Сенсорика — найважливіша віха в розвиток маленької людини, починаючи з самого юного віку. Дитячі психологи стверджують, що починати розвивати сенсорну сторону особистості дитині потрібно з самого народження — як тільки його принесли додому з пологового будинку. У цій статті ми розповімо цікаві речі для люблячих своє чадо батьків: що таке сенсорика, і чому потрібно її розвивати?

Що таке сенсорика

Сенсорний розвиток — це набуття досвіду і знань про оточуючих предметах, розвиток сприйняття і фантазії дитини, розвиток уявлень про об’єкти та суб’єктів навколишнього середовища. Далеко не кожен батько впевнено відповість на питання: — що таке сенсорика? Але, тим не менш, практично в кожній родині займаються сенсорним розвитком, самі того не підозрюючи.

Дитинча першого року життя пізнає світ через тактильні й смакові відчуття — саме з цієї причини малюк постійно скидає речі, намагається до всього дотягнутися ручками, помацати; після 6 місяців малюки активно засовують все нові предмети в рот — щоб зрозуміти, який він: солодкий або солоний, гладкий або шорсткий. Всі перераховані вище маніпуляції є ні що інше, як сенсорний розвиток.

З якого віку починати сенсорний розвиток

Якщо 95% батьків погодяться з тим, що сенсорику потрібно розвивати, то не кожен знає — а з якого віку розвивати, коли потрібно починати процес навчання малюка? Відповідь на це питання у медиків і психологів однаковий: чим раніше — тим краще (причому, не тільки для дитини). Можливості мозкової діяльності малюка до 3 років настільки великі, що жоден дорослий, навіть професор не зможе засвоїти і запам’ятати таку кількість даних.

Тому починати потрібно рано — з першого місяця життя, більше того — з першого дня життя. Потенціал розвитку, закладений в кожному малюку, сильний — і без правильного підходу дорослих, може з часом згасати. Тому не варто втрачати дорогоцінні дні і хвилини спілкування з вашим чадом.

Способи розвитку сенсорики

Самим банальним і примітивним, але дієвим вважається спосіб «вседозволеності» у перші 3 місяці життя дитини. У цей період дозволяти треба чіпати брязкальця, мацати м’які іграшки, грати з волоссям мами, або з нігтями папи — і це вже величезний внесок у сенсорне розвиток вашого малюка.

Використовуйте для цього розвиваючі іграшки, розвиваючий коврик для немовлят, розвиваючі кубики, для дітей постарше кубики, різних форм і кольорів, пірамідки і т. д.
Однак, існують і вузьконаправлені способи розвитку:

 • Рухливі ігри з дорослими;
 • Дидактичні ігри (після 6 місяців);
 • Пальчикові ігри (з 5 місяців);
 • Ігри з руками («Ладусі», «Танці-танці», «Покажи який великий/малий);
 • Ігри з побутовими та кухонними предметами (в будь-якому віці, але під наглядом тата чи мами).
 • Ігри з водою.
 • Поради, рекомендації, і чому необхідно розвивати сенсорику

  Вченими давно доведений той факт, що діти з високим рівнем сенсорного розвитку, володіють вищими інтелектуальними здібностями, ніж ті малюки, батьки яких не приділяли сенсориці належної уваги.

  Порада № 1 — грайте з малюком, хоч потроху, але часто і кожен день. Нікому дитина не довіряє більше, ніж мамі і татові.

  Порада № 2 — купіть різнокольорові іграшки, або зробіть самі. Головною іграшкою при сенсорному розвитку повинна бути піраміда конусна, знайома нам з дитинства.

  Рада № 3 — любите свою дитину, і тоді ви підсвідомо відчуєте, що для нього є добре в певний період життя.

  Сенсорний розвиток — це перший рівень пізнання малюка, і все для нього здається новим і цікавим: залізна ложка або пилосос. Батькам потрібно різними методами сприяти розвитку сенсорики, хвалити і підбадьорювати малюка, якщо певне діяння не виходить зробити, або повторити. І, в такому разі, ви виростите розумного і розвиненої дитини.