Зміст

 • Основні типи конструкцій дачних воріт та їх особливості
 • Майструємо дачні врата самостійно

Багато власників дачних ділянок, стежать за їх облаштуванням, рано чи пізно стикаються з питанням будівництва нових воріт і огорожі або реконструкції зношених огорож.

Дерев’яні відкатні ворота

Ці елементи приватних володінь в деякому сенсі виступають показником, що визначає рівень господарності будь-якого власника. Саме тому багато чоловіків вважають за краще виготовити такі вироби повністю своїми руками.

Оптимальний варіант для цього — змайструвати дерев’яні ворота і паркан для дачі. Цей матеріал є менш витратним і більш зручним у плані обробки, на відміну від металу.

Справа в тому, що для виготовлення будь-яких металевих воріт знадобляться не тільки недешеві матеріали у вигляді сталевих балок і листових металів, але і дорогі інструменти для обробки та об’єднання їх в єдину конструкцію. Так, вам потрібно буде придбати апарат для зварювання, електричну ножівку по металу, при необхідності шліфувальну машину.

У випадку ж з виробами з дерева справа йде набагато простіше. Тут можна обійтися ручними інструментами, які не вимагають значних фінансових витрат.

Головне — знайти підходящий матеріал, з якого вийдуть добротні ворота. Виріб з натурального дерева: кедра або дуба, — при належному догляді прослужить не менше 10 років.

Основні типи конструкцій дачних воріт та їх особливості

Якщо ви не захочете витрачати сили і енергію на будівництво дерев’яної огорожі і воріт для дачі власноруч, ви можете придбати вже готові вироби у спеціалізованому будівельному магазині.

Їх асортимент досить широкий. Можна зупинити вибір на брамі з різьбленими візерунками або вибрати стандартні моделі, виконані з суцільних дерев’яних брусків. Перший варіант, звичайно ж, буде найдорожчим.

Різьблена фіртка

Вибираючи готові конструкції, ретельно придивляйтеся до їх зовнішньому вигляду. Від якості дерев’яних деталей залежить довговічність воріт, тому вони не повинні мати будь-яких пошкоджень і поглиблень. Також особливо ретельно підбирайте розмір виробу згідно параметрам вашого дачної ділянки.

Усі ворота для облаштування дачі можна розділити на кілька типів, в залежності від конструкції. Основними з них є:

 • Вироби з хвірткою і орними стулками. Цей вид дачних воріт є найпоширенішим. Конструкція виробу настільки проста, що її зможе спорудити своїми руками будь-який господар, навіть не володіє спеціальними столярними або будівельними навичками. Стандартна ширина хвіртки становить близько 1 м, а розмір стулок прямо залежить від практичних потреб і особливостей вашої ділянки. Якщо у вас легковий автомобіль, досить встановити загальною шириною стулки до 2,6 м. Для великих вантажних машин розмір повинен відповідати нормам і бути не менше 3,5 м. А оптимальна висота — 2 м.

Вироби з хвірткою і орними стулками

 • Дерев’яні відкатні ворота у вигляді суцільного полотна. Така конструкція для дачі використовується в рідкісних випадках. Принцип дії таких воріт, звичайно ж, набагато зручніше попереднього виду, оскільки легким рухом руки можна миттєво їх відчинити. Однак і вартість їх набагато вище. Вони часто обладнуються спеціальним відкотних механізмом з вбудованими підшипниковими роликами і автоматикою. Найчастіше такі вироби зроблені з елітного дерев’яного бруса, і встановлюються для облаштування не дачних ділянок, а приватних домашніх угідь.

Також сьогодні виділяють різновиди дачних воріт в залежності від типу укладання дерев’яного покриття:

 • Брама на основі дерев’яного штахетника. Цей тип конструкції являє собою простий пристрій у вигляді рівномірно розташованих дощок, які прикріплені до несучих балок каркасу з певним проміжком. З лицьового боку такий паркан виглядає естетично, вимагає небагато матеріалів і дуже легко виготовляється своїми руками. Найчастіше ворота і огорожі з паркану використовуються для огорожі дачних територій.

Дерев’яна огорожа з штахетника

 • Вироби з суцільним покриттям з дерев’яних дощок, розташованих впритул. Цей спосіб укриття каркаса паркану або воріт дерев’яними панелями більше надійний з точки зору безпеки і маскування приватного ділянки від сторонніх очей. Така конструкція часто зміцнюється металевим обрамленням і використовується для облаштування домашніх садиб, а не дачних територій.

