Облаштування підлоги в ванній кімнаті, мабуть, найскладніший етап ремонту квартири. Комунікаційні труби, які необхідно акуратно приховати, підвищена вологість приміщення, яка вимагає використання спеціальних матеріалів, — все це лише ускладнює завдання. І якщо Ви вирішили робити ремонт самостійно, напевно задавалися питанням: як зробити підлогу у ванній правильно, щоб і міцно, і красиво, і сусідів не затоплювати. У даній статті ми постараємося якомога коротко відповісти на це питання.

Підлога у ванній своїми руками — відповідальне завдання

Зміст

 • Пристрій підлоги у ванній кімнаті
 • Як облаштувати підлогу у ванній своїми руками
  • Підготовчі роботи
  • Гідроізоляція підлоги
  • Конструктивні зміни у ванній
  • Стяжка підлоги у ванній
  • Укладання підлогового покриття у ванній
 • Підлогові покриття для ванної — яке вибрати
  • Пробкова підлога у ванній
  • Наливна підлога у ванній кімнаті
  • Плитка на підлогу у ванну
  • Дерев’яна підлога в ванній
  • Лінолеум
  • ? Пристрій підлоги у ванній кімнаті

   У більшості випадків пристрій підлоги у ванній відрізняється тільки фінішним покриттям. В іншому ж конструкція приблизно однакова, особливо для багатоквартирних будинків, і являє собою якийсь пиріг з різних матеріалів з різним призначенням.

   Схема пристрою підлоги у ванній кімнаті

   Найчастіше пристрій підлоги у ванній виглядає так:

   • Бетонна плита перекриття;
   • Гідроізоляція (рулонна з бітуму або рулонна);
   • Стяжка з цементно-піщаної суміші товщиною близько 50 мм;
   • Гідроізоляція (обмазувальна або фарбувальна);
   • Вирівнююча стяжка (цементно-піщана або самовирівнювальні);
   • Підлогове покриття (кахель, лінолеум, дерево, ламінат, наливна підлога).

   Для додаткового обігріву ванної і, щоб ніжкам було тепло, влаштовують систему «тепла підлога». Вона монтується на етапі виконання стяжки, тому запланувати її необхідно заздалегідь.

   ? Як облаштувати підлогу у ванній своїми руками

   Вирішивши виконувати всі роботи самостійно, будьте готові до того, що з ванною доведеться «повозитися». Облаштування підлоги вимагає чимало сил, терпіння і уважності. Кожен етап робіт може затягнутися на порівняно тривалий термін. Щоб конструкція вийшла довговічною, матеріали повинні набрати свою міцність – висохнути. Тому поспішати не варто – нам же не потрібен неякісно виконаний підлогу.

   Технологія облаштування підлоги у ванній уніфікована й складається з декількох етапів. Далі більш докладно про кожному.

   ? Підготовчі роботи

   Для виконання підготовчих робіт є два сценарії, і обумовлені вони тим, в якому стані на даний момент приміщення ванної: «після будівельників» або житлове.

   Ремонт в житловій квартирі потребує видалення підлогового покриття і стяжки. Найчастіше у ванних кімнатах на підлогу стелили керамічну плитку, для її видалення знадобиться перфоратор. З допомогою нього розбиваємо плитку, потім виносимо її залишки. В процесі демонтажу кахлю вирівнююча стяжка напевно буде порушена. Залишаться отвори, тріщини і розколи після перфоратора. Тому стяжку теж видаляємо. До того ж, якщо квартира стара, навряд чи в радянський час цю стяжку робили якісно, тому шкодувати не варто. Якщо в якості підлогового покриття використовувався лінолеум, його необхідно акуратно підчепити гострим ножем і здерти. Якщо підлога був дерев’яний, підпилює частина дощок і потім демонтуємо залишилися. Видалення вирівнюючої стяжки знадобиться ще і для того, щоб якісно зробити гідроізоляцію підлоги.

   Підготовчих робіт в квартирі «після будівельників» буде значно менше. Необхідно тільки вимести сміття, якщо такий є.

