Важливим органом травлення людини виступає дванадцятипала кишка, яка знаходиться відразу за шлунком і починає тонкий кишечник. Вона за своїм розміром невелика, завдовжки не більш як 30 см, має 4 відділи. Форма дванадцятипалої кишки відрізняється, бувають З-образні, V-подібні і U-подібні. Дванадцятипала кишка виступає самим коротким, але одночасно найбільш товстим сегментом.

Цей орган має особливу будову слизового шару, який стійкий до агресивного шлункового соку, пепсину та ферментів. Фіксується орган шляхом сполучних волокон, які знаходяться на стінці кишки і проходять в заочеревинний простір.

Зміст статті

 • Будова
 • Функції
 • Часті патології
 • Симптоми захворювань
 • Лікування

Будова

12-перстная кишка складається з наступних відділів.

 • Початковий верхній горизонтальний – знаходиться відразу після шлунка, має форму кулі, його довжина становить лише 5 див. Як і воротар шлунка, має поздовжні складки. По-іншому цей відділ називається цибулина.
 • Відділ, розташований праворуч від хребта – спадний, його довжина 12 см, він утворює нижню кривизну, переходячи в наступний відділ. У цьому сегменті дванадцятипала кишка приймає протоки підшлункової залози і жовчного відділу шлунка. Спеціальний сфінктер Одді виступає гладкою м’язом, яка регулює кількість і час подачі жовчі в просвіт органа. Деякі хвороби дванадцятипалої кишки пов’язані з порушенням цього сфінктера, який відкривається довільно.
 • Горизонтальний нижній відділ має довжину 8 см, він розташований праворуч наліво, закінчується останнім висхідним відділом.
 • Висхідний відділ має довжину 5 см, розташований зліва від хребта, утворює кривизну. За останнім відділом органу починається брижова частина тонкої кишки. На переході розташований ще один важливий сфінктер, який попереджає зворотне проникнення їжі.
 • Локалізована дванадцятипала кишка на рівні поперекового сегмента хребта L2-L3. Це стандартне будову, але залежно від ваги, конституції, віку людини, орган може зміщуватися нижче. Він має єдину систему кровообігу, а відтік лімфи здійснюється через передню і задню стінку головки підшлункової залози.

  Функції

  В 12-палої кишці починається основний процес травлення та всмоктування поживних елементів, саме цей орган шлунково-кишкового тракту відповідає за нейтралізацію кислоти для безпечного проходження по наступним відділам.

  Основні функції органу.

 • Вироблення ферментів регулюється дванадцятипалої кишкою, але і сам орган виділяє сік – це основні функції органу, що забезпечують безпечне травлення.
 • Функції моторики і евакуації – орган переміщує хімус, яка надійшла з шлунку в тонкий кишечник, попередньо збагачуючи його ферментами.
 • Секреторна – бруннеровы залози беруть активну участь у виділення соку для нормального проходження харчової грудки.
 • Це основні функції відділу, які дозволяють проникати їжі з шлунка безпечно, не дратуючи слизовий шар тонкого кишечника.

  Часті патології

  Різні відділи 12-палої кишки часто порушуються паралельно із захворюваннями шлунка. Патології можуть бути інфекційного та неінфекційного характеру, що залежить від причини.

  Можливі хвороби дванадцятипалої кишки та їх причини.

 • Запальне захворювання слизового шару або дуоденіт – погане харчування.
 • Виразкові захворювання 12-палої кишки і шлунка – бактерія хелікобактер.
 • Злоякісне утворення органу – ігнорування симптомів інших недуг.
 • Дуоденіт

  Найбільш поширеним захворюванням органу травлення можна виділити дуоденіт. Це запалення слизової оболонки, що призводить до збою функціонування органу та ураження шлунка. Патологія розвивається самостійно або на тлі інших порушень шлунково-кишкового тракту, включаючи виразку шлунка або гастрит. Основною причиною дуоденіту виступає неправильне харчування, і це фактор може спровокувати інші хвороби дванадцятипалої кишки.

  Симптоми при запаленні органу проявляються гостро, починається виражена болючість та диспепсія.

  Вторинна патологія виникає у відповідь на такі захворювання, як інфекція, токсико-інфекційного ураження шлунка, харчове отруєння, алкоголізм.

  Виразкові захворювання

  Другим за частотою діагностується виразкові захворювання шлунка та 12-палої кишки. Це серйозна патологія хронічного перебігу, яка виникає під дією бактерії хелікобактер. Вона виробляє токсичні елементи, які провокують виразкові захворювання. При цьому уражається одночасно два органи людини, як сама кишка, так і шлунок.

  Лікування виразкового захворювання включає нейтралізацію бактерії хелікобактер, нормалізацію кислотності шлунка шляхом антибактеріального лікування і призначення правильної дієти.

  Пухлина

  Пухлинні процеси виникають частіше у літніх людей з виразковою хворобою. Симптоми раку ховаються за іншими патологіями, тому діагностика проводиться зазвичай на останній стадії захворювання. Злоякісні пухлини виникають вторинно, внаслідок проростання тканин сусідніх органів. Лікування такої патології тільки хірургічне, але паралельно проводиться хіміотерапія і медикаментозний курс.

  Симптоми захворювань

  Незалежно від природи виниклого захворювання, дванадцятипала кишка дає аналогічні симптоми, пов’язані з порушенням будови, секреторної і моторної функції. Типові ознаки патології частіше проявляються вже в процесі активного розвитку недуги, тому перевірити стан органу потрібно навіть при незначних змінах стану, коли з’являються слабкі симптоми.

  Які ознаки супроводжують хвороби дванадцятипалої кишки?

 • Симптоми диспепсії: поява печії, неприємного запаху з рота, нудоти, блювоти. Деякі патології провокують запори, але частіше спостерігається пронос.
 • Порушення апетиту: при виразковій хвороби з’являються симптоми вираженого болю, лікування яких проводиться звичайним прийомом їжі. У разі дуоденіту апетит знижується.
 • Психологічний дискомфорт: у хворого з’являються легкі симптоми депресивного порушення, безпричинне роздратування, занепад сил, зниження працездатності і апатичне стан.
 • Кровотеча: з’являються симптоми анемії, шкіра блідне. Більшість захворювань викликає хронічне кровотеча, яка виявляється тільки при проведенні інструментальної діагностики.
 • Кожне захворювання може закінчитися ускладненнями: перфорацією, рубцюванням, передраковим станом, панкреатитом.

  Лікування

  Яке лікування застосовується у разі патологій 12-палої кишки?

 • Медикаментозне лікування: анальгетики, седативні, протизапальні засоби, антацидні препарати.
 • Фізіотерапевтичне лікування: електрофорез, лікувальні ванни, зігріваючі компреси.
 • Хірургічне лікування: в запущених випадках призначається радикальне видалення частини органа.
 • Профілактика ускладнень: полягає в правильній реабілітації пацієнта і призначення домашнього лікування в післяопераційний період.
 • Дванадцятипала кишка реагує на образ життя людини, бо здорове харчування, відсутність поганих звичок, психічне здоров’я попереджають захворювання.

  Консервативне або хірургічне лікування 12-палої кишки відновлює нормальну функцію органу, але для підтримки необхідно постійно дотримуватися профілактики, яка включає спеціальну дієту, прийом вітамінів, регулярне обстеження у гастроентеролога.