Зміст статті:

 • 1 Чому виникає тремтіння
 • 2 Три ступені гіпертонії
 • 3 Як знизити тиск

При підвищеному тиску пацієнт постійно скаржиться на прискорене биття серця, відчуття пекучого тепла, шум і дзвін у вухах. По мірі наростання симптоматики хворий починає страждати від ознобу, його трясе, як при високій температурі.

Коли гіпертоніка морозить у м’язах шкіри і кровоносних судинах відбувається спазм. Пацієнту при високому тиску різко стає дуже холодно, по всьому тілу поширюється тремтіння. У першу чергу страждають жувальні м’язи особового суглоба, а після цього трясе все тіло.

У абсолютно здорової людини озноб виникає під впливом холоду, що є нормальною природною реакцією організму. Якщо людина легко збудливий, тремтіння в тілі стане наслідком сильного стресу, переляку.

Чому виникає тремтіння

Озноб – це яскравий симптом серйозних неполадок в організмі людини. Він завжди супроводжує слабкістю, нездужанням, постійним бажанням відпочити, прилягти. Причин такого стану декілька, найбільш частими з них слід відзначити:

 • переохолодження;
 • інфекційне захворювання;
 • стрес;
 • підвищення артеріального тиску;
 • вегето-судинну дистонію.

Причому останні 3 пункту тісно пов’язані один з одним. При стресі, нервовому напруженні кров’яний тиск може стрімко підвищуватися навіть без серцево-судинних захворювань в анамнезі. Для нормалізації стану корисно випити кілька таблеток екстракту Валеріани, кислий відвар з ягід, чай з лимоном або трав’яний збір. Відмінно допоможуть впоратися з ознобом настої ожини, чорної смородини.

Прояв ознобу часто буває у людей з вегето-судинною дистонією, яка пояснюється недоліком тепла через порушення кровообігу. У таких пацієнтів практично завжди холодні руки і стопи, що спричинено порушенням природного судинного тонусу.

Позбутися від ознобу допоможе контрастний душ, гаряча ванна або похід в сауну. Не менш результативним буде поступове планомірне загартовування організму. Щоб швидко вивести токсичні речовини, які утворилися під час стресу, а також позбутися від ознобу, показано вжити відвар з листя брусниці.

У людей, хто страждає різкими перепадами артеріального тиску, лихоманка може бути симптомом початку гіпертонічного кризу. При цьому:

 • змінюється стан судин;
 • порушується кровообіг.
 • За умови зниження тиску людини перестає трясти.

  У ряді випадків буває озноб при захворюванні Рейну, коли відбуваються спазми судин. У цій ситуації позбутися від симптому допоможе укол ботокса. Потрібно обов’язково відмовитися від куріння, спиртних напоїв.

  Приблизно в 10% випадків озноб на тлі підвищеного тиску стає ознакою іншого серйозного захворювання, наприклад, ураження нирок, щитовидної залози.

  Три ступені гіпертонії

  Підвищений тиск характерно для гіпертонічної хвороби. Патологію прийнято ділити на 3 ступені, залежно від показань тонометра:

  • перша ступінь – 140-159/90-99;
  • друга ступінь – 160-179/100-109;
  • третя ступінь – понад 180/110 мм рт. ст.

  На першому етапі гіпертонія ніяк не проявляє себе, крім як періодичними головними болями, постійним перевтомою і надмірною дратівливістю.

  При так званої м’якої гіпертонії озноб і внутрішній жар практично не долають пацієнта. Ці симптоми виникають тільки при другій і третій стадії захворювання, коли тиск перевищує показники 160/100 мм. рт. ст. Однак нерідко буває, що хворого починає трясти і при більш низькому артеріальному тиску.

  Основна небезпека гіпертонії в тому, що при відсутності контролю тиск підвищується все більше. Хворий ризикує отримати розрив кровоносних судин, крововилив у мозок, інсульт.