   Потім бетонну основу підлоги бажано пропилососити і закрити видимі щілини. Це стосується і житлової квартири, і новобудови. Щоб отвори і щілини не збільшувалися з часом, закладаємо їх плитковим клеєм. Після його висихання можна приступати до наступного етапу.

   ? Гідроізоляція підлоги

   Для кращого зчеплення гідроізоляційного матеріалу з поверхнею підлоги її необхідно погрунтовать. Тому спочатку обробляємо підлогу ґрунтовою сумішшю і тільки потім приступаємо до гідроізоляції.

   Варіантів гідроізоляції підлоги декілька: рулонна, рулонна, обмазочна і фарбувальна. Кожна з них гарна на своєму етапі облаштування.

   Гідроізоляція підлоги у ванній з допомогою наплавляються матеріалів одна з найнадійніших

   Рулонна гідроізоляція використовується для обробки плит перекриття виконується з напуском на стіни не менше 25 див. Зверху неї заливається бетонна підлога, на який також можна нанести наплавляемую ізоляцію, а можна скористатися більш сучасними матеріалами.

   Рулонна гідроізоляція нагоді для нанесення на стіни у місцях примикання душової кабіни або ванни.

   Фарбувальний спосіб можна використовувати для гідроізоляції бетонної підлоги, але цей варіант недовговічний. Середній термін служби фарбувальної гідроізоляції 3 – 5 років. Хоча цей спосіб самий простий і легкий: пензлем або валиком необхідно нанести розчин на підлогу з напуском на стіни 10 див.

   Обмазувальна гідроізоляція вважається найбільш оптимальною і довговічною в даному випадку.

   Для її виконання потрібно:

   • Приготувати суміш, всипати сухий компонент у воду і ретельно розмішати. Співвідношення компонентів повинно бути 1:1. Вимішувати необхідно ретельно, щоб вийшла однорідна маса.
   • На всю поверхню підлоги нанести суміш валиком або пензлем. Для важкодоступних місць можна використовувати шпатель або кисть. Витрата матеріалу на квадратний метр вказаний на упаковці, постарайтеся враховувати його.
   • Наклеїти гідроізоляційну стрічку на місця стиків підлоги зі стінами та іншими конструкціями.
   • Обмазати сумішшю стрічку і стіни на 10 – 15 см вгору, сформувавши таким чином «корито». Це захистить від просочування води через щілини між стінами і підлогою, а також через самі стіни. Якщо раптом у ванній буде потоп, «корито» зможе стримати частину води, щоб вона не полилася до сусідів або в суміжні приміщення.
   • Суміш гідроізоляції необхідно нанести в два шари. Після першого шару зробити перерву 4 -6 годин. Потім нанести другий шар.
   • Почекати повного висихання гідроізоляції. Починати подальші роботи можна тільки через мінімум добу.

   На цьому етапі необхідно зупинитися і задуматися: чи будете Ви робити якісь суттєві зміни у ванній кімнаті. Про те, що за зміни, і як вони впливають на подальші етапи робіт, трохи нижче.

   ? Конструктивні зміни у ванній

   Раз вже Ви все одно почали ремонт і повністю змінюєте підлога у ванній, цілком можливо, що захочете зробити конструктивні зміни в устрої кімнати. Облагороджуючи і збільшуючи комфортність ванною, можна встановити систему «тепла підлога», обладнати стік для води або перенести в інше місце унітаз, якщо санвузол спільний. Визначитися, чи будете Ви робити щось з вищепереліченого, необхідно на цьому етапі, до заливки бетонної стяжки.

   Електричний «тепла підлога» у ванній настилається зверху першого шару стяжки

   Установка системи «тепла підлога» значно підвищить комфортність і зручність перебування у ванній босоніж. Адже найчастіше на підлогу укладають плитку, а вона дуже холодна на дотик. Особливо неприємно ступати на кахель вранці, коли прокинувся і виліз з теплої постелі. У ванній кімнаті можна встановлювати електричний «теплий пол» і водяний. Всупереч народним сумнівам, «тепла підлога» у вигляді електричного нагрівального кабелю безпечно можна монтувати у ванній. Тим більше, він дуже простий в монтажі, і протікання неможливі. Але є один дуже суттєвий недолік: великі витрати на електроенергію. Так званий «водяний тепла підлога», що складається із труб, по яких тече гаряча вода, можна підключати безпосередньо до труб опалення, гарячої води або полотенцесушителям.

