Сучасні приватні будинки часто мають більше одного поверху. Причина цього проста — менша площа фундаменту, а значить і менша вартість будівництва, при пристойній загальної площі всього будинку. Наявність більше ніж одного поверху у будинку вимагає облаштування міжповерхових перекриттів. І це додатково до горищним, якщо ви не збираєтеся замість горища влаштовувати мансарду.

Будинки, зведені з різних будівельних матеріалів, потребують індивідуального підходу. Тому існує кілька методів встановлення перекриттів. Так і завдяки новим матеріалам виникли нові їх види.

Перекриття: які бувають і чим відрізняються

Зміст статті

 • 1 Перекриття: які бувають і чим відрізняються
  • 1.1 Залізобетонні перекриття: плюси і мінуси
   • 1.1.1 Перекриття з порожнистих ж/б плит
   • 1.1.2 Монолітні плити
  • 1.2 Дерев’яні перекриття: що це?
   • 1.2.1 Дерев’яні перекриття: конструкція
   • 1.2.2 Дерев’яні перекриття: кріпимо до стін
   • 1.2.3 Дерев’яні перекриття: межбалочное простір
   • 1.2.4 Монолітний залізобетонний пояс: те, без чого не обійтися
   • 1.2.5 Загальні вимоги до зведення дерев’яних перекриттів
 • 2 Відео

Залізобетонні перекриття: плюси і мінуси

Для будинків з газобетону є два найбільш підходящих типу перекриття — залізобетонні і дерев’яні. Природно, кожен з них має свої особливості, свої переваги і недоліки, які потрібно врахувати, вибираючи найбільш підходящу вам.

Залізобетонне перекриття багато вважають найбільш сучасним і міцним. Як видно з назви, при його облаштуванні використовують один з видів залізобетонних плит. Вони забезпечують високий рівень пожежостійкості, вони дуже міцні і довговічні, практично немає обмежень по довжині. Плити з цього матеріалу не особливо страждають від підвищеної вологості. Та й, що важливо, у них невисока ціна.

Хоча, звичайно, у даного типу перекриттів є і недоліки. Це, по-перше, високий вага плит. Вони важкі і великі, що необхідно враховувати при закладці фундаменту й зведенні стін. З-за того ж ваги їх важко укласти самостійно — практично не обійтися без спеціальної техніки і помічників. Крім того, якщо не зробити додатковий бетонний або цегляний розподільчий пояс під плитами, то вони можуть порушити цілісність стін. Залізобетон вимагає додаткового утеплення.

За типом плит залізобетонні перекриття ділять на:

 • Зроблені зі звичайних пустотних ж/б плит;
 • Монолітні.

Перекриття з порожнистих ж/б плит
Залізобетонні пустотні плити надають велику легкість конструкції перекриттів

Пустотні ж/б плити роблять з бетону важких марок, але полегшують з допомогою спеціальних повітряних камер-порожнеч, зазвичай мають форму циліндра. Іноді ці порожнечі істотно знижують вагу плит.

Серед їх переваг варто назвати:

 • Велику легкість всієї конструкції. Як вже було зазначено, повітряні камери дозволяють зменшити вагу кожної плити, що позитивно впливає на рівень навантаження на фундамент і стіни;
 • Більшу міцність. Порожнечі не тільки добре впливають на вагу, але і на міцність бетону. Вони створюють каркас, що збільшує довговічність матеріалу;
 • Спрощення установки. Завдяки меншій вазі, ці плити встановлюються досить швидко і з мінімальними зусиллями;
 • Відсутність обмежень на форму підстав. Завдяки пустотних плит перекриття в будинку можна робити навіть самих складних форм;
 • Естетику. Однією з важливих проблем є розташування комунікацій так, щоб їх було менше видно. В пустотних плитах їх можна розміщувати всередині камер.
 • Головний недолік цих плит у порівнянні з іншими варіантами залізобетонних перекриттів полягає як раз в міцності. Все ж вони менш міцні, ніж, наприклад, монолітні плити і більш схильні до впливу вологості і перепадів температур.

  Монолітні плити
  Перекриття з монолітних плит володіють найбільш високою несучою здатністю

  Монолітні перекриття відрізняє найбільша міцність, але платою за це є велика вага, найбільший з усіх ж/б плит. Міцність монолітних плит досягається за рахунок використання ребер жорсткості і двошарових зв’язок.

