Художній паркет: як вибрати і не пошкодувати

Кольоровий паркетна підлога з вигадливим малюнком або візерунком завжди стає основним об’єктом декору. Недарма такий дорогий матеріал беруть для найурочистіших кімнат будинку: вітальні, камінної зали тощо Правда, художній паркет – досить делікатний матеріал і вимагає дбайливого ставлення при експлуатації, періодичної заміни лаку. Але буває, що навіть при самому акуратному зверненні підлогове покриття через рік починає жолобитися, йде тріщинами. І в цьому не завжди винна укладання, особливо якщо її проводить фахівець, що знає всі нюанси технології. Швидше за все, помилка була допущена при купівлі, коли господар придбав неякісний матеріал. Розберемося, на які моменти варто звернути увагу при виборі художнього паркету.

Зміст

 • Вибір художнього паркету за методом сушіння
 • Вибір матеріалу з аналізу поверхні
 • Вибір покриття по породі деревини
 • Вибір художнього паркету за способом обробки
 • Підбір підлогового покриття до конкретного стилю та приміщення
 • Художній паркет: як вибрати і не пошкодувати

  Художній паркет організовує і об’єднує великий простір, тому головну розетку розташовують у центральній зоні приміщення

   

  ? Вибір художнього паркету за методом сушіння

  На виробництві паркет можуть сушити різними способами. Найбільш поширеними вважаються:

  • сушка СВЧ;
  • сушка гарячим повітрям;
  • сушка вакуумом.

  З трьох варіантів найкращою для дерева є вакуумна сушка. Це найбільш щадний варіант, який не створює в деревині внутрішнього напруження при висушуванні. Сушать дерево у спеціальних вакуумних камерах при температурі від 52 до 70 градусів. Такий паркет більш стабільний, навіть якщо в приміщенні періодично змінюється вологість або температура. У ньому не виникають внутрішні або зовнішні тріщини, а при сильному зволоженні дерево, звичайно, набубнявіє, але «пропелером» не покоробиться.

  ? Вибір матеріалу з аналізу поверхні

  • Геометричність

  При купівлі перегляньте, щоб дощечки були однакової геометрії (товщини, ширини, довжини). Суміжні кути повинні бути строго перпендикулярні, а площина – рівною. Якщо це не перевіряти, то при укладанні традиційна шліфування в 0,2 мм не зможе вирівняти загальну поверхню підлогового покриття, і вам доведеться циклювати до 1 мм. А це вже зменшить термін життя вашого підлогового покриття десь 3 р., тому що кожні 5 років ви повинні міняти лакування, а значить, зрізати товщину дощечок, які і без того зменшені при першій укладанні.

  Художній паркет: як вибрати і не пошкодувати

  Ідеально прямі, рівні кути – запорука успішної стикування і гладкої поверхні паркету

  • Параметри клепок

  При виборі паркету звертайте увагу на довжину і товщину клепок. Якщо вони довші 35 см, товщина понад 1,6 см, то це знижує еластичність покриття, особливо коли його укладають на основу з трохи нерівною поверхнею. У таких клепках із зворотного боку повинні бути нарізані перпендикулярні пази приблизно наполовину товщини клепки.

  Якщо ви не знайшли такої нарізки, зроблену виробником, то від покупки матеріалу краще виявитися, тому що при укладанні дощечки почнуть стовбурчитися, перекошуватися. До того ж, коли в процесі використання настане час міняти лак, то потрібно циклювання. А вона, як уже говорилося, вкорочує життя покриття. Так що ваш товстий (в 2,2 см) паркет прослужить менше років, ніж стандартний 15-міліметровий.

  ? Вибір покриття по породі деревини

  На термін служби підлогового покриття впливає і порода дерева. Ощадливі німці, відомі майстри високоякісного паркету, віддають перевагу дубу. Інші породи вони називають «нервовими», натякаючи на їх меншу стійкість до зволоження:

  • Так, паркет з ясена або бука має властивості накопичувати вологу і розширюється в об’ємі, якщо в приміщенні підвищується вологість.
  • Хвойні породи не радують своєю м’якістю (особливо бояться гострих жіночих каблучків-шпильок!).
  • А популярні нині в розетках екзотичні породи дерев і зовсім поводяться непередбачувано в нашому кліматі.

