Сьогодні серед різних систем опалення особливою популярністю користується система «тепла підлога». Вона чудово підходить для таких типів приміщень, як ванна, туалет, передпокій або коридор, у яких або неможливе, або заборонено встановлювати радіатори опалення, а так хочеться відчувати себе в теплі. Існують декілька видів такої системи, але найчастіше можна зустріти водяний тепла підлога. Для створення водяної системи використовують спеціальні труби для теплої підлоги, які прослужать надійно і довго за умови їх правильного монтажу і відсутність дефектів.

Правильний вибір труб для водяної теплої підлоги забезпечить надійність і довговічність всієї системи

Зміст

 • Вибір труби для теплої підлоги
  • Поліпропіленова труба для теплої підлоги
  • Поліетиленова труба для теплої підлоги
  • Металопластикова труба для теплої підлоги
  • Мідна труба для теплої підлоги
 • Укладання труб теплої підлоги
 • ? Вибір труби для теплої підлоги

  Суттю системи водяної теплої підлоги є розподіл тепла в приміщенні шляхом циркуляції нагрітої рідини по трубах, укладених під підлогове покриття. Найчастіше по трубах циркулює нагріта вода, але іноді використовується розчин антифризу або етиленгліколю. Сама система теплої підлоги має ряд незаперечних переваг, які дозволяють рівномірно і з мінімальними енерговитратами опалювати приміщення. Ключем до досягнення найбільш оптимальних результатів з опалення є правильний підбір труб для всієї системи і схема їх укладання.

  До труб для теплої підлоги пред’являється ряд вимог, згідно з якими і доведеться вибирати:

  • прекрасна тепловіддача. Це вимога, мабуть, найбільш важливе. Від нього залежить, наскільки добре і багато тепла буде надходити в приміщення;
  • міцність. Друга за важливістю, але не по значимості характеристика. Чим міцніше труба, тим більший тиск і температуру вона зможе витримати;
  • довговічність. Зазвичай всю систему укладають чистову бетонну стяжку, і її ремонт або заміна – справа дуже легка. Тому чим довше прослужать труби без їх заміни, тим краще;
  • низький коефіцієнт розширення. Чим нижче цей показник, тим краще. Вся справа в тому, що під впливом високого тиску і температури труби трохи збільшуються в діаметрі, з-за чого може пошкодитися бетонна стяжка або підлогове покриття;
  • мінімальний радіус вигину. Цей параметр впливає на кут вигину труби без ризику пошкодження;
  • екологічність. Тут все просто: природні матеріали в разі якоїсь аварії не заподіють шкоди довкіллю та здоров’ю людини.

  Так чи інакше, сьогодні використовують труби з поліпропілену, поліетилену, металопластика та міді. Кожен з цих матеріалів в тій чи іншій мірі відповідає всім перерахованим вимогам.

  ? Поліпропіленова труба для теплої підлоги

  Поліпропіленові труби рідко використовують для укладання теплої підлоги з причини їх недостатньо вдалих характеристик

  Такі труби – найдешевші, для укладання їх використовують дуже рідко. Справа в тому, що поліпропіленова труба для теплої водяної підлоги має ряд істотних недоліків. По-перше, вона має дуже великий радіус вигину, який дорівнює 8 діаметрам, що в свою чергу впливає на відстань між укладеними трубами. Так відстань між трубами в 20 мм складатиме 160 мм, і відповідно рівень отапливаемости приміщення знизиться. По-друге, температура, при якій рекомендується експлуатація та укладання поліпропіленових труб, повинна бути вище +15 °С, що в наших широтах трохи важко.

  ? Поліетиленова труба для теплої підлоги

  Характеристики поліетиленових труб краще поліпропіленових, але через ніжної структури їх можна легко пошкодити під час монтажу

  Якщо бути точним, то це труби з поперечносшитого поліетилену. Даний вид труб міцний, надійний і стійкий до високих температур. Технологія створення зшитих поліетиленових труб дозволяє отримувати матеріал різної щільності. Так існують труби з наступним маркуванням: HDPE(високої щільності), MDPE(середньої щільності), LDPE(низької щільності). У порівнянні з поліпропіленовими трубами поліетиленові мають менший радіус вигину в 5 діаметрів, і вони здатні витримати температуру до 120 °С.

