Антральний атрофічний гастрит: причини, симптоми і лікування

Слово «гастрит» і власне захворювання добре знайоме кожній людині: так називається запальний процес слизової тіла шлунка. Особливо підступна атрофічна форма, на перших етапах вона здатна протікати без яскраво вираженої симптоматики, а в подальшому призвести до появи злоякісних утворень. Розберемося детальніше.

Атрофія – головне слово в назві хвороби, вказує на небезпечний процес відмирання клітин стінок шлунка, який ініціює сильне витончення слизової оболонки і припинення вироблення шлункового соку. Відбувається зміна роботи шлунково-кишкового тракту. Їжа перестає повноцінно перероблятися і засвоюватися, організм припиняє отримувати важливі для життєдіяльності речовини, страждає імунна система людини.

Антральний атрофічний гастрит: причини, симптоми і лікування

Людський шлунок включає три відділи (верхній, середній, нижній), що виконують специфічну функцію. По розташуванню патології та особливостей перебігу виділяються ряд видів атрофічного гастриту:

 • Вогнищевий атрофічний гастрит. Для форми характерно ураження одного або декілька фрагментів слизової. Атрофований ділянку заміщається клітинами епітелію, знижується продуктивність соляної кислоти.
 • Атрофічний гіперпластичний гастрит. Для зазначеного виду характерне розростання слизової шлунка, появу поліпів і кіст. Без своєчасного лікування форма гастриту здатна спровокувати онкологічні захворювання.
 • Хронічний атрофічний гастрит розвивається при відсутності належної терапії, що призводить до витончення слизової оболонки шлунка.
 • Мультифокальный атрофічний гастрит характеризується тим, що хвороба охоплює всі ділянки шлунка, розглядається як передраковий стан.
 • Антральний атрофічний гастрит – запалення, які локалізуються на слизовій оболонці антральной (нижньої) частини шлунка. Відділ також носить назву антрум, відповідає за остаточну переробку їжі і її перемішування, тут виробляється речовина, що нейтралізує вплив соляної кислоти. Докладно розглянемо причини розвитку згаданої форми гастриту, природу виникнення, симптоми і лікування.

Чому виникає

Виділяють два типи причин виникнення атрофії гастриту антрума: ендогенні (викликані внутрішніми процесами) і екзогенні (викликані зовнішніми чинниками).

Ендогенні причини

Більшість дослідників сходяться на думці, що гастрит антрального відділу шлунка частіше буває викликаний великою кількістю гелікобактерний бактерій. Мікроорганізми заселяються і розмножуються на стінках антрума, викликаючи внутрішнє запалення, підштовхує розвиток захворювання.

Часто причиною захворювання стають аутоімунні процеси (шлункові клітини поїдають самі себе). Діагностика цієї особливості атрофічного гастриту антрума на ранніх етапах ускладнена відсутністю специфічної симптоматики.

Екзогенні причини

Ураження шлунка важкими металами і отрутами, вживання лікарських засобів у великій кількості є причиною антрального гастриту.

Нерідко шкідливі звички стають провокаторами розвитку хронічного захворювання. Цигарки, алкоголь, газовані напої та каву травмують слизову, організм в критичній ситуації «загоює» ранки сполучною тканиною.

Аналогічні процеси відбуваються при неправильному харчуванні: поганому пережовуванні, перекуси «всухом’ятку», вживання дуже гарячої і дуже холодної їжі, гострих, смажених, копчених продуктів.

Сприятливими факторами для розвитку хвороби стають:

 • генетична схильність;
 • наявність в історії хвороби хронічних патологій підшлункової залози, виразка шлунка;
 • хронічне перевтома;
 • шкідливі умови праці.

Ознаки антрального атрофічного гастриту

Лікарі відзначають, що на початку захворювання атрофічний антральний гастрит протікає практично без симптомів, здатна відсутній біль. В якості перших тривожних сигналів проявляються важкість у шлунку (навіть після невеликого перекусу), хворобливі відчуття в області сонячного сплетення, відрижка з гнильним запахом, постійна печія.

Антральний атрофічний гастрит: причини, симптоми і лікування

На стадії виснаження оболонок слизовій шлунка починають проявлятися симптоми:

 • У нижній частині шлунка з’являється тупий біль.
 • Запах з рота стає неприємним, «тухлим».
 • Спостерігається зниження або відсутність апетиту.
 • Виникають нудота, блювота, головні болі через гниття їжі в шлунку.
 • Відбувається різке зниження ваги.
 • З’являються часті збої в роботі кишечника (діарея, запори).
 • Погіршується загальний стан внаслідок анемії (дефіцит заліза і вітаміну В12): хворий швидко стомлюється, випадає волосся, ламаються нігті, шкіра стає блідою, на мові білий наліт.

При перших симптомах покладається звернутися до гастроентеролога, який направить на обстеження і призначить ефективне лікування.

Діагностика

Діагностується гастрит антрума з допомогою низки медичних заходів:

 • загальні аналізи крові та сечі;
 • аналіз сироватки крові на виявлення маркерів атрофічного гастриту і рівня гастрину;
 • дихальний тест та аналіз крові та калу на визначення кількості Хелікобактер пилари;
 • фіброгастроскопія (ФЕГДС);
 • рентген шлунка;
 • біопсія слизової;
 • ультразвукове дослідження органів черевної порожнини.

