На ринку підлогових покриттів пропонується безліч різних матеріалів, кожен з яких володіє своїми унікальними властивостями. Одним з найбільш популярних і доступних за ціною є лінолеум. Це невибаглива підлогове покриття можна зустріти практично скрізь. Таку високу популярність забезпечують йому простота укладання і експлуатаційні характеристики. Незважаючи на те, що всі роботи можна виконати своїми руками, перед тим як стелити лінолеум, необхідно знати основні правила та рекомендації по укладанні, а також розбиратися у видах лінолеуму.

Постелити лінолеум можна самостійно

Зміст

 • Види лінолеуму
  • ПВХ лінолеум
  • Релін
  • Нітроцелюлозний лінолеум
  • Гліфталевий (алкідний) лінолеум
 • Укладання лінолеуму
  • Бесклеевой спосіб укладання лінолеуму
  • Клейовий спосіб укладання лінолеуму
 • Як стелити лінолеум: відео-інструкція
 • Як стелити лінолеум на дерев’яну підлогу
 • Як стелити лінолеум на бетон
 • Як стелити лінолеум на лінолеум
 • ? Види лінолеуму

  Перед тим як класти лінолеум, необхідно визначитися з його виглядом. Існують наступні види лінолеуму: полівінілхлоридний (ПВХ), гумовий (релін), коллоксіліновий (нітроцелюлозний) і гліфталевий (алкідний).

  ? ПВХ лінолеум

  Цей вид лінолеуму виготовляється з ПВХ з різними наповнювачами, пластифікаторами, барвниками і іншими промисловими добавками, які потрібні для надання ПВХ еластичності і міцності. Основними перевагами ПВХ лінолеуму є велика колірна гамма, простота укладання, антистатичність і вологостійкість. Його недоліками є погана стійкість до низьких температур, жирів, розчинників і луги. ПВХ лінолеум випускають без основи з різними основами: тканинній і нетканевих, спіненої. Він може бути одношаровим і багатошаровим. Наявність тієї чи іншої основи і його багатошаровість впливає на шумо-, звукоізоляцію, а також на його теплоізоляційні якості.

  ? Релін

  Для виготовлення реліна використовують синтетичні каучуки. Сам лінолеум спочатку роблять двошаровим або тришаровим. Основними місцями його застосування є приміщення з високим рівнем вологості. До головних переваг реліна відносять його високу еластичність, зносостійкість, міцність, довговічність, прекрасні теплоізоляційні якості. Ще однією особливістю реліна є його невибагливість до основи. З недоліків слід зазначити високу горючість, погану стійкість до хімічних розчинників і низьку екологічність.

  ? Нітроцелюлозний лінолеум

  У виготовленні цього виду лінолеуму використовують коллоксилин, різні стабілізатори, наповнювачі, антипірени та барвники. Нітроцелюлозний лінолеум виробляється одношаровим. До переваг можна віднести його гнучкість і вологостійкість. Основними недоліками є високий рівень пожежонебезпеки і висока теплопровідність. Також він не стійкий до розчинників, кислот і лугів. Зазвичай цей лінолеум укладають в житлових приміщеннях і там, де не використовують різні хімічні речовини. Для його укладання потрібна якісно підготовлена основа.

  ? Гліфталевий (алкідний) лінолеум

  Найбільш екологічно чистим є гліфтальовий лінолеум. Для його виробництва використовують алкідні смоли, пігменти і наповнювачі, які наносяться однорідною масою на тканинну основу. Такий лінолеум володіє високою тепло – і звукоізоляцією, великою різноманітністю малюнків і квітів. З недоліків слід зазначити низьку стійкість до перепаду температур.

  ? Укладання лінолеуму

  Після придбання і доставки лінолеуму необхідно дати йому вилежатися і прийняти кімнатну температуру. Виробники рекомендують для укладання лінолеуму дотримати наступний режим: температура не нижче +18°С і вологість не більше 65%. У випадку, коли ці два параметри будуть вище або нижче, лінолеум може «сісти» або навпаки розширитися. Варто відзначити ще один важливий момент — перед укладанням лінолеуму його слід розкласти по всій площі кімнати і дати полежати добу. Протягом цього часу лінолеум вирівняється і частково прийме форму підлоги. Це значною мірою полегшить його укладання. Сам процес укладання досить простий, і його можна виконати своїми руками.