  З достоїнств монолітних залізобетонних плит варто відзначити:

 • Високу міцність. Їх несуча здатність найвища з усіх видів ж/б плит;
 • Простоту у виготовленні. Для того, щоб зробити таку плиту не потрібні спеціальні форми або особливі технологічні навички. Найчастіше їх роблять прямо на будмайданчику;
 • Простий монтаж.
 • Але всі ці достоїнства йдуть поруч з недоліками, які багатьом можуть здатися значними:

 • Необхідність наявності опалубки і опор. Хоча їх можна орендувати, це все одно додаткові витрати. До того ж, і опалубка, і опори — досить громіздкі;
 • Зупинка будівництва при низьких температурах. Монолітний бетон не можна виробляти коли холодно, що при вітчизняному кліматі істотно скорочує час, коли можна займатися зведенням будинку;
 • Довго застигає. Паузи в будівництві доведеться робити і з-за того, що монолітні плити вимагають тривалого періоду застигання;
 • Низький рівень звукоізоляції. Звукопроникність подібних плит дуже висока;
 • Дорожнеча. Вартість виробництва може бути занадто високою.
 • Дерев’яні перекриття: що це?

  Дерев’яні перекриття можна зводити без залучення дорогої техніки

  Дерев’яні перекриття є найбільш традиційним їх типом. При їх зведенні використовується матеріал, представлений у нас досить широко, екологічно чистий і досить міцний — дерево.

  Вони легше, ніж залізобетонні. А це позбавляє від необхідності будувати особливо потужний фундамент, не потрібний сам по собі при використанні в якості основного будівельного матеріалу газобетону. Безсумнівним їх плюсом є і те, що зводити їх можна самостійно, і вже точно немає необхідності залучати дорогу техніку.

  Дерев’яні перекриття: конструкція

  Облаштування міжповерхових перекриттів вимагає особливо ретельного підходу до розрахунку перерізу балок. Справа в тому, що навантаження на них може бути досить високою — це і люди, і меблі, і комунікації, і вона повинна бути врахована. В якості головного матеріалу несучої основи найчастіше використовують двотаврові балки. Крім них застосовують звичайний або клеєний брус.

  Укладають балки з кроком від 60 см до 1,2 м. Все залежить від їх перетину — чим воно менше, тим менше і відстань між ними. Оптимальною вважається довжина, яка не перевищує шести метрів, інакше прогин може бути більше необхідного 1/300 довжини прольоту.

  Розраховуючи необхідні для балок параметри не варто забувати, що їх довжина повинна бути приблизно на 30 см більше довжини прольоту, оскільки вони заходять у кожну стіну на 15 див.

  Крім балок і дощок конструкція дерев’яного перекриття в газобетонном будинку передбачає наявність армуючого поясу.

  Дерев’яні перекриття: кріпимо до стін

  Укладати балки потрібно в ніші на армований залізобетонний пояс, роблячи це перпендикулярно несучих стін. Перед тим як закріплювати балки в нішах, останні покривають гідроізолюючим матеріалом. В якості гідроізоляційного шару може виступати звичайний руберойд з бітумної мастикою, або ж сучасна самоклеюча мембрана.

  В якості гідроізоляційного шару може виступати звичайний руберойд

  Балки кріплять на анкерні пластини або шпильки, які встановлюються при заливці армуючого поясу. Також замість них можна використовувати сталеві куточки на саморізах і дюбелях. Між кінцями балки і стінами ніші, яку її укладають, повинен бути зазор не менше 2 см, але не більше 3 див. Цей зазор необхідний на випадок температурного розширення.

  На торцевих кінцях робить надріз у 60-70 градусів. Він робиться для того, щоб деревина «дихала» і в ній не затримувалася волога.

  Ці кінці покривають антисептиком, на довжину не менше 75 см, але важливо, щоб він був не на масляній основі. Всі шви заповнюються герметиком, щоб не допустити гниття. А простір, що залишився між кінцем балки в ніші і стіною укладається утеплювач.

  Балки, що йдуть уздовж стін можна ставити впритул до них. Між ними і газобетонними блоками потрібно залишати зазор до 3 см, який заповнюється герметиком і утеплювачем.

