Психологія поведінки дитини

Психологія поведінки дитини

Поведінка дитини — діти, часто здійснюють не зрозумілі для нас, дорослих, вчинки. Іноді безневинні витівки викликають у нас посмішку! А іноді поведінка дитини виглядає дуже дивно, що батьки знизують плечима і задають питання про правила їх реакції в даному випадку.

Мимоволі виникає питання: а чи все в порядку з моєю дитиною і не потрібна йому допомога спеціаліста? У півтора року ваша донька раптом починає рвати на собі волосся, в буквальному сенсі. Вона хапається кулачками за свої чудові локони і висмикує їх цілими жмутами.

Ваша уява малює жахливі картини, як ваша дівчинка виросте лисою і нещасною. В один прекрасний день вона перестає мучити свої волосся, але зате починає колупати в носі і на всі питання дорослих відповідає цитатами зі свого улюбленого мультфільму про пригоди Вінні-Пуха.

Як на все це правильно реагувати?

Ось що радять дитячі психологи.

Основна помилка дорослих в оцінці дитячого поведінки полягає в тому, що ми судимо про наших малюків так, як якщо б вони були дорослими. Але, на відміну від нас, діти не можуть аналізувати вчинки дорослих, хоча вони гостро відчувають усе, що відбувається в родині, емоційно реагують на відносини між мамою і татом, також на ставлення батьків до дітей.

Батьки впевнені, що дитина зобов’язаний бути щасливим, раз у нього 10 няньок, багато іграшок, смачна їжа. Ось основні моменти в поведінці дитини і поради про те, як на них реагувати.

Психологія поведінки дитини

Дитина гризе рукави одягу

Зміст:

  • 1 Дитина гризе рукави одягу
  • 2 Дитина постійно теребить ярлички, пришиті з внутрішньої сторони одягу
  • 3 Дитина засовує руки в штанці
  • 4 Дитина залазить під стіл
  • 5 Дитина їсть тільки продукти білого кольору
  • 6 Дитина не може заснути без соски
  • 7 З дитиною періодично трапляються істерики безпричинні
  • 8 Дитина воліє іграшки та одяг, не властиві його підлозі
  • 9 Дитина періодично починає все трощити і ламати
  • 10 Неадекватна поведінка дитини. Що робити? — Доктор Комаровський (Відео)

Чому він це робить?

Якщо дитина нервує і відчуває невпевненість, ритмічні рухи його заспокоюють. Деякі діти хитають головою чи ногою, деякі гризуть нігті або крутять волосся.

Як реагувати?

Не звертайте уваги. Якщо дитина смокче палець на вулиці, можна тихенько попросити його перестати. Але не сваріть дитину і не карайте. Чим менше уваги ви загострюєте на неусвідомлених діях, тим краще.

Якщо ж батьки лають малюка, він починає нервувати ще сильніше, що тільки посилить нервозність, а як наслідок — і досаждающую вам звичку. Краще ввести систему заохочень: якщо дитина цілий день не смоктав палець і не гриз рукава, то отримує стікер. А десять стікерів — це нова іграшка або похід в кіно на вихідні.

Однак малюк відчуває себе знедоленим, нелюбимим, непотрібним, тому що мама мало розмовляє і грає з ним або постійно свариться з татом. Немовля кричить у ліжечку, але до нього ніхто не підходить: «мудра» бабуся порадила не потурати порожнім примх, у мами неприємності на роботі, і вона зривається на доньці, яка раз чує фразу: «Зараз прийде міліціонер і забере тебе». В результаті дитина перестає відчувати себе в безпеці, стає тривожним, замкнутим, нервовим.

Дитина постійно теребить ярлички, пришиті з внутрішньої сторони одягу

Чому він це робить?

У деяких дітей настільки вразлива і чутлива шкіра, що щільна тканина ярлика викликає роздратування. Деяким малюкам доводиться навіть надягати шкарпетки навиворіт, тому що шви натирають пальчики на ногах.

Як реагувати?

Найпростіший вихід в цьому випадку — дуже акуратно обрізати ярлик у самого шва. І ретельно стежити за тим, щоб у дитини була одяг тільки з самих м’яких тканин. Однак поступово треба переходити до менш легким тканинам.

Вони не розуміють, що з ними відбувається, і не завжди можуть розповісти про свої переживання, єдиним показником внутрішнього неблагополуччя і стресу стають їх дії — деякі з цих тривожних сигналів ми просто не помічаємо, інші неправильно истолковываем, треті здаються нам незрозумілими дивацтвами.

Якщо ви помітили дивина в поведінці дитини і зрозуміли, що це результат нервового напруження, подумайте, чим воно могло бути викликано, і перш за все постарайтеся усунути його причину. Варто звернутися до дитячого психолога, якщо шкіру дитини дратують навіть зовсім невинні речі, як, наприклад, вода.

Дитина засовує руки в штанці

Чому він це робить?

З тієї ж самої причини, що і дорослі: це тішить і заспокоює. Поспостерігайте за дитиною — і ви помітите, що найчастіше він чіпає себе, якщо сильно нервує. Причому зазвичай хвилювання виникає, коли навколо багато народу, з-за чого поведінка дитини стає ще більш незручним.

Як реагувати?

