На жаль, у більшості наших будинків проблема нерівності підлоги і їх ухилу стоїть дуже гостро. Тільки в одній кімнаті іноді трапляються перепади до 15 сантиметрів! Саме тому вирівнювання підлоги – важливий етап будь-якого ремонту, адже укладання будь-якого покриття, будь то ламінат, плитка або лінолеум на занадто кривий підлогу загрожує величезним розчаруванням у майбутньому. Приміром, ламінат на криве основа може і не лягти або він весь искорежится. Досить часто новачки в ремонтному справі вважають, що вирівнювання підлоги своїми руками – дуже складне завдання, тому вони вважають за краще найняти фахівців для виконання цієї роботи. Між тим, все не так страшно, і для того, щоб вирівняти підлогу, не потрібні якісь особливі знання чи навички. Потрібно тільки знати кілька правил і акуратно і точно їх виконувати. Варто відзначити, що вирівнювати підлоги краще удвох, так як одній людині самостійно виконати цю роботу може бути досить проблематично.

Оцінюємо якість існуючого підлоги

Для початку слід визначити горизонтальність поверхні вашого статі. Для цього в будь-якому куті вгору від підлоги по стіні відміряємо рівне 1 метр і олівцем ставимо мітку. Тепер беремо лазерний рівень і з його допомогою переносимо нашу відмітку на всі кутки кімнати. Вымеряйте відстані від нанесених відміток до поверхні підлоги — так ви легко визначите перепади по висоті між усіма кутами.

Якщо у вас немає можливості використовувати лазерний рівень, то існує ще один спосіб. Знаходимо найвищу точку підлоги біля стіни. Від неї слід відміряти сантиметрів 5-6 вгору і поставити мітку. Тепер беремо довгу пряму рею або направляючу і прикладаємо її уздовж стіни паралельно підлозі. За допомогою рівня вирівнюємо рейку і проводимо лінію. З протилежного боку стіни також ставимо мітку. І точно так же по всьому периметру кімнати.

Тепер потрібно взяти мотузку або міцну нитку і хрест-навхрест з’єднати мітки, розташовані на протилежних стінах приміщення. У тому випадку, якщо мотузка не стикається з підлогою, вважайте, що вам крупно повезло і лінія, по якій буде вирівнюватися підлогу, готова. Якщо мотузка все ж стикається з підлогою, то слід підняти мітки на пару міліметрів і повторити процедуру. Тим самим ви наблизитеся до максимальної точки підняття підлоги. Це і є точка відліку вирівнювання нашого підлоги. Як правило, найбільш великі нерівності вилазять саме в кутах приміщень.

Тепер, коли ви знаєте найвищий кут, можна приймати рішення про методі вирівнювання підлоги.

У разі, якщо перекіс вашого статі незначний – 1-2 см або вам просто потрібно вирівняти невеликі виїмки на підлозі, найпростіше скористатися самовирівнювальною сумішшю. Вона розтікається по підлозі і досить ефективно і якісно його вирівнює. Правда, у таких сумішей є істотний недолік – досить висока ціна.

Вирівнювання підлоги цементною стяжкою

Це один з найбільш простих і найбільш поширених способів вирівнювання підлоги. Коли ми визначилися з лінією вирівнювання, можна приступати до виставлення направляючих, або як їх ще називають – маячків. Це досить відповідальна операція, оскільки саме за цим маяках і буде вирівнюватися підлогу. Як маячків можна використовувати будь завідомо рівний матеріал. Найзручніше використовувати профіль для гіпсокартону. Він досить жорсткий, ідеально рівний, стійкий до деформації, а після схоплювання стяжки його досить легко отримати з підлоги, заповнивши порожнечі розчином. При цьому його можна встановити на будь-яку висоту, підігнувши або підрізавши поперечні полки, якщо висота маленька, або втиснувши в гірку з розчину при більшій висоті.

Також підійдуть обрізні дошки або брус і навіть труби діаметром до 32 мм Коли стяжка схопиться, напрямні з неї витягуються і їх можна буде використовувати за прямим призначенням. У будівельних магазинах можна придбати спеціальні «маячки» для штукатурних робіт, які виставляються в якості направляючих, але варто враховувати, що їх доведеться закріплювати знизу на розчин по всій довжині. Порівняно з вирівнюванням стін, навантаження на маяки при вирівнюванні підлоги істотно більше.

