Ковролін — сучасне підлогове покриття, дуже популярний. Щоб не було ускладнень, як вибрати ковролін, потрібно знати особливості, способи виготовлення, види сировини. Тоді можна самостійно зробити правильний вибір.

Переваги ковроліну

Ковролін — матеріал, що поєднує в собі тепло, затишок, комфорт, м’якість. Відрізняється простотою укладання, легкістю в прибиранні і чищенні. Він широко використовується не тільки в домашніх приміщеннях, але і в офісах, установах з високою прохідністю.

Ковролін володіє відмінними тепло-і звукоізоляційними властивостями, особливо, незамінний в холодних приміщеннях, утримуючи тепло. Добре пом’якшує удари, дуже корисний для фізіології людини, т. к. при ходьбі зменшує навантаження на хребет і суглоби. Поверхня ковроліну не слизька, що відповідає вимогам безпеки. Зменшує пил у повітрі, будучи своєрідним адсорбентом, дарує приємні відчуття для ніг. Особливо зручний, коли в будинку є маленькі діти, можна не побоюватися, що дитина, граючи на підлозі, простудиться.

Хоча він не так довговічний, як інші підлогові покриття, але доступність і легкість укладання дозволяють змінювати його приблизно раз в 5-7 років, що, на думку психологів, сприятливим чином впливає на психологічний комфорт людини.

Види ковроліну

Ковролін розрізняють за видом сировини: з натуральних, синтетичних волокон

  • Найпопулярніше натуральне волокно — вовна, ковролін може бути повністю вовняним або смесовым (10-30% вовни). Ковролін з вовняних волокон дуже еластичний, пружний, має низьку вологопроникність, його легко чистити, досить регулярно пилососити. При вологості волокна здатні вбирати вологу, залишаючись сухою на дотик, при сухості — віддавати накопичену вологу, тим самим створюючи оптимальний мікроклімат в приміщенні. Шерсть не запалюється, чудово утримує тепло, але такий ковролін має низьку зносостійкість і високу вартість.
  • Килимові покриття з синтетичних волокон — найбільш поширені і займають основну частину у виробництві. Всупереч розхожій думці про екологічну небезпеку, сучасні виробники випускають синтетичний ковролін абсолютно безпечний для здоров’я, не виділяє шкідливі речовини. У виробництві використовуються, в основному, нейлон, поліестер, поліакріл.
  • Нейлон дуже стійкий до розтягування, скручування, згинання, стирання. М’який Ворс, добре зберігає форму, на ньому не видно слідів від меблів. Таке покриття не вицвітає, легко чиститься. Це самий довговічний матеріал (10-15 років). Недоліком є здатність накопичувати електростатичний заряд.
  • Поліестер дешевше нейлону і менш довговічний. Килимове покриття більш жорстка на дотик, має синтетичний блиск. Не піддається впливу грибка, цвілі.
  • Поліакріл на дотик нагадує шерсть, добре забарвлюється і зберігає колір. Швидко зношується і використовується, в основному, як добавка до інших волокон.

За способом виробництва ковролін ділиться на: тканий, тафтінговий, голкопробивний

  • Тканий ковролін роблять так само, як килими — традиційним способом килимарства. Він найбільш міцний, має натуральну основу з джуту, характерний ознака — сіточка на звороті. Має високу вартість, виробництво забирає багато часу.
  • При тафтинговом способі в основу вколюється нитка, з лицьового боку залишається задана висота, а з вивороту закріплюється спеціальним клеєм. Цей спосіб виготовлення дозволяє добитися різноманітності видів килимового покриття, різної різновиди ворсинок. Таке покриття дешевше, т. к. спосіб виготовлення набагато швидше і легше.
  • Голкопробивний спосіб — синтетична маса з волокон розкочується тонким шаром і проколюється спеціальними голками з щербинами. Волокна перекручуються, сплутуються, утворюючи покриття, що нагадує повсть. Це самий зносостійкий ковролін, він безворсовий і застосовується в приміщеннях з високою прохідністю, особливо популярний для офісів, театрів, кінотеатрів. Це міцний і недорогий матеріал, відмінно поглинає шум, має ще додаткову основу, найчастіше, гумову.

Ковролін розрізняють за висотою ворсу: коротковорсовим (до 3 мм), средневорсовий (3-5 мм), довговорсове (від 5 мм)

Ковролін розрізняється за способом фарбування. Він може виготовлятися з попередньо пофарбованих волокон — такий ковролін добре зберігає малюнок в протягом усього терміну експлуатації. Або малюнок наноситься на готове покриття методом друку, при такому способі поверхня швидко вицвітає і стирається. Якщо ворс у підстави не фарбують, то малюнок наноситься друкарським способом.

