Обов’язковим при облаштуванні підлоги є його утеплення. Теплоізоляція захистить від проникнення холоду знизу, збереже тепло в приміщенні і правильно його розподілить. Це дозволить скоротити витрати на опалення приміщення в холодну пору року. Підбираючи утеплювач для підлоги, необхідно враховувати багато аспектів, щоб він прослужив довго і був «до місця», якісно виконуючи свої функції.

При виборі утеплювача для підлоги врахуйте умови експлуатації

Зміст

 • Види утеплювачів
 • Як вибрати утеплювач для підлоги
 • Характеристики теплоізоляційних матеріалів
 • Утеплювач для теплої підлоги
 • Утеплювач для підлоги під стяжку
 • ? Види утеплювачів

  Мінеральні утеплювачі виготовляються з натуральних матеріалів:

  • Мінеральна вата: скловолокно, кам’яна вата, шлакова вата. Являє собою розтушовані волокна гірських порід або інших матеріалів.
  • Піноскло.
  • Керамзит – гранульована обпалена глина.
  • Суміші на основі цементу з наповнювачами і добавками.

  Деревно-стружкові матеріали використовуються для сухої стяжки або заповнення порожнього простору:

  • ДВП.
  • ДСП.
  • Вологостійка фанера.

  Целюлозна вата використовується для утеплення дерев’яних підлог

  • Целюлозна вата – задувається або просто засипається і трамбується.

  Полімерні матеріали не є екологічно чистими:

  • Полістирольний пінопласт.
  • Пінополіуретан.
  • Екструдований пінополістирол.
  • Відображають полімерні утеплювачі.
  • Рулонний утеплювач.
  • Рідкі полімерні утеплювачі з спіненої структурою.
  • Рідка теплоізоляційна фарба.

  Вибираючи, який утеплювач краще для підлоги, орієнтуйтеся на їх технічні характеристики і майбутні умови експлуатації. Ідеальним варіантом буде використання відразу декількох матеріалів на різних етапах теплоізоляції підлоги. Наприклад, для бетонної підлоги підійдуть керамзит, базальтова вата і рулонний утеплювач зверху стяжки.

  Важливо! Полістирол, пінополіуретан екструдований пінополістирол під час горіння виділяють токсичний газ, здатний привести до летального результату за два вдихи. Тому, якщо вирішили їх використовувати в будівництві, то вкладайте їх під бетонну стяжку, де не буде контакту з вогнем.

  ? Як вибрати утеплювач для підлоги

  В першу чергу необхідно враховувати, який саме підлога – дерев’яна на лагах, бетонний або система «тепла підлога». У всіх трьох випадках знадобляться різні матеріали.

  Для утеплення дерев’яного статі мати або полотна утеплювача укладаються між лагами

  Для утеплення дерев’яного статі підійде пухкий пористий матеріал, який не тримає форму, сипкий. Його можна засипати в простір між лагами, або укладати мати, плити, полотна, в залежності від форми випуску утеплювача. Дуже важливо, щоб у даному випадку утеплювач «дихав» і пропускав пар. Адже дерев’яна підлога облаштовується саме для того, щоб будинок «дихав».

  Для бетонної підлоги підійдуть утеплювачі тверді, які добре тримають форму і не деформуються при навантаженнях на стиск і вигин. Це важливо, так як зверху буде заливатися бетонна стяжка. В даному випадку необов’язково, щоб утеплювач «дихав», але обов’язково, щоб він не вбирав вологу.

  Для системи «тепла підлога» знадобляться утеплювачі такі ж, як і для бетонної стяжки, тільки з одним застереженням: на них повинна бути фольгована плівка, щоб відбивати тепло, що йде від «теплої підлоги» в напрямку нижнього поверху. Можна використовувати матеріали з алюмінієвим напиленням або ламінуванням.

  ? Характеристики теплоізоляційних матеріалів

  Коефіцієнт теплопровідності визначає здатність матеріалу пропускати тепло. Він дорівнює кількості тепла, яке проходить через матеріал 1 м завтовшки, площею 1 м2 за годину, за умови, що різниця температур з двох сторін матеріалу становить 10°С.

  Пористість є дуже важливим показником, вона визначається відношенням кількості пор до загального об’єму матеріалу. Впливає на всі інші характеристики утеплювачів.

  Паропроникність матеріалу визначає його здатність «дихати».

  Водопоглинання впливає на можливість використання матеріалу в умовах підвищеної вологості. Чим цей показник нижче, тим краще.

  Міцність матеріалу важлива для використання його в конструктивних елементах, де є навантаження на стиск.

  Біостійкість означає, здатний матеріал протистояти дії патогенної флори.

  Вогнестійкість визначає здатність матеріалу витримувати високі температури протягом певного часу, не руйнуючись.

  Теплоємність — здатність матеріалу утримувати тепло в умовах частих змін температур.

