Коли основна робота по укладанню плитки залишилася позаду, можна приступити до її завершального етапу – затірці швів. Ця робота відіграє надзвичайно важливу роль, адже якісно зроблена затирка зможе замаскувати дефекти укладання плитки у разі їх наявності, та, навпаки, погана затирка повністю зруйнує враження від бездоганно виконаної укладання. Крім того, порожні простору між плитками при неякісної затірці чорніють з часом від грибка і цвілі. Тому варто приділити особливу увагу питанню про те, як затирати шви на плитці, щоб поліпшити в цілому зовнішній вигляд покриття, а також забезпечити його додатковий захист.Зміст

 • Відео інструкція
 • Які бувають затирочні суміші?
 • Ширина затирочних швів
 • Затирка швів керамічної плитки: як це робиться
  • Приготування затірки
  • Матеріали та інструменти, необхідні для нанесення затірки
  • Нанесення затірки
  • Видалення надлишків затірки
  • ? Відео інструкція

   ? Які бувають затирочні суміші?

   Затирка для швів плитки буває двох типів:

   • на цементній основі;
   • на епоксидній основі.

   Цементні затирання недорогі і легкі в застосуванні, а тому і найбільш популярні в домашньому використанні. Вони представлені у вигляді сухих сумішей з додаванням модифікованих полімерів і розводяться водою або латексом перед початком робіт. Модифіковані полімери надають затирочному матеріалу стійкість до впливу вологи, і це дозволяє застосовувати його навіть на вуличних відкритих майданчиках. У продажу пропонуються і готові суміші, які не потребують додаткового приготування, але вони коштують, як правило, набагато дорожче.

   Якщо шов при укладанні вийшов ширше 3 мм, то краще придбати цементну затірку з додаванням піску, а якщо шви меншої ширини, тоді рекомендується використовувати звичайну затірку на цементній основі.

   Рада безпеки: цементні затирання можуть викликати запалення шкіри, очей і легенів. Тому при роботі з даними матеріалами обов’язково треба надіти захисні окуляри, респіратор і гумові рукавички.

   Епоксидні затирання містять епоксидну смолу, а також затверджувач. Такі склади відмінно переносять механічні, хімічні та термічні впливи, вони набагато стійкіше і міцніше цементних аналогів, але і коштують дорожче. Їх використовують в основному в промислових приміщеннях. В домашніх умовах резонно використовувати таку затірку тільки у разі, якщо ширина швів між керамічними плитками більше 6 мм (оскільки вона досить в’язка, в більш вузькі шви вона не зможе проникнути).

   Епоксидні затирання представляють суміш із 2-х складових: пасти і каталізатора, які змішують безпосередньо перед застосуванням. Пропорції цих двох компонентів повинні бути точними, тому необхідно скористатися вагами.

   Яка затирка для плитки краще? Фахівці рекомендують купувати для швів керамічної плитки епоксидну затірку, оскільки вона красивіша, міцніше і надійніше. Вона прослужить до 50 років, відмінно захищають облицювання від вологи, грибків і бактерій, а також від впливу хімічних речовин. Якщо все ж ви зважитеся купити затірку на цементній основі, то бажано придбати для неї латекс.

   Що стосується кольору затірки – це справа смаку: затірку можна підібрати за основним кольором керамічної плитки або віддати перевагу класичний світлий тон.

   ? Ширина затирочних швів

   Якою повинна бути ширина затирочних швів? Багато в чому це залежить від особистих переваг. Деякі, наприклад, люблять вузькі шви. Надто широкі шви пригнічують як би плитку візуально. Квадратна керамічна плитка розміром від 10 до 60 см буде виглядати акуратно при 3-міліметрових швах. Неправильна форма плитки стає менш помітною при більш широких швах, але не більше 12 мм Шов шириною більше 12 мм стане міцніше, якщо додати в затірку крупний пісок, але навіть і це не завжди вбереже його від розтріскування.

   В такій же мірі не рекомендується робити шви занадто вузькими, так як неможливо буде заповнити їх як слід затіркою, внаслідок чого вода зможе просочитися усередину облицювання. Хороші майстри знають, що якість облицювання буде на високому рівні при достатній ширині швів, коли їх можна добре заповнити затіркою. А це означає, що шви будуть водонепроникними, а ще зможуть амортизувати деформацію плиток при розширенні або стисканні. Ця здатність швів зменшується в багато разів при ширині менше 1 міліметра.

   ? Затирка швів керамічної плитки: як це робиться

   Як же правильно виконується затирка швів керамічної плитки? В першу чергу перевіряємо, повністю висох клей. Потім проводимо ретельне очищення швів від залишків клею, бруду і пилу, видаляємо залишилися дистанційні роздільники. При роботі з неглазурованої керамічної плиткою перед затіркою її потрібно зволожити, так як в противному випадку вона втягне воду з затирочної суміші. Глазуровану плитку змочувати не потрібно.

   Всі затирочні матеріали необхідно витримати якийсь час у приміщенні, де будуть проводитися затирочні роботи. Оптимальна температура для проведення затірки – 18-25°С.

   Докладно процес затірки можна подивитися в розміщеному нижче відеоролику — затірка швів керамічної плитки відео. Він складається з наступних етапів:

   • змішування затирочного складу;
   • витримування затирочної суміші для її кращого змочування;
   • повторного перемішування затірки;
   • розподілу затирочного розчину;
   • очищення надлишків затірки.

   ? Приготування затірки

   Затірку змішуємо з водою або латексними добавками. Сухі полімерні затирання змішуються виключно водою. У будь-якому випадку додаємо таку кількість рідини, щоб отримана суміш легко розподілялася. Це важливо пам’ятати, бо зайва рідина послабить затірку (дотримуємося пропорцій, вказаних на упаковці матеріалу).

