Паркетна дошка, винахід шведської компанії Tarkett, завойовує все більшу популярність. Цей матеріал поєднує в собі практичність ламінату і якість натурального дерева, відрізняється невисокою вартістю і простотою монтажу. Цінні переваги, чи не так? Але, якщо ви вирішили прикрасити поли свого житла цим підлоговим покриттям, то поверхових уявлень про достоїнства явно недостатньо. Необхідні більш глибокі знання, які допоможуть без зусиль відповісти на питання — як вибрати паркетну дошку для квартири, яка стане гідною прикрасою, радує красою не один рік.

Дошка поєднує в собі практичність ламінату і природність натурального дерева

Зміст

 • Вибираємо породу дерева
 • Вважаємо кількість смуг
 • Що таке селекція паркетної дошки?
 • Масло або лак?
 • А як же замкова система?
 • Вибір паркетної дошки — не таке просте завдання, як може здатися на перший погляд: необхідно врахувати цілий перелік факторів, де кожен має особливе, можливо, вирішальне значення.

  ? Вибираємо породу дерева

  На сьогоднішній день виробники паркетної дошки пропонують варіанти з використанням будь деревини. Ви можете вибрати не тільки європейські або американські зразки, але і екзотику Африки чи Азії. Однак врахуйте, що кожен примірник має різний набір експлуатаційних характеристик, а значить, буде відрізнятися не тільки зовнішнім виглядом, але терміном «життя».

  Найпопулярнішими залишаються європейські породи — бук, дуб, клен, горіх, вишня. Другу позицію за частотою використання займають рідкісні кемпас, венге, мербау. Але навіть ця інформація не зможе допомогти у виборі, якщо не розбиратися у властивостях деревини. Отже, почнемо.

  Результати випробувань паркетної дошки бренду Таркетт

  Дуб

  По твердості перевершує дуб всіх очевидних конкурентів. Саме цей показник є основним, коли мова заходить про терміни експлуатації. Дубова паркетна дошка практично не схильна до стирання, характеризується стабільністю структури, тобто незмінністю лінійних розмірів при впливі на неї різного роду зовнішніх факторів. Дуб не буде кришитися, розсихатися і деформуватися при зміні навколишніх умов.

  Дубова паркетна дошка

  Якщо говорити про виробників, то якісний дубовий паркет пропонують Bosco di Parchetti і Kahrs. Продукція завоювала визнання професіоналів та любителів завдяки використанню різноманітних методів обробки і обробки деревини, що найкращим чином відбивається на властивостях кінцевого продукту.

  Бук

  Бук через спокійних, приємних для ока кольорів часто використовують в дитячих кімнатах, тільки от про стабільності в даному випадку говорити не доводиться. І хоча сьогодні застосовуються «димчасті» декори — особливі методи термічної обробки, що підвищують показники міцності в кілька разів, рекомендований рівень вологості для приміщень з букової паркетної дошкою — не більше 60%.

  Клен

  Клен, відрізняється міцністю і стабільністю, притягує погляд ніжними, бежевими відтінками. Намагаючись зв’язати воєдино дві смислові складові, від яких залежить багато чого, якщо не все: паркетна дошка — яка краще, не зайвим буде звернути увагу на асортимент Upofloor, Tarkett, Parador.

  Вишня

  Вишня подарує багатство колірного вибору. Палітра включає безліч привабливих відтінків: від темно-кавового до ніжно-рожевого. Така підлога дуже красивий — приємний деревний малюнок буде органічно виглядати в будь-якій кімнаті. Кращу паркетну дошку з вишневою деревини виробляють Barlinek, Aberhof, Upofloor.

  Колірна палітра вишневого деревини різноманітна

  Горіх

  Не менш цінний горіх. Горіхова паркетна дошка проста в догляді, володіє яскраво вираженою структурою і бездоганними експлуатаційними властивостями. Єдине — по міцності горіх все ж поступається дубу.

  Мербау

  Екзотичні породи останнім часом стають надзвичайно популярними.
  Мербау — деревина з Індонезії, характеризується приємним коричневим кольором з золотистими прожилками. Насиченість маслами свідчить про високої вологостійкості і стабільності, несприйнятливості до руйнівного впливу цвілі, грибків і гнилі. Дерево настільки твердий, що навіть обробці піддається насилу.

  Венге

  Венге — темна, майже чорна деревина з Африки. Головні переваги — вологостійкість, міцність, стійкість до механічних пошкоджень. Венге не боїться вологи, перепадів температур, важкої меблів і гострих шпильок. Мрія, та й тільки.

