Збереження автомобіля в гаражі залежить від багатьох факторів. Наявність міцних стін, міцною даху і надійних воріт – лише частина з них. Останнім є міцний і надійний підлогу в гаражі. Від того, який тип підлоги буде облаштований, його ізоляції, використовуваних матеріалів і конструкції, буде залежати його довговічність і надійність. Створити якісний підлогу в гаражі можна і своїми руками.

Підлога в гаражі має бути дуже міцним, щоб витримувати нерівномірні навантаження від автомобіля

Зміст

 • Вимоги до підлоги в гаражі
 • Види підлог
 • Пристрій підлоги в гаражі
  • Оглядова яма
  • Розмітка рівня майбутньої підлоги
  • Розчищення і трамбування ґрунту
  • Укладання подушки з піску, щебеню та «худого» бетону
  • Ізоляційний шар
  • Армування і установка напрямних маяків
  • Заливка стяжки і створення фінішного покриття
  • ? Вимоги до підлоги в гаражі

   Створюючи підлога в гаражі своїми руками, необхідно знати особливості того чи іншого виду підлоги, а також орієнтуватися на певні вимоги, висунуті специфікою місця їх експлуатації. Критеріями вибору того або іншого типу підлоги є:

   • висока стійкість до хімічних продуктів (бензин, масла, розчинники тощо);
   • висока стійкість до механічних навантажень;
   • висока міцність поверхні;
   • пожежобезпечність і висока вологостійкість;
   • простота конструкції та її облаштування;
   • довговічність.

   ? Види підлог

   Найбільше перерахованим вище критеріям відповідають наступні види підлог:

   • Бетонна підлога;
   • Керамічна плитка або керамограніт;
   • Полімерні заливні підлоги.

   Справедливості заради, слід зазначити, що є ще і дерев’яні підлоги. Але їх відповідність вимогам надійності, довговічності, пожежонебезпеки і міцності в якості підлоги в гаражі наближається до нулю. Тому ми не будемо розглядати їх у цій статті.

   ? Пристрій підлоги в гаражі

   Пристрій підлоги в гаражі — пошарове пиріг

   Найчастіше гараж будується на грунті, що відображається на пристрої і конструкції підлоги. При створенні підлоги по грунту необхідно врахувати рівень грунтових вод, глибина залягання якого має становити не менше 4 – 5 м, а грунт не повинен бути рухомим.

   Всі роботи по створенню підлоги в гаражі слід проводити вже після того, як були зведені стіни і облаштовано дах. Тільки так можна забезпечити якість виконання робіт. Обсяг виконуваних робіт досить великий і складається з декількох етапів:

  • Облаштування оглядової ями;
  • розмітка рівня майбутньої підлоги;
  • розчищення і трамбування ґрунту;
  • укладання подушки з піску, щебеню та «худого» бетону;
  • облаштування ізоляційного шару;
  • армування і установка напрямних маяків;
  • заливка стяжки і створення фінішного покриття.
  • Слід відразу зазначити, що при проектуванні гаража і його будівництві необхідно продумати два важливих моменти, від яких буде залежати не тільки конструкція гаража, але і самої підлоги. Перший – наявність оглядової ями. Другий – наявність підвалу. Можливий варіант облаштування і того, і іншого.

   ? Оглядова яма

   Перед тим як зробити підлогу в гаражі, слід подбати про оглядовій ямі. Звичайно, її робити зовсім необов’язково, але тим, хто воліє займатися ремонтом і обслуговуванням свого автомобіля самостійно, без оглядової ями не обійтися.

   Важливо! Якщо гараж побудований у місці, де глибина залягання грунтових вод близько 2,5 м, тоді доведеться робити дренаж або зовсім відмовитися від ями.

   Посередині гаража викопуємо котлован для облаштування оглядової ями

   Спочатку викопуємо котлован під яму. Розміри котловану встановлюємо, виходячи з розмірів майбутньої оглядової ями: ширина 75 – 80 см, глибину розраховуємо, виходячи з росту господаря, і додаємо до нього ще 30 см, довжину ями беремо на 1 – 1,5 м більше, ніж довжина автомобіля. До цих розмірами додаємо ще на 50 см для зручності цегляної кладки та її гідроізоляції.

   Підлогу оглядової ями можна зробити бетонним, а стіни викласти з цегли

   Викопавши потрібних розмірів котлован, приступаємо до утрамбування грунту в ньому. Для цього засипаємо невеликий шар глини і утрамбовуємо його звичайним колодою з прибитими ручками. Так як навантаження на підлогу в ямі практично не буде, то трамбувати можна не дуже щільно. Після цього укладаємо на дно руберойд і заливаємо бетон зверху шаром 7 – 10 див. В результаті вийде найпростіший бетонну підлогу з мінімальною гідроізоляцією.