   Обладнання стоку води охоронить квартиру і сусідів від випадкового затоплення. Та й у повсякденному житті вода, вилита на підлогу, буде відразу йти в каналізацію. Для того щоб зробити стік, поверхня підлоги доведеться виконати з легким ухилом в його бік. При цьому загальний рівень підлоги підніметься на 10 см мінімум. Необхідно змонтувати стік і відвідну трубу, в процесі подальших робіт горлечко стоку повинна завжди виступати над рівнем стяжки. За цим варто постійно стежити, а поки його можна заткнути ганчіркою, щоб не засмітити трубу.

   Якщо потрібно перенесення унітазу в інше місце, доведеться виконати ряд конструктивних змін. Унітаз необхідно з’єднати трубою з каналізацією, розташувавши її під кутом для якісного стоку вод. Щоб приховати цю трубу, доведеться або підвищувати загальний рівень підлоги на 15 – 20 см, або обладнати окремий постамент для унітазу. На даному етапі необхідно демонтувати унітаз і прокласти трубу до нового місця. Можна поки не ставити унітаз на місце, щоб він не заважав.

   Важливо! Уникнути затоплення всієї квартири або будинку, а також сусідів допомагає низький рівень підлоги у ванній по відношенню до загального рівня підлоги в інших приміщеннях. Якщо зробити таку підлогу можливості немає, можна обладнати високий поріжок. Він також буде стримувати потік води до певного моменту.

   Перед тим як залити підлогу у ванній, необхідно змонтувати всі додаткові комунікації і точно знати, на якому рівні буде знаходитися підлогу. Як тільки все буде готове, можна приступати до стяжки.

   ? Стяжка підлоги у ванній

   Чим рівніше буде основа підлоги, тим якісніше вийде виконати укладання підлогового покриття, тим довговічніше буде сам пол. Тому до стяжці підлоги необхідно підійти з усією відповідальністю.

   Вирівняти підлогу у ванній можна цементно-піщаною стяжкою або самовирівнюється сумішшю

   Найпоширенішим матеріалом для виконання стяжки є цементно – піщана суміш. Альтернативою їй може виступати самовирівнююча суміш, але вона не підійде, якщо підлога занадто нерівний або має істотні недоліки. В крайньому випадку, можна використовувати її для другого вирівнюючого шару.

   Порядок виконання бетонної стяжки виглядає приблизно так:

  • На стінах необхідно намітити рівень, до якого буде заливатися підлогу.
  • Встановити маяки з проміжком в 1 м. Щоб закріпити їх на підлозі слід розкласти бугорчики цементно – піщаного розчину, в який доданий алебастр. На них укладаються маяки і вирівнюються по рівню, орієнтуючись по мітках на стіні. При цьому злегка вдавлюються в розчин.
  • Приготувати розчин для стяжки, ретельно вымешав його дрилем.
  • Залити розчином до верхнього краю маяків.
  • Для розрівнювання можна використовувати правило довжиною хоча б на 20 – 30 см більше відстані між маяками. Правило прикладається до маяків і простягається на себе, розподіляючи розчин по пустотам і видаляючи надлишки.
  • Дуже важливо дочекатися, поки стяжка повністю висохне. При цьому дотримуватися мікроклімат, зазначений на упаковці з сумішшю, і уникати протягів.
  • Для монтажу електричного «теплої підлоги» стяжку необхідно заливати в два етапи. Після заливки першого шару слід дочекатися її повного висихання. Потім розкласти теплоізоляцію і розстелити «тепла підлога». Зверху залити другим шаром розчину.

   ? Укладання підлогового покриття у ванній

   Фінальним етапом облаштування підлоги є укладання підлогового покриття. Варіантів, яким зробити підлогу у ванній, багато.

   В якості прикладу розглянемо технологію виконання наливної підлоги:

   1. Приготувати суміш, всипати сухий компонент у воду і розмішати дрилем з міксерної насадкою. Важливо при цьому дотримуватися пропорції, зазначені на упаковці.

