Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

Як різати гіпсокартон в домашніх умовахГіпсокартон – це універсальний і досить поширений будівельний матеріал, за допомогою якого можна створювати не тільки прості стельові конструкції або перегородки, але і складні декоративні елементи. Створення будь-якого елемента інтер’єру або декоративної деталі з гіпсокартону не обходиться без різання листів ГКЛ.

Існує кілька способів різання гіпсокартону самим різноманітним інструментом – від електролобзика до будівельного ножа. Застосування останнього не завжди зручно, а електроінструменти утворюють пил. Для вибору оптимального способу різання того чи іншого конструктивного елемента, слід ознайомитися з набором інструменту, що застосовується для різання ГКЛ більш докладно.

Інструменти

Спеціалізовані будівельні видання рекомендують застосовувати дорогий інструмент, з яким може впоратися лише професіонал. Але якщо не займатися монтажем гіпсокартону професійно, застосовувати його один раз у ремонті у себе вдома, цілком можна впоратися підручним інструментом.

Необхідний інструмент для різання гіпсокартону:

 • Рулетка, олівець, лінійка або рівень. Застосування рулетки необхідно для проведення вимірів, а рівень цілком може замінити довгу лінійку (не завжди вона може виявитися в наявності). Будівельний або простий олівець можна замінити будь-яким друкарським предметом. Зроблені на гіпсокартоні позначки згодом легко закриються фінішною шпаклівкою.
 • Будівельний ніж. Будівельний ніж являє собою ріжучий предмет, який дуже схожий з канцелярським ножем. Якщо потрібно розрізати гіпсокартон раз, канцелярський ніж цілком застосовний, але якщо гіпсокартону потрібно нарізати багато, звичайний канцелярський ніж може зламатися. Для одноразового ремонту з застосуванням конструкцій з гіпсокартону цілком достатньо буде посиленого канцелярського ножа (бокскаттера). Простий канцелярський ніж досить крихкий, так як передбачений для різання паперу, а будівельний ніж коштує значно дорожче. Такий ніж без праці розріже лист гіпсокартону, однак, щоб домогтися ідеально рівного розрізу, доведеться потрудитися. Після розрізу листа ГКЛ бокскаттером або будівельним ножем на гіпсокартоні утворюються нерівності і зазублини на місці розрізу. Їх можна затерти звичайної наждачним папером, а можна цього і не робити, так як при подальших оздоблювальних роботах із застосуванням перфорованого куточка ці дефекти сховаються.
 • Ножівка. Для різання гіпсокартону цілком придатна звичайна ножівка по металу. У неї більш тонке лезо, ніж у ножівки по дереву і розріз вийде більш акуратний. Однак для цього доведеться докласти зусилля. Розрізати гіпсокартон можна лезом від ножівки по металу, так як ребро поручня буде заважати, але зробити це дуже складно. Ножівку по дереву можна застосовувати для підрізування виступаючих країв гіпсокартону до вже зібраних конструкціях.
 • Електролобзик. При наявності якісних пилок для даного інструменту труднощів різання ГКЛ не виникне. Бажано, щоб пилки були призначені для різання металу. У їх лез більш дрібні зуби, які залишають мінімум сколів і щербин на матеріалі. За допомогою електролобзика нескладно буде вирізати закруглені елементи.
 • Електродриль або фреза. Електродриль з коронкою або фрезу добре застосовувати для фігурного різання ГКЛ, наприклад, для вирізання рівною колу.
 • Рубанок. Рубанок обдирний і рубанок для зняття фаски можуть знадобитися на завершальних етапах різання елементів конструкцій з гіпсокартону. Ці інструменти необхідні лише для додання акуратного вигляду обрізаних кромок. Ефект їх дії цілком замінимо допомогою наждачного паперу. Але варто пам’ятати, що будь-яка конструкція з гіпсокартону підлягає подальшим оздоблювальних робіт, при яких всі видимі незначні дефекти ховаються.

Насправді лист гіпсокартону можна розрізати будь-яким ріжучим інструментом, у тому числі і звичайним ножем або болгаркою, особливі правила тут не встановлені. Але для цього необхідно мати елементарні навички в роботі з цим матеріалом. Професіоналу по силам розрізати лист ГКЛ будь-яким способом різання і за допомогою звичайного леза.

Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

Способи різання

Перед тим як починати розкрій листа ГКЛ, слід трохи ближче ознайомитися зі структурою цього матеріалу. В основі ГКЛ лежить гіпс з наповнювачами, який для міцності обклеєний з двох сторін аркушами будівельного картону. Картон надає матеріалу необхідну форму і ідеально рівну поверхню, тому гіпсокартон так зручний в роботі.

Гіпсокартон призначений для створення малих архітектурних форм, зокрема: перегородок, стельових конструкцій і елементів декору. Також на практиці часто зустрічаються меблеві конструкції з цього матеріалу. Гіпсокартон буває трьох видів: вологостійкий, вогнестійкий і звичайний. Вологостійкий гіпсокартон рекомендується застосовувати в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості, вогнестійкий – порталів для камінів або інших місць, поблизу яких є відкритий вогонь.

Крім основних трьох різновидів, також зустрічається гипсоволоконный лист підвищеної міцності, а також акустичний гіпсокартон.

Різання гіпсокартону проводиться кількома способами, кожен з яких застосовується у різних випадках.

Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

Також рекомендуємо прочитати:Вологостійкий гіпсокартон
Укоси з гіпсокартону своїми руками
Якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни
Чому бізнес вибирає LED

Стандартна різання

Даний спосіб різання передбачає розкрій листа по прямій лінії. Процес різання нескладний і проводиться він наступним чином: лист ГКЛ укладають на тверду рівну поверхню без видимих прогинів. Потім на аркуші проводиться точна розмітка майбутнього розрізу. Проріз канцелярським або будівельним ножем слід робити під лінійку, так як без її застосування розріз вийде нерівний. Починати різати лист слід з тильної сторони, де більш щільний картон. З лицьової сторони структура картону трохи відрізняється, вона адаптована під грунтовку і наступні види обробки. Проріз проводиться з поглибленням в гіпсовий сердечник. Після того як розріз закінчений, лист слід перевернути і скласти по прорізи в бік нерозрізані боку. Гіпс, який не прорізаний до кінця проламывается в потрібному напрямку, а картон лицьової сторони прорізається ножем вже по вигину.

Насправді не особливо істотно, з якого боку починати різання листа. На рівній поверхні більш щільний картон прорізати буде легше, ніж практично на вазі, по вигину.

Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

Фігурна

Спосіб фігурного різання гіпсокартону застосовується при необхідності створення нестандартних форм тих чи інших конструктивних елементів. Цей процес дещо складніше і вимагає наявності мінімального досвіду та якісного робочого інструменту. Починається процес фігурного різання матеріалу також з проведення розмітки. При необхідності в розмітці рівного кола можна застосовувати голку, нитку і олівець, які замінять циркуль.

Фігурне різання ГКЛ можна виробляти будь-який з чотирьох способів, кожен з яких застосовуємо в різних ситуаціях:

 • Перший спосіб здійснюється за допомогою електродриля зі спеціальною коронкою (циліндричної насадкою). Даний спосіб застосовуємо для вирізання рівною колу невеликого діаметру з гіпсокартону. Розмітка колу в даному способі не потрібно, необхідно лише зробити позначку в певному місці.
 • Другий спосіб фігурного різання проводиться за допомогою електролобзика. Перед різкою проводиться точна розмітка форми необхідного елемента. Перевага застосування електролобзика в тому, що діаметр вирізаючої колу тут не залежить від діаметра циліндричної коронки електродрилі, а контури заокругленого зрізу не обмежуються лише колом.
 • У третьому способі фігурного різання ГКЛ застосовується ножівка для гіпсокартону. Даний інструмент чимось нагадує ніж з зубцями і більш посиленою ручкою. У роботі з гіпсокартоном спеціальна ножівка дуже зручна, її можна застосовувати як у стандартному, так і в фігурного різання матеріалу. За допомогою ножівки для гіпсокартону можна вирізати елементи будь-яких нестандартних форм, наприклад, пелюстки квітів або крила метелика.
 • Цей спосіб дієвий при відсутності спеціального інструменту. Він проводиться за допомогою ножа і молотка. По контуру розмітки ножем проводиться різання матеріалу, ніж при цьому слід вставити як можна глибше. Потім лист ГКЛ потрібно покласти на рівну поверхню з поглибленням таким чином, щоб вирізуваний елемент опинився в цьому поглибленні. Можна оперти лист про стіну, але не завжди цей варіант дасть необхідний результат. Потім відбувається удар молотком в центр вирізуваного елемента. Гіпсокартон повинен проломитися в потрібному напрямку. Нижній шар картону обрізається, краю при необхідності підрівнюються. Фахівці не радять застосовувати цей спосіб новачкам, так як їм доведеться зіпсувати не один лист ГКЛ, щоб набити руку і відпрацювати удар.
 • Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

