Керамічна плитка є одним з найбільш затребуваних покриттів для підлоги, коли мова йде про підлоги в таких приміщеннях як ванна кімната і кухня. Популярність плитки обумовлена підвищеною міцністю і довговічністю створюваного за її допомогою статі, а також його невибагливістю у догляді.

Великий вибір різноманітних кольорів, які можуть часом створювати ефект різних матеріалів, дозволяє без праці підібрати варіант, який буде добре виглядати в інтер’єрі приміщення і радувати господаря своїм зовнішнім виглядом. Однак не можна забувати про те, що при виборі підлогової плитки необхідно звертати увагу і на її характеристики. Як вибрати керамічну плитку для підлоги і потім не шкодувати про зроблений вибір?

Маркування та технічні характеристики плитки

На початковому етапі вибору плитки необхідно визначитися з тим, в яких умовах вона буде експлуатуватися, тобто це повинна бути плитка для вологого приміщення або звичайної житлової кімнати, плитка для вуличного приміщення або приміщення, в якому можливий значний перепад температур.

Універсально керамічної плитки, яка однаково добре б виявляла себе у всіх приміщеннях і при будь-яких умовах, на жаль, а може і щастя, поки що не існує, тому для різних приміщень необхідно вибирати керамічну плитку з різними характеристиками.

Перше, на що необхідно звертати увагу при виборі плитки, так це на зазначену на поверхні упаковки маркування. Плитки для підлоги маркується зображенням ступні на упаковці. Сніжинка вказує на підвищену морозостійкість і можливість використання даного виду плитки для зовнішніх робіт, наприклад укладання на балконі або ґанку. Полум’я і зазначена поруч цифра говорить про кількість випалень плитки. Якщо раніше частіше використовувалася технологія подвійного випалу, то тепер від неї стали частіше відмовлятися, оскільки плитка після такої обробки втрачає частину своїх міцнісних характеристик. Тому краще вибрати плитку, на якій поруч зі значком полум’я буде вказана цифра 1.

Однією з характеристик керамічної плитки є її морозостійкість, однак значення цього показника актуальним лише тоді, коли плитку планується використовувати для виконання зовнішніх робіт – обробки балкона, а також ганку або холодної тераси в приватному будинку.

Так плитка з маркуванням А I і I ідеально підходить для проведення зовнішніх робіт, з маркуванням А II і II також може використовуватися для цих цілей, проте є більш пористою і може гірше проявляти себе в умовах перепадів температур. А ось плитка з маркуванням А III і III може використовуватися виключно для внутрішніх робіт.

При цьому літери А або В в даному випадку означають технологію, яка використовувалася для виробництва плитки:

  • А – виробництво плитки за методом екструдування, тобто коли відбувається укладання маси, що використовується для виготовлення плитки через спеціальний пристрій, а потім отримане полотно нарізається на абсолютно ідентичні за розміром плитки, точність розмірів яких гарантована використанням спеціально запрограмованої техніки;
  • В – старий метод, коли плитка виробляється за допомогою пресування, яке далеко не завжди дозволяє досягти точності розмірів, але зате робить кінцевий продукт більш дешевим, ніж при першому способі виробництва.

Також як і ламінат, керамічна плитка може мати різні класи стираності, які дозволяють використовувати цей матеріал в приміщеннях з різним навантаженням на підлогу. Так, наприклад, для ванної кімнати і туалету можна використовувати плитку з невисоким класом стирання I або II класу, для кухні більш оптимально буде вибрати хоча б III клас, а от для коридорів і передпокою найбільш високі клас IV або V.

По стійкості до впливу вологи та хімічних речовин керамічна плитка може додатково мати різні літерні маркування:

  • АА – максимально стійка;
  • А – стійка;
  • В і С – середньо стійка;
  • Д – малостійкі.

Виходячи з цього параметру, для ванної та кухні найдоцільніше буде вибирати плитку з маркуванням А або АА.

Керамічна плитка також підрозділяється на різні сорти, проте найчастіше у продажу можна знайти плитку виключно першого сорту, який є найбільш якісним. Згідно з міжнародними нормами сорт плитки на упаковці може не вказуватися, однак визначити сортність можна за кольором написів:

  • червоні вказують на перший сорт;
  • синій на другий сорт;
  • зелені на третій.

Як вибрати керамічну плитку при візуальному огляді

Вибір плитки згідно з визначеними характеристиками – це правильно і розумно, проте не зайвим буде перед покупкою провести візуальний огляд придбаних виробів, уважно оглянувши при цьому зовнішню і внутрішню поверхні плитки.

Як зовнішня, так і внутрішня сторони плитки повинні мати ідеально рівну поверхню, на якій не повинно бути западин або навпаки опуклостей, пухирців, а також вкраплень, які мають відмінний від основного колір.

Зовнішня поверхня не повинна містити видимих неозброєним оком патьоків кольору і нерівномірно профарбованих кромок.

