Лазня – це не тільки «храм чистоти». Це поняття завжди передбачало тепло, жар. Хорошою лазню можна вважати лише тоді, коли вона довго тримає температуру, дозволяє добре пропарити, прогрітися. Навряд чи комусь хочеться митися в приміщенні, яке швидко охолоджується. Практично найважливіша задача для лазні – це збереження комфортної температури. Тому при її будівництві велику увагу приділяють теплоізоляції стін, стелі і особливо підлоги. Щоб прийняти правильне рішення, як утеплити підлогу лазні, необхідно розібратися більш детально в цьому питанні.

У передбаннику підлогу цілком може бути дерев’яним, але його обов’язково треба утепляти

Зміст

 • Необхідність утеплення підлоги лазні
 • Як утеплити підлогу в лазні
  • Утеплення перлітом
  • Утеплення пінопластовими плитами
 • Утеплення дерев’яної підлоги в лазні
 • ? Необхідність утеплення підлоги лазні

  В процесі експлуатації підлогу в лазні піддається постійному впливу несприятливих факторів. Вода ллється постійно в мийному відділенні, не даючи покриттю підсохнути. У парній надмірна вологість у поєднанні з постійно високою температурою надає згубну дію на всі конструкції, включно і на підлогу. Створюються ідеальні умови для появи неприємного запаху, поширення цвілі і грибка. Тому від якості пристрою підлоги і матеріалу, з якого його виготовляють, безпосередньо залежить довговічність самої лазні.

  Головне призначення підлоги в лазні – швидкий стік води у спеціально збудовану зливну яму. Для його будови можуть використовуватися різні матеріали. Особливо популярно в населення (в основному за доступною вартості) дерев’яне підлогове покриття. Однак висока температура і вологість у парильні руйнують згодом навіть самий якісний дощана підлога. Неприпустимо також настилати в лазні синтетичні матеріали – ламінат або лінолеум.

  Тому бетонне покриття підлоги є на сьогоднішній день оптимальним варіантом для вологого і жаркої парної. Зате у передбаннику, а також в кімнаті відпочинку підлогу цілком може бути дерев’яним.

  Але як бетонний, так і дощата підлога в лазні обов’язково потрібно утеплювати. Адже, виходячи з гарячою парилки, де холод може не відчуватися під ногами, і, торкаючись до більш холодного покриття підлоги в передпокої або кімнаті відпочинку, відвідувач може відчути неприємний дискомфорт.

  ? Як утеплити підлогу в лазні

  Бетонна підлога в приміщенні лазні зручний простотою обслуговування. Найчастіше бетонні покриття роблять у мийній. Їх настилають тільки після влаштування дренажної системи, установки покрівлі, дверних блоків, скління вікон та закінчення всіх оздоблювальних робіт. Так як бетонну підлогу вологий і прохолодний, в лазні рекомендується покривати його орендованій дерев’яними ґратами, а ще можна застелити килимками з лози.

  Знімні дерев’яні решітки на підлозі лазні

  Для утеплення бетонної підлоги лазні найбільш ефективним вважається метод закладки двох шарів бетону, використовуючи в якості прокладки теплоізоляційний матеріал: пінопласт, скловату, керамзит, перліт.

  Конструкція утепленого бетонної підлоги лазні

  ? Утеплення перлітом

  Перліт представляє собою спучений пісок, який відрізняється дуже низькою теплопровідністю і легкістю.

  Перліт — утеплювач для бетонної підлоги в лазні

  Працюючи з ним, потрібно уникати протягів, так як він з легкістю розлітається за вітром. Суміш перліту готують так:

  • змішують обережно 2 відра перліту та одне відро води, потім додають цемент марки 300 або марки 400, ретельно перемішують;
  • всипають ще одне відро перліту, а також піввідра води;
  • масу продовжують заважати до початку виділення води з суміші – це є вірною ознакою готовності прокладки для утеплення.

  Далі на бетонну плиту прокладають тонкий шар теплоізоляційної суміші і залишають на тиждень для повного висихання. Потім проводиться кладка другого шару бетону. Після повного висихання можна вважати, що теплоізоляція підлоги лазні готова.

  Важливо! Одночасно з теплоізоляцією потрібно провести і гідроізоляцію підлоги. Ці два процеси будуть доповнювати один одного при експлуатації підлоги лазні, істотно збільшуючи термін його служби.

  ? Утеплення пінопластовими плитами

  Для отримання максимальної ефективності від утеплення рекомендується використовувати матеріали із закритою комірчастою структурою – пінопласти. Пінополістирол характеризується практично нульовим водопоглинанням завдяки своїй спеціальній структурі, зберігаючи досить довго свої ізоляційні якості.

  Утеплення підлоги лазні пінопластовими плитами

  Вода не проникає всередину пінополістиролу, що не можна сказати про теплоізоляційних матеріалах з волокнистої і відкритою пористою структурою. Це якість особливо актуально для цегляних лазень, оскільки цегла дуже добре проводить вологу з навколишнього середовища і ґрунту.