Отже, вздовж кімнати по всій її площі встановлюємо напрямні. Перший маячок встановлюємо з найвищої точки, відступивши 2-3 см від стіни. Наступні маяки вирівнюємо по ньому. У разі якщо різниця у висоті надто велика, місця провалу можна заповнити цементною сумішшю або підкласти невеликі бруски. Відстань між маяками, як правило, складає 60-80 см, в залежності від довжини приміщення. Звичайно, слід викладати так, щоб наші напрямні збігалися за рівнем з лінією на стінах. Щоб перевірити збігу маяків з лінією вирівнювання варто використовувати дошку і монтажний рівень.

Простіше кажучи, викладаємо напрямні, упоперек них кладемо дошку, дивимося, чи збігаються кінці дошки з лінією на стінах. За допомогою рівня перевіряємо, рівному чи ні. Якщо все добре, грунтуємо поверхню підлоги (так він буде менш схильний до розтріскування). Після цього розводимо цементний розчин і приступаємо до заливці підлоги. Важливо знати, що консистенція розчину залежить від товщини нашої майбутньої стяжки. Наприклад, для підлоги завтовшки 35-50 мм і більше потрібен густий розчин, а для підлоги не более25-30 мм рекомендується досить рідкий, текучий розчин.

Отже, починаючи з кута, розливаємо розчин по підлозі. Всі порожнини і щілини необхідно ретельно заповнювати, щоб потім не з’явилися нерівності. Тепер беремо правило і ретельно розрівнюємо розчин між напрямними так, щоб він був поряд.

Тепер слід дочекатися, коли суміш висохне. Акуратно приберіть напрямні і залийте утворилися порожнечі розчином. Як правило, повністю залитий підлога висихає від 10 до 30 діб. Після закінчення цього часу можна приступати до чистової обробки поверхні.

Вирівнювання підлоги своїми руками за допомогою лаг

При досить великих перепадах, становлять від 5 до 12 см і більше, найпростіше виконати вирівнювання підлоги за допомогою лад і фанери. Лаги – це прості бруски, з яких робиться каркас для вирівнювання підлоги. Як правило, для них застосовують не стругані дошки 2 і 3 сортів з деревини хвойних або м’яких листяних порід.

Пам’ятайте: між лагами і стінами рекомендується залишати зазор шириною 2-3 см Довжина стикуються лад повинна бути не менше 2 метрів, а висота підпільного простору підлоги на перекритті – мінімум 1 див.

При традиційній установці лаг їх рівень регулюють з допомогою підбору дерев’яних підкладок. Вони кріпляться до основи на дюбеля і саморізи. Натягнувши кілька мотузок між крайніми лагами, акуратно й ретельно, з кроком 45-50 см, на підкладки встановлюємо поздовжні лаги. Саморізами прикріплюємо їх до підкладок. Пам’ятайте, що поверхня всіх лад необхідно розташовувати в одній площині. Перпендикулярні основним напрямом лаги, встановлюємо з кроком, в залежності від виду чорнового покриття. Наприклад, якщо використовується фанера товщиною 1-1,2 см, яка вважається самим оптимальним підставою для майже будь-якого підлогового покриття, поперечні лаги слід встановлювати на стиках аркушів і посередині. Рівність укладання лаг перевіряємо у всіх напрямках за допомогою двометрової реї з рівнем. Стежте, щоб рейка стосувалася всіх лад без зазорів.

Коли решетування готове, починаємо стелити фанеру. Щоб уникнути скрипу, пам’ятайте, що листи фанери не повинні доторкатися один до одного, а зазор між ними повинен становити 0,2-0,4 мм. Фанеру кріплять до решетування саморізами із кроком 5-10 див.

Тепер можна готувати поверхню до обробки. В залежності від того, яке декоративне покриття ви збираєтеся використовувати далі, стяжку необхідно додатково обробити. Не забувайте, що первісна робота над будь-якою поверхнею завжди починається з ґрунтування. саме тому обробіть вашу стяжку закріплює грунтом. Це істотно підвищить її зносостійкість.

Як бачите, вирівнювання підлоги своїми руками – не така вже складна задача. Приступаючи до роботи, головне пам’ятайте: у вас обов’язково все вийде, якщо слідувати рекомендаціям і докласти трішечки зусиль!