Зміст

 • Конструкція дерев’яної хвіртки
 • Опори для хвіртки з дерева
 • Як вкопати опорні стовпи
 • Збір полотна хвіртки
 • Навішування хвіртки

Дерев’яна хвіртка красиво доповнює дизайн будь-якого огорожі – цегельного, кам’яного або дощатого паркану.

Регулюючи розмір щілин між дерев’яними штакетінамі, можна зробити полотно суцільним або щілинним, крізь яке можна оглядати простір вулиці.

Як зробити дерев’яну хвіртку своїми руками?

Хвіртка з дерева

Конструкція дерев’яної хвіртки

Перед початком робіт необхідно продумати конструкцію хвіртки з дерева. Будь-двері може бути виконана з суцільного (цілісного) матеріалу або на каркасній основі.

Красиві двері з цільного дерева, як правило, встановлюють всередині приміщень або на вході в будинок. Вуличні хвіртки традиційно виготовляють своїми руками у вигляді каркаса і обробки.

Вид обробної дошки (штахетник, блокхаус), малюнок розташування дощок на воротах визначають загальний дизайн входу у двір. Каракас несе основне навантаження ваги. За допомогою петель вага хвіртки передається на опору.

Опора хвіртки складається з двох стовпів. До одного кріпляться металеві петлі, на другому монтується фіксатор засувки.

Розміри і форма хвіртки з дерева визначаються уподобаннями господаря житла або ділянки. Дверцята може бути прямокутною, вище росту людини, або щілинний, до рівня грудей дорослого.

Різноманітний зовнішній вигляд доповнюють різьблені прикраси воріт і додаткові функціональні елементи. Наприклад, поштова скринька чи табличка з зазначенням присутності чотириногої охорони. Або різьблені дерев’яні наличники, орнаментні прикраси, виконані своїми руками, або стилізація під казкову старовину.

Опори для хвіртки з дерева

Глибина вкопуванн опор для дверцят визначається вагою і розмірами распахивающейся частини. Суцільні ворота піддаються впливу значних вітрових навантажень, опори для них повинні бути надійними. Щілинні конструкції продуваються потоками повітря, їх вага полегшений, тому глибина вкопуванн стовпів може бути менше.

В якості опор для дерев’яної хвіртки використовують круглий брус, металеві стовпи, цегляні або кам’яні конструкції. Прикрасять огорожу красиві дерев’яні опори з різьбленням.

Матеріал стовпів відповідає каркасу дверцята. Якщо рама дерев’яна, то опори роблять з дерев’яного бруса. Металевий каркас навішують на металевий стовп.

Стовпи для хвіртки

Висота опорного стовпа визначається розмірами полотна, висотою розташування петель і дизайном входу. Стовп може бути невеликим (до висоти верхньої петлі) або вище хвіртки і закінчуватися зверху воротним козирком. Така конструкція оберігає елементи полотна від вологи і гниття.

Як вкопати опорні стовпи

Дерев’яні або металеві опори вкопують у землю на глибину 50 – 70 див Металеві опори використовують для важких воріт. Дерев’яні – для легких щілинних хвірток.

Перед заглибленням в яму кінці дерев’яних колод обробляють антисептиком (щоб попередити гниття), смолою або обпалюють (паяльною лампою, газової пальником). У давнину саме випал був поширеним способом попередження швидкого гниття колоди у вологій землі. Звідси і походить назва «хатинка на курячих ніжках».

Всю поверхню дерев’яної опори бажано також просочити антисептиком, це продовжить термін її служби. Необроблені дерев’яні поверхні після установки хвіртки необхідно покрити лаком (в два шари) або водостійкою фарбою.

Відстань між опорами вибирають на 5-10 см ширше, ніж ширина майбутньої хвіртки.

Монтаж опор своїми руками виконується наступним чином:

 • дно ями заповнюється шаром піску (близько 5 см), потім проливається водою для ущільнення, і потім шаром щебеню (близько 5 см);
 • стовп вертикально встановлюється в яму;
 • положення стовпа фіксується внизу, в ямі камінням або цеглою;
 • за допомогою будівельного рівня перевіряється вертикальність установки опори (від цього залежить зручність користування воротами в подальшому, будуть вони вільно відкриватися і закриватися);
 • яма заливається бетонним (або цементним) розчином і залишають для застигання на добу (влітку) або на двоє діб (прохолодною восени).

Монтаж металевих опор виконують аналогічно, перед цементуванням їх додатково забивають у ґрунт (особливо якщо огорожу зводиться на піщаних грунтах).

Конструкція хвіртки

Збір полотна хвіртки

Розглянемо технологію збору хвіртки своїми руками з дерев’яного бруса і дощечок (паркану). Робота буде складатися із збору рами і навішування дощечок. Каркас збирається з бруса товщиною 40 див. Конструкція каркаса може бути прямокутної або Z-подібної.

Розміри каркасної рами можуть бути менше периметра конструкції на 10 – 15 см з кожної сторони. З’єднання дерев’яних перекладин в рамі хвіртки можна виконати двома способами: шипово-клейовим (так збирають меблі) або за допомогою металевих пластин.

Другий варіант є більш надійним. Металева пластина фіксується на сусідніх дошках, забезпечує міцність хвіртки і щільне прилягання поперечок один до одного. Кріплення пластини виконується саморізами по дереву.

Для додаткової фіксації прямокутний каркас хвіртки може бути доповнений діагональними дошками, куточками або додатковими поперечками. Вся рама хвіртки повинна бути рівною (лежати в одній площині).

На готовий каркас навішують штакетные дощечки. Як правило, напрямок розташування штахетника у хвіртці – поздовжнє, щоб вода не затримувалася на поверхні полотна під час дощу. Довжина досточек формує зовнішню форму хвіртки:

 • рівний верх (штахетник однакової довжини);
 • арочний верх (найвищий штахетник посередині, найнижчий – по краях).

Іноді замість паркану використовують дерев’яні рейки, їх прилаштовують у двох діагональних напрямках, формуючи візерунок – шахматку. Штахетник кріплять на рамі цвяхами або саморізами.

До зібраної дерев’яній рамі кріплять петлі.

Навішування хвіртки

Петлі для навішування дверцят повинні витримати вагу конструкції і можливу вітрове навантаження. Спеціальні калиточные петлі мають подовжене полотно. Красиві декоративні металеві петлі не тільки міцно кріплять ворота, але і прикрашають їх дерев’яну поверхню.

Висота навішування хвіртки повинна залишати знизу зазор розміром 10 -15 см (щоб під час снігопаду можна було відчинити двері).

Після навішування хвіртку фарбують або покривають лаком.

Дерев’яна хвіртка для забору, виконана своїми руками, є стильним прикраса огорожі і надає необмежений простір творчості господаря ділянки.

.