  Дерев’яні перекриття: межбалочное простір
  На накат укладається шар ізоляційного і утеплювального матеріалу

  Заповнюється межбалочное простір тільки після того, як завершені всі роботи по установці балок. Тут добре підходять дошки товщиною до 50 см. Для накату їх прибивають знизу до балок. Можна з таких дощок зробити щити з черепних брусків, але якщо ви використовуєте двотаврові балки, то в них немає ніякої необхідності.

  На накат потрібно укласти шар ізоляційного і утеплювального матеріалу завтовшки не менше 10 див. Справа не тільки в збереженні тепла, але і достатньою звукоізоляції.

  Після чого можна приступати до облаштування підлоги. Для підлоги до балок для початку прибивають дерев’яні лаги. Решта залежить від типу підлогового покриття. Якщо воно планується дерев’яним, то дошки кладуться прямо на лаги, якщо ж мова йде про лінолеум, ламінат або паркет, то спочатку варто облаштувати суцільне вирівнююче покриття. Для нього підійдуть фанера або ДСП. Накат знизу теж можна підшити гіпсокартоном, вагонкою або будь-яким іншим матеріалом, у залежності від того, яким повинен бути стеля.

  Монолітний залізобетонний пояс: те, без чого не обійтися
  Одна з найважливіших частин конструкції перекриття — монолітний залізобетонний пояс

  Однією з найважливіших частин конструкції перекриттів у будинку з газобетону є армований монолітний пояс. Основне завдання цього поясу полягає в розподілі навантаження від перекриттів і даху. Зважаючи на особливу важливість цього поясу його іноді ще називають кільцевої балкою.

  Для облаштування пояса необхідні арматура і бетон марки М200. В якості армуючого елемента краще всього застосовувати сталеві прути і скоби. Діаметр прутів повинен бути близько 8 мм, а скоб — 6 мм.

  Скоби для з’єднання, прути встановлюють на відстані 15 см один від одного. Після цього їх поміщають всередину опалубки.

  В якості опалубки використовую U-образні газобетонні блоки. Точне положення арматури всередині блоків забезпечують розпірки. Коли вони встановлені і закріплені, прийшов час бетонування. Але перед ним треба змочити стінки опалубки.

  Бетон для монолітного поясу треба укладати шарами, кожен з яких добре утрамбовується кельмою. Метал, особливо на дні, повинен бути щільно залитий матеріалом. Після того, як кільцева балка повністю готова, весь зайвий бетон варто видалити якомога швидше. Якщо ж є виступаючий гравій, то він утопляется в наповнювачі. Застигати бетон буде близько трьох днів. Для зведення стін на пояс наноситься тонкий шар розчину.

  Загальні вимоги до зведення дерев’яних перекриттів

  Зведення перекриттів — це відповідальна справа. Потрібно стежити за їх міцністю, здатністю витримати навантаження. Крім того, різні типи вимагають різних підходів. Але, якщо мова йде про будинок з газобетонних блоків, то є ряд вимог, які повинні бути враховані:

 • Перекриття можна укладати тільки на армований монолітний залізобетонний пояс, для розподілу навантаження;
 • Вони не повинні лягати ні на внутрішні конструкції, ні на зовнішні стіни. Перші повинні бути для цього нижче зовнішніх несучих стін;
 • Для утримання несучих конструкцій перекриття встановлюються арматурні стрижні, які заанкериваются. Довжина залежить від типу;
 • Між балками перекриттів і блоками в нішах залишається зазор, що заповнюється гідроізоляційними матеріалами;
 • Довжина балок не повинна перевищувати 6 м, а висота і ширина розраховуються виходячи з довжини прольоту і очікуваної навантаження.
 • Дерев’яні перекриття будинку з газобетонних блоків — найбільш підходящий варіант на випадок, якщо ви будуєте своїми руками, так і у випадку, якщо наймаєте будівельників. Їх монтаж набагато простіше, ніж залізобетонних. В результаті менше і вартість. Крім того, завдяки легкості конструкції вам не доведеться витрачати на міцний фундамент.

  Вибір на користь перекриттів з дерева — це вибір на користь доступності, міцності і довговічності. Це сучасний вибір, адже дерево — природний матеріал. Не дарма сьогодні все частіше знову віддають перевагу саме їх. Відгуки про дерев’яних перекриттях можна прочитати на форумах.

  Відео

  Подивіться відео про будівництво дерев’яних перекриттів