Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бути

Кашель, біль у грудях та підвищення температури тіла – все це може бути симптоматичним проявом на перший погляд звичайного захворювання верхніх дихальних шляхів – бронхіт. Однак у період вагітності такі прояви несуть небезпеку та ризики для ускладнень у майбутньому. Причини такого стану, лікування і наслідки – далі у статті.

Зміст

 • Запалення бронхів: ризики, наслідки, причини
 • Бронхіт: різновиди
 • Інфекційний або вірусний
 • Ускладнення захворювання
 • Хронічний
 • Гострий
 • Чим небезпечний бронхіт при вагітності
 • Симптоми
 • Лікування
 • Антибіотики
 • Таблетки
 • Противірусні препарати
 • Як довго лікується гострий бронхіт при вагітності
 • Наслідки для вагітності
 • Корисне відео
 • Запалення бронхів: ризики, наслідки, причини

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиДифузно-запальне захворювання дихальної системи в області бронхів, зачіпає як слизову оболонку, так і всю площину стінки бронхів. Запалення даного характеру виникає в результаті інфекції (самостійний), або несе ізольований процес (первинний бронхіт), є ускладненням на тлі попередніх хронічних захворювань, ГРВІ, ГРЗ.

  Запалення супроводжується пошкодженням слизового епітелію бронхіального дерева, що порушує виділення секрету і рухову функцію війок. Такі зміни несуть за собою напади постійного кашлю, в процесі якого легкі намагаються позбутися накопиченої слизу, бактерій.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиСухий, глухий і свистячий кашель у дитини або вагітної протягом 10 днів дає підставу для госпіталізації пацієнта та введенню антибактеріальної терапії. Якщо процес супроводжується підвищенням температури тіла, в такій ситуації негайна госпіталізація.

  Бронхіт: різновиди

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиКласифікація бронхітів різниться за ступенем тяжкості, клінічного перебігу або по області запального процесу. Зокрема, варто пам’ятати, що будь-яке запалення носоглотки, вуха або горла провокує ускладнення, особливо при ослабленому імунітеті. Бронхіт – це не найважче наслідок, при невчасної допомоги та усунення вогнища інфекції захворювання переростає в обструктивний бронхіт і далі в запалення легенів.

  Інфекційний або вірусний

  Інфекційна форма захворювання – наслідки зростання вірусів парагрипу, аденовірусів. Також часто провокують хворобу дихальних шляхів такі фактори:

  • вірус грипу, кору, ентеровіруси;
  • хламідії;
  • змішані вірусно-бактеріальні інфекції;
  • гемофільна паличка;
  • стрептококи;
  • респіраторно-синцитіальний вірус.

  Вірусний бронхіт рідко має бактеріальну першопричину, всього 3% захворювань діагностуються з такими основними причинами, збудник кашлюку, гемофільна паличка або пневмококи.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиВірусна інфекція породжує патогенний ріст умовно-патогенної мікрофлори, що далі поглиблює катаральні та інфільтративні зміни в оболонці бронхів — слизової. Як правило, вірусні бронхіти протікають з високою температурою, яка погано збивається і контролюється в домашніх умовах. На тлі постійного запалення і густий крові ризик появи запалення легкий вкрай високий.

  Ускладнення захворювання

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиНебезпечний наслідок бронхіту будь-якої форми та етіології – це ускладнення. В ході ураження верхніх шарів стінок бронхів формується гіперемія, сильний набряк, виражена інфільтрація підслизового шару, дистрофічні зміни, відторгнення епітеліальних клітин. Крім того, хронічна форма захворювання – також постійний джерело ризику, особливо для жінки з ослабленим імунітетом у період вагітності.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бути Мало хто знає, але легені – це не тільки орган дихальної системи, який переганяє повітря, але і фільтруючий орган, наприклад, як печінка і нирки. Саме тому при густої крові (висока температура) виникає ризик появи запалень.

  Хронічний

  В залежності від характеру запалення при диагностируемом бронхіті вагітної, терапевти розрізняють:

 • Хронічний катаральний бронхіт.
 • Гнійний хронічний бронхіт.
 • За типом зміни функції дихання, відзначають обструктивний і не обструктивний бронхіт. При наявності будь-якої форми хронічного захворювання бронхів, відзначаються ремісії та загострення перебігу хвороби протягом усього життя.

  Гострий

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиГостра форма – це захворювання, що протікає з гострою симптоматикою, з високою температурою, сухим кашлем і причини такого процесу можуть бути неясними або встановленими. Часто провокують гострі захворювання бронхів:

  • вірусний, бактеріальний, вірусно-бактеріального походження;
  • хімічні, фізичні фактори, алергени;
  • змішані форми захворювання.

  Чим небезпечний бронхіт при вагітності

  Небезпека бронхіту в тому, що його складно лікувати при невстановленої етіології, а наслідки самолікування – загострення стану, переродження у хронічні форми. Крім того, не варто виключати негативні наслідки впливу високої температури на плід. Застійні процеси в малому колі кровообігу провокують захворювання серця, судин, що при вагітності загрожує кисневим голодуванням і зупинкою росту малюка.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бути Панікувати при бронхіті вагітним не варто. Важливо дотримуватися температурного режиму в кімнаті, пити більше рідини і слідувати рекомендаціям лікаря.