  Сьогодні підлоги в лазні роблять в основному плитковими, а це передбачає наявність товстого шару бетонної стяжки. Тому застосовувані для утеплення пінопласти повинні володіти високими показниками міцності на стиск.

  Бетонні підлоги в лазні роблять сьогодні в основному плитковими

  Для утеплення лазні повинно бути екологічно чистим. У цьому плані використання екструдованого пінополістиролу цілком виправдано, так як даний матеріал отримують методом спінювання звичайним вуглекислим газом, тому він не містить небезпечних газових реагентів. Пінопласт ріжеться звичайними будівельними інструментами і це дуже зручно (немає потреби шукати спеціальні інструменти).

  Хоча твердий пінопласт теплоізолятор, при горизонтальній установці плити необхідно розташовувати строго на рівній основі. Самі плити досить легкі, тому не обтяжують конструкції фундаменту і перекриття. При роботі з пінополістиролом практично не утворюються відходи, що певною мірою зменшує вартість теплоізоляційних робіт.

  При контакті з вологою плити пінополістиролу не піддаються біорозкладу, а це ще один аргумент на користь їх використання в умовах волого-температурного режиму лазні.

  Технологія утеплення підлоги лазні екструдованим пінополістиролом складається з декількох етапів:

 • На бетонну плиту перекриття встановлюється гідроізоляція майбутньої підлоги. Для цього наносять 2-3 шари, наприклад, каучук-бітумної мастики, а зверху можна укласти рулонний гідростеклоізол.
 • На гідроізоляційний шар укладаються пінополістирольні плити.
 • По верху плит заливається стяжка з армуючої сіткою.
 • Після цього на стяжку наноситься спеціальний клей, укладається керамічна плитка.
 • Товщина утеплювача для лазні зазвичай варіює від 10 до 15 см, але бувають випадки, коли доходить і до 25 сантиметрів. Це зрозуміло, адже всі намагаються звести до мінімуму тепловтрати в такому вологому приміщенні як лазня.

  ? Утеплення дерев’яної підлоги в лазні

  Хоча відомо, що бетонні підлоги більш довговічні, багато хто все ж влаштовують у своїй лазні дерев’яні підлоги. З одного боку їх можна зрозуміти, адже дощана підлога екологічно чистий і зберігає тепло краще плитки. Такі підлоги теж можуть служити довго, але тільки якщо правильно провести їх термоізоляцію і це особливо стосується утеплення лазні з цегли. В якості матеріалу для дощатої підлоги можна вибрати ялину, сосну, ялицю і модрину. Підлоги з осики, липи, дуба і тополі не підходять для такого вологого і жаркого приміщення як лазня.

  Утеплення дерев’яного статі лазні

  У кімнаті відпочинку і у передбаннику дошки підлоги необхідно покрити антисептиком, який захистить підлогу від грибків і гниття. У парильні на підлогу можна покривати ніякими речовинами, тому що в умовах жаркого і вологого мікроклімату почнуть випаровуватися і потраплять в легені людини. Тут підлозі потрібно просто дати добре висохнути, і він не буде гнити, а просто потемніє.

  Конструкція утепленого дерев’яної підлоги лазні

  Нерідко в лазнях влаштовують знімний дерев’яний підлогу і при намоканні дошки легко знімаються, так як не прибиті цвяхами. Їх сушать на сонці, або використовуючи спеціальну техніку. В цей час замість них кладуть запасні сухі дошки. І це правильно, адже від того, як довго дошка була вологою, залежать її довговічність та експлуатаційні властивості.

  Найчастіше чорнова підлога, встановлений на балки перекриття, роблять у кімнаті відпочинку і у передбаннику, так як в цих приміщеннях вологість не така висока, як в мийному відділенні або в парильні. В цьому випадку процес утеплення підлоги відбувається в наступному порядку:

 • Виконується демонтаж дерев’яної обробки.
 • До нижніх частинах балок перекриття прибивають черепні бруси, укладають пароізолятор.
 • Кріплять чорнові дошки.
 • Простір між балками ретельно заповнюють теплоізоляційним матеріалом.
 • Викладають шар гідроізоляції.
 • Важливо! В процесі утеплення потрібно не забути зробити ухил для стоку води.

  Утеплювати дерев’яна підлога лазні можна гнучкої рулонної мінеральною ватою, керамзитом, шлаком, скловолокнистими матами. У парній підлоги за великим рахунком, не потребують утеплення, оскільки в цьому приміщенні практично завжди висока температура.

  Дерев’яна підлога в парній

  Вирішення питання про те, як утеплити підлогу в лазні необхідно продумати ще в початковій стадії будівництва, оскільки холодний, не утеплена підлога значно зменшує комфорт і красу використання лазні. Плюс до цього, кваліфіковано виконана теплоізоляція значно знизить втрати тепла в лазні.