   Після того як бетон підсохне, і на ньому можна буде стояти, приступаємо до цегляної кладки стін. Використовуємо для цих цілей будь-цегла або газобетонні блоки. Виконуємо кладку і дивимося, щоб її верхній край був нижче рівня порогу в гаражі на 5 – 7 див Це важливо, так як поверх цегли ляже куточок 5х5, в який будуть укладатися дошки, закривають яму.

   Виконавши цегляну кладку і давши їй пару днів, щоб підсохнути, приступаємо до її зовнішньої гідроізоляції. Ось тут якраз і стане в нагоді великий розмір котловану. Обробляємо поверхню кладки грунтовкою глибокого проникнення, даємо висохнути і наносимо гідроізоляцію шляхом простого обмазування бітумною мастикою зовнішньої сторони стінок цегляної кладки. Зробити це можна, розігрів мастику на вогні і намазавши її за допомогою валика або щітки. Така нехитра ізоляція допоможе уникнути скупчення зайвої вологи в ямі. Завершивши всі роботи, даємо мастиці висохнути, після чого засипаємо грунтом залишилися порожнечі за стінками ями і щільно його утрамбовуємо.

   ? Розмітка рівня майбутньої підлоги

   Насамперед необхідно відзначити нульовий рівень підлоги. Для цих цілей можна скористатися лазерним рівнем або водяним. Якщо є лазерний рівень, то просто встановлюємо його посередині приміщення і по променю лазера намічаємо лінію.

   А ось у випадку з водяним доведеться потрудитися. Спочатку відміряємо висоту в 150 см від рівня порога і ставимо позначку. Після цього беремо водяний рівень і переносимо мітку на сусідню стіну. Для цього докладаємо один кінець рівня до позначки, а другий на сусідній стіні. Пересуваючи другий кінець рівня вгору або вниз, домагаємося, щоб рівень води з іншого боку збігся з міткою. Як тільки це вийде, ставимо відмітку на другому кінці. Проробляємо цю операцію для всіх стін, роблячи по 2 мітки на кожній. Від цих міток відміряємо вниз 152 см і ставимо нові мітки. Поєднавши дві нижні мітки на кожній стіні кольоровим малярським шнуром, відтягаємо його і відпускаємо. В результаті вийде пряма лінія на всіх стінах – це і буде нульовий рівень підлоги.

   ? Розчищення і трамбування ґрунту

   Виконавши розмітку, можна приступати до видалення зайвого грунту. Прибираємо весь будівельне сміття і знімаємо близько 30 – 40 см верхнього шару грунту. Після чого беремо в руки вже знайоме колода з ручками і починаємо ущільнювати грунт. Якщо грунт в ямі можна було не дуже щільно трамбувати, то грунт під підлогою в самому гаражі доведеться утрамбувати більш щільно. Насипати невеликий шар глини і піску, змочуємо водою і починаємо трамбувати. Звичайно, колоду з ручками це не найкращий інструмент для трамбування грунту. Тому якщо є можливість, краще орендувати спеціальну віброплиту. У будь-якому випадку результатом всіх праць з ущільнення повинна стати поверхню, на якій при ходьбі залишаються лише злегка помітні сліди.

   ? Укладання подушки з піску, щебеню та «худого» бетону

   Кожен шар грунту (подушки) ретельно утрамбовується

   Будь підлогу по грунту, якщо він не дерев’яний, являє собою багатошаровий пиріг, і підлогу в гаражі не виняток. Тому після трамбування ґрунту насипаємо шар гравію. Його товщина становитиме близько 10 см і, щоб легше було орієнтуватися, вбиваємо кілька рядів кілків, залишаючи стирчати їх над поверхнею грунту на необхідною нам висоті. Як тільки засипали потрібну кількість гравію, починаємо його утрамбовувати. Намагаємося досягти максимальної щільності. Коли закінчимо утрамбовувати, виймаємо кілочки і засипаємо порожнечі гравієм.

   Після гравію наступним шаром пісок. Товщина шару піску така ж, як і гравію – 10 см. Для простоти контролю товщини шару знову вбиваємо кілочки. Щоб домогтися більш щільною трамбування піску, поливаємо його водою і ущільнюємо. Необхідно зауважити, що вибираючи пісок для подушки під підлогу, можна зупинитися на яружному піску. Він містить невеликі домішки глини, що тільки нам на руку. Утрамбувавши пісок, виймаємо кілочки і засипаємо порожнечі.

   Важливо! Щоб підлога в гаражі був рівним, на етапі створення багатошарового пирога і утрамбуванням всіх його верств необхідно контролювати площину горизонту за допомогою двометрового спиртового рівня.

