Завершальним етапом укладання плитки є фугувание або нанесення затірки. За допомогою правильно виконаної затірки можна легко замаскувати невеликі дефекти, які напевно виникли під час укладання. Але як вибрати затірку для плитки, щоб підкреслити красу кахлів і не зіпсувати загальний вигляд поверхні і самого приміщення? Від правильного вибору фуги, як її кольору, так і властивостей і, звичайно ж, якісного заповнення швів залежить гігієнічність і герметичність поверхні. Якщо не користуватися затіркою, то в щілини між плитками буде потрапляти пил і сміття, а згодом там можуть навіть оселитися маленькі комахи. Крім того, якщо не зафуговать шви, то волога швидше потрапить під плитку, а це збільшує ймовірність появи грибка.

Основні види клею для плитки

Вибираючи затірку для плитки, потрібно керуватися її типом і призначенням. Якісні клею для плитки зазвичай містять у складі цемент, лаки, латекс і просочення. Перш ніж вибрати якийсь конкретний тип, слід ознайомитися з характеристиками матеріалу і вже на основі цього вибирати оптимальний саме для вашого випадку.

Сьогодні виробники пропонують два види затерли для плитки – на основі епоксидних смол і на основі цементу. Для заповнення складних місць в облицюванні існують спеціально призначені для цих цілей силіконові герметики. Пам’ятайте, що приступати до затірки швів можна тільки після закінчення доби після укладання плитки.

Затірки на основі цементу, як правило, являють собою сухі суміші, які перед використанням розводяться водою або рідким латексом. Продаються також вже готові затірки, які не треба розводити, але їх вартість істотно вище. Цементні затирання можуть бути з додаванням піску і без нього. Затірки з додаванням піску рекомендується використовувати у випадках, коли ширина швів між плитками більше 3 мм. Якщо ж ширина швів менше 3 мм, то більше підійде цементна затирка без піску. В інструкції виробника завжди можна почитати, для якої ширини швів призначена дана фуга.

Деякі сорти цих двох типів затірки можна використовувати як для емальованому, так і для не покритою емаллю плитки. Але варто враховувати, що затірку з піском не варто застосовувати на поверхнях, які можна легко подряпати, наприклад, чутлива глазурована плитка або мармур.

Варто відзначити, що цементні затирання мають свої недоліки: вони зазвичай не стійкі до впливу вологи і миючих засобів. Крім того, колірна гамма таких затерли дуже бідна, адже колір диктують матеріали. Тому найчастіше цементна затирка буває сірого або білого кольорів.

Епоксидні затирання містять у своєму складі епоксидну смолу і затверджувач. Саме вони роблять шви більш стійкими до механічних пошкоджень і різних хімічних впливів. Епоксидні затирання можуть зберігати свій первісний колір до 50 років. Оскільки така затирка досить дорога, її рідко використовують в домашніх умовах. Працюють з нею зазвичай тільки фахівці, так як ця фуга дуже в’язка і потрібно мати навички для роботи з нею. Епоксидну затірку використовують у випадках, коли ширина швів понад 6 мм. Якщо ширина швів менше, то не має сенсу використовувати цю фугу, оскільки вона просто не проникне в такі вузькі шви.

У магазинах можна також знайти затірки з додаванням латексу. Але на них потрібно наносити спеціальний вологостійкий лак для затерли. Так затирка довше збереже свій колір, і практично не буде вбирати вологу.

Вибираємо колір затірки

Вибір кольору затірки – дуже важливий і відповідальний етап, так як неправильно вибраний відтінок може зіпсувати вам всю картину і, навпаки, з допомогою грамотно підібраного кольору можна дуже непогано перетворити облицьовану поверхню, вигідно підкреслити достоїнства вибраної плитки і приховати дрібні недоліки, допущені в процесі укладання плитки.

Звичайно, в такій справі, як вибір кольору клею для плитки, потрібен індивідуальний підхід, який залежить від кольору самої плитки, а також кольору інших елементів приміщення. Найбільш часто застосовується класичний варіант, коли вибирається самий темний відтінок забарвлення з плитки і купується фуга саме такого кольору, але не темніше. Точно так же, в деяких випадках, доцільніше навпаки, вибрати самий світлий тон в забарвленні кахлю і взяти таку затірку. Тут все залежить від конкретного випадку.

При виборі кольору затирання важливо запам’ятати просте правило: якщо вибрати затірку світліше плитки, то візуально всі плитки будуть зливатися, а якщо підібрати більш темний, ніж сама плитка кожна плитка буде виділятися, що створить помітний геометричний малюнок всієї композиції. Гра на контрасті чудово поєднується з невеликою за розмірами плиткою, а також з мозаїкою. Якщо ж у вас фотоплитка або мозаїчне панно, то краще підбирати колір в тон з облицюванням або вибрати прозору безбарвну фугу.

Якщо ви вирішили все ж вибрати надмірно контрастуючу затірку, то обов’язково спочатку перевірте її на окремому примірнику — не зафарбує вона плитку. У будь-якому випадку потрібно дочекатися, поки затирка висохне, оскільки вона змінює колір. Якщо ви бачите, що на плитці залишаються плями, то варто вибрати іншу затірку або використовувати спеціальний рідкий наповнювач, призначений для покриття кахлю безпосередньо перед фугуванням.

У тому випадку, якщо ви губитеся серед безлічі відтінків і ніяк не можете вибрати відповідний колір, то сміливо робіть вибір на користь білої фуги. Це безпрограшний варіант. Біла затирка практично ідеально підходить для більшості плиток. Пам’ятайте, що у вологих приміщеннях вона неодмінно повинна бути вологостійкою. Щоб запобігти потемніння, шви можна додатково обробити спеціальним захисним засобом. Але от для підлоги білий колір абсолютно не підходить, так як дуже скоро така затирка буде виглядати брудною. Тут варто використовувати сіру затірку, за кольором близьку до цементу. Також для підлоги відмінно підійде коричнева або сіро-блакитна затирка.

Фугувание, так само як і сама укладка плитки – досить кропіткий процес, який вимагає уваги і акуратності. Щоб отримати надійний захист поверхонь від впливу бруду і вологи, слід вибирати затірку тільки хорошої якості. І обов’язково прослідкуйте, щоб вона гармонійно поєднувалися за кольором. Саме в цьому випадку ви отримаєте прекрасний результат, а ваші стіни і підлога буде виглядати красиво і акуратно.