Сьогодні можна зустріти проекти будинків з плоским дахом, а можна побачити і проекти з вальмового многоскатной, має велику кількість кутів. При будівництві котеджів з гаражем в проектному бюро зазвичай одразу пропонують варіант покрівлі, але найчастіше клієнти вибирають між ламаним дахом і звичайної. На перший погляд може здатися, що особливої різниці немає, однак, наприклад, якщо будинок буде мати мансарду, або під одним дахом буде будинок з гаражем та лазнею, то різниця буде вже суттєвою. У статті буде розглянуто питання про те, які типи покрівлі для котеджів використовується найчастіше, як вибирати дах для котеджів з лазнею, гаражем і верандою.

Характеристика типів дахів

Зміст статті

 • 1 Характеристика типів дахів
  • 1.1 Плоска
  • 1.2 Багатосхилий
  • 1.3 Мансардна
  • 1.4 Конічна і багатощипцовий
 • 2 Ухил скатів і вибір покрівельного матеріалу
 • 3 Облаштування решетування, контррейки та монтаж даху своїми руками
 • 4 Відео

Плоска

Плоскі не користуються популярністю при будівництві котеджів і каркасних будинків. Їх зведення — захід досить просте, проте недоліки перекривають всі переваги легкого монтажу.

За такою покрівлею потрібен ретельний догляд, щодня (а то і по кілька разів на день) власнику такого будинку-доведеться забирати воду, що залишилася після дощу, сніг, інакше всі опади просто потраплять у внутрішні перекриття будинку.

Схема інверсійної плоскої покрівлі

Більш того, якщо при будівництві котеджів передбачається, що під одним дахом разом з будинком буде знаходитися і гараж з лазнею, то плоский дах використовувати також буде недоцільно. Якщо вибирати між ламаної і плоскою покрівлею, то перевагу варто віддати першої. Загалом, проекти будинків з плоским дахом популярністю не користуються.

Плоский дах зазвичай облаштовують не в житлових, а у виробничих будівлях, на складах.

Багатосхилий

Многоскатную часто іменують вальмового. Її зазвичай використовують при будівництві одноповерхових котеджів. Підійде такий дах і в тому випадку, якщо поряд з будинком буде і гараж з лазнею. Інтерес до вальмового обумовлений ще й тим, що вона може бути і двосхилим, і трехскатной і навіть чотирисхилим.

Приклад проекту будинку з дахом многоскатной

Кут нахилу кожного кута повинен бути дорівнює мінімум 10°. Для двосхилим покрівлі іноді навіть не роблять водостік, не кажучи вже про чотирисхилим. Справа в тому, що вода після дощу сама буде стікати з двосхилим або чотирьохскатним даху прямо на землю. Втім, наявність водостоку ще нікому не зашкодило.

Під вальмового дахом може поміститися не тільки будинок, але й споруди з лазнею, гаражем і верандою. Загалом, що стосується котеджів з вальмового — то це нехай і трохи дорогий, але оптимальний варіант для одноповерхових і багатоповерхових будинків. Часто таку покрівлю також іменують ламаної.

Мансардна

Що стосується мансардної покрівлі, то вона, ясна річ, використовується в тих будинків, де є житлова мансарда. Такий дах може бути вальмового (тобто, чотирисхилим) або полувальмовой (двосхилим).

Приклад схеми класичної мансардної полувальмовой даху

До речі, проекти будинків з односхилим дахом користуються меншою популярністю. Цікаво, що зазвичай будь-який дах, крім плоскої, іменується ламаної, хоча це і не відповідає дійсності.

Переваги мансардної полягають у наступному:

 • навантаження взимку на таку покрівлю — мінімальна (це властиво і вальмового чотирисхилого даху, і полувальмовой двосхилим);
 • є можливість встановлення вікон (власне, тому такий тип покрівлі і називають мансардою, адже на будь мансарді передбачається наявність вікна);
 • унікальний і навіть трохи незвичайний, оригінальний зовнішній вигляд будинку (часто саме з цієї причини при будівництві котеджів замовники і віддають перевагу вальмового чотирисхилим чи двосхилим);
 • для одноповерхових будинків мансардна використовується рідко.

  Схема кроквяної системи ламаного даху мансарди

Конічна і багатощипцовий

Багатощипцеві дахи в будинках з верандою, гаражем та лазнею вважаються найбільш популярними. Особливість їх полягає в тому, що вони мають величезну кількість скатів і ендів. По суті, кількість скатів тут нічим не обмежена. Багатощипцовий може іменуватися ламаної, в даному випадку це одне і те ж.

