Чому піднімається тиск вночі під час сну: причини і лікування підвищення ПЕКЛО

Зміст статті:

 • 1 Причини підвищення артеріального тиску
 • 2 Симптоми АД вночі
 • 3 Перші дії при підозрі на нічну гіпертонію
 • 4 Лікування та профілактика

Зазвичай увечері, поле трудового дня людина відчуває втома і бажання відпочити.

Тому, якщо до ночі замість розслаблення відчувається збудження без причини, та ще при цьому підвищується артеріальний тиск, кожен насторожується – чому це відбувається?

Що потрібно робити, це є сигналом того, що в організмі не все в порядку і потрібно лікувати?

Причини підвищення артеріального тиску

Чому піднімається тиск вночі під час сну: причини і лікування підвищення ПЕКЛОЧому підвищується артеріальний тиск ввечері та під час сну – основні причини

Відразу ж потрібно сказати: підвищення тиску вночі, під час сну, є патологічним станом. У здорової людини в нормі тиск піднімається днем, коли він активний, знаходиться на роботі, рухається, виконує якісь дії. Це абсолютно природне явище.

Уві сні людина нерухомий, він повністю розслаблений. Ось чому артеріальний тиск вночі дещо знижується – і це теж абсолютно нормально. Але чому ж тоді у деяких АТ вночі, навпаки, підвищується, в чому причини?

Шукати відповідь на це питання вчені почали не так давно, назвавши підвищення артеріального тиску під час сну нічною гіпертонією. Після цілого ряду досліджень медики прийшли до висновку, що якщо тиск підвищується вночі, це можна вважати таким симптомом артеріальної гіпертензії, як і підвищення тиску в денний час.

Лікування необхідно, інакше рано чи пізно скачки тиску приведуть до розвитку інфаркту міокарда, інсульту, набряку мозку та інших серйозних ускладнень.

Симптоми АД вночі

Чому піднімається тиск вночі під час сну: причини і лікування підвищення ПЕКЛОБагато гіпертоніків довгий час навіть не підозрюють, що у них розвивається артеріальна гіпертензія, так як симптоми проявляються переважно вночі, коли людина спить. Випробувавши уві сні стрибок кров’яного тиску, на ранок пацієнт може дивуватися, чому він відчуває себе розбитим, а не відпочив, як це повинно бути в нормі після нічного сну.

Також, при стрибках артеріального тиску в нічний час вранці людина може відчувати головні болі, відчувати дратівливість, млявість. Його працездатність та фізична активність будуть знижені, можуть падати зір і слух. Звернути увагу потрібно на такі симптоми:

 • Порушення сну, проблеми з засипанням ввечері, безсоння;
 • Раптові пробудження, що супроводжуються нападами необґрунтованого страху і тривоги;
 • Напади ядухи серед ночі, відчуття нестачі кисню;
 • Нічна пітливість, озноб.

Якщо подібні явища або деякі з них виявляються досить часто, при цьому пацієнту за сорок, він курить, захоплюється кави або алкоголем, є професійним спортсменом або у нього в сім’ї серед найближчих родичів є два і більше гіпертоніка – пора бити тривогу. До речі, підвищений тиск у спортсменів — часте явище.

Перші дії при підозрі на нічну гіпертонію

Що потрібно робити, щоб уникнути цього?

 • Придбати тонометр і регулярно вимірювати артеріальний тиск протягом дня, обов’язково перед сном і після пробудження. Якщо виходить, то можна робити виміри і вночі, але спеціально прокидатися для цього, встановивши будильник на певний час, не варто.
 • Завести щоденник і вносити в нього результати всіх вимірювань, щоб точно визначити, коли тиск піднімається, а коли знижується. Це також допоможе з’ясувати причини стрибків тиску, під впливом яких чинників це відбувається.
 • Обов’язково потрібно записатися на прийом до лікаря – спочатку до терапевта, а потім до кардіолога.
 • Слід здати аналізи крові і сечі і зробити електрокардіограму – це допоможе лікарям правильно поставити діагноз і призначити лікування.
 • Самостійно починати приймати препарати, що знижують тиск, не рекомендується. Діють вони всі по-різному, особливо в комбінації з іншими лікарськими засобами, і при неправильному використанні і дозуванні тільки завдадуть шкоди.

  Як правильно себе вести, якщо тиск підвищується ввечері і вночі, розповість лікар після обстеження.

  Лікування і профілактика

  Вилікувати артеріальну гіпертензію, в тому числі і нічну, одними таблетками, неможливо. Лікування спрямоване на нормалізацію тиску і підтримання його на одному рівні.

  Для цього використовується цілий комплекс заходів, серед яких прийом медикаментів займає останнє місце – таблетки слід пити тільки в тому випадку, коли тиск підскочив дуже сильно і ніякі інші заходи не допомагають.

  Основні рекомендації при нічної гіпертонії наступні:

  • Намагатися не перевтомлюватися вдень, раніше закінчувати робочий день, а вдома ввечері відпочивати замість прибирання і прання;
  • Створити перед сном утихомирену, мирну обстановку в будинку, не скандалити і не вирішувати конфліктні ситуації;
  • Не приймати перед сном алкоголь, навіть якщо здається, що це допомагає швидше заснути і міцніше спати, і не пити каву;
  • Не відвідувати у вечірній час тренажерний зал, фітнес-клуб, сану і солярій;
  • Не переїдати, тим більше – солону і гостру їжу, яка довго перетравлюватися і затримувати сіль в організмі.

  В ідеалі пЧому піднімається тиск вночі під час сну: причини і лікування підвищення ПЕКЛОри гіпертонії взяти за правило щовечора прогулюватися перед сном в сусідньому парку або просто у дворі. А лот вечері краще взагалі відмовитися, замінивши його склянкою кефіру або трав’яним чаєм. Рекомендується заварювати чай з липи, меліси, валеріани, пустирника. Можна купити в аптеці вже готову настоянку валеріани або пустирника і приймати її перед сном, розвівши кілька крапель в столовій ложці води.

  Добре бореться з безсонням, знижує тиск і заспокоює мед, краще липовий або соняшниковий. Його рекомендують вживати перед відходом до сну в кількості однієї столової ложки, запиваючи склянкою теплої води.

  Гіпертонія рідко лікується одним видом медикаментів. В залежності від її проявів і стадії, віку та стану пацієнта лікар підбирає кілька препаратів і становить схему лікування. При нічній артеріальної гіпертензії прийом основних лікарських засобів гіпотензивної дії переноситься на вечірній час, в той час як діуретики зі зрозумілих причин краще приймати вдень.

  Обов’язково потрібно дотримуватися дієти і займатися спортом. Благотворно впливає на судини і тиск йога – велика перевага в тому, що виконувати вправи з йоги можуть пацієнти будь-якого віку. Молодим людям більше підійде аеробіка або плавання, ці види спорту сприяють поліпшенню кровообігу і зміцненню стінок судин, але при цьому не піддають організм екстремальних фізичних навантажень. І звісно, потрібно бути в курсі, як боротися з гіпертонією самостійно.

  Артеріальна гіпертензія, яка проявляється по ночах, говорить про те, що біологічні ритми людини серйозно порушений. А це значить, що пацієнт особливо схильний до зміни погоди та кліматичних умов. Про це не можна забувати і особливо ретельно стежити за артеріальним тиском в такі періоди.

  Підвищення артеріального тиску вночі ні в якому разі не можна ігнорувати або намагатися самостійно заліковувати, не обстежувалися у лікаря. Встановлено, що саме така патологія часто призводить до нічних інфарктів, інсультів і раптової смерті уві сні.