Цифра 13 здавна сприймається людьми як нещаслива і зловісна. Саме вона є передвісником непояснених явищ і неприємностей. 13 річниця спільного життя, за переказами, вважається бісівської. Склалося історично, що ця дата пов’язана з великою кількістю сварок і плутанини у сімейної пари. Таким чином біси перевіряють стійкість шлюбу, любов подружжя і міцність сімейних уз. 13 річниця шлюбу носить назву мереживна весілля, а значить, пов’язаної і сплетеною навічно. Наші предки прагнули з допомогою цієї назви застерегти себе від нечистої сили і злої долі.

Від чого з’явилося насторожене ставлення е до цієї дати? Звідки взялося упередження до 13 річниці? Здавалося б, за плечима вже досить серйозний досвід сімейних відносин і фортеця союзу люблячих людей вже ніщо не може зруйнувати. А вся справа в тому, що ще наші предки почали помічати силу і значення чисел. Одні з них приносять удачу і везіння, а інші, навпаки, пророкують лише клопіт і неприємності. Виявилося, що вплив кожного числа ми чітко відчуваємо на собі.

У народі число 13 прийнято вважати містичним. Вплив чисел на долю людини має велике значення, тому відзначається 13 річниця з урахуванням старовинних традицій. Мереживна весілля святкується у родинному колі, без залучення особливої уваги з боку. Вважається, що це сама затишна річниця з усіх, а якщо її оформлення вдалося, то спогади надовго залишаться в душі у люблячих подружжя.

Найбільш вразливими місцями у людини прийнято вважати шию і голову. Слідуючи стародавнім традиціям, дружина, відзначаючи 13 років спільного життя, повинна пов’язати на голову бант або мереживну стрічку, а чоловікові і дітям надіти мереживні комірці. Більш старші за віком жінки накидають на плечі мереживні шалі.

Святковий стіл слід, природно, прикрасити ошатною мереживною скатертиною, а під тарілки покласти ажурні серветки. Таке оформлення обов’язково принесе в оселю багатство і достаток. Сервірування столу має бути святковою, добре, якщо тарілки будуть прикрашені візерунками, що нагадують мереживо. Доречні на такому столі і кришталеві фужери, які з допомогою дзвону допомагають проганяти з хати нечисту силу.

У народі прийнято думати, що кожен будинок знаходиться під охороною свого домовика. На 13 років спільного життя подружжя підносять йому в подарунок у вигляді мереживного хусточки, щоб потім попросити захисту від бісівських витівок. Хустинку клали на улюблене місце домовика – під грубку. В сучасному житло, звичайно, печей не існує, тому подарунок можна визначити саме тепле місце, наприклад, під радіатор.

Мереживо асоціюється у людей, найчастіше, з павуком. Сплетена їм павутина вселяла предкам забобонний жах. Вони думали, що здатність павука з нічого отримувати мереживо, дана йому самим дияволом. У біди і неприємності предки звинувачували павука, тому його знаходження в будинку вважалося зловісним знаком. Вважалося, що поява павука в мереживну річницю – це знак біди. Для запобігання загрози в народі існували деякі обереги.

На Русі існував такий звичай: в день 13-річчя сім’ї було прийнято висаджувати біля будинку березу. Робили це всі члени сім’ї, після чого обв’язували деревце мереживним пояском. Вважалося, що береза оточує будинок турботою і захищає всю сім’ю від нечистої сили і злих духів. Крім цього, на 13 років родина в будинок вносили як можна більше речей, зроблених з осики та дуба. Ці предмети створювали в будинку особливу атмосферу затишку.

Якщо мереживна весілля випадала на літній час, господарі прикрашали свій будинок вінком з осикових гілок або кропиви. Прийнято вважати ці рослини самим потужним оберегом від пристріту, псування, чаклунства і багатьох хвороб. Вінок покликаний був вигнати нечисту силу з дому, а також захистити його. Вінки робилися всією сім’єю заздалегідь. Плести їх належало господині і її дочкам. Господар з синами виготовляв із залишків гілок віник і вимітав з подвір’я сміття, символізуючи очищення житла від смутку і напастей.

У кожну з епох було широко поширене мереживне творчість. Як і інші види народної творчості, мереживоплетіння розвивалося і вдосконалювалося. Вироби з мережива завжди користувалися в народі великою популярністю і завжди знаходилися на піку моди. У жінок вищого світу особливою любов’ю користувалися накидки, рукавички, парасольки і сумочки.

Довгий час вважалося, що магічні символи, нанесені на одяг, оберігають від злого ока. В сучасних мереживних візерунках досі зустрічаються зображення, які мають своє значення. Оформлення святкового столу передбачає використання скатертин і серветок з символом родинного гнізда – птахів, символом затишку і гармонії – квітів, а також символом родинного тепла і щастя – сонця.

Подарунки для мереживна весілля вибирати дуже просто. Для цього чудово підійдуть вироби з найтоншого і найніжнішого текстилю. У побуті знадобляться скатертини, серветочки, ажурні гардини та постільна білизна. Вибравши для подружжя мереживну білизну, чоловік не тільки принесе їй задоволення, але і зробить їй тим самим сюрприз – адже не кожен день можна розраховувати на такий подарунок.

Відзначаючи 13 років спільного життя, бажано створити в будинку загадкову і святкову атмосферу. Можна приглушити яскраве світло, використовуючи додаткові джерела освітлення. Якщо накинути на лампу мереживну серветку, то атмосфера стане казковою і таємничою. Гості, які відвідали будинок в цей день, будуть здивовані декором і по достоїнству оцінять зусилля господарів.