Атмосфера затишку і тепла в будинку безпосередньо залежить від його теплоізоляції. Її створення один з важливих етапів робіт в будівництві будинку. Володіючи якісною теплоізоляцією, можна економити значні кошти на опалення в холодний період року. Енергозберігаюча система приватного будинку — це цілий комплекс, що складається з декількох елементів, одним з яких є теплоізоляція підлоги. Щоб відповісти на часто задається питання, чим і як утеплити підлогу для створення надійної теплоізоляції, необхідно ознайомитися з матеріалами для утеплення і різними способами їх укладання.

Підібрати утеплювачі і теплоізоляційні матеріали можна на будь-який смак

Зміст

 • Пристрій підлоги в приватних будинках
  • Конструкція бетонної підлоги
  • Конструкція дерев’яної підлоги
 • Як утеплити підлогу в дерев’яному будинку
 • Утеплення підлоги на дачі
 • Як утеплити підлогу в приватному будинку
 • ? Пристрій підлог у приватних будинках

  При будівництві приватного будинку або дачі підлогу роблять з дерева або бетону і облаштовують безпосередньо на ґрунті. Ця конструктивна особливість несе в собі певні вимоги до їх утеплення та гідроізоляції. Необхідно відзначити той факт, що доцільно проводити утеплення підлог на етапі їх облаштування. Це особливо важливо для бетонних підлог, так як вони створюються, як багатошаровий «пиріг», з’єднаний в одне ціле. Повне утеплення бетонних підлог після їх заливання загрожує великими витратами праці та фінансах.

  ? Конструкція бетонної підлоги

  Схема «пирога» бетонної підлоги

  Бетонні підлоги першого поверху приватного будинку облаштовуються по грунту. Конструкція бетонної підлоги являє собою багатошаровий «пиріг» і складається з наступних частин:

  • гравійно-піщана подушка. Засипається у основу підлоги, служить ізоляційним і вирівнюючим шаром, на який спирається вся конструкція;
  • шар щебеню фракції 40-50 мм з вирівнювальним шаром піску;
  • гідроізоляція. Це перший серйозний ізоляційний шар, якому необхідно приділити особливу увагу. По-перше, бетон досить легко поглинає і утримує вологу, із-за чого в приміщенні буде постійна сирість. По-друге, теплоізоляційні матеріали втрачають свої ізоляційні якості з-за високої вологості;
  • теплоізоляція. Шар утеплювача на цьому етапі облаштування підлоги відіграє важливу роль. Він першим перешкоджає проникненню низьких температур в приміщення. Від його товщини і типу використовуваних матеріалів буде залежати, наскільки швидко бетонна підлога буде охолоджуватися або нагріватися;
  • армування та бетонна стяжка. Для підвищення теплоізоляційних якостей підлоги замість щебеню в бетон додається керамзит. Цей теплоізоляційний матеріал завдяки своїм якостям дозволить створити додаткову тепло-і гідроізоляцію;
  • підлогове покриття. Поверх бетонної стяжки укладається будь-яке вподобане підлогове покриття. Воно також може слугувати додатковим теплоізоляційним елементом. До всього іншого, під підлогове покриття досить часто укладається ще один шар теплоізоляції.

  ? Конструкція дерев’яної підлоги

  Схема пристрою дерев’яної підлоги

  Цю підлогу найбільш поширений в дачних, дерев’яних і приватних будинках. Він естетично привабливий, екологічно чистий і простий в облаштуванні. Дерево, як матеріал, що володіє природними теплоізоляційними властивостями, що робить його незамінним при облаштуванні підлоги. Конструкція дерев’яної підлоги являє собою наступне:

  • опорні балки, цегляні або бетонні опорні стовпчики;
  • шар гідроізоляції, покладений на опори;
  • конструкція з лаг;
  • гідро – та теплоізоляційний шар. Так як дерево і теплоізоляційні матеріали погано переносять підвищену вологість, то в простір між лагами укладається вологостійка фанера, поверх якої укладається поліетиленова плівка в якості гідроізоляції. Укладання основного шару теплоізоляції здійснюється шляхом заповнення простору між лагами. Товщина шару на 1-2 см менше висоти лад. Це необхідно для створення вентиляційного зазору. Поверх лад і шару теплоізоляції чорнова підлога настилається;
  • чорнову і чистову підлогу. Поверх отриманої конструкції укладається чорнова підлога, що складається з дощок низької якості. Він додає всій конструкції міцність і додаткову теплоізоляцію. Поверх чорнової підлоги настилається чистової;
  • підлогове покриття. По суті, чистову підлогу і є фінальною частиною дерев’яних підлог, але іноді поверх нього укладають різні підлогові покриття. Для додаткової теплоізоляції під різні підлогові покриття укладають шар утеплювача, що збільшує теплоізоляцію усієї конструкції.

