Дерев’яна підлога, має навіть невеликі нерівності, викликає значні проблеми при влаштуванні будь-якого підлогового покриття. Старі дерев’яні підлоги, якими характеризуються будинки, котеджі, міські квартири, що мають тривалий термін експлуатації, найчастіше вимагають ретельного вирівнювання. Вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою допоможе усунути всі нерівності і підготувати підставу для подальшого укладання ламінату, ковроліну, лінолеуму та інших видів підлогових покриттів. Даний спосіб є досить простим і популярним, дозволяючи створити ідеально рівну поверхню.

Використання фанери для вирівнювання дерев’яної підлоги є оптимальним варіантом для ситуацій, що допускають подальшу укладання ламінату. В даному випадку використовують фанеру товщиною не менше 12 мм, але якщо поверхня досить рівна, то можна зупинитися на товщиною 8-10 мм.

Вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою

Зміст

 • Експлуатаційні характеристики фанери
  • Марки фанери
  • Сорти фанери
  • Ступінь обробки поверхні фанери
  • Клас емісії фанери
 • Інструменти для вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою
 • Підготовчі роботи
 • Покрокова інструкція вирівнювання підлоги з використанням фанери
 • ? Експлуатаційні характеристики фанери

  Фанера має ряд переваг, які вигідно позиціонують її для вирівнювання підлоги в дерев’яному будинку:

  • Листи матеріалу добре гнуться, не утворюючи при цьому наскрізних тріщин;
  • Фанера володіє однаковою міцністю за всіма напрямками;
  • Листи виробляються великих розмірів, що дозволяє в короткі терміни покривати фанерою великі площі;
  • Матеріал невибагливий і зручний для транспортування.

   Фанерні листи

  Фанера володіє унікальними характеристиками, завдяки яким вона є популярним матеріалом при проведенні ремонтних робіт:

  • Проста технологія обробки і монтажу;
  • Високоякісна шліфування;
  • Відсутність неприємних і сторонніх запахів;
  • Відмінна твердість поверхні;
  • Невелика вага аркуша матеріалу;
  • Висока міцність під впливом навантажень;
  • Відмінні експлуатаційні властивості у вологостійкою і водостійкої фанери.

  Структура фанери характеризується шаруватим виглядом. Вона складається з шпону, ретельно спресованого і склеєного між собою. Товщина фанери визначається кількістю таких шарів, які надають їй стійкості до навантажень, міцність. Досягнення таких важливих характеристик матеріалу можливо завдяки особливому розміщенню шарів шпону, кожен наступний ряд розташовується перпендикулярно волокнам попереднього.

  Слід зазначити, що число шарів в будь-якому вигляді фанери завжди є непарною. Наприклад, дванадцяти міліметрові листи мають 9 шарів шпону. Однак придбання фанери для вирівнювання дерев’яної підлоги вимагає обліку не тільки товщини матеріалу, але і ряду інших характеристик, таких як марка, сорт, ступінь обробки поверхні і клас емісії.

  ? Марки фанери

  Фанеру підрозділяють на марки в залежності від ступеня вологостійкості. Існують чотири види марок:

  • Фанера, призначена для проведення промислових будівельних робіт – марки ФБ, ФОФ;
  • Фанера, призначена для проведення індивідуальних будівельних і ремонтних робіт – марки ФК, ФСФ.

  Більш докладно зупинимося на марках матеріалу, призначених для індивідуального будівництва.

  Марка ФК характеризується середньою вологостійкістю. Склеювання шпону здійснюється з застосуванням досить безпечних клейових складів, що мають в основі карбамідні смоли. Фанера цієї марки використовується для внутрішньої обробки і виробництва меблів.

  Марка ФСФ відрізняється підвищеною вологостійкістю, але її застосування в домашніх умовах небажано. При її виробництві листи шпону склеюють за допомогою клею на основі фенолформальдегида. Хоча за існуючим стандартам фанера цієї марки дозволена при проведенні робіт всередині приміщень.