   Важливо! В процесі заливки наливної підлоги в приміщенні повинна бути температура +15 — + 25 °С, вологість до 80%.

   2. Залити першу смугу, починаючи з кута, протилежного дверного отвору.

   3. Розрівняти ракелем або шпателем, регулюючи товщину шару.

   Залиту суміш прокатуємо голчастим валиком для видалення бульбашок повітря, ходити по підлозі можна в «краскоступах»

   4. Видалити повітряні бульбашки, прокатати голчастим валиком.

   5. Залити інші смуги за таким же алгоритмом.

   Користуватися підлогою можна через 6 – 12 годин, до цього часу він вже набере достатньо міцності, але остаточно висохне протягом 3 діб мінімум.

   Важливо! Якщо у ванній монтувалася система «тепла підлога», її можна вмикати не раніше, ніж через тиждень після заливки підлоги.

   ? Підлогові покриття для ванної — яке вибрати

   Варіантів підлогового покриття для ванної кімнати декілька. Визначаючись, яке вибрати, необхідно враховувати особисті уподобання, бюджету та експлуатаційні особливості.

   ? Пробкова підлога у ванній

   Пробкова підлога у ванній — екологічний, приємний на дотик і гіпоалергенний

   Останнім часом все частіше у ванній укладають пробку. У неї і правда маса достоїнств: тепла і приємна на дотик, не гниє, пружинить, не вбирає воду, грибки на ній не розмножуються. На пробковому підлозі практично неможливо посковзнутися, на відміну від кахлю. Під ногами пробка приємно пружинить, незмінно повертаючись у вихідне положення. До того ж, вона гіпоалергенна і абсолютно натуральна. Але врахуйте, здатністю не вбирати вологу володіє тільки масив пробки. До підлог на основі HDF це не відноситься. Тому вибирайте корковий масив з товщиною 4 – 6 мм, приклеєний до основи.

   ? Наливна підлога у ванній кімнаті

   Наливна підлога у ванній кімнаті дозволить втілити найсміливіші мрії

   Одним з найпростіших в облаштуванні є наливний підлогу. Він набрав популярності зовсім недавно. Істотними його перевагами є: простота монтажу, гідроізолюючі властивості, різноманітність малюнків і відтінків. До того ж, під нього можна монтувати систему «тепла підлога». При цьому у наливної підлоги є і незаперечні недоліки: свіжоприготовлена суміш має токсичний склад і легко займається, вимагає ідеально рівної підстави, ненатуральний, що добре відчувається на дотик.

   ? Плитка на підлогу у ванну

   Керамічна плитка на підлозі у ванній — класика жанру

   Як і раніше найбільш поширеним і затребуваним матеріалом для підлоги у ванній є керамічна плитка. І, незважаючи на відносно складну технологію укладання і крихкість кахлю, різноманітність форм і кольорів, а також природність матеріалу схиляють покупців до вибору саме плитки. Не зупиняє навіть те, що в разі пошкодження однієї плитки в процесі експлуатації, доведеться міняти цілий ділянку. Тому що під час демонтажу зіпсованої плитки напевно ушкодяться сусідні. Все ж естетичність і певна традиційність важливіше.

   ? Дерев’яна підлога у ванній

   Дерев’яна підлога в ванній — теплий і затишний

   Така підлога є рідкістю на сьогоднішній день, тому що не кожна деревина витримає підвищений рівень вологості. Для дерев’яної підлоги використовують твк і модрину, при цьому забезпечують додаткову гідроізоляцію. Така підлога дуже красивий, корисний для здоров’я і теплий.

   Фахівці замість дерева радять настилати вологостійкий ламінат.

   ? Лінолеум

   В якості фінішного підлогового покриття у ванній можна настилати лінолеум. Він послужить додатковою гідроізоляцією, вкрай легкий у догляді та укладанні. Але має істотний недолік: швидко витирається і стає «непрезентабельним». Тому лінолеум використовують лише в якості тимчасового покриття або економ-варіанту.

   Будь-яке підлогове покриття Ви не вибрали, знайте, основним завданням є якісне виконання всіх попередніх етапів робіт. На ідеально рівну стяжку ляже будь-яке покриття. А правильно зроблена гідроізоляція убезпечить від затоплення.