Кожен з нас хоч раз у житті стикався з такою проблемою, як розбитий градусник зі ртуттю. Один невірний рух, і найнебезпечніша вміст вже на підлозі. Тепер основне завдання — якнайшвидше зібрати її з килима.

ДЛЯ ДОВІДКИ! Найкращим способом буде викликати МНС (безкоштовно) або спеціалізовану службу, чиї послуги недешеві. Якщо такої можливості немає, то доведеться прибирати самостійно в домашніх умовах підручними засобами.

Перед початком прибирання необхідно вивести з кімнати всіх домочадців, включаючи тварин, і щільно закрити двері. При цьому вікна необхідно відкрити, щоб шкідливі пари металу вивітрювалися.

ВАЖЛИВО! Зверніть увагу на те, щоб не утворилося протягу при відкритих вікнах.

Після цього потрібно надіти господарські рукавички, респіратор або марлеву пов’язку, змочену у воді і бахіли (якщо їх немає, то можна використовувати поліетиленові пакети).

При попаданні ртуті на килим виникають складнощі з її збиранням, адже дрібні частинки можуть проникати глибоко в ворс і там застрягти, дістати їх звідти буде дуже складно. Першим ділом потрібно прибрати найбільші і видимі елементи. Слід підняти килим, і скачати їх на аркуш паперу.

Як і чим можна прибрати в домашніх умовах ртуть з килима

Зміст статті

 • Як і чим можна прибрати в домашніх умовах ртуть з килима
 • Що не можна робити, якщо розбився градусник зі ртуттю на килимі в будинку

Тепер залишилося найскладніше — зайнятися ліквідацією дрібних елементів, які залишилися в ворсі. Зробити це можна за допомогою звичайного скотчу. Якщо під рукою немає, можна використати лейкопластир, самоклеящуюся папір, паперові рушники або серветки, які рекомендується просочити рослинним маслом.

ДЛЯ ДОВІДКИ! Якщо раптом паперових рушників або серветок в будинку не виявилося, то цілком підійдуть диски з вати, змочені у воді.

При прибиранні даними способами обов’язково потрібно кожен раз використовувати новий шматочок матеріалу: відрізали шматочок скотчу, піднесли до частинкам, зібрали, прибрали в банку з водою. Взяли новий шматочок, процедуру повторили. Отже кожен раз. Не можна двічі збирати одним шматочком.

Інший чудовий спосіб — прибирання за допомогою спринцівки або шприца. Необхідно розсунути ворс килима і потім збирати дрібні частинки, ці підручні інструменти чудово справляються з цим завданням.

Допоможе звичайний магніт: він притягне до себе всі частинки. Після цього їх необхідно прибрати в банку з водою і щільно закрити кришкою.

УВАГА! При ліквідації ртуті її потрібно прибирати в банку з водою і закривати кришкою.

Після прибирання потрібно ретельно очистити килим. Для очищення підійде розчин з мила і соди. Можна використовувати засіб для чищення килимів і оббивки меблів. А також килим необхідно винести на вулицю, в нежитлову зону, вибити його і залишити провітрюватися. Взимку це ще й додасть йому свіжості. Але також необхідно промити всі підлоги.

Що не можна робити, якщо розбився градусник зі ртуттю на килимі в будинку

 • Пилососити. При прибиранні пилосос нагрівається, і процес випаровування посилюється. При видуванні повітря відбувається випаровування отруйних парів. А також частинки залишаються в пилососі, миття і його чистка не допоможуть. Звичайно, можна викинути агрегат, але на це не кожен здатен.
 • Підмітати. При підмітанні віником або жорсткою щіткою краплі ртуті не збираються, а навпаки, розпадаються на більш дрібні частики і тоді прибрати їх буде ще складніше.
 • Утилізувати в унітаз. Частинки осядуть на стінках каналізаційної труби, і буде відбуватися випаровування отруйних парів, змінюючи повітря в квартирі, збільшуючи вміст отруйних парів. Це загрожує отруєнням.
 • З тієї ж самої причини не можна викидати у відро для сміття, сміттєпровід або на вулицю. Навіть перебуваючи на сміттєвому полігоні, буде відбуватися випаровування пари, що отруюють повітря.
 • Не можна прати килим. Під час прання пари також будуть випаровуватися. При полосканні і зливі, що залишилися частинки потраплять в зливну систему і осядуть там. І також може статися забруднення пральної машини шкідливим металом. Речі, в яких проводилася прибирання, також не можна прати, від них слід позбутися.
 • По закінченні прибирання всю ртуть і речі необхідно прибрати в пакет або герметичні контейнери і винести на вулицю або балкон. При цьому вікна повинні бути відкриті, а двері щільно закрита.

  ВАЖЛИВО! Після цього рекомендується викликати службу, щоб вони забрали пакет з речами і відправили на утилізацію. Якщо викликати службу немає можливості, то можна подзвонити в МНС або спеціалізовану компанію і у них дізнатися, де знаходяться пункти утилізації і відвезти туди самостійно.

  Якщо після всіх проведених процедур залишилися сумніви, чи видалили, не перевищено вміст шкідливих парів у повітрі, то тоді необхідно викликати спеціалізовану службу. Вони вироблять замір повітря на наявність шкідливих парів і їх концентрацію. При необхідності фахівці проведуть обробку приміщення.

  ВАЖЛИВО! Навіть якщо всі дії були зроблені правильно і вчасно, необхідно простежити за станом домочадців. Дітей можна показати лікарю. Для профілактики протягом п’яти днів приймати активоване вугілля.