   Затірку змішують, додаючи сухий компонент до рідини

   Змішування виробляємо, додаючи поступово сухий компонент до рідини (спочатку наливаємо лише три чверті від загальної кількості рідини). Після змішування всіх сухих компонентів з рідиною додаємо невеликими порціями і рідину, що залишилася, постійно перевіряючи консистенцію затірки. Змішування виробляємо за допомогою прямокутної кельми чи електромешалкі. Мішалку необхідно повністю занурювати в розчин, щоб повітря не потрапляло в суміш, адже бульбашки повітря послаблюють її.

   Всі компоненти змішати, більшість грудок розбиті. Даємо розчину постояти 10 хвилин для змочування. Знову перемішуємо затірку, щоб не залишилися грудки. Якщо буде необхідно приготувати кілька порцій затирочного розчину, то треба бути впевненим, що їх склад буде ідентичним. Тому при змішуванні нових порцій намагаємося дотримуватися пропорції і порядок з’єднання компонентів, а щоб колір затірки був постійним, при змішуванні наступної порції додаємо в неї затірку з кожної упаковки.

   Рада! При покупці декількох упаковок затирання необхідно переконатися, що всі вони випущені під одним серійним номером.

   Готова затирка повинна мати достатню щільність, щоб при розподілі трималася горою.

   ? Матеріали та інструменти, необхідні для нанесення затірки

   • Скребок з гумовою насадкою
   • Затирка
   • Губка
   • Відро
   • Дерев’яна палиця з загостреним кінцем, розшивання або зубна щітка
   • Фанера
   • Чиста тканина
   • Малярний валик
   • Респіратор (для роботи з цементними затірки)
   • Гумові рукавички
   • Захисні окуляри

   ? Нанесення затірки

   Викладаємо затірку гіркою на поверхню облицювання.

   Затірку викладають гіркою на поверхню плитки

   Для розподілу розчину використовуємо затиральну тертку (відповідно для стін або підлоги). Наносимо затірку на плитку по діагоналі, тримаючи тертку під кутом 30° до неї. Намагаємося не тільки покривати шви розчином, але і з зусиллям вдавлювати його в шви, щоб заповнити їх щільно, адже від щільності заповнення швів залежить їх міцність.

   Затірку наносять під кутом 30 градусів до плитці

   Затірку не робимо по всій поверхні відразу. Спочатку розподіляємо розчин на невеликій ділянці (не більше 2 кв. м), щоб з’ясувати, як швидко схоплюється дана затирка. Якщо вона схоплюється швидко, необхідно зупинитися і робити очищення. Іноді вдається розподілити затірку на площі до 9м2, і тільки потім починати очищення, в інших випадках доводиться покривати тільки маленькі ділянки і робити їх очищення.

   ? Видалення надлишків затірки

   Перше видалення затірки – сухе.

   Сухе видалення надлишків затірки

   Для цього використовуємо тертку, тримаючи її під прямим кутом до плиток і рухаючи по діагоналі до затирочні швах (щоб краєм інструменту випадково не видалити частину затірки з шва). Коли надлишки видалені, треба дати затірки схопитися перед очищенням. Поки затираємо і очищаємо, не забуваємо періодично перемішувати затирочний розчин, щоб він зберігав свою м’якість до нанесення на такі ділянки.

   В процесі затирання періодично помішують затирочний розчин, щоб він зберіг свою м’якість

   Друге видалення затирочної суміші – вологе. Коли слід починати? Час для повного схоплювання затирочного розчину перед вологою очищенням буває дуже різним. Воно може тривати 5 хвилин, а може становити 20 хвилин і більш. Швидкість випаровування вологи з затирання безпосередньо залежить від клею і плитки, типу підстави, а також погодних умов.

   Волога очистка поверхні облицювання

   Для вологого очищення необхідні відро з водою і губка (бажано, щоб губка була з закругленими краями – так не будуть утворюватися канавки у швах). М’якими круговими рухами видаляємо частинки піску і цементу. Діємо обережно, щоб уникати утворення канавок в затирочних швах. За один раз очищаємо тільки невелику ділянку (1-2м2), змочуючи губку досить часто, щоб змити проникли в пори плиток частки затірки. Губку намагаємося добре промивати і віджимати як можна сильніше, стряхиваем з рук зайву воду.

   На другому етапі оглядаємо затирочні шви, щоб всі вони були акуратні. З допомогою розшивки, зубної щітки або дерев’яної палиці з загостреним кінцем вирівнюємо і розгладжуємо шви.

   За допомогою розшивки вирівнюють і розгладжують шви

   Потім підрівнюємо краю губкою. В ідеалі шви повинні бути рівними зверху, не опуклими, хоча більшість швів стають потім трохи увігнутими, але це допустимо. Важливо, щоб у підсумку всі вони вийшли однакової глибини і форми.

   Шви вирівняли, тепер залишається ретельно очистити поверхню облицювання від слідів, що залишилися затірки. Діємо акуратно, щоб губкою не витирати затірку зі швів. Після цієї очищення залишки затірки повинні бути повністю видалені з поверхні плиток. Шви повинні підсохнути хвилин за 15.

   Залишився на поверхні плитки наліт від затірки видаляємо за допомогою марлі або м’якої, чистої тканини.

   Робота закінчена, кладемо лист фанери на підлогу і не дозволимо нікому ходити по підлозі, поки затирка не висохне повністю. Деякі затирання сохнуть до двох і більше тижнів (час висихання уточнюємо у вказівках виробника).