Насамперед виключити можливість подразнення, яке викликає свербіж. Простежте за тим, коли ця звичка проявляється найчастіше. Можливо, це збігається з візитами до лікаря або якимось іншим неприємним для малюка моментом? Якщо так, то треба по можливості зняти нервозність, заспокоїти, відволікти.

Читайте також: Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Дитині старше 4 років поясніть, що є речі, які не можна робити при всіх. Головне, зберігайте спокій і не змушуйте дитину соромитися або відчувати себе винуватим. Варто звернутися до дитячого психолога, якщо звичка не проходить до 6-7 років і пояснення, що можна і чого не можна робити в громадських місцях, не допомагають.

Дитина залазить під стіл

Чому він це робить?

Тому що йому нудно. Чи тому, що у дитини багата уява, а простір під столом — це чарівна печера! Дитина хвилюється і прагне сховатися в тісному просторі, де відчуває себе в безпеці.

Як реагувати?

Якщо дитина залізла під стіл, тому що йому нудно, і при цьому веде себе тихо і нікого не хапає за ноги, дозвольте йому там залишитися, Якщо малюк докучає дорослим, тихо, але впевнено попросіть його вийти. Якщо ж справа в тому, що дитина незатишно почувається в ресторані або в гостях, не водите його занадто галасливі місця, а вдома пограйте в гості, поговоріть про хороших і поганих манерах. Варто звернутися до дитячого психолога, якщо дитина на публіці так хвилюється, що стає некерованим.

Дитина їсть тільки продукти білого кольору

Чому він це робить?

Можливо, організм дитини дійсно не переносить певних продуктів або барвників. Або він намагається довести вам, що він вже дорослий і тому сам вирішує, що буде їсти, а чого не буде. Крім того, лікарі стверджують, що діти, як правило, відчувають, що потрібно організму, і саме це і їдять. Так що не будьте занадто суворі.

Як реагувати?

Якщо у дитини немає алергії і проблем з шлунком, дозвольте малюкові є те, що йому подобається. Але при цьому подбайте про те, щоб він отримував всі необхідні речовини. Якщо дитина їсть тільки білі продукти, запропонуйте йому сир, сир, молоко, біле куряче м’ясо, цвітну капусту, хліб з борошна грубого помелу, банан.

Крім того, не давайте малюкові перекушувати перед основною їжею — тоді він зголодніє як слід і не буде коверзувати. Варто звернутися до дитячого психолога, якщо дитина сильно відстає від норми по зростанню або вазі, страждає анемією.

Дитина не може заснути без соски

Психологія поведінки дитини

 

Чому він це робить?

Це діє на нього заспокійливо, оскільки асоціюється з грудьми мами і почуттям захищеності, яке дає присутність мами. Він може смоктати куточки ковдри, вухо ппюшевого ведмедики, власний палець.

Як реагувати?

Ні в якому разі не відучувати насильницькими методами на кшталт намазування пальця гірчицею або різних загроз, не звинувачуйте дитину в поганій поведінці, це тільки нашкодить.

Краще покладіть плюшевого ведмедика поруч і почитайте дитині казку на ніч, посидьте біля його ліжечка, погладьте його. Приділяйте дитині більше уваги, не дратуйтеся, підтримуйте, заохочуйте, тоді дефіцит любові зникне. Варто звернутися до дитячого психолога, якщо дитина і вдень намагається тримати в роті і у нього присутні інші ознаки тривожності.

З дитиною періодично трапляються істерики безпричинні

Чому він це робить?

Якщо дитина несподівано тікає, ховається, починає голосно плакати і не може пояснити, що з ним відбувається, а після повертається спокійний, значить, він тривожний і таким чином скидає напругу. Такі виплески можуть відбуватися після сварок, походів в гості або «на рівному місці».

Як реагувати?

Дайте їй виплакатися, не забороняйте «живий» реакції вийти назовні. І виберіть основну причину, що викликала перенапруження. Варто звернутися до психолога, якщо істерики трапляються дуже часто.

Дитина воліє іграшки та одяг, не властиві його підлозі

Чому він це робить?

До 3 років дитина ще не до кінця усвідомлює свою статеву приналежність, тому може грати як в традиційно хлопчачі іграшки, так і в іграшки дівчаток.

Як реагувати?

Щоб підштовхнути чадо в «потрібному напрямку», нагадуйте йому, що він хлопчик чи дівчинка; ласкаві імена, якими ви його називаєте, теж повинні відповідати підлозі — так дитині буде простіше зорієнтуватися. Варто звернутися до психолога, якщо у дитини після 4 років явні порушення в статевому рольову поведінку.

Дитина періодично починає все трощити і ламати

Чому він це робить?

Така поведінка спричинена виплеском пригніченої агресії. Агресія властива кожній людині, але занадто бурхливий її вислів говорить про те, що протягом деякого часу вона була пригнічена. Можливо, ви обмежуєте активність дитини або він постійно відчуває себе незаслужено скривдженим.

Як реагувати?

Зверніть увагу на обстановку в будинку — досить вона спокійна і затишна, або члени сім’ї роз’єднані, дратівливі. Фізична активність знижує рівень агресії, тому дайте дитині можливість більше рухатися. Варто звернутися до психолога, якщо спалахи люті некеровані.

Неадекватна поведінка дитини. Що робити? — Доктор Комаровський (Відео)