблені краї на зрізі утворює нерівності, картон розбухає. Для того щоб цього не відбувалося, можна зробити розшивку з допомогою рубанка або будівельного ножа. Місце між плитами стає V-подібним, проте це залежить від того, з яким кутом ви зробили фаску – 22,5 або 45 градусів.

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Надалі робота по закладенню швів з гіпсокартону будується поетапно:

Також рекомендуємо прочитати:Як зашпаклювати гіпсокартон
Як використовувати паперову стрічку для підвищення тріщиностійкості стиків ГКЛ і ГВЛ по ГОСТу
Стрічка Knauf для швів гіпсокартону
Новинка в палітрі відтінків — Дуб Panforte Grande

 • підготовка;
 • грунтувальні роботи;
 • робота зі шпаклівкою (її потрібно замішати);
 • приміщення шпаклівки в шви між листами;
 • заповнення першим шаром шпаклівки;
 • армування за допомогою стрічки;
 • заповнення другим шаром шпаклівки;
 • затирка;
 • повне висихання;
 • якісне шліфування.

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Інструменти і матеріали

Від правильно обраних інструментів завжди залежить якість оздоблювальних робіт. Який же інструмент необхідний для оздоблювальних робіт своїми руками?

 • Перш за все, потрібно вибрати шпателі. Щоб зробити це, необхідно відібрати в магазині будівельного інструменту кілька моделей шпателів, потримати їх у руках. Так ви зрозумієте, чи зручно вам буде працювати з цим інструментом. Хороший шпатель повинен бути з ергономічною ручкою. З ним повинно бути зручно, працювати, адже вам доведеться тримати його в руках не одну годину. Якісний шпатель дозволяє чинити сильний тиск на розподіл шпаклівки. Щоб прибрати надлишки шпаклівки, інструмент повинен бути достатньо гнучким.
 • Для закладення швів з гіпсокартону краще всього використовувати спеціальну суміш, до складу якої обов’язково входять різні компоненти, що підвищують еластичність розчину. Сьогодні на будівельному ринку представлений воістину величезний вибір різних шпаклювальних сумішей. Велика частина з них відповідає всім сучасним вимогам.

Отже, для закладення швів з гіпсокартону вам необхідно мати під рукою:

 • шпателі з різними ручками;
 • інструмент для затирання;
 • рубанок, будівельний ніж;
 • армуючу стрічку;
 • наждачний папір;
 • суміш для шпаклювання;
 • ємність для замішування шпаклівки;
 • не буде зайвим і будівельний міксер для замішування шпаклівки.

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Підготовчі роботи

Важливо приступати до закладення швів з гіпсокартону тільки після того, як ви переконаєтеся, що листи гіпсокартону щільно притиснуті. Якщо лист рухливий, то всі подальші роботи просто безглузді, адже все одно відбудеться руйнування. Роботу зі шпаклюванням швів потрібно починати тільки після того, як усі «вологі» роботи будуть закінчені, тобто після заливки і стяжки підлоги, шпаклівки інших поверхонь.

Вологість – головний ворог гіпсокартонних швів.

Перед закладенням швів своїми руками потрібно позбавитися від всього будівельного сміття, добре провітрити приміщення, щоб потім не було протягів. Також необхідно очистити стіни з гіпсокартону від дрібних будівельних частинок і сміття. Важливо і те, щоб під час монтажу всі саморізи були щільно закручені.

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Шпаклювання

Найбільш часто у продажу зустрічаються листи з гіпсокартону в двох варіантах:

 • з утонением торця;
 • без утонения краю.

Якщо ви хочете, щоб після шпаклювання швів поверхню залишилася абсолютно рівною, то потрібно вибирати перший варіант від виробника.

Всі шви між листами гіпсокартону потрібно закладати з використанням армуючої стрічки. Багато хто не розуміють, чому після, на перший погляд, якісної закладення швів все одно утворюються тріщини і зазори. Вся справа в тому, що армування за допомогою стрічки обов’язково. В іншому випадку проблем з якістю не уникнути. Знайти стрічку в магазинах зовсім нескладно. Не варто економити на армуючої стрічки.

Краще всього використовувати гіпсову шпаклювальну суміш. Її можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити самостійно.

Шпаклювання з утонением

Цей спосіб підходить для швів з обрізаною кромкою. Щоб шпаклівка краще прилипала, потрібно знежирити і знепилити поверхню. Зробити це можна за допомогою злегка вологої ганчірки. Далі між швами укладається перший шар шпаклівки. Поверх неї потрібно покласти армуючу стрічку. Вдавлювати її в шов найкраще з використанням шпателя. Може вийти так, що стрічка ляже криво. Не варто намагатися переробити її. Набагато надійніше буде укладання стрічки заново. Зверху потрібно покласти верхній шар і дочекатися її повного висихання. Коли він підсохне – саме час переходити до вирівнювання. Для цього досить буде покласти останній вирівнюючий шар шпаклівки і зарівняти усі шпателем. Оптимальний варіант – використання шпателя шириною 15 див.

Вчимося обробці: чим шпаклювати шви гіпсокартону

Закладення торцевих швів

Цей спосіб підходить для аркушів з обрізаною кромкою. За стандартом на таких аркушах зрізається фаска з допомогою будівельного ножа рубанка або під кутом 22,5 градуса. Робиться це на дві третини листа. Але багато будівельників не завжди дотримуються стандартів і зрізають фаску в 45 градусів на одну третину аркуша.

Далі стики аркушів також обеспыливаются, як і у вищеописаному способі. Для кращої адгезії кромки необхідно загрунтувати місце зрізу. Заповнювати зазор між листами потрібно з допомогою шпателя.

Шпаклівкою треба повністю заповнити шви, вирівнюючи поверхню тим же шпателем. Коли поверхня першого шару шпаклівки підсохне, можна переходити до накрывочному шару. Вже в нього вкладається армуюча стрічка. Її потрібно вдавлювати за допомогою шпателя. Коли стрічка схопиться, пора наносити вирівнюючий шар.

Також слід враховувати той факт, що якщо ви плануєте клеїти шпалери поверх стін з гіпсокартону, то вирівнювання слід проводити на 15 см з кожного зрізу, щоб під шпалерами не утворювалося горбків.

Кілька корисних порад:

 • Не слід зрізати папір на місцях стиків. Таку помилку допускають багато новачків. Надалі ще потрібно буде зробити фаски по крайці. Лезо будівельного ножа повинно бути обов’язково змінним.
 • Фаска може бути зроблена під кутом 45 або 22,5 градусів. Але не варто забувати про те, що глибина і ширина також повинна складати 5 мм.
 • Коли робота з розведенням суміші буде закінчена, треба перейти до розчину. Його необхідно втирати у шви для якісного заповнення їх сумішшю. Щоб розчин моментально не засох, потрібно наповнювати шви сумішшю через край.
 • При замішуванні потрібно дотримуватися інструкції, яку додає до продукту виробник. Справа в тому, що для різних сумішей потрібно різний відсоток води для замішування. Якщо у вас вже є досвід роботи з сумішшю, то це не значить, що і в наступні рази процес замішування нічим не буде відрізнятися.
 • Замість армуючої стрічки можна використовувати сітку зі скловолокна. Але перед роботою її потрібно зробити м’якою та еластичною. Для цього її треба зім’яти або зігнути в руках. В іншому випадку необхідного ефекту ви не досягнете. Сітку, як і стрічку, потрібно утапливающим рухом з силою занурювати в розчин. Сітка повинна перебувати рівно посередині шва.

Шпаклювання стиків і швів гіпсокартону (відео)