  Симптоми

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиСимптоматичні прояви різняться залежно від форми захворювання. Наприклад, гостра форма протікає з високою температурою, низьким грудним кашлем та болем в області грудей. Симптоматика в хронічній формі у вагітних – це:

  • задишка при найменшому русі;
  • сухість у роті, бажання пити воду навіть вночі;
  • кашель сухий, гортанний, без мокротиння;
  • посилення кашлю при перепаді температур (з вулиці в будинок, або навпаки);
  • головні болі;
  • закладеність носа;
  • набряк горла, слизуваті накопичення на гладах;
  • біль у горлі, яка то проходить, то знову проявляється.

  Головні ознаки, при яких варто звернутися до лікаря – це сухий гортанний кашель, який не вщухає в нічний час, відзначається частіше, ніж раз на дві години.

  Лікування

  Форма лікування бронхіту при вагітності при нескладній формі течії – амбулаторна. Однак якщо з’являється температура, слабкість, млявість і невластива сонливість в денний час – це привід для госпіталізації. Зневоднення і запалення легенів – бронхопневмонія – це небезпечний стан для жінки на будь-якому терміні виношування.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиКуріння провокує ускладнення після бронхіту, є основною причиною того, що захворювання перероджується в хронічну форму. Плід при цьому отримує недостатню кількість поживних елементів, вітамінів і кисню.

  Антибіотики

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиАнтибактеріальна терапія негативно сприймається більшістю вагітних жінок. Це і зрозуміло, адже дисбактеріоз, рідкий стілець, кольки в животі та інші неприємні супутники такої терапії – небажані прояви, від яких хочеться себе захистити. Крім того, багато вагітні думають, що антибіотики завдають шкоди плоду.

  Частково це так, оскільки антибіотики всмоктуються в кров, досягають свого концентрату в плазмі через кілька годин, впливають на плід, плаценту, нирки і печінку матері. Однак такі ризики поодинокі. У той час як пневмонія — це реальна загроза для матері і смертельний ризик для плоду внутрішньоутробно. Тому якщо лікар говорить про необхідність випити таблетки або проколоти антибіотики, то варто дотримуватися таких порад.

  При вагітності застосовуються максимально безпечні антибіотики, які не впливають на малюка і плаценту, але сприяють знищенню вірусу в крові, запобігають ускладнення в майбутньому.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиУ разі бронхіту у вагітних з важкою формою ГРВІ обов’язково показане лікування у відділенні пульмонології.

  Таблетки

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиТаблетки антибіотиків або при болях в горлі – це лікування тільки за рецептом лікаря. Як правило, при приєднанні вторинної інфекції на тлі ослабленого антибіотиками або грип організму, застосовується болезаспокійливі таблетки – Ібупрофен, Нурофен, при болях в горлі – Фарингосепт, полоскання горла розчином Люголя, Хеппилором. Але, всі препарати повинен призначати виключно терапевт, оскільки самолікування провокує ризики для життя плода.

  Противірусні препарати

  Противірусні препарати, як правило, призначаються на перших періодах розвитку захворювання, коли хвороба тільки розвивається. До таких препаратів належать Арбідол, Анаферон, Новирин. Однак на різних термінах є свої препарати, дозволені та заборонені до використання.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиПри вагітності при проявах нежиті в перші 2 доби і при підозрі жінки на бронхіт, ГРВІ, ГРЗ можна застосовувати свічки Вібуркол, Лаферобіон ректальні які купірують вірус, протистоять його поширенню по крові.

  Як довго лікується гострий бронхіт при вагітності

  Лікування легкої форми бронхіту при вагітності – 7 днів. До повного усунення симптоматики повинно пройти не менше 14 днів. За цей час організм адаптується, налаштується на відновлення, а сама жінка зуміє підібрати кращі препарати для відновлення мікрофлори кишечника. Якщо ж мова йде про хронічній формі захворювання, то про повне відновлення при вагітності мови не йде. Як правило, гормональні сплески, ослаблення, імунітету та особливості місцевості проживання провокую періодичні загострення захворювання.

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиНа тлі терапії варто включити імуномодулятори, які зміцнять і сприятимуть зниженню ризику формування запалення легенів. До найбільш ефективних засобів варто віднести:

  • Рибомуніл;
  • Бронхоммунил;
  • Флавозід;
  • Інтерферон.

  Терапевтичний ефект видно не раніше ніж через 3 тижні після почав прийому.

  Наслідки для вагітності

  Бронхіт при вагітності: симптоми і прояви в 1, 2 і 3 триместрі, як лікувати хронічну або гостру форму, які небезпеки для плоду можуть бутиЯкщо вагітна своєчасно звернулася за допомогою, пройшла необхідний курс лікування в повному обсязі, то ніяких наслідків для вагітності немає. Плід розвивається відповідно до терміну, а плацента активує свої захисні функції, оберігаючи дитину від негативного впливу вірусів.

  Якщо ж терапевтичні методи були надані не в повному обсязі, протягом лікування відзначалися порушення прийому антибіотиків, то в результаті жінка отримає рецидив захворювання з ускладненнями для серця і нирок дитини.

  Не варто забувати, що організм в період виношування малюка також працює з збільшеним навантаженням, а тому зайві вірусні захворювання, температури – це важкий тягар.

  Бронхіт для вагітної – це часте, але не небезпечне захворювання, яке не несе собою загрозу для життя матері і дитини. Однак щоб мінімізувати ймовірність переродження бронхіту до запалення легень, варто застосовувати всі необхідні методи терапевтичного впливу, не замінюючи їх народними засобами лікування.

  Корисне відео