Дерев’яні розпашні ворота з елементами ковки

Як бачите, існує кілька різних типів воріт, які можна використовувати для установки на дачі. Вибір підходящої конструкції залежить тільки від ваших переваг і фінансових можливостей. Визначившись з конкретною моделлю вироби, вам потрібно буде подумати про те, яким чином його можна краще спорудити будинку своїми руками.

Майструємо дачні врата самостійно

Перед початком будь-яких самостійних робіт вам потрібно буде ретельно виміряти рулеткою вхідний проріз між закінченнями паркану, якщо він вже встановлений. Отримавши необхідні параметри, приступайте до обмірковування конструкції та формування докладного креслення.

Для дачі краще всього вибрати самий нескладний варіант з точки зору виготовлення своїми руками — це дерев’яні розпашні ворота з хвірткою на основі штахетника.

Якщо у вас є навички креслення, можете намалювати схему самостійно, але краще всього в будь-якому випадку використовувати вже готовий креслення: найбільш повний і зрозумілий представлений нижче.

Схема воріт з хвірткою

Виходячи з цієї схеми, вам потрібно буде підставити відповідні цифри, отримані в результаті вимірів. Створивши якісний креслення, зберіть всі необхідні матеріали та інструменти. Для виготовлення воріт своїми руками вам знадобляться:

 • будівельний рівень і рулетка;
 • електрична ножівка або лобзик;
 • саморізи або нагелі;
 • апарат для зварювання (при необхідності);
 • шуруповерт;
 • рубанок і наждачний папір;
 • кисті;
 • лак для дерева або масляна фарба;
 • лопата, щебінь та цементний розчин (для установки стовпів);
 • дерев’яні дошки висотою до 2м, товщиною 2,5 см і шириною близько 10см;
 • опорні труби з металу чи бруси з натурального дерева твердих сортів діаметром не менше 10х10см (для формування стовпів);
 • дерев’яні балки діаметром не менше 5х5 см;
 • металеві петлі.

Зібравши всі ці інструменти і матеріали, можете приступати до роботи. Для початку вам потрібно встановити по краях забору опорні стовпи для воріт. Щоб зробити це правильно, потрібно взяти два або, у разі конструкції з хвірткою, три дубових бруса не менше 10см в діаметрі.

Для більшої міцності можете використовувати металеві опори, однак для надійного монтажу воріт з паркану достатньо буде і дерев’яних стовпів.

Викопайте ями в намічених місцях глибиною до 1 метра. Вставте в них опори, перевірте вертикаль будівельним рівнем. Потім засипте підстави заглиблень щебенем і для більшої міцності закладіть верхівку цементним розчином. Утрамбуйте фундамент і почекайте близько тижня до повного висихання суміші.

Бетонування стовпа

Тепер можете приступати до виготовлення стулок і хвіртки. Для цього вам знадобляться дерев’яні балки, які слід обрізати за допомогою ножівки до потрібного розміру. Розкладіть деталі на рівній поверхні у вигляді прямокутників у відповідності з кресленням.

З’єднайте кутові місця стиків дощок з дерева саморізами або нагелями. Зміцніть отримані рами хвіртки і стулок поперечними балками, встановивши їх по діагоналі.

Каркас воріт розпашних з хвірткою

Коли каркас вже готовий, приступайте до установки воротного покриття. Для дачного варіанту краще використовувати облицювання з дерев’яного штахетника. Візьміть потрібну кількість дерев’яних дощок, обріжте їх до потрібного розміру електролобзиком і рівно, з інтервалом близько 1-2 см, прикріпіть до каркасної частини. В якості кріплення використовуйте саморізи.

Після цього настає завершальний етап, який полягає в монтажі петель. Візьміть 6 нижніх частин металевих петель і встановіть їх в потрібних місцях на опорних стовпах.

Прикріпіть їх до опор з дерева за допомогою саморезов, а для металевих балок використовуйте зварювання. За таким же принципом приєднайте верхні основи навісів до каркасної частини стулок і встановіть їх на опорні стовпи.

Схема дерев’яних воріт з хвірткою

На закінчення поставте на ворота засуви, ручки, додаткові замки і розкрийте виріб лаком для натурального дерева або олійною фарбою, яка відповідає кольору паркану. Для перекази незвичайного відтінку перед розкриттям воріт прозорим лаком можете використовувати морилку.

Дерев’яні ворота покриті морилкою

Отже, враховуючи всі ці особливості, ви зможете змайструвати добротні дачні врата на основі дерев’яного штахетника. Головне, не забувайте доглядати за ними. При скрипе петель змастіть їх солідолом, а самі стулки час від часу подкрашивайте.

.