  На жаль, зшитий поліетилен має ряд недоліків. По-перше, труби з цього матеріалу погано тримають форму, і тому доводиться використовувати велику кількість кріплення. По-друге, вони дуже ніжні, їх можна дуже легко пошкодити під час укладання та заливки бетонної стяжки.

  ? Металопластикова труба для теплої підлоги

  Металопластикові труби — найбільш доступний і поширений варіант для облаштування теплої підлоги

  Цей вид труб з’явився на ринку зовсім недавно, але швидко завоював лідируючі позиції. Металопластикові труби поєднали в собі найкращі якості металу і полімеру. Результатом розробок вчених стала труба, яка складається з декількох шарів. Внутрішній шар – це полімер, який захищає трубу від корозії і накипу, що дуже збільшує термін експлуатації. Середній шар – це алюміній, дозволяє тримати форму труби і витримувати високу температуру. Верхній шар – це полімер, який захищає алюміній від зовнішніх пошкоджень. Всі три шари пов’язані між собою клеєм.

  На жаль, через бажання виробників отримувати високі прибутки за рахунок економії на матеріалах на ринку можуть потрапляти металопластикові труби низької якості. Найбільш слабке місце у таких труб – це клейові шари. Щоб виявити такий дефект, досить нагріти шматок труби до 100 °С, і якщо вона почне розшаровуватися, тоді краще пошукати металопластикові труби іншого виробника. З недоліків металопластику слід зазначити досить високу вартість у порівнянні з звичайними полімерними трубами і можливість залому труби при перевищенні радіуса загину.

  ? Мідна труба для теплої підлоги

  Мідні труби ідеально підходять для монтажу водяної теплої підлоги, але їх ціна досить висока

  Мідь, як матеріал найбільш підходить для труб теплої підлоги. Мідні труби по всім вимогам відповідають ідеалу. Вони мають вражаючий запас міцності і довговічності, а радіус загину і тепловіддача роблять їх абсолютним лідером. На жаль, мідні труби найдорожчі, і дозволити їх собі можуть не всі.

  ? Укладання труб теплої підлоги

  Перш ніж приступати до робіт з монтажу системи теплої підлоги, доведеться провести ряд підготовчих робіт. В першу чергу необхідно зробити проект і розрахунок труби для теплої підлоги. У розрахунках враховується не тільки необхідна довжина труби, а також тиск у системі, рівень тепловтрат, швидкість теплоносія і багато іншого. Такі розрахунки краще довірити фахівцям, які займаються розробкою та проектуванням теплих підлог. Але якщо такої можливості немає, тоді можна використовувати одну із спеціалізованих загальнодоступних програм. Основною причиною, по якій слід звернутися до фахівців, є те, що тепла підлога – це складна система, функціональність і правильна робота якої залежать від правильних вихідних даних для точних розрахунків. Отримавши проект і розрахунки, можна купувати труби з найбільш підходящого матеріалу і займатися укладанням їх.

  Сьогодні найбільш популярним варіантом системи «тепла підлога» є її укладання в бетонну стяжку. Звичайно, тепла підлога можна облаштувати і всередині дерев’яної конструкції на лагах, але бетонна стяжка має ряд істотних переваг. По-перше, труби, вмуровані в бетон, будуть краще захищені від деформації і пошкоджень. По-друге, завдяки безпосередньому контакту бетону з трубами зменшуються тепловтрати, а вся бетонна поверхня підлоги буде виступати нагрівальним елементом. Основним недоліком монтажу теплої підлоги в бетон є складність заміни або ремонту всієї системи, так як в разі чого, доведеться розбивати всю бетонну стяжку, а це досить трудомісткий процес.