  ? Сорти фанери

  У відповідності з ГОСТом існують чотири сорти фанери:

  • Перший сорт. Він є найкращим за своєю якістю. Характеризується практично повною відсутністю видимих зовнішніх дефектів, але допускається наявність тріщин або покоробленность шпону не більше 20 см;
  • Другий сорт. Фанера даного сорту може включати деревні вставки, незначне просочування клею (не більше 2 % від площі матеріалу). Крім того, на аркуші можуть бути подряпини і вм’ятини, які досягають 5 % від загальної поверхні;

   Зовнішній вид фанери першого і другого сорту

  • Третій сорт. Матеріал може містити сліди червоточин, а також зрослі або сучки, які випали;
  • Четвертий сорт. Даний сорт фанери визнаний самим низькоякісним. Він має досить велику кількість дефектів, що утворилися на стадії виробництва. І хоча недоліки даного сорту значні, але якість проклейки шпону залишається досить високим.

  Звичайно, при виборі оптимального варіанту для вирівнювання дерев’яної підлоги слід ґрунтуватися на свої можливості. Єдине, що можна точно зазначити, що фанера четвертого сорту для настилу не підійде. Перший варіант – ідеальний, але в плані оптимального співвідношення «ціна-якість» більш підходящим стає варіант з вибором фанери другого сорту.

  ? Ступінь обробки поверхні фанери

  Поверхня фанерного листа буває шліфована і нешлифованная. Цей момент відображається при її маркуванні:

  • НШ – маркування для нешліфований фанери;
  • Ш1 – фанера, шліфована тільки з одного боку;
  • Ш2 – маркування для фанери, шліфованою з обох сторін.

  ? Клас емісії фанери

  На шліфованої фанери в обов’язковому порядку роблять маркування з класом емісії вільного формальдегіду:

  • Е1 – маркування означає, що присутність формальдегіду становить менше 10 мг у перерахунку на 100 г сухої фанерної маси;
  • Е2 – маркування вказує на присутність формальдегіду в кількості 10-30 мг у перерахунку на 100 г сухої фанерної маси.

  З отриманих даних можна зробити заключний висновок, що оптимальним варіантом для вирівнювання стане фанера другого сорту з маркуванням Ш1, ФК, Е1 і товщиною листа 10-12 мм.

  ? Інструменти для вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою

  Якісне вирівнювання підлоги фанерою неможливо без використання спеціальних інструментів. Крім того, необхідно мати невеликі навички по роботі з матеріалом і досвід поводження з деякими інструментами.

  Для виконання робіт Вам знадобляться:

  • Рівень;
  • Саморізи;
  • Шуруповерт;
  • Рулетка;
  • Електролобзик.

  ? Підготовчі роботи

  Перед початком робіт з вирівнювання дерев’яної підстави фанерою необхідно перевірити стан труб, електропроводки та інших комунікацій, що проходять під підлогою. Після завершення всіх робіт вільного доступу до цього простору вже не буде.

  Листи фанери необхідно витримати кілька діб в тому приміщенні, в якому виконуватимуться роботи. Це дозволить досягти однакової вологості у використовуваному матеріалі й кімнати, що дозволить уникнути деформації листів після укладання. Якщо приміщення регулярно опалюється, то листи фанери ставляться на ребро і витримуються не менше двох діб. При проведенні робіт у приміщенні, яке опалюється періодично, слід трохи змочити боку матеріалу теплою водою. Витримують при кімнатній температурі протягом доби.

  Вибір товщини листа фанери залежить від того, яке покриття буде використовуватися для укладання в подальшому. При виборі м’якого покриття, такого як лінолеум, ковролін, можна застосовувати більш тонкі листи. У цьому випадку повного вирівнювання підлоги ви не досягнете, але від великих перепадів все ж позбудетеся. Якщо планується укладання ламінату, то однозначно вибір слід зупинити на фанері 10-12 мм. В даній ситуації можна зробити підлога ідеально рівним, виправивши всі нерівності поверхні.