  Існує ще кілька важливих характеристик:

  • Щільність;
  • Вологість;
  • Температуростійкість;
  • Морозостійкість;
  • Міцність на вигин;
  • Показники пожежної безпеки: горючість, займистість, димоутворення, токсичність продуктів горіння та ін.

  ? Утеплювач для теплої підлоги

  Вибираючи утеплювач для системи «тепла підлога», необхідно звернути увагу на здатність матеріалу передавати тепло в потрібному напрямку і блокувати його поширення в небажаному.

  Щоб скоротити витрати на опалення, при цьому не обігрівати стелю сусідам або підвал у приватному будинку, бажано вибрати утеплювач з фольгованим або ламінованим шаром. Такий матеріал буде перешкоджати проникненню холоду знизу і направляти тепло, що йде від системи «тепла підлога», вгору.

  Для системи «тепла підлога» утеплювач повинен мати структуру фольговану

  Фольгований спінений поліетилен можна зустріти під різними назвами і товарними знаками: «Ізолон», «Пенофол», «Ізофлекс», «Енергофлекс». Матеріал випускається в рулонах 90-120 см шириною, 2-3 мм завтовшки. Чудово справляється з поставленим завданням, незважаючи на настільки тонкий шар.

  Екструдований пінополістирол один з найбільш міцних, довговічних і вологостійких утеплювачів

  Екструдований пінополістирол випускається в плитах, які легко ріжуться на потрібні шматочки, зручний в укладанні і експлуатації. Має дуже щільну структуру, яка не деформується і не ламається. Комірчаста структура заповнена газом, самі клітинки непроникні, завдяки чому цей матеріал не схильний до впливу вологи: не набухає, не вбирає вологу. Екструдований пінополістирол стійкий до дії кислотами, лугами або спиртами. На його структурі не приживаються грибки і бактерії. Він довговічний, так як не руйнується під впливом атмосферних опадів та сонця і не вступає в реакцію з більшістю речовин. Незважаючи на незаперечні переваги, екструдований пінополістирол має ряд істотних недоліків: він «не дихає», а значить, його немає сенсу використовувати для утеплення дерев’яного статі, і він горючий. Хоча в нормальному стані цей матеріал нетоксичний, під час горіння він виділяє отруйний газ. В системі «тепла підлога» він буде абсолютно ізольований від навколишнього середовища бетонною стяжкою, тому його можна сміливо використовувати.

  Корковий матеріал є самим екологічним і натуральним утеплювачем

  Пробкова підкладка виготовляється з кори коркового дуба. Цей матеріал є найбільш екологічно чистим і натуральним. Він не гниє, не «сідає», інертний, стійкий до навантажень на вигин і стиск. До того ж, пробка легко ріжеться, що впливає на швидкість роботи з нею. Термін експлуатації коркової підкладки може становити близько 50 років. Корковий матеріал не горить, а під час тління не виділяє шкідливих речовин. Витримує температуру до 120°С. Випускається у вигляді плит товщиною 25-50 мм

  ? Утеплювач для підлоги під стяжку

  Утеплювати підлогу краще в кілька етапів, так як він самий холодний.

   

  Керамзит зручно засинати під бетонну стяжку або додавати в бетон замість щебеню

  Керамзит – ідеальний варіант утеплювача підлог по грунту. Являє собою гранули округлої форми, виготовляється з глини шляхом її випалювання з додаванням торфу, тирси та інших добавок. Розміри гранул можуть бути різними, від цього залежать і теплопровідні характеристики матеріалу. Керамзит стійкий до перепадів температур і вологості, легкий і не створює великого навантаження на фундамент. Завдяки пористій структурі крім теплоізоляційних властивостей володіє хорошими звукоізоляційними характеристиками. Незаперечною перевагою керамзиту є його екологічність і натуральність.

  Тверді плити базальтової вати укладаються під бетонну стяжку

  Базальтова вата – одна з різновидів мінеральних ват, являє собою жорсткий утеплювач в плитах. Укладається на підлозі в шаховому порядку під бетонну стяжку, яка повинна бути не менше 4 см завтовшки. Цей матеріал не горить, стійкий до деформацій і паропроникна. Базальтова вата володіє високими теплоізоляційними характеристиками і витримує високі температури.

  Екструдований пінополістирол також використовується для утеплення підлог під стяжку.

  Пінопласт один із найпоширеніших утеплювачів завдяки своїй низькій вартості

  Полістирольний пінопласт також можна використовувати. Основним її плюсом є низька вартість і повсюдна поширеність. Він міцний, зручний в роботі, мало вбирає вологу та володіє високими теплоізоляційними властивостями. З недоліків можна виділити: він горючий, схильний до впливу сонячних променів, «не дихає». При використанні пінопласту в якості утеплювача під стяжку ці недоліки неістотні, і ними можна знехтувати.

  Правильно підібраний утеплювач для підлоги дозволить створити якісну і довговічну теплоізоляцію. Порівнюйте характеристики утеплювачів, зважуйте всі переваги і недоліки, знаходите баланс і обов’язково враховуйте умови експлуатації.