  Коли немає адекватного лікування, високий тиск негативно позначається на всьому організмі:

 • прискорено розвивається атеросклероз судин, аорти;
 • відбувається виражене утворення бляшок на стінках артерій;
 • знижується просвіт судин, відбувається їх ущільнення;
 • спостерігається порушення мікроциркуляції у життєво важливих органах.
 • Відповіддю на підвищений опір жорстких судин стає прискорена робота серцевого м’яза, гіпертрофія лівого шлуночка, порушення діастолічного розслаблення міокарда, порушення кровообігу, аритмія. У випадку, якщо якась з артерій повністю закупорится, серце перестане отримувати кров, розвивається інфаркт міокарда.

  Найчастішою причиною розвитку хвороби потрібно назвати звуження артеріол – дрібних відгалужень артерій. Серце змушене качати кров з максимальним зусиллям, щоб впоратися з ситуацією і подолати звуження.

  Приблизно у третини гіпертоніків озноб стане ознакою вегетативного кризу, який ще називають панічними атаками. Причина такого стану:

  • активація стимулюючого відділу вегетативної нервової системи;
  • активне продукування адреналіну наднирковими залозами.

  Іншими ознаками стануть: посилення головного болю, стук у скронях, поколювання в області серця. При високому АТ пацієнту не вистачає повітря, німіють ноги, руки, частішають позиви до сечовипускання, іноді може незначно підвищуватися температура тіла.

  Прямої загрози життю такий стан не несе, але пацієнта переслідує невимовне збудження, паніка.

  Як знизити тиск

  Не виключено, що високий артеріальний тиск не збивається, а озноб наростає. Така ситуація вимагає негайного виклику бригади швидкої допомоги. До приїзду лікарів необхідно укласти гіпертоніка в ліжко або допомогти йому прийняти комфортне положення тіла.

  Це дозволить попередити напади задухи, заспокоїть пацієнта. Не завадить відкрити в приміщенні вікно, щоб забезпечити приплив свіжого повітря.

  Якщо почало боліти серце, показана таблетка Валідолу під язик, розчин Корвалолу від тиску. Далі дуже важливо зігріти ноги хворому, наприклад, надіти теплі шкарпетки, покласти під стопи грілку. Прискорити приплив крові до ніг можна помірно гарячими ножними ваннами. У воду можна додавати невелику кількість гірчичного порошку.

  Як варіант, можна застосувати інший народний спосіб:

 • змочити рушник яблучним оцтом;
 • розкласти його на підлогу, підстеливши шар поліетилену;
 • поставити на рушник п’яти.
 • Перевірено, що вже через 10 хвилин тиск, а разом з ним і озноб, проходить.

  І ще одна рекомендація при подібних проблемах – ніколи не піддаватися паніці! В нормі артеріальний тиск знижується поступово, зазвичай на 25-30 мм. рт. ст. в годину. Якщо пацієнт не нервує, його стан нормалізується набагато швидше.

  Коли причина ознобу панічна атака, показано прийняти таблетку Но-шпи, 30-40 крапель Валокордину. Додатково можна закрити очі і масажувати очні яблука протягом 1 хвилини. Незабаром має нормалізуватися серцебиття, а озноб відступити.

  На превеликий жаль, підвищеним тиском можна страждати довгі роки і не підозрювати про це. Дуже мало людей пов’язують періодичні мігрені, особливо болі в потиличній області, швидку стомлюваність і погане самопочуття з початком гіпертонії. Названі симптоми часто списуються:

 • на банальна перевтома на роботі;
 • на погані умови праці, суєту.
 • Кров’яний тиск – це дуже оманлива величина, оскільки на його рівень може вплинути відразу кілька факторів. Показники тиску завжди будуть дещо нижчими, якщо пацієнт відпочиває, спить. А ось після швидкої ходьби, бігу або підняття важких предметів воно обов’язково підвищиться на кілька пунктів. Як правильно захистити себе від тиску, розповість фахівець у відео в цій статті.