  Вибір художнього паркету тільки за зовнішньої забарвленням і красою текстури не завжди виправданий, адже будь-яка зміна кліматичних умов може призвести до його псування. Краще всього підбирати породи, фізичні характеристики яких оптимально підходять для даних кліматичних умов. Так, чим переплачувати за покриття з дорогої бразильської вишні, більш вигідно купити паркет з місцевого дерева зі схожою текстурою, тонований «під бразильську вишню».

  ? Вибір художнього паркету за способом обробки

  При покупці враховуйте, що паркетне покриття – це «напівфабрикат». Кінцевий вигляд і естетичні властивості залежать від того, наскільки грамотно проведена укладання художнього паркету. У магазинах вам можуть запропонувати кілька варіантів дощечок з різним рівнем фінішної обробки. Паркет може бути відшліфований, відшліфований і відполірований і навіть покритий лаком. Начебто, такі доповнення зручні: при укладанні не треба буде витрачати додаткові зусилля на ці етапи робіт. Але якщо шліфування та полірування дійсно вигідні, то лакування – не зовсім. При укладанні нового паркету зазвичай вирішуються проблеми вирівнювання і підгонки всіх клепок під ідеальну площину. При роботі з лакованим матеріалом цей етап робіт автоматично перейде на строк першої заміни лаку. І ось тоді-то виявиться, що кожна дощечка забезпечена фасками, а для ідеального вирівнювання покриття потрібна циклювання, яка зніме як мінімум міліметр дерева. Крім того, при укладанні нового лакованого покриття є небезпека пошкодити лак. І тоді поверхня стане ребристою.

  Слід враховувати, що лакований паркет не створює суцільне вологозахисні покриття, так як в місцях стиків клепок підлогу залишиться без лакування і при попаданні води першим почне розбухати.

  ? Підбір підлогового покриття до конкретного стилю та приміщення

  На фото художній паркет може виглядати шикарно, але у вашому будинку цього ефекту не вийде. Все залежить від обсягу, рівня освітленості і загального стилю приміщення. Якщо магазин пропонує послугу «примірка паркету на місці» — скористайтеся нею. Тоді ви зможете розкласти пару квадратів покриття в приміщенні, яке бажаєте обробити, і побачите, як паркет вписується в загальний інтер’єр. Буває, що в магазині колір здається одним, а в кімнаті грає по-іншому.

  Художній паркет: як вибрати і не пошкодувати

  В об’ємному приміщенні великий малюнок виглядає урочисто і додає інтер’єру парадності

  Загальні правила підбору такі:

 • Мінімалістичні інтер’єри вимагають від паркету геометрично чітких форм і ліній.
 • До східним або етнічних інтер’єрів підходить художній паркет у кілька колірних відтінків. Один з них може бути контрастним, з орнаментами або художніми мотивами тієї країни, в дусі якої виконано всі приміщення.
 • Класичні інтер’єри люблять паркет природних, стриманих кольорів, але дизайн може бути абсолютно різноманітним.
 • Паркет з великим рослинним або авангардним малюнком буде виглядати виграшно тільки у великих вільних приміщеннях. У маленьких він, навпаки, буде красти обсяг.
 • Чим менше кімната, тим світліше підбирайте покриття. Це допоможе зробити приміщення ширше. Темні кольори підходять тільки до великих і добре освітленим, з безліччю вікон або люстр кімнатах.
 • Художній паркет: як вибрати і не пошкодувати

  Чим темніше відтінки паркету, тим світліше повинні бути стіни і меблі

  Ретельний підбір матеріалу – запорука того, що ваш паркет хоч і обійдеться дорого, але прослужить довго і без проблем.