На розсуд лікуючого лікаря призначаються інші додаткові дослідження.

Антральний атрофічний гастрит: причини, симптоми і лікуванняФГДС шлунка

Лікування

Основою лікування атрофічного гастриту стає дієтотерапія. Варто відповідально поставитися до правильного харчування при будь-якому вигляді гастриту, це найважливіша умова для отримання максимального ефекту від лікування.

Дієта при антральному атрофічному гастриті виключає гостру, смажену, солону, жирну, копчену їжу. Неприйнятні кави, фастфуд, напої з газом. Неприпустиме вживання алкоголю. Рекомендуються продукти, багаті рослинною клітковиною, крупи, нежирне м’ясо, рідина в достатніх обсягах (приблизно 1.5 літра).

Важливі способи приготування, рекомендується відварювати, запікати (краще у фользі), готувати на пару. Основу раціону складають супи, каші, інша їжа приймається максимально подрібненої або перетертої.

Приймати їжу потрібно часто (краще вибудувати режим і робити це у встановлений час), маленькими порціями, при цьому їжа підтримується теплою (до 65 градусів). Не можна переїдати або залишатися з почуттям голоду. З напоїв допускаються неміцний чай, відвари, киселі, корисні яблучний і вишневий сік, лікувальна мінеральна вода.

Медикаменти

Медикаментозне лікування індивідуально, його визначає лікар-гастроентеролог, спираючись на дані отриманих аналізів, виду гастриту, симптоматики. Терапія проводиться традиційно комплексно.

 • Якщо причиною захворювання є бактерія хелікобактер, для боротьби застосовуються антибіотики (частіше Амоксицилін, Кларитроміцин). При гострих формах – Омпепразол та Ранітидин.
 • Для зняття спазмів і больового синдрому призначаються Мотилак, Но-шпа, Дротаверин.
 • Як обволікаючий приймають Де-Нол, Алмагель. Антральний атрофічний гастрит: причини, симптоми і лікування
 • В обов’язковому порядку призначають препарати для поліпшення вироблення шлункового соку і нормалізації роботи підшлункової залози.
 • Для якісного засвоєння їжі беруть ферменти (Креон, Мезим).
 • У разі аутоімунної природи захворювання застосовується гармонотерапия та ін’єкції вітаміну В12.
 • На розсуд лікаря призначаються полівітаміни та седативні засоби.

Фізіотерапія

Фізіотерапія спрямована на зменшення проявів симптомів антрального гастриту, поліпшення кровопостачання шлунку, стимуляцію нормальної роботи травної системи. В якості терапії застосовують лікування струмами, електрофорез, прогрівання, лікувальні магніти. У період ремісії рекомендується раз на рік проходити лікування мінеральними водами у спеціальних санаторіях.

Народні засоби

Лікування народними засобами здатне полегшити стан хворого, але застосовувати його слід за погодженням з лікуючим лікарем у поєднанні з дієтою та призначеними медикаментами.

Прополіс і мед полегшують симптоми гастриту, сприяють регенерації тканин шлунка. На основі згаданих продуктів описано безліч рецептів проти атрофічного гастриту. Виділяють перелік варіацій лікарських рецептів з компонентами: напій з меду, соку каланхое і води (курс прийому 30 днів), настоянка прополісу з медом і молоком.

Відвар шипшини, настій м’яти, ромашки, чорної бузини, меліси і фенхелю володіють протизапальними властивостями. Рідини сприяють відновленню слизової оболонки шлунка.

Ефективним засобом для зниження кислотності шлунка є обліпихова масло. Його змішують з молоком і випивають за півгодини до сніданку.

Свіжовичавлений сік білокачанної капусти стимулює вироблення шлункового соку рекомендують пити за 10-15 хв до прийому їжі.

Універсальним засобом для боротьби з будь-яким видом гастриту визнаний картопляний сік. Його рекомендується випивати за годину до їжі (пити 10 днів, перерва на 10 днів, курс – два місяці).

Сприятливий вплив на роботу шлунка надає сік дорослої рослини алое (віком від трьох років), рекомендується протягом місяця приймати чайну ложку соку перед їжею.

Профілактика захворювання

Ефективна профілактична міра захворювання будь-якою формою гастриту – правильне різноманітне харчування. Дієтологи наполягають на необхідності дробити прийоми їжі – є потроху, але часто. Перевагу слід віддавати корисним продуктам, багатим клітковиною, дієтичним сортам м’яса, круп, овочів, фруктів. Бажано звести до мінімуму вживання гострих, пряних, смажених, солоних, копчених страв.

Щоб уникнути захворювань ШКТ варто відмовитися від сигарет і частого прийому алкогольних напоїв, підтримувати здоровий спосіб життя.

Якщо трапилося захворіти, не варто затягувати з походом до лікаря. Досягти повного зцілення при запущеній формі хвороби неможливо, але своєчасне лікування на початкових стадіях з успіхом справляється з поставленим завданням.