Чому-то, почувши словосполучення «бетонна стяжка, багато приходять в жах. Їм здається, що цей процес настільки складний фізично і розумово, що братися за таку роботу може хіба що професіонал. Але насправді все набагато простіше і легше, ніж здається. У цій статті постараємося заспокоїти всіх і розвінчаємо міфи, що кружляють навколо «страшною і жахливою» стяжки.

Схематичне зображення процесу заливки стяжки

Зміст

 • Підготовка поверхні для стяжки
 • Установка маяків своїми руками
 • Заливка стяжки — покрокова інструкція
 • ? Підготовка поверхні для стяжки

  Будь-яка робота повинна починатися, як це не дивно, з початку. Перше, що ви повинні зробити — видалити старе покриття і, можливо, стару стяжку. Чому можливо? Тому, що це рішення приймати тільки вам. Якщо ви бачите, що стяжка потріскана, «пошарпані», та й взагалі паскудне, то краще все ж від неї позбутися. Ну а якщо під підлоговим покриттям ви виявите симпатичний, рівна, цілий бетонну підлогу, тоді можете його не чіпати — «хай живе». Хоча і його можна трохи оновити, зробивши наливну підлогу.

  Але давайте зупинимося докладніше на тому моменті, коли ви, не без жалю, виявляєте під покриттям в’ялу і потресканную стяжку. Вердикт однозначний — будемо видаляти! Робити це краще всього електричним відбійним молотком, хоча він досить важкий і галасливий (і не дешевий, до речі). Але всі ці мінуси з лишком окупаються, оскільки на все про все у вас піде декілька годин. Якщо такого інструменту у вас немає, то можна обійтися звичайним перфоратором, але тоді приготуйтеся витратити на видалення стяжки мінімум один день, та й сам перфоратор може не витримати таких навантажень і просто зламатися.

  Видалення старої стяжки — важко, але потрібно

  Коли все видалили без залишку, потрібно ретельно зібрати все сміття і позбутися від пилу.

  ? Установка маяків своїми руками

  Другий етап зажадає від вас концентрації, уважності та терпіння.

  • Шукаємо найвищу точку

  Якщо ви вирішили робити стяжку по всій квартирі і хочете, щоб між приміщеннями не було перепадів, то краще всього скористатися лазерним нівеліром або гидроуровнем. Але, як часто у нас в Росії буває, перепади старої підлоги можуть мати неймовірні значення — 7-8 або навіть всі 10 див. Варто виводити площа всього будинку в одну площину? Ви зараз можете не погодитися і заперечити, що рівна підлога — це красиво, стильно і дуже круто, але подумайте самі, який величезний перевитрата матеріалів вас чекає і наскільки зросте навантаження на підлогу.Якщо ви все одно хочете, щоб підлога у квартирі були без перепадів, тоді слід скористатися стяжкою з керамзиту або ГВЛ, або виконати класичну бетонну стяжку, але для кожної кімнати окремо, намагаючись звести перепади до мінімуму. Місця, де можливо будуть помітні викривлення підлоги (на стику двох кімнат) можна акуратно закрити алюмінієвим поріжком. Звичайно, на роликах вже не покататися, але така підлога виглядає нітрохи не гірші від того, який був залитий по одному рівню.

  • Вибираємо маяки

  Починати встановлення маяків потрібно з найвищої точки. Зробити їх можна з будь-яких підручних матеріалів, наприклад, з направляючого профілю. Є і спеціальні Т-подібні напрямні, які призначені саме для робіт по стяжці підлоги або вирівнювання стін.

  Т-образні маяки для бетонної стяжки

  Виставляти Т-подібні маячки потрібно вгору ніжкою на такому рівні, щоб мінімальна товщина бетонного шару вийшла не менше 6 мм. В іншому випадку бетонна стяжка підлоги вже через кілька місяців може почати кришитися. Чому саме 6 мм? Тому, що висота самих маленьких маяків як раз 6 мм. Саме їх ви будете встановлювати в тих місцях, де знаходяться найвищі точки підлоги.

  Можна, звичайно, зробити маяки з дерев’яних брусків, але знайти однакові і ідеально рівні вам навряд чи вдасться.

  • Виставляємо маяки

  Процес виставлення маячків нудний і довгий, але саме від цього етапу буде залежати результат всієї роботи.

  Маяки потрібно розкласти на підлозі кімнати так, щоб вони утворили кілька ділянок (карт). Ширина цих ділянок залежить від того, якої довжини правИлом ви будете користуватися під час стягування бетонної суміші.

  Намітивши ці «карти», при допомозі рівня починаємо виставляти єдину для всіх маяків висоту. Для цієї мети можна використовувати підкладки різної товщини з ГВЛ або дерева. Прибираючи або додаючи останні, потрібно домогтися єдиної площини всіх маяків. Розташовувати підкладки найкраще кроком 25-30 см. При більшій відстані між ними правило може прогинатися, утворюючи на підлозі яму.

  Закріпити маяки можна за допомогою того ж розчину, що ви будете використовувати для заливки стяжки, а можна взяти звичайний будівельний алебастр і, розвівши його до консистенції кефіру, налити трохи на підкладки. Щоб вони краще трималися, потрібно повторити процедуру ще раз, але вже розводити гіпс потрібно погустіше, так щоб його можна було нанести шпателем. Гіпс у великих кількостях негативно впливає на цемент, але в даному випадку його мікроскопічне кількість не стане причиною можливих проблем, тому не бійтеся і лийте алебастр сміливіше.