  ? Покрокова інструкція вирівнювання підлоги з використанням фанери

  Укладання фанери на дерев’яну підлогу повинна проводитися в суворій відповідності з основними правилами:

  • Між листами фанери і стіною необхідно забезпечити відстань близько 10 мм;
  • Демпферні (розширювальні) шви між сусідніми листами фанери повинні досягати 2-3 мм.

  Перший крок

  Проводимо встановлення маяків, роль яких виконують саморізи. Вони повинні бути розташовані по всій площі поверхні і вкручені на необхідну висоту. Спрощено можна сказати, що саморізи необхідно вкрутити в кутах квадратів, які мають сторони 20-30 см в ідеальному варіанті, але можна обмежитися і 30-35 див.

  Встановлення маяків при вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою

  Важливо! Чим товще листи фанери, використовуваної для укладання, тим рідше варто розташовувати маяки.

  Другий крок

  Далі необхідно укласти фанерні лаги, представляють собою смуги матеріалу шириною 3-4 см. До підлоги кріпимо їх за допомогою саморізів або спеціального клею, призначеного для дерева. Уважно потрібно стежити за тим, щоб покладені лаги не провисали. В ті місця, де залишилося простір між лагами і підлогою, слід підкласти шматки фанери необхідної товщини, попередньо змазані клеєм.

  Пристрій сітки з лаг

  Третій крок

  Перед проведенням подальших робіт необхідно дочекатися повного висихання клею. Листи фанери слід порізати на квадрати, сторони мають приблизно 60 см. На даному етапі проводять ретельний аналіз отриманих заготовок. При огляді торців виявляють початкові ознаки розшарування матеріалу, які дуже часто не помітні на цілих листах фанери. Неякісний матеріал підлягає обов’язковій заміні, так як його використання негативно вплине на якісні характеристики всього покриття.

  Четвертий крок

  Проводимо укладання квадратів фанери на утворену сітку з лад. Слід пам’ятати, що стиковка сусідніх листів фанери в обов’язковому порядку повинна відбуватися на лагах. Робимо укладання за технологією, аналогічної цегельній кладці, тобто таким чином, щоб в одній точці не було перетину чотирьох площин. Проводимо точну обрізку фанери за необхідним розміром. При цьому особливу увагу слід приділити місцях зі складною конфігурацією, де знаходяться арки, різні виступи та інші особливості поверхні.

  Укладання фанери на лаги

  Корисна порада! Щоб заощадити матеріал при обрізанні, можна викласти листи фанери на підлогу до того, як буде проведений монтаж лад. Потім крейдою позначити місця стику квадратів матеріалу і зробити укладання лаг в необхідному місці.

  П’ятий крок

  На заключному етапі закріплюємо фанерні листи на лагах за допомогою саморізів, мають потайну головку. Місця кріплення попередньо надсверливаем і піддаємо зенкованию. Це дозволить уникнути видавлювання головками матеріалу.

  Закріплення фанерних листів

  Застосування даної технології вирівнювання дерев’яної підлоги збільшує його висоту всього на 2-3 див.

  Подальша обробка поверхні залежить від виду майбутнього підлогового покриття. Якщо планується укладати ламінат, то необхідно попередньо укласти підкладку на фанерне підставу. При виборі в якості підлогового покриття лінолеуму слід трохи пройтися шліфувальною машинкою по поверхні, ретельно обробивши місця стиків листів і кріплень фанери до лагів. Якщо вибір зупинений на ковроліні, то фанеру слід покрити декількома шарами лаку.

  Результат вирівнювання дерев’яної підлоги фанерою

  Вирівнювання підлоги із застосуванням листів фанери дозволяє отримати рівну, міцну поверхню замість старого нерівного статі, повною мірою підготовлену для настилу будь-яких підлогових покриттів. При акуратному і послідовному виконанні робіт виходить якісна поверхня, яка стане підставою для втілення найсміливіших дизайнерських рішень.