Хологенная діарея після видалення жовчного міхура: причини і лікування

Після видалення жовчного міхура у 50% пацієнтів розвиваються неприємні симптоми. Кожен п’ятий страждає від рідкого стільця. Прискорене проходження їжі по кишковому тракту – ускладнення операції або не діагностована до холецистектомії патологія. Стілець відновлюється протягом 1-2 тижнів, але діарея може зберігатися роками.

Причини видалення жовчного міхура

Жовчний міхур – орган, в якому з жовчі всмоктуються мінеральні речовини і рідина. Як правило, запалення виникає через порушення відтоку жовчі. У 94-96% пацієнтів, госпіталізованих в хірургічне відділення, виявляється жовчнокам’яна хвороба. Лікування починають медикаментами. При відсутності ефекту проводиться операція з видалення жовчного міхура (холецистектомія). Основні причини:

 • Жовчнокам’яна хвороба.
 • Гостре або хронічне запалення жовчного міхура.
 • Новоутворення.
 • Травматичне ушкодження.
 • Гнійне ураження органу.

Хологенная діарея після видалення жовчного міхура: причини і лікуванняЖовчний міхур людини

Жовчний міхур може бути видалений лапароскопічно і відкритим шляхом. У першому випадку інструменти вводяться в черевну порожнину через мікро розрізи. Малоінвазивна операція, зменшується кількість ускладнень і днів лікування у стаціонарі. Відновлення займає менше часу. Рубці практично не помітні. Косметичний ефект особливо важливий, так як найбільш часто патологія зустрічається у жінок. У багатьох клініках світу 95-97% пацієнтів оперуються лапароскопічно.

Відкрита операція з видалення жовчного міхура з розрізом по передній черевній стінці виконується при виявленні захворювань, не розпізнаних до холецистектомії (злоякісні та доброякісні пухлини в жовчному міхурі, шлунку або в ободовій кишці) або ускладнень (масивна кровотеча, яку неможливо зупинити лапароскопічно, пошкодження позапечінкових жовчних проток).

Відновлення після операції

Післяопераційний період часто проходить без ускладнень, але у половини пацієнтів розвиваються розлади травної системи. Вся їх сукупність, включаючи і хологенную діарею, об’єднана в поняття постхолецистектомічний синдром (ПХЭС.) Виділяються варіанти ПХЭС:

 • Диспепсичний (відчуття гіркоти у роті, особливо на голодний шлунок, нудота, пронос або запор).
 • Больовий (постійні болі в правому підребер’ї різної інтенсивності).
 • Жовтяничний (періодична жовтяничність шкірних покривів і склер, поєднується з болем у правому підребер’ї або без неї).
 • Клінічно безсимптомний (пацієнт скарг не пред’являє, але за даними УЗД і біохімічними аналізами крові визначаються патологічні зміни).

Хологенная діарея після видалення жовчного міхура: причини і лікуванняПостхолецистектомічний синдром

Результати дослідження Центрального науково-дослідного інституту гастроентерології (Москва) показали, що найбільш часто зустрічається саме перший варіант.

У нормі жовч утворюється безперервно і накопичується. Виділення порціями в залежності від обсягу їжі залежить від жовчного міхура. Організм людини виробляє приблизно 1-1,8 літрів жовчі, яка, концентруючись, надходить у кишечник після їжі для розщеплення і всмоктування жирів і активізації ферментів підшлункової залози. З жовчю пов’язано розщеплення білків і вуглеводів, всмоктування жиророзчинних вітамінів, неорганічних солей. Під дією жовчі інактивується кислота і ферменти шлункового соку.

Після хірургічного видалення органу зникають механізми, що регулюють викид печінкової жовчі в просвіт дванадцятипалої кишки. Незалежно від того, є їжа в кишечнику чи ні, надходження відбувається постійно. Жовчні кислоти діють як проносне, посилюють секрецію рідини, стимулюють перистальтику. Тонка кишка скорочується частіше, проходження їжі по кишковій трубці прискорюється. Змінюється консистенція калових мас і колір. Стілець однорідний зелено-жовтий або з зеленню і домішками неперетравлених частинок їжі з-за жовчного вмісту.

Допомогти організму перетравлювати їжу в нових умовах можна кількома способами:

 • Зменшити кількість їжі.
 • Приймати їжу частіше протягом дня.
 • Змінити раціон (скоротити кількість жирів і продуктів, що впливають на перистальтику).

Хологенная діарея після видалення жовчного міхура: причини і лікування

Вираженість діареї обумовлює концентрація жовчі, що надходить з печінки, особливість вегетативної нервової системи і кишечника.

Діарея після холецистектомії

Хологенная діарея – пронос три і більш рази в день після холецистектомії. Хронічне порушення стільця триває більше чотирьох тижнів. У більшості пацієнтів дефекація нормалізується, але на це потрібен час. Неприємний симптом уповільнює повернення до вихідного рівня активності.

Частий рідкий стілець – дискомфортний стан, але не небезпечне для здоров’я. При масивної втрати рідини може виникнути дегідратація і порушення електролітного балансу. При появі «симптомів тривоги» потрібна консультація хірурга і терапевта:

 • Кров в калі.
 • Лихоманка.
 • Біль в животі.
 • Втрата ваги.
 • Постійна спрага.
 • Судоми литкових м’язів.
 • Пронос більше чотирьох тижнів.