  Паркетна дошка венге відрізняється підвищеною міцністю

  Кемпас

  Кемпас — ще один претендент на лаври фаворита зі спекотної Африки. Щільна структура, насичені помаранчеві кольору з золотистим відливом і міцність до пошкоджень сприяють підвищенню інтересу російських обивателів до незвичайного гостя. До речі, щоб подряпати паркет з кемпаса потрібно дуже постаратися. З мінусів слід зазначити чутливість до перепадів температур, але це навряд чи вплине на «рейтингу».

  Це важливо!
  Велике значення має деревина несучого шару. На це слід звернути пильну увагу. Хвойні породи гарантують міцність і стабільність. Деякі виробники випускають паркетну дошку з несучим шаром з гевеї — жителя півдня, відрізняється підвищеною вологостійкістю.

  Кемпас подарує сонячне тепло і затишок

  Кращий паркет з екзотично характером можна знайти в колекціях Aberhof, Tarkett, Kahrs, Upofloor.

  ? Вважаємо кількість смуг

  В залежності від кількості рядів плашок дошка може бути одне-, двох – і трисмугової. Щоб вирішити яку паркетну дошку вибрати, необхідно знати наступне.

  Лицьовий шар односмуговою, або повної, планки складається з цільного ряду, тобто не розділений на окремі сегменти. Така дошка здатна якнайкраще відобразити справжню красу деревного малюнка, багатство кольору і структури. Зовнішній вид односмуговою дошки буде відрізнятися в залежності від обраного типу селекції, передаючи в найбільш виграшному світлі візуальні плюси дерев’яної підлоги.
  Односмугова дошка з фаскою по краях прекрасна для палубної кладки. Фаска в цьому випадку буде служити імітацією шва, що розділяє класичні мостини.

  Односмугова паркетна дошка

  Це важливо!
  Односмугова дошка візуально розширює приміщення, створюючи ілюзію простору, тому незамінна на невеликих територіях.

  Двосмугова дошка складається з двох, підігнаних один до одного, ламелей, які можуть бути як суцільними, так і розділеними на сегменти. У такого паркету структура деревних волокон виражена досить незвично в порівнянні з односмуговою планкою.

  Двосмугова паркетна дошка

  Трисмугова дошка, як стає зрозуміло з назви, складається з трьох рядів ламелей, зміщених зазвичай по довжині. Це класична варіація, що має кілька різновидів (плетінка, ялинка, палубний малюнок). Трьохсмуговий паркет без проблем впишеться в будь-яке приміщення, незалежно від розмірів.

  Одна з останніх розробок, семимильними кроками завойовує ринок, — багатосмугова паркетна дошка. Верхній її шар вручну збирається з ламелей невеликої ширини, спеціальна обробка дозволяє отримувати привабливу декоративну поверхню без слідів стиків між планками. Зважаючи на те, що ламелі підбираються з урахуванням колірного багатства, така дошка в повному обсязі демонструє красу і широкий контурний спектр деревної породи.

  Багатосмугова паркетна дошка

  Слід також зазначити, що багатосмугова дошка — цікаве рішення, що дозволяє перетворити інтер’єр і внести в звичну обстановку яскравий штрих, що запам’ятовується акцент. Важливо й те, що дефекти, що виникли в процесі експлуатації, не будуть кидатися в очі явно — неоднорідність поверхні допоможе приховати подряпини і невеликі вм’ятини.

  ? Що таке селекція паркетної дошки?

  Дане поняття вже згадувалося, а тепер настав час розглянути цей незрозумілий термін детально. Селекція — відбір за визначеними критеріями. Не кожен знає, що зовнішній вигляд дошки визначається типом селекції: ламелі, виготовлені з однієї породи дерева, але з використанням різних типів селекції, чи будуть схожими. При проведенні селекції враховуються наступні фактори: малюнок і колір деревини, наявність вад, спосіб розпилювання стовбура.

  Від техніки розпилу залежить не тільки зовнішній вигляд, але і міцність.

  • тангенціальний розпил по дотичній спрямовується до річних кілець, образовывающим індивідуальний візерунок на плашці дошки;
  • радіальний розпил проводиться паралельно довжині ствола, тобто волокна розташовуються уздовж поверхні. Такий метод дозволяє отримувати рівний колір і малюнок, найвищий рівень стабільності;
  • рустикальний розпил виконується під будь-яким кутом і дає в результаті неоднорідне забарвлення і незвичайний візерунок.