Будинок з конічним дахом в Росії можна зустріти нечасто

Ламаної притаманна складність в обслуговуванні і повсякденному догляді, так і водостік доведеться будувати досить складний з конструкторської точки зору. Зате вдома з ламаним многощипцовой покрівлею виглядають найбільш красиво — це незаперечний факт. Правда, будови з ламаним дахом і коштують досить дорого, особливо якщо будинок йде відразу з гаражем під одним дахом.

З конічною все просто: вона не вимагає особливого догляду і красива. З мінусів: складність монтажу і дорожнеча, особливо якщо встановлювати її в житловому будинку, спареному разом з гаражем. Взагалі, якщо будинок будується відразу разом з гаражем, фахівці віддають перевагу саме мансардної покрівлі.

Чим більше у скатів даху — тим складніше облаштовувати водостік і монтувати покрівельне покриття.

Ухил скатів і вибір покрівельного матеріалу

Що стосується ухилу скатів, то тут все гранично просто: він повинен становити діапазон від 30° до 40°. Це забезпечить оптимальну навантаження на покрівлю (під навантаженням розуміються кліматичні впливу типу вітру, снігу і інше подібне).

Таблиця визначення ухилу покрівлі

Важливо також зазначити, що чим більше покрівля має скатів — тим привабливіше вона виглядає (проекти будинків з односхилим дахом виглядають не так привабливо). Але і вартість будівлі зросте на пристойну суму. Та й складність установки — теж важливий фактор.

Особливо складно встановити «многоскатку» під мансарду. Взагалі, будинки з мансардою — це досить складні конструкції, особливо якщо мова йде про каркасні будинки з мансардою.

Вибір покрівельного матеріалу — дуже важливий етап при будівництві будинку. Справа в тому, що кожен матеріал має свій максимальний вигин, тобто, далеко не кожне покрівельне покриття підійде для багатоскатних.

Схема ухилу односхилого даху

Наприклад, полімерпіщана черепиця може монтуватися під кутом до 60° (це досить значний показник, треба сказати). А ось той же профнастил — під кутом до 10°, так що все варто ретельно обдумати перед початком будівництва.

Облаштування решетування, контррейки та монтаж даху своїми руками

Описати зведення всіх типів дахів — надто складне завдання. Тому для прикладу варто взяти стандартну ламану для каркасного будинку.

Перетин для крокв вибирається виходячи з наступних параметрів:

 • довжина крокв (або кроквяних ніг) і крок, з яким вони встановлюються;
 • ухил покрівлі (чим цей показник менше, тим меншою буде навантаження на крокви);
 • вітрові, снігові та інші кліматичні навантаження;
 • вид покрівельного покриття.

  Таблиця перерізу обрешітки для двосхилим даху

В залежності від кута нахилу покрівлі, підбирається крок і розмір самої обрешітки. Взагалі, такі дані — довідкові, нічого спеціально розраховувати для визначення цих параметрів не потрібно. Наприклад, якщо похил складатиме 35 градусів, то гратчастий крок повинен становити 350 міліметрів, а витрата стандартної черепиці складе 9,5 штук на один квадратний метр.

Тобто, для того щоб дізнатися крок обрешітки, досить помножити ухил на 10, отриманий результат вимірюється в міліметрах. Розмір обрешітки залежить від розміру крокв. Наприклад, якщо розмір між кроквами становить 900 міліметрів, то розмір решетування складе 50х50 міліметрів.

Схема пристрою стандартної двосхилим даху

Розмір контррейки і перетин береться точно таким же, як і у решетування, а ось крок повинен бути точно таким же, як і між крокв.

Установка передбачає наступні етапи:

 • Встановлення крокв (а якщо точніше — кроквяної системи);
 • Монтаж теплоізоляційного шару (монтаж утеплювача, якщо говорити простіше);
 • Облаштування решетування і контррейки;
 • Установка різних фінішних елементів і монтаж покрівельного покриття.

  Таблиця кроку крокв у залежності від перерізу

 • Одразу треба зазначити, що облаштування кроквяної системи починається тільки після того, як були встановлені так звані мауерлаты. Мауерлаты — це стельові балки, які повинні бути закріплені перед установкою кроквяної системи максимально надійно і міцно.

  Оптимальним вважається кут нахилу даху в діапазоні від 30° до 45°.

  Для крокв зазвичай береться брус, переріз якого становить або 50х150 міліметрів, або 50х200 міліметрів. Що стосується утеплювача, то тут головне — установка дифузійної мембрани, яка повинна захищати теплоізоляційний шар від вологи.

  Відео

  Можете подивитися відео, де розповідається про те, як правильно зводити крокви даху при будівництві каркасного будинку.