  Як правильно різати

  Щоб зрозуміти принципи різання гіпсокартону, варто розглянути різні види різання.

  Що можна зробити з гіпсокартоном своїми руками:

  • Прямий розріз. Це значить, зменшити лист до необхідного розміру. З обох сторін відзначте потрібний розмір, прикладіть металеву лінійку і ножем проріжте верхній шар картону. Різати краще по лінійці. Два-три рази розріз потрібно поглибити, щоб лист зламався в потрібному місці. Потім лист поставте на ребро, постукайте коліном по стороні, де лист не прорізаний. Два-три удари (несильних) і гіпсовий сердечник зламається якраз по розмітці.
  • Двосторонній виріз. Вирізати зазвичай трапляється квадрат або прямокутник. Ножівкою пропиляєте одну сторону, другу сторону просто подрежьте ножем. Після цього лист надломите, і з зворотного боку зріжте картон, як у випадку прямого розрізу. Виріз готовий, залишилося лише обробити крайку рубанком.
  • Нерівний виріз. Зробіть креслення – зазвичай нерівні вирізи це поєднання півкола і прямих ліній. Прямі ділянки різати можна ножівкою, круглі – ножем. Головне – правильно розрахувати розмір вирізу.

  Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

  Як робляться круглі отвори

  Потрібні вони більшою мірою для закріплення світильників. Простий спосіб полягає в тому, що ви ножем прорезаете коло необхідного діаметра, а потім обережно молоточком його вибиваєте. Але це буде не так красиво як зі спеціальною насадкою.

  Спеціальна насадка, що застосовується при укрученні замку в двері, надівається на дриль і так вирізається отвір.

  Різання профілю

  Різання профілю проводиться спеціальними інструментами. Однак і їх не потрібно купувати спеціально для ремонту.

  Профіль можна відрізати:

  • Ножівкою;
  • Болгаркою;
  • Лобзиком;
  • Ножицями по металу.

  Віддати перевагу краще останньому варіанту, це більш сучасний інструмент, та й працювати їм дуже зручно.

  Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

  З якого боку краще різати

  Великої різниці, з якого боку різати сам гіпсокартон, немає. Але все ж, фахівці рекомендують проводити розпил листа на тій поверхні, що буде кріпитися до стіни.

  А ось ще кілька порад з різання ГКЛ в домашніх умовах:

  • Лист кладіть тільки на стійку і рівну поверхню;
  • Не допускайте скупчення вологи на робочому місці;
  • Матеріал кришиться і припадає пилом, захищайте очі і, звичайно, органи дихання;
  • Нерівні краї закриються полотном ГКЛ.

  Великий аркуш завжди розріжте поступово, щоб не обламати його випадково.

  Як різати гіпсокартон в домашніх умовах

  Різка встановленого гіпсокартону

  Іноді бувають ситуації, коли з’являється необхідність в різанні елементів вже зібраних конструкцій з гіпсокартону. Наприклад, якщо не враховано отвір для виведення проводів електропроводки або монтується в стіну сейф. Також цей варіант застосовується у випадку, коли гіпсокартон повинен збігатися зі стіною при влаштуванні зовнішніх кутів або віконних укосів. Для різання в таких умовах гіпсокартон повинен бути максимально надійно прикріплений до поверхні. Невеликі отвори можна вирізати дрилем з насадкою, а також, ножем або електролобзиком. Більш великі елементи або отвори вирізають ножем по розмітці. Нерівний край зрізу можна зашліфувати наждачним папером або підрізати ножівкою.

  Як різати гіпсокартон (відео)