  Селекція проводиться з урахуванням техніки розпилювання. Прийнято розрізняти типи селекції:

  • селект — самий якісний тип, коли планки виготовляються з допомогою радіального розпилу. Малюнок чіткий, рівний, однорідний по всій поверхні. Паркетна дошка Селект виділяється яскраво вираженим кольором, характерним для тієї чи іншої породи деревини. Дефекти не дозволяються;
  • натур — селекція, допускає присутність планок радіального і тангенціального розпилу. Підлога з паркетної дошки Натур приваблює колірними переходами і різноманітним малюнком. Дозволяється присутність сучків невеликого розміру;
  • рустик — тип селекції без урахування розпилу, але з відбором по забарвленню і якості. Паркетна дошка Рустик — найяскравіша і «жива». Заболонь і сучки надають малюнку індивідуальний, ексклюзивний характер.

   Рустик — кращий варіант для інтер’єру в стилі кантрі

  Це важливо!
  Дошка Натур має найвищі показники волого – та зносостійкості, а паркет Рустик — оптимальний для створення інтер’єру в стилі кантрі.

  ? Масло або лак?

  Паркетна дошка гарна ще й тим, що необхідність додаткової обробки після укладання відсутня — ламелі надходять у продаж, вже оброблені маслом або лаком. Але ось тут і виникають сумніви — що краще: масло або лак?

  Лак — поширене покриття для ламелей з дерева. Він захищає деревину від проникнення бруду, води, перешкоджає передчасному зношенню. Кількість шарів лаку може змінюватись від 6 до 9. Приміром, на паркет Tarkett наноситься 7 шарів, на Aberhof — 6, а на Parador — цілих 11 разом з грунтовкою. Чим вище планована навантаження на підлогу, тим більше повинно бути шарів лаку.

  Лак наноситься методом гарячого пресування, посилюється адгезія допомогою сушіння в повітряних камерах при високих температурах і обробки ультрафіолетом. Промені ультрафіолету загартовують паркет, захищають від розтріскування, тому вибирайте зразки, які пройшли таку обробку.

  Лак захищає ламелі від пошкоджень

  Екологічність оздоблювальних матеріалів грає для вас далеко не останню роль? Тоді купуйте паркет з нанесенням водорозчинного лаку на акриловій основі.

  Це важливо!
  Головна перевага лакового паркету — невимогливість у догляді. Для підтримки первозданного вигляду досить час від часу використовувати спеціальні поліролі.

  Масло — порівняно новий вид покриття для паркетної дошки, що також має чимало переваг. Насамперед — це краса панелей, покритих маслом. Розчин, проникаючи глибоко в пори дерева, підкреслює особливості рельєфу, дозволяючи милуватися розкішними колірною палітрою породи. З’являється особлива глибина і чіткість візерунка, поверхня набуває м’яке, чарівне сяйво.

  Лак надає поверхні ніжне сяйво

  За складом масло для паркету являє собою суміш восків і смол. Воно не утворює плівки на відміну від лаку не ускладнює повітрообмін навколишнього середовища і дерева. Таким чином, дошка під маслом не буде «страждати» від перепадів вологості. До того ж масло закриває пори, перешкоджає проникненню в деревину бруду. Гідрофобність масляного покриву забезпечує надійний захист підлоги від негативного впливу рідин.

  Між тим дошка, покрита маслом, вимагає ретельного догляду — раз в 4 місяці слід обробляти її спеціальними поживними речовинами. Паркетне масло, яке пройшло обробку ультрафіолетовими променями, можна оновлювати не так часто.

  Це важливо!
  Врахуйте, якщо ви ненароком пошкодили лакове покриття, то буде потрібно повна заміна паркетної дошки. У разі, коли пол, покритий маслом, реставраційні роботи можна буде провести лише на певному, локалізованому ділянці.

  ? А як же замкова система?

  Багато хто при виборі упускають з виду спосіб замикання, адже від цього залежить якість кріплення ламелей. Лідером у вирішенні питання замкових механізмів можна назвати не раз згадану компанію Tarkett, яка розробила надійну систему T-lock замків.
  Непогано зарекомендувала себе система Uniclic, яка використовується багатьма відомими виробниками паркетної дошки (Witex, Kahrs, Aberhof та іншими).

  Важливе значення має тип замкової системи

  Ось, мабуть, основні критерії, що вимагають обов’язкового врахування при покупці. Тепер ви знаєте, як правильно вибрати паркетну дошку, а значить, в красі і міцності покладеного покриття сумніватися немає необхідності — воно буде дійсно бездоганним!

  Пам’ятка по догляду за паркетною дошкою