  Прокладка труб в підлозі починається з підготовки основи. Поверхня, на яку буде укладатися труби, необхідно зробити рівною. Для цього можна скористатися самовирівнюється сумішшю і дати їй повністю висохнути. Після цього можна приступати до укладання гідроізоляції. Для цих цілей підійде звичайна поліетиленова плівка товщиною 200 мікрон. На цьому етапі також по периметру приміщення проклеюється демпферна стрічка шириною 15 див. Поверх плівки бажано укласти додатковий шар фольгованого відбиває теплоізоляції, щоб звести до мінімуму втрати тепла, направити тепловий потік в приміщення і не гріти стелю сусідів або холодну землю. Для теплоізоляційного шару слід вибирати матеріали щільністю 35 кг/м3 і товщиною від 30 мм до 150 мм.

  Важливо! Якщо площа приміщення понад 40 м2, необхідно розділити його на декілька ділянок з співвідношенням сторін 1:2. Справа в тому, що бетонна стяжка під дією температури розширюється і може розтріснутися, якщо не буде компенсаційних швів. До всього іншого, при заливці бетону це дозволить виконати всі роботи швидко і з мінімальними трудовитратами.

  Поверх фольгованої теплоізоляції укладається армуюча сітка з осередками 150х150, діаметр прутів якої складає 5 мм. Тепер можна приступати до укладання труб теплої підлоги. У створеному раніше проекті може бути використаний один з основних способів укладання труб – одинарною, подвійною змійкою або спіраллю.

  Способи укладання труб: одинарна і подвійна змійка — найпоширеніші

  При способі укладання змійкою всі роботи проводяться від стіни з вікнами. Це робиться з метою гармонійного розподілу тепла, так як зазвичай біля вікна температура найнижча в приміщенні. А так як в системі «тепла підлога» найвища температура на початку, то й укладання йде від вікон. При укладанні змійкою слід враховувати два важливих моменти. По-перше, чим довше контур, тим менше температура буде на його виході, тому рекомендується розбивати приміщення на кілька окремих ділянок. По-друге, тепла підлога укладати змійкою найкраще в європейському кліматі, де температура взимку рідко опускається нижче -5 °С.

  Другим варіантом укладання є подвійна змійка. В ній труби з гарячою водою і охолодженої обратку розташовуються поруч, тим самим рівномірно розподіляючи тепло. Такий спосіб вже можна застосовувати для більш холодного клімату.

  Укладання труб теплої підлоги «спіраллю» або «равликом» забезпечить максимальний обігрів, але і зажадає більший витрата труб

  Найбільш придатною для наших широт і зим є укладання труб спіраллю. Її особливістю є те, що точка повернення остиглого теплоносія починається в центрі, а самі труби чергуються між собою гаряча – холодна, чим досягається найбільший ефект обігріву.

  Закріплювати труби водяного теплої підлоги можна за допомогою кліпс, дроту і спеціальних кріпильних елементів і стрічок

  Після того як укладені труби, їх кріплять спеціальним пластиковим кріпленням до підлоги і поверх укладають ще одну армуючу сітку, яка виступає в ролі додаткового захисту від навантажень на поверхню підлоги. Тепер залишилося підключити систему до колектора і перевірити її на предмет витоків або випадкових пошкоджень. Для цього в систему запускається вода під тиском 1,5 рази більше робочого, але не перевищує 0,6 МПа. Через 0,5 години перевіряємо тиск в системі, воно повинно трохи зменшитися, але не більше ніж на 0,06 МПа. Якщо все нормально, залишаємо ще на 2 години і знову перевіряємо тиск. Від попереднього виміру воно не повинно зменшитись більше, ніж на 0,02 МПа. Якщо все в порядку, знижуємо тиск до робочого, залишаємо систему під тиском на 24 години. В разі відсутності витоків спускаємо воду і приступаємо до затоки бетонної стяжки.

  Найчастіше водяна тепла підлога вмуровують у бетонну стяжку

  Для заливки стяжки використовується бетон не нижче марки М-300, в який додаються пластифікатори для поліпшення його міцності. Зробивши бетонну суміш, заливаємо її і даємо висохнути протягом 28 днів, після чого укладають фінішне покриття.

  Щоб водяна тепла підлога був надійним, прослужив довго і, що найголовніше, підвищив комфорт в будинку, проектування та розрахунки необхідно довіряти професіоналам, а ось вже всі роботи по його укладанню можна робити самостійно. Головне, підійти до питання укладання труб з підвищеною увагою і ретельністю.