  Підрізаємо полотно лінолеуму до необхідних розмірів

  Перед тим як постелити лінолеум, його необхідно розкроїти. Для цього можна скористатися спеціальним ножем зі змінним лезом. Щоб краї лягли встик, підрізування виконуємо наступним чином: накладаємо два полотна один на одного з нахлестом в 3-5 см, після чого щільно притискаємо і прорізаємо ножем наскрізь. Якщо товщина і щільність лінолеуму не дозволяють прорізати все за раз, тоді намагаємося залишити помітний слід на нижньому полотні, і вже по ньому підрізаємо полотно. Полотно підрізаємо з напуском на стіни в 5-10 див. Кути лінолеуму зрізаємо по діагоналі, а в місцях зіткнення з трубами лінолеум розрізаємо по прямій, від стіни до труби, і акуратно вирізаємо по контуру труби.

  Стелити лінолеум можна двома способами — за допомогою клею і без клею.

  ? Бесклеевой спосіб укладання лінолеуму

  Бесклеевой спосіб використовується, коли полотно лінолеуму займає всю площу приміщення

  Укладання без клею зазвичай вибирають, коли площа одного полотна лінолеуму більше або дорівнює площі кімнати, і не планується великих навантажень на поверхню в процесі експлуатації. Щоб постелити лінолеум без клею, необхідно виконати наступне:

  • спочатку розгортаємо рулон лінолеуму та підрізаємо по площі кімнати з напуском на стіни в 5-10 см;
  • приклеюємо по периметру кімнати двосторонній скотч і укладаємо зверху лінолеум;
  • розгладжуємо лінолеум руками з центру в сторону стін. У кутах робимо надрізи, щоб лінолеум ліг впритул до стіни;
  • відвертаємо край лінолеуму від стіни, знімаємо захисне покриття зі скотчу, повертаємо край лінолеуму на місце і приклеюємо його. При цьому необхідно трохи натягувати саме полотно;
  • в якості додаткового кріплення прибиваємо плінтус. Стежимо, щоб він щільно прилягав до поверхні лінолеуму.

  ? Клейовий спосіб укладання лінолеуму

  Для другого способу укладання використовуються спеціальні клеї і мастики. Укладання лінолеуму за допомогою клею проводиться наступним чином:

  • розкладаємо лінолеум і підрізаємо його, як це описано раніше;
  • відгинаємо одну сторону лінолеуму і наносимо клей за допомогою шпателя на всю площу відігнутого шматка. Після чого повертаємо на місце і щільно притискаємо;

  Важливо! При клейовому способі укладання лінолеуму для кращого зчеплення основу необхідно просочити грунтовкою глибокого дії. Для нанесення клею слід використовувати маленький шпатель, а для його розгладження по поверхні — широкий. Після приклеювання одного боку лінолеуму на неї можна ставати, щоб відігнути і приклеїти іншу. Починати клеїти лінолеум слід з протилежного від дверей кута.

  • повторюємо операцію по приклеюванню з іншою стороною лінолеуму;
  • для щільної підгонки і приклеювання двох полотен лінолеуму використовуємо двосторонню клейку стрічку. Проклеюємо її по всій довжині стику і знімаємо захисну плівку, після чого приклеюємо до неї обидва шматка лінолеуму;
  • на завершальному етапі проклеюємо шви спеціальним клеєм і даємо лінолеуму висохнути протягом декількох днів, після чого його можна експлуатувати в повній мірі.

