Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

Обов’язковим при облаштуванні підлоги є його утеплення. Теплоізоляція захистить від проникнення холоду знизу, збереже тепло в приміщенні і правильно його розподілить. Це дозволить скоротити витрати на опалення приміщення в холодну пору року. Підбираючи утеплювач для підлоги, необхідно враховувати багато аспектів, щоб він прослужив довго і був «до місця», якісно виконуючи свої функції.

Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

При виборі утеплювача для підлоги врахуйте умови експлуатації

Зміст

 • Види утеплювачів
 • Як вибрати утеплювач для підлоги
 • Характеристики теплоізоляційних матеріалів
 • Утеплювач для теплої підлоги
 • Утеплювач для підлоги під стяжку
 • ? Види утеплювачів

  Мінеральні утеплювачі виготовляються з натуральних матеріалів:

  • Мінеральна вата: скловолокно, кам’яна вата, шлакова вата. Являє собою розтушовані волокна гірських порід або інших матеріалів.
  • Піноскло.
  • Керамзит – гранульована обпалена глина.
  • Суміші на основі цементу з наповнювачами і добавками.

  Деревно-стружкові матеріали використовуються для сухої стяжки або заповнення порожнього простору:

  • ДВП.
  • ДСП.
  • Вологостійка фанера.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Целюлозна вата використовується для утеплення дерев’яних підлог

  • Целюлозна вата – задувається або просто засипається і трамбується.

  Полімерні матеріали не є екологічно чистими:

  • Полістирольний пінопласт.
  • Пінополіуретан.
  • Екструдований пінополістирол.
  • Відображають полімерні утеплювачі.
  • Рулонний утеплювач.
  • Рідкі полімерні утеплювачі з спіненої структурою.
  • Рідка теплоізоляційна фарба.

  Вибираючи, який утеплювач краще для підлоги, орієнтуйтеся на їх технічні характеристики і майбутні умови експлуатації. Ідеальним варіантом буде використання відразу декількох матеріалів на різних етапах теплоізоляції підлоги. Наприклад, для бетонної підлоги підійдуть керамзит, базальтова вата і рулонний утеплювач зверху стяжки.

  Важливо! Полістирол, пінополіуретан екструдований пінополістирол під час горіння виділяють токсичний газ, здатний привести до летального результату за два вдихи. Тому, якщо вирішили їх використовувати в будівництві, то вкладайте їх під бетонну стяжку, де не буде контакту з вогнем.

  ? Як вибрати утеплювач для підлоги

  В першу чергу необхідно враховувати, який саме підлога – дерев’яна на лагах, бетонний або система «тепла підлога». У всіх трьох випадках знадобляться різні матеріали.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Для утеплення дерев’яного статі мати або полотна утеплювача укладаються між лагами

  Для утеплення дерев’яного статі підійде пухкий пористий матеріал, який не тримає форму, сипкий. Його можна засипати в простір між лагами, або укладати мати, плити, полотна, в залежності від форми випуску утеплювача. Дуже важливо, щоб у даному випадку утеплювач «дихав» і пропускав пар. Адже дерев’яна підлога облаштовується саме для того, щоб будинок «дихав».

  Для бетонної підлоги підійдуть утеплювачі тверді, які добре тримають форму і не деформуються при навантаженнях на стиск і вигин. Це важливо, так як зверху буде заливатися бетонна стяжка. В даному випадку необов’язково, щоб утеплювач «дихав», але обов’язково, щоб він не вбирав вологу.

  Для системи «тепла підлога» знадобляться утеплювачі такі ж, як і для бетонної стяжки, тільки з одним застереженням: на них повинна бути фольгована плівка, щоб відбивати тепло, що йде від «теплої підлоги» в напрямку нижнього поверху. Можна використовувати матеріали з алюмінієвим напиленням або ламінуванням.

  ? Характеристики теплоізоляційних матеріалів

  Коефіцієнт теплопровідності визначає здатність матеріалу пропускати тепло. Він дорівнює кількості тепла, яке проходить через матеріал 1 м завтовшки, площею 1 м2 за годину, за умови, що різниця температур з двох сторін матеріалу становить 10°С.

  Пористість є дуже важливим показником, вона визначається відношенням кількості пор до загального об’єму матеріалу. Впливає на всі інші характеристики утеплювачів.

  Паропроникність матеріалу визначає його здатність «дихати».

  Водопоглинання впливає на можливість використання матеріалу в умовах підвищеної вологості. Чим цей показник нижче, тим краще.

  Міцність матеріалу важлива для використання його в конструктивних елементах, де є навантаження на стиск.

  Біостійкість означає, здатний матеріал протистояти дії патогенної флори.

  Вогнестійкість визначає здатність матеріалу витримувати високі температури протягом певного часу, не руйнуючись.

  Теплоємність — здатність матеріалу утримувати тепло в умовах частих змін температур.

  Існує ще кілька важливих характеристик:

  • Щільність;
  • Вологість;
  • Температуростійкість;
  • Морозостійкість;
  • Міцність на вигин;
  • Показники пожежної безпеки: горючість, займистість, димоутворення, токсичність продуктів горіння та ін.