При покупці плитки необхідно звернути увагу на маркування партії, яка вказується на упаковці. Часто можна спостерігати, що плитка однієї марки, але з різних партій, може мати незначні, але все ж відмінності за кольором, що особливо стає помітним після укладання цієї плитки. Тому якщо при купівлі стає очевидно, що пропонована плитка відноситься до різних партій, необхідно при повноцінному висвітленні зробити порівнянь плиток з різних коробок, щоб переконатися в ідентичності кольору.

Ніколи не зайвим буде перевірити рівність кромок і поверхонь плиток, прикладаючи їх один до одного, а також наклавши одну плитку на іншу.

Вибираємо між красою і безпекою

Найбільш привабливо виглядає плитка, що має глянсову поверхню, проте на практиці така плитка виявляється набагато більш слизькою, особливо після проведення вологого прибирання або просто попадання вологи на підлогу. Для підлоги доцільно все ж використовувати плитку з шорсткою поверхнею, яка також може бути слизькою, але не до такої міри.

У тому випадку, якщо планується використовувати плитку на сходах або приміщеннях пов’язаних з вулицею, практичніше за все буде купувати плитку з жолобками або корундовим напиленням.

Переваги підлоги з керамічної плитки

Використання керамічної плитки має цілий ряд переваг, які роблять цей матеріал таким популярним і затребуваним.

Керамічна плитка здатна витримувати досить великі навантаження і не деформується під впливом ваги предметів. Вона не боїться впливу високих температур і абсолютно пожежобезпечна. Хороша теплопровідність робить цей матеріал ідеальним для використання в якості основи для теплої підлоги. Під впливом сонячного світла плитка не змінює свого первісного кольору, що часто відбувається з іншими матеріалами. В якості ще одного аргументу на користь плитки можна назвати простоту догляду за цим матеріалом і його високу гігієнічність, адже недарма саме облицьовуються плиткою стіни в лікарняних операційних. Ну а з екологічністю цього матеріалу не зрівнятися, мабуть, ні один інший, адже навіть при нагріванні плитка не здатна виділяти якісь шкідливі речовини.

Догляд за підлогою з керамічної плитки

Те, наскільки довго прослужить підлогу, на якому покладена керамічна плитка, багато в чому залежить як від умов його експлуатації, так і від правильності догляду за такою підлогою. Хоча плитка є одним з найміцніших матеріалів, для догляду за нею не варто використовувати занадто агресивні миючі засоби, які можуть пошкоджувати поверхню як самої плитки, так і негативно впливати на міжплиткові шви. Ні в якому разі не можна використовувати абразивні засоби і щітки з абразивною поверхнею, що особливо актуально для тих, у кого на підлозі плитка з глянцевою поверхнею.

Прибирати поверхню підлоги необхідно регулярно, оскільки яке утворюється на підлозі пісок може значно прискорювати знос плитки. Плитка світлого кольору потребує ще більш ретельного догляду, оскільки її поверхня може бути не надто стійка до деяких видів плям.

Необхідно розуміти, що як і будь-яке інше підлогове покриття, керамічна плитка прослужить довго тільки при дотриманні правильності технології укладання, яка передбачає грамотне вирівнювання підстави, а також відсутність порожнин, які в процесі експлуатації плитки можуть стати причиною появи сколів, тріщин і продавлювання.

Останні тенденції на ринку керамічної плитки

Намагаючись максимально повно задовольняти потреби своїх клієнтів, виробники керамічної плитки постійно намагаються пропонувати їм все нові і часом досить незвичайні рішення. Так, кілька років тому на ринку з’явилася керамічна плитка, яка може імітувати дерев’яне покриття різного кольору і фактури. Таке підлогове покриття може використовуватися абсолютно в будь-якому приміщенні і прекрасно підійде практично для кожного стилю інтер’єру. При цьому, на відміну від справжнього дерев’яного статі, така підлога буде набагато більш зносостійким і невибагливим у догляді.

Підлогові плитки, що імітують різні породи натурального каменю також залишаються актуальними, а от плитки з флористичним візерунком в даний час використовуються все рідше.

Підводячи певний підсумок, можна сказати, що для підлоги необхідно купувати плитку, максимально стійку до стирання, краще плитку одинарного випалу, який забезпечує їй більшу щільність. Рівень морозостійкості не має значення при покупці плитки для внутрішніх приміщень. Не завжди технічні характеристики плитки можна розглядати як пряму вказівку на її якість – так, наприклад, плитка з низькою стираністю не є менш якісною, просто вона призначається для використання далеко не у всіх приміщеннях.

Ну а в тому, що стосується можливих варіантів забарвлень і імітації тих чи інших матеріалів, необхідно орієнтуватися виключно на власний смак і уподобання, адже тільки в цьому випадку можна буде зробити дійсно правильний вибір.