  ? Як стелити лінолеум: відео-інструкція

  ? Як стелити лінолеум на дерев’яну підлогу

  Плануючи укладання лінолеуму в приватному будинку, виникає питання про його укладанні на старий дерев’яний підлогу. Особливих труднощів у цьому немає, досить вирівняти або замінити дерев’яну підлогу і потім настелити лінолеум. Для цього необхідно виконати наступне:

  • Перевірити стан дерев’яної підлоги. Мостини повинні щільно прилягати один до одного, не провалюватися і не скрипіти. Якщо підлога в хорошому стані, тоді необхідно його поциклевать і можна приступати до укладання лінолеуму. В іншому випадку доведеться виконати роботи по його ремонту і вирівнювання під лінолеум.
  • Якщо мостини розсохлися, мають різну висоту, але лежать міцно, не провалюються і не скриплять, дерев’яна підлога можна поциклевать, а щілини зашпаклювати. Поверх укладається вологостійка фанера, і потім лінолеум.
  • Якщо дошки підлоги провалюються, доведеться виконати більш серйозний ремонт. Для цього повністю розбираємо дерев’яну підлогу до лад. Якщо лаги в хорошому стані, тоді у місцях провалів підкладаємо шматочки деревини і виставляємо лаги за горизонту за допомогою рівня. У разі, коли лаги мають явні пошкодження, їх необхідно замінити, а на їх місце встановити нові.
  • Якщо дошки прогнили або мають інші пошкодження, їх необхідно замінити. На місце пошкоджених укладаємо нові.
  • Для створення рівної поверхні на дерев’яну підлогу укладаються листи фанери або ГВЛ (гіпсоволокнисті листи). Їх можна укладати безпосередньо на мостини. Але якщо підлога має ухил, тоді для вирівнювання площини під листи можна встановити невеликі дерев’яні лаги.
  • Листи фанери або ГВЛ закріплюємо до мостинам за допомогою саморізів по периметру і по діагоналі листа з кроком 30-40 см.

  Важливо! Щоб під час вкручування шурупів деревина не тріснула, необхідно попередньо засвердлити невеликі отвори з потаем під саморіз. Перед тим як класти лінолеум, слід переконатися, що поверхня рівна, і на ній немає явних перепадів або виступаючих частин кріплення (капелюшків цвяхів або саморезов).

  • Після того як вирівняли поверхню дерев’яної підлоги, можна приступати до укладання лінолеуму.

  ? Як стелити лінолеум на бетон

  Стелити лінолеум на бетон краще клейовим способом

  Укладання лінолеуму на бетонну основу на порядок простіше в порівнянні з дерев’яною підлогою. Основна вимога до укладання на бетон — це рівна і суха поверхня. Роботи будуть полягати в наступному:

  • зняти старе покриття;
  • провести повну ревізію бетонної поверхні, і якщо на ній будуть виявлені тріщини, поглиблення і нерівності, виконати поверхневу стяжку за допомогою самовирівнюється суміші. Дати стяжці повністю висохнути і приступити до настилу лінолеуму;
  • якщо ж бетонна поверхня має глибокі вибоїни або кришиться бетон, тоді доведеться прибрати стару бетонну стяжку і зробити нову. Після чого почекати повного висихання стяжки і тільки потім укладати лінолеум.

  ? Як стелити лінолеум на лінолеум

  На старий лінолеум можна стелити тільки одношаровий лінолеум

  Іноді виникає питання — чи можна стелити лінолеум на лінолеум? Звичайно, можна. Це самий економний і простий варіант укладання нового лінолеуму. Вся справа в тому, що підготовка підстави полягає лише в знежирюванні поверхні старого лінолеуму. Після чого поверх можна укладати клейовим або беськлєєвим способом новий лінолеум. Слід зазначити, що цей спосіб укладання слід проводити лише в разі необхідності економії коштів. До того ж, доведеться укладати одношаровий лінолеум, що безпосередньо впливатиме на його термін служби. Головна умова укладання лінолеуму на лінолеум — забезпечення рівної і гладкої поверхні. Якщо старий лінолеум має серйозні пошкодження, перепади і виступи, то його доведеться зняти, вирівняти основу і лише потім укладати новий лінолеум.

  Лінолеум, як підлогове покриття, буде оптимальним вибором практично для будь-яких приміщень. Завдяки таким якостям, як водонепроникність, еластичність, зносостійкість, простота в догляді і укладанні, а також доступна ціна роблять лінолеум найбільш поширеним підлоговим покриттям, як у громадських місцях, так і житлових будинках.