   Наступним після шаром піску буде щебінь фракції 40 – 50 мм. Засипаємо шар в 5 см і максимально щільно трамбуем. Поверх утрамбованого щебеню насипати тонкий шар піску, змочуємо водою і злегка трамбуем його. Важливо, щоб отримана поверхня не мала гострих виступаючих країв.

   Наступним буде шар в 2 – 3 см з «худого» бетону. Він буде виконувати функцію підстилаючої основи під фінішну стяжку.

   ? Ізоляційний шар

   Збереження автомобіля в гаражі безпосередньо залежить від рівня вологості в ньому. І якщо всередині приміщення з вологою допомагає боротися вентиляція, то для зниження проникнення вологи через підлогу потрібно його гідроізоляція.

   Важливо! Деякі автолюбителі утеплюють підлогу в гаражі, прагнучи забезпечити максимальну збереженість автомобіля. Підлоги з утеплительным шаром називаються плаваючими. Звичайно, вони виконують свою роль, але при цьому дещо страждає їх міцність. В рамках даної статті ми розглядаємо найбільш надійний і міцний підлогу по грунту з гідроізоляційним шаром.

   Шар гідроізоляції облаштовується поверх шару з «худого» бетону, обробленого грунтовкою глибокого проникнення. В якості гідроізоляції використовуються наступні матеріали: бітумно-полімерні і бітумні мастики, рідка гума, толь, руберойд, поліетиленова плівка, а також гідроізоляційні мембрани.

   Для гідроізоляції підлоги в гаражі можна використовувати направляємі або обмазувальні матеріали

   Щоб зробити гідроізоляцію з бітумних мастик або рідкої гуми, досить просто нанести матеріал у кілька шарів за допомогою валика або кисті.

   Якщо укладається гідроізоляція з толю, руберойду або мембран, то їх можна просто розстелити по всій площі. Головне, стелити полотна внапуск між собою і з нахлестом на стіни. До всього іншого, ці рулонні матеріали, можна приклеїти до поверхні на гарячу мастику або шляхом наплавлення.

   Поліетиленова плівка – найдешевший і простий матеріал для гідроізоляції. Вона настилається на поверхню внахлест і зверху вже притискається бетонною стяжкою.

   ? Армування і установка напрямних маяків

   Для армування бетонної підлоги в гаражі використовуємо сітку, зварену з арматурних прутів, щоб підлога міг витримувати великі навантаження

   Завершивши гідроізоляцію, приступаємо до армуванню підлоги, це додасть йому додаткову міцність. Для цих цілей зварює з арматурних прутів 5 мм завтовшки металеву сітку з осередками 20х20 або 10х10 див. Розкладаємо її по всій поверхні на невеликих підпорах висотою 1,5 – 2 див. Сітка повинна опинитися усередині стяжки. Для армування також можна використовувати фіброволокно, цей будівельний компонент додається безпосередньо в бетонну суміш.

   Для отримання рівної поверхні підлоги в гаражі встановлюємо напрямні маяки

   Тепер встановлюємо напрямні маяки. В якості направляючих використовуємо металеві труби діаметром 25 мм. Їх також встановлюємо на невеликі підпірки і стежимо, щоб верхній край припадав врівень з нульовою відміткою, а самі напрямні були строго по горизонталі і на відстані 1,5 м або менше один від одного. Труби маяків змащуємо машинним маслом. Робиться це для того, щоб після заливки стяжки їх можна було легко дістати. Самі напрямні фіксуємо густим цементно-піщаним розчином.

   Після установки напрямних робимо каркас з металевих куточків для ями. Просто відрізаємо потрібної довжини два коротких і два довгих куточка 5х5 і зварює між собою. Щоб каркас не повело під час заливки бетоном, вставляємо дерев’яні розпірки.

   ? Заливка стяжки і створення фінішного покриття

   Для стяжки замішуємо розчин консистенції густої сметани і ретельно розрівнюємо його по поверхні за допомогою правила

   Залишилося зробити бетонну стяжку. Замішуємо цементно-піщаний розчин до консистенції густої сметани. Викладаємо його між направляючих. Накидаємо багато на невелику площу, після чого беремо металеве правило і починаємо стягувати надлишки вздовж направляючих. Заповнюємо всю поверхню бетоном. Після цього залишаємо сохнути на кілька днів. Так як бетон, поступово висихаючи, вмощується, можуть з’явитися тріщини. Щоб цього не сталося, через 3 – 4 дні розкидаємо на його поверхні тирса і змочуємо їх водою. Даємо підлозі висохнути ще 10 днів, після чого прибираємо тирса і залишаємо підлогу відкритим до повного висихання. Це може зайняти до 20 днів.

   Після висихання стяжки підлога в гаражі фактично готовий. Багато роблять ще і покриття з підлогової плитки або фарбують спеціальною фарбою. Тут вже кому що більше подобається. Головне, щоб поверхня була стійка до різного автохімії.