  Важливо! Існує два типи дерев’яних підлог — подвійні і одинарні. Конструкція подвійного статі представлена вище, а от конструкція одинарного являє собою настил дощок чистового статі на лаги. Теплоізоляція одинарного підлоги мінімальна і облаштовується разом з підлоговим покриттям.

  ? Як утеплити підлогу в дерев’яному будинку

  Утеплювач укладається між лагами дерев’яної підлоги

  Сьогодні знову набирають популярності будинки з бруса і зрубу. Щоб дотримати гармонію, в таких будинках облаштовують дерев’яні підлоги. Погодьтеся, бетон тут як щось недоречне. Слід зазначити, що такі будинки будуються з розрахунку постійного проживання в них, і цей факт пред’являє певні вимоги до теплоізоляції підлог. Тому в таких будинках вони робляться подвійними.

  Для утеплення підлоги в дерев’яному будинку в простір між лагами укладається мінеральна і базальтова вата, скловата. Головними критеріями для утеплювача дерев’яної підлоги повинні бути щільність, теплопровідність, вогнестійкість і стійкість до стиснення.

  Щільність впливає на вагу ізоляційного шару, чим більше щільність, тим важче буде теплоізоляція.

  Теплопровідність впливає на здатність утеплювача утримувати тепло і товщину шару, чим менше цей показник, тим краще.

  Вогнетривкість не дозволить йому швидко спалахнути і перекинути вогонь на інші конструкції.

  Стійкість теплоізоляційного матеріалу до стиснення дозволить йому зберегти свої якості під час експлуатації підлоги.

  Для додаткової теплоізоляції подвійного підлоги укладається підлогове покриття. Це може бути ламінат, лінолеум або ковролін. Кожен з цих матеріалів володіє прекрасними теплоізоляційними властивостями, але при цьому під саме підлогове покриття по технології укладається основа, яка виступає в якості додаткової теплоізоляції. Для цих цілей використовують пробку, ДВП, ДСП або спінений поліетилен.

  ? Утеплення підлоги на дачі

  Так як дачний будиночок зазвичай призначений для проживання лише в теплу пору року, то і підлоги в ньому облаштовують з мінімальною кількістю матеріалів і малими показниками теплоізоляції. На дачі найчастіше роблять одинарні дерев’яні підлоги. Теплоізоляція таких підлог часто являє собою підлогове покриття з лінолеуму, ламінату, паркетної дошки або прогумованого ковроліну. В якості посилення теплоізоляційних показників одинарного підлоги під підлогове покриття укладається шар утеплювача з пробки, ДВП, ДСП або спіненого поліетилену. Для тих, хто вирішив більш якісно утеплити свою дачу, можна зробити обрешітку між лагами і покласти на неї утеплювач, після чого зробити класичний одинарний підлогу.

  ? Як утеплити підлогу в приватному будинку

  В капітальних приватних будинках можна облаштовувати як дерев’яні, так і бетонні підлоги. Дерев’яні підлоги капітального приватному будинку, по суті, нічим не відрізняються від підлоги в дерев’яному будинку. Правила і рекомендації щодо їх утеплення однакові.

  Але якщо бетонну підлогу в дерев’яному будинку не облаштувати, то для приватного будинку — це оптимальний варіант підлоги. Незважаючи на складність і трудомісткість робіт, бетонна підлога довговічний і надійний, завдяки чому і завоював популярність. На жаль, бетонна підлога дуже холодний і вимагає ретельної багаторівневої теплоізоляції.

  Для утеплення бетонної підлоги використовується спінене скло, яке укладається під бетонну стяжку або під підлогове покриття

  Тому в першу чергу необхідно звернути увагу на наповнювач для бетону. Замість звичного щебеню можна використовувати керамзит, що підвищить теплоізоляцію бетону в цілому. Для основного шару теплоізоляції можна використовувати різні матеріали, але все ж варто вибирати, орієнтуючись на наступні характеристики: щільність, морозостійкість, теплопровідність і пружність.

  В якості першого шару теплоізоляції бетонної підлоги можна використовувати наступні матеріали: скловату, піноскло, пінополістирол екструдований пінополістирол. Для підвищення теплоізоляційних якостей бетонної підлоги необхідно укладати додатковий шар утеплювача під підлогові покриття. Для цих цілей можна використовувати спінений поліетилен, пробку, ДВП, ДСП, целюлозну вату.

  В незалежності від типу підлоги і його конструкції теплоізоляція є обов’язковим елементом. Її наявність дозволяє запобігти втрату близько 20% тепла в будинку. До всього іншого, набагато приємніше і комфортніше ходити по теплому і сухому підлозі босоніж. Сам процес створення якісної теплоізоляції підлоги — це робота, що вимагає уваги і ретельного виконання всіх вимог та правил, але результат того вартий.