  Виставлення маяків для стяжки

  Важливо: не можна в якості підкладок використовувати картон, фанеру, ДВП і інший будівельний матеріал, не відрізняється високими показниками вологостійкості. Такі підкладки дуже швидко вбере в себе вологу з стяжки і деформуються, що призведе до тріщин і можливо навіть відставання стяжки від підлоги.

  ? Заливка стяжки — покрокова інструкція

  Коли всі маячки виставлені, а гіпс (або розчин) затвердів, можна починати заливку стяжки. Але спочатку необхідно змочити підлогу водою або, якщо дозволяють фінанси, прогрунтувати його. Ґрунтовка потрібна для кращого зчеплення стяжки з старим підлогою і для знежирення поверхні.

  Також перевірте стики між підлогою і стінами. Якщо є щілини, закрийте їх монтажною піною, а то розчин може «просочитися» до ваших сусідів.

  • Розчин готуємо

  Якщо немає можливості придбати готову суміш для стяжки, то можна приготувати розчин самостійно. Для цього береться звичайний портландцемент марки 400 або вище і будівельний пісок (річковий не!) в пропорції 1:3. Змішувати інгредієнти краще у відрі і за допомогою міксера, а не лопатою у величезній кориті. Чому саме так? Тому що, як би ретельно ви не промешивали розчин лопатою, ви не зможете досягти тієї ідеальної консистенції, якої можна досягти міксером. Цілком можливо, що на перший погляд розчин буде здаватися однорідним, але насправді в його глибині обов’язково знайдуться непромешанные грудки, які в підсумку зіпсують всю «картину» — в одних місцях буде більше піску, що стане причиною кришення, в інших — цементу, що призведе до тріщин.

  Важливо: пісок повинен бути будівельний, тобто добутий з дна річок, а ні як не той, що лежить на пляжах.

  Отже, робимо за правилами: у відро засипаємо пісок і цемент і перемішуємо до однорідності. Потім беремо ще одне відро і наливаємо в неї воду, виходячи з розрахунку 1,5-2 л на 10 кг суміші. Тепер можна пересипати суміш в друге відро і за допомогою будівельного міксера довести розчин до однорідної консистенції. Після цього суміш повинна трохи відстоятися (2 хвилин буде цілком достатньо), а потім потрібно провести повторний заміс.

  Приготування розчину для стяжки. Головне — дотримати пропорції

  • Заливаємо стяжку

  Заливати розчин краще вдвох — один замішує, інший робить стяжку. Сам процес досить простий, але все ж вимагає певної вправності.

  Замішуєте пару відер розчину і виливаєте їх біля дальньої стіни (навпроти дверей). Злегка подравниваете розчин кельмою і приступаєте до стягання. Для цієї мети ідеально підійде правило трапецієподібне. Вести його потрібно прямо по маяках, але не просто на себе, а ще й з боку в бік з амплітудою приблизно в 10-20 мм. Поки ви будете «тягнути» розчин, ваш помічник повинен встигнути приготувати другу партію і так повторювати процедуру до тих пір, поки підлогу у всій кімнаті не стане ідеально рівним.

  Вирівнювання стяжки правилом

  Важливо: якщо ви робите стяжку у ванній чи туалеті, площа яких невелика, то для стягування і вирівнювання розчину можна використовувати голчастий валик.

  Слідкуйте за пропорціями інгредієнтів для стяжки, інакше може вийти трохи неприємний сюрприз: дуже рідко замішаний розчин «дасть» мокрі калюжі на поверхні стяжки, які згодом утворюють западини. Ці калюжі потрібно ретельно «зганяти на ні» правилом, тоді ви себе «позбавите» можливості повторно займатися заливкою і вирівнюванням підлоги.

  Якщо ви використовували напрямні профілі в якості маяків, то після того, як стяжка трохи схопиться, їх треба вийняти. Не переживайте, що ви зіпсували красу, через кілька днів стяжка затвердіє настільки, що по ній можна буде спокійно ходити. Тоді ви зможете виправити недоліки, закривши їх розчином. Якщо ж ви застосовували спеціальні маяки, то їх виймати не потрібно.

  Заливка бетонної стяжки по всій квартирі по одному рівню

  • Завершальний етап

  Як бачите, бетонна стяжка підлоги своїми руками не таке складне і вже тим більше не таке страшне заняття, як ви думали спочатку.

  Ось приблизно так повинен виглядати ваш пол після завершення всіх робіт

  Але рухаємося далі. Приблизно через добу ваша стяжка затвердіє і ви зможете по ній «прогулятися», але не думайте, що вона вже повністю готова до фінішних робіт по настилу підлогового покриття. За найменшим мірками, їй потрібно відпочити не менше трьох тижнів. Звичайно, термін доволі великий і не кожен готовий йти на такі жертви, але хоча б тиждень вам все ж доведеться потерпіти. При цьому не забувайте зволожувати ваш новий підлога за допомогою вологого валика, тим більше, що така процедура не забере у вас багато часу — 5 хвилин і все готово!

  Для чого потрібно зволожувати стяжку? Це потрібно для того, щоб розчин якомога краще схопився і став міцним. Тоді і тріщини, і розсихання, і відставання, та інші дрібні й не дрібні неприємності вашій підлозі будуть не страшні.

  До речі, від щоденного зволоження ви можете позбавити себе, якщо під час приготування розчину для стяжки додасте в нього спеціальний пластифікатор. Ця рідина здатна творити дива — вона відмінно захищає підлогу від тріщин і різного роду інших проблем.

  Важливо: штучно сушити стяжку за допомогою різних пристосувань не можна. Весь процес повинен протікати в природних умовах.

  Мабуть, це все, що можна розповісти про те, як зробити бетонну стяжку своїми руками. Головне — запастися терпінням, повірте в свої сили і не бійтеся, тоді у вас все вийде!