Кілька епізодів діареї після операції не потребує додаткових аналізів і обстежень. При появі інших симптомів діагностика проводиться за показаннями.

Лікування діареї хологенной

Основні цілі терапії – відновити нормальний біохімічний склад жовчі, функцію жовчовивідних шляхів і мінімізувати безперервний вплив жовчних кислот на тонкий кишечник. У більшості випадків дотримання рекомендованого режиму і дієти призводить до одужання. Необхідність призначення препаратів визначається лікарем у кожному конкретному випадку.

Післяопераційний режим

Після лапароскопічної операції на першу-другу добу дозволяється робити прогулянки по 30-40 хвилин щодня, дихальна гімнастика та лікувальна фізкультура. Піднімати тяжкості понад 5 кг в перші 7-10 днів протипоказане. Через 4-6 місяців розширюється діапазон фізичних навантажень, додається біг і опрацювання м’язів живота. Терміни відновлення визначаються наявністю чи відсутністю ускладнень, вихідним рівнем фізичної підготовки, супутньою патологією.

Особливості харчування при вилученому жовчному міхурі

Щоб жовч не накопичувалася в протоках, їжа повинна надходити часто і невеликими порціями. Оптимальна кількість прийомів їжі 5-7 добу. Обсяг основної порції – 200-250 мл Обов’язково 2-4 перекусу. Жири обмежують до 60-70г на добу.

При хологенной діареї в ранньому післяопераційному періоді американські терапевти рекомендують дієту «BRATTY». Вона включає банани, рис, яблука (переважно запечені), неміцний чай, сухий вчорашній хліб і галетне печиво, йогурт натуральний. Важливо пити достатньо рідини, щоб не допустити протилежної проблеми – запору.

Дотримання низки рекомендацій допоможе поліпшити якість життя після операції:

 • Зменшити кількість жирної і смаженої їжі. Їжу готувати на пару, гасити або відварювати. Зовсім виключати жири з раціону не потрібно. За один прийом їжі перетравлюється 3 грами жирів. Більша кількість викликає порушення моторики і здуття.
 • Збільшити кількість клітковини протягом 2-4 тижнів. В раціон включити круп’яні каші, страви з цільнозерновий борошна, додати вершкове і рослинне масло. Різке збільшення клітковини призводить до газоутворення. Хологенная діарея після видалення жовчного міхура: причини і лікування
 • З білкових продуктів рекомендується риба нежирних сортів (хек, минтай) і нежирне м’ясо (курка, перепілка, кролик, яловичина) 1-2 рази в тиждень. На обід і вечерю пропонуються молочні продукти зі зниженим вмістом жиру (сир, кефір, йогурт).
 • У раціоні повинні бути присутніми овочі, свіжі тушковані і запечені. Квашені і соління не рекомендуються, щоб запобігти здуття.
 • Кава погіршує прояви діареї, тому від нього краще відмовитися. Солодощі замінити на не кислі фрукти і мед.

Медикаментозна корекція проносу

Лікувати діарейний синдром потрібно залежно від вираженості та супутніх скарг. Для запобігання електролітних порушень в гострому періоді призначають регідратаційні розчини (Регідрон, Іоніка, Біо Гая ОРС). Нормалізувати мікрофлору кишечника допомагають пробіотики (Энтерожермина, Ентерол, Лінекс). Для лікування хворобливих спазмів призначають спазмолітики (Мебеверина гідрохлорид) і жовчогінні препарати. Нормалізують функцію печінки рослинні препарати, що містять силімарин (Гепабене, Ессенціале, Карсил, Дарсил).

При виявленні ознак запалення потрібні антибіотики (Еритроміцин, Кларитроміцин, Ципрофлоксацин). Для ослаблення моторики застосуються лоперамід (Імодіум, Лопедиум). Ферментна недостатність може викликати діарею, метеоризм і важкість у шлунку. Заповнити дефіцит ферментів і полегшити перетравлення їжі допомагають Креон (Пангрол, Панзинорм, Эрмиталь). При діареї всмоктування корисних речовин обмежена, тому призначаються вітамінно-мінеральні комплекси, що містять омега-3-жирні кислоти, магній, вітаміни групи В, С.

Без довічного дотримання дієти і режиму лікарська терапія малоефективна.

Роздратування від діареї

Хологенная діарея викликає пошкодження шкіри заднього проходу жовчю і кислотами з подразнюючою дією. Кілька правил допоможуть полегшити хворобливий стан.

 • Після спорожнення кишечника не терти, а промочувати. Використовувати замість туалетного паперу дитячі вологі серветки.
 • Нанести тонким шаром дитячий захисний крем від пелюшкового дерматиту на область заднього проходу. Бар’єр захистить роздратовану шкіру від дії жовчних кислот.
 • Уникати пекучих спецій і прянощів. Стимуляція виділення жовчі призведе до більшого подразнення.
 • Вести харчовий щоденник. Так можна відзначити страви, що провокують неприємний симптом.

Прогноз для пацієнта

Проблема діареї після видалення жовчного міхура поширена і неприємна. Скарги можуть повторюватися через роки після операції. Планові консультації терапевта і гастроентеролога потрібні для своєчасної корекції лікування. У дорослого пацієнта важливий самоконтроль. Зміна способу життя і режиму харчування – запорука успішного лікування.