  ? Утеплювач для теплої підлоги

  Вибираючи утеплювач для системи «тепла підлога», необхідно звернути увагу на здатність матеріалу передавати тепло в потрібному напрямку і блокувати його поширення в небажаному.

  Щоб скоротити витрати на опалення, при цьому не обігрівати стелю сусідам або підвал у приватному будинку, бажано вибрати утеплювач з фольгованим або ламінованим шаром. Такий матеріал буде перешкоджати проникненню холоду знизу і направляти тепло, що йде від системи «тепла підлога», вгору.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Для системи «тепла підлога» утеплювач повинен мати структуру фольговану

  Фольгований спінений поліетилен можна зустріти під різними назвами і товарними знаками: «Ізолон», «Пенофол», «Ізофлекс», «Енергофлекс». Матеріал випускається в рулонах 90-120 см шириною, 2-3 мм завтовшки. Чудово справляється з поставленим завданням, незважаючи на настільки тонкий шар.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Екструдований пінополістирол один з найбільш міцних, довговічних і вологостійких утеплювачів

  Екструдований пінополістирол випускається в плитах, які легко ріжуться на потрібні шматочки, зручний в укладанні і експлуатації. Має дуже щільну структуру, яка не деформується і не ламається. Комірчаста структура заповнена газом, самі клітинки непроникні, завдяки чому цей матеріал не схильний до впливу вологи: не набухає, не вбирає вологу. Екструдований пінополістирол стійкий до дії кислотами, лугами або спиртами. На його структурі не приживаються грибки і бактерії. Він довговічний, так як не руйнується під впливом атмосферних опадів та сонця і не вступає в реакцію з більшістю речовин. Незважаючи на незаперечні переваги, екструдований пінополістирол має ряд істотних недоліків: він «не дихає», а значить, його немає сенсу використовувати для утеплення дерев’яного статі, і він горючий. Хоча в нормальному стані цей матеріал нетоксичний, під час горіння він виділяє отруйний газ. В системі «тепла підлога» він буде абсолютно ізольований від навколишнього середовища бетонною стяжкою, тому його можна сміливо використовувати.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Корковий матеріал є самим екологічним і натуральним утеплювачем

  Пробкова підкладка виготовляється з кори коркового дуба. Цей матеріал є найбільш екологічно чистим і натуральним. Він не гниє, не «сідає», інертний, стійкий до навантажень на вигин і стиск. До того ж, пробка легко ріжеться, що впливає на швидкість роботи з нею. Термін експлуатації коркової підкладки може становити близько 50 років. Корковий матеріал не горить, а під час тління не виділяє шкідливих речовин. Витримує температуру до 120°С. Випускається у вигляді плит товщиною 25-50 мм

  ? Утеплювач для підлоги під стяжку

  Утеплювати підлогу краще в кілька етапів, так як він самий холодний.

   

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Керамзит зручно засинати під бетонну стяжку або додавати в бетон замість щебеню

  Керамзит – ідеальний варіант утеплювача підлог по грунту. Являє собою гранули округлої форми, виготовляється з глини шляхом її випалювання з додаванням торфу, тирси та інших добавок. Розміри гранул можуть бути різними, від цього залежать і теплопровідні характеристики матеріалу. Керамзит стійкий до перепадів температур і вологості, легкий і не створює великого навантаження на фундамент. Завдяки пористій структурі крім теплоізоляційних властивостей володіє хорошими звукоізоляційними характеристиками. Незаперечною перевагою керамзиту є його екологічність і натуральність.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Тверді плити базальтової вати укладаються під бетонну стяжку

  Базальтова вата – одна з різновидів мінеральних ват, являє собою жорсткий утеплювач в плитах. Укладається на підлозі в шаховому порядку під бетонну стяжку, яка повинна бути не менше 4 см завтовшки. Цей матеріал не горить, стійкий до деформацій і паропроникна. Базальтова вата володіє високими теплоізоляційними характеристиками і витримує високі температури.

  Екструдований пінополістирол також використовується для утеплення підлог під стяжку.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики

  Пінопласт один із найпоширеніших утеплювачів завдяки своїй низькій вартості

  Полістирольний пінопласт також можна використовувати. Основним її плюсом є низька вартість і повсюдна поширеність. Він міцний, зручний в роботі, мало вбирає вологу та володіє високими теплоізоляційними властивостями. З недоліків можна виділити: він горючий, схильний до впливу сонячних променів, «не дихає». При використанні пінопласту в якості утеплювача під стяжку ці недоліки неістотні, і ними можна знехтувати.

  Правильно підібраний утеплювач для підлоги дозволить створити якісну і довговічну теплоізоляцію. Порівнюйте характеристики утеплювачів, зважуйте всі переваги і недоліки, знаходите баланс і обов’язково враховуйте умови експлуатації.

  Який вибрати утеплювач для підлоги: технічні характеристики