Ковролін може бути однорівневим — коли петлі мають однакову довжину, такий ковролін легко чиститься, зносостійкий. У багаторівневого петлі мають різну довжину, що дає можливість створювати об’ємні композиції. Таке килимове покриття має гарний зовнішній вигляд, але важко піддається чищенню.

На що звертати увагу при покупці

В магазинах величезний асортимент килимів, зорієнтуватися в такому різноманітті нелегко, головними факторами можуть служити візуальне сприйняття і тактильні відчуття.

Перш за все, потрібно звертати увагу на щільність, чим щільніше ворсинки прилягають один до одного, тим менше бруд буде проникати в глибину і вище зносостійкість. Чим довше ворс, тим швидше він примнется, будуть залишатися сліди від меблів.

Якщо ворс має форму петлі, а в будинку є кішки або собаки, то такий ковролін не варто купувати, т. к. домашні улюбленці будуть точити кігті, витягаючи петлі. Не рекомендується стелити вовняний ковролін, коли хтось із членів сім’ї страждає алергією, т. к. натуральні волокна — сильні алергени, посилюють напади. В приміщенні з підвищеною вологістю ковролін з натуральних волокон буде схильний до гниття, виникнення грибка, цвілі.

Велике значення має колір ковроліну, на однотонної поверхні, особливо світлих тонів, помітно виділяються сліди і плями, а строкатий малюнок приховає все сміття. Для тісного приміщення підійде світлий тон, візуально розширюючи простір, якщо кімната порожня або багато вікон, то велика кількість світла пом’якшить блакитний або зеленуватий відтінок. Якщо малюнок нанесений зверху (друкарський спосіб), то він швидко вицвіте, краще, коли малюнок прокрашени на всю глибину.

Ціна — важливий фактор. Не завжди найдорожчий ковролін означає найкращий для конкретного приміщення, наприклад, дорогі вовняні покриття для передпокою або на кухні будуть марною тратою грошей, оскільки швидко прийдуть в непридатність.

Як вибрати ковролін для конкретного приміщення

Вибір повинен, перш за все, залежатиме від конкретного приміщення, оскільки всі вони відрізняються по функціональному навантаженні і своєму призначенню.

Вітальня — місце в будинку, де збирається вся сім’я, проходять свята, запрошуються гості. Ковролін повинен відповідати загальним дизайнерським стилем, мати привабливий зовнішній вигляд, навіть може стати предметом гордості, демонструючи матеріальний достаток, наприклад, чисто вовняної. Він повинен бути практичний, оскільки у вітальні велика прохідність, легко піддаватися чищенню. Найкраще підійде ковролін з синтетичних волокон з середньою висотою ворсу з високою щільністю.

Для спальні, де найнижча прохідність в будинку, міркування практичності відходять на другий план. На перше місце виступають вимоги затишку, тепла, інтимної атмосфери. Не обов’язково вибирати дорогий ковролін, підійде з високим ворсом, низькою щільністю, м’який, приємний для ніг. Він повинен мати спокійну забарвлення, гармоніювати з інтер’єром, щоб сприяти створенню спокійної, розслаблюючій обстановки. Підійде ковролін з довгим ворсом, можна крупнопетлевой, з синтетичних волокон.

Для дитячої велике значення має практичність, адже, діти активні, багато рухаються, грають, не можуть залишати плями. Ковролін повинен бути м’яким, щоб пом’якшувати удари при можливих падіннях, не марким, легко чиститися. Небажано використовувати в дитячій ковролін з вовни, т. до. вона аллергенна, накопичує пил, має низьку зносостійкість. Найкраще підійде покриття з синтетичних волокон на товстій повстяній основі з коротким або середнім ворсом. Велике значення має забарвлення, для дитячої небажані однотонні і світлі тони, краще яскраві, тематичні, з кумедними малюнками, які підходять для дитячої психіки.

Для передпокою, де найбільше збирається бруд з вулиці і велика прохідність, підійде тільки зносостійкий ковролін з синтетичних волокон з щільним і низьким ворсом або взагалі без нього з хорошими водо – і брудовідштовхуючим властивостями. Ідеальним буде ковролін на гумовій основі, виготовлений голкопробивним способом.

На кухні найбільше велика ймовірність розливу рідин, що загрожує виникненням плям. Тому підійде ковролін з високими водо-та брудовідштовхуючі властивості, він повинен легко чиститися і митися спеціальними миючими засобами. Ковролін повинен бути з синтетичних волокон без ворсу з високою щільністю на гумовій основі, виготовлений голкопробивним способом.

Вибір ковроліну — захід відповідальне, але не дуже важка. Знаючи властивості, основні характеристики, можна вибрати килим, який прослужить максимально довгий термін, не викликаючи дискомфорт і не утруднюючи прибирання приміщення зайвими клопотами.