7 фактів про шампанське

7 фактів про шампанське

На порозі зустріч Нового року. Традиційно під бій кремлівських курантів у наших будинках вистрілять пробками шампанського. Сьогодні ми хочемо запропонувати вам кілька цікавих фактів про цей напій, який дуже популярний у всьому світі. Щорічно на планеті випивається майже 3 мільярди келихів шампанського. Причому жителі Шампані, французької провінції подарувала світу знамените вино, вважають що шампанське можна пити з будь-якого приводу: і коли сумуєш в самоті, і коли радієш в компанії. І навіть коли просто хочеш пити.

 

7 фактів про шампанське1. Найперше ігристе вино вийшло в Лангедоку, в області Ліму. А ось довели до розуму, щоб воно стало тим самим знаменитим на весь світ напитоком саме в Шампані. В 20 км від Реймса, в містечку Отвильер, келар бенедиктинського абатства П’єр Періньон ще в 1670 році придумав технологію яку назвали Recoupage (купажування). Це процес з’єднання ігристого вина з декількох стільників винограду. Він же перший справив маніпуляції Boughage і Ficelage – розлив вино по пляшках і укупорил їх пробкою. Засноване в 650 році абатство було закрито після Великої французької революції, і зараз його будівлі – приватна власність. Місту залишилася тільки церква Святого Сидульфа, біля вівтаря якої і спочиває знаменитий чернець Періньон.

2. Усі шампанські вина ігристі, до другої половини XIX століття – були солодкими. Близько 40 відсотків пляшок з-за надлишкового бродіння вибухали. Для забезпечення безпеки діставали пляшки зі сховища у спеціальних масках. Ці маски були дуже схожі на ті, які зараз використовують фехтувальники. Перше сухе шампанське – брют – винайшла 7 фактів про шампанськевдова Луїза Поммері, мешканка Реймса. Інша, не менш відома реймская вдова, Ніколь Кліко де Понсарден, винайшла техніки Remuage і Degorgement. Перша дозволяла витримати вино з утворенням осаду, друга була спрямована на те, щоб цей осад видалити. Для позбавлення від шампанського надлишку дріжджів, пляшки зберігають на спеціальних полицях під кутом в крейдяних підвалах. Після пляшки відкривають і акуратно прибирають дріжджі, скупчилися біля горлечка. Виноробні компанії Реймса досі зберігають свою продукцію в стародавніх крейдяних кар’єрах. Наприклад компанії Поммері належить 120 таких шахт і 18 км тунелів. Тут не тільки зберігають шампанське, але і водять екскурсії. Насправді Реймс відомий не тільки як місто шампанського. Починаючи з V століття, тут коронували французьких королів і королев. Серед прийняли сан в Реймсі і дочка Ярослава Мудрого – Анна. В ризниці собору, з прикрашеною вітражами Марка Шагала вівтарною частиною, зберігається привезена руською княжною з батьківщини слов’янська Біблія.

3. Виявляється найбільші пляшки для шампанського названі іменами персонажів Старого Завіту. 30 літрова пляшка, рівна 40 звичайним пляшках названа по імені першосвященика і царя Селіма – Мелхиседека. 27 літрова, що вміщає вміст 6 звичайних – легендарного воїна Голіафа. 18 літрова, 24 звичайним пляшках – імені біблійного царя Соломона. Вавилонський цар Навуходоносор, дав своє ім’я 15-літровій пляшці.

7 фактів про шампанське4. Найбільше у світі сховище шампанського розташоване в місті Еперне – неофіційній столиці шампанського. Під його вулицями проходять 110 кілометрів тунелів, в яких зберігається 200 мільйонів пляшок шампанського. Більша частина запасів зберігається в підвалах під головною міською вулицею – авеню де Шампань. Тут розташовані головні офіси найвідоміших виноробних компаній. Вони розташувалися в Еперне ще в XIX столітті, коли у місті побудували залізно дорожньої станції, що вирішило проблему транспортування вина в усі країни світу.

5. Щоб виноградні грона не встигли накопичити цукор, виноград для шампанського збирають раніше, ніж для інших вин, на початку вересня. Причому, найчастіше для виробництва шампанського використовують три сорти винограду: «піно нуар», «шардоне» та «піно-мінье». Якість отриманого напою визначають за бульбашок – чим вони менші, тим якісніше шампанське.

6. Згодом план міста Труа, придбав вигляд пробки від шампанського. Раніше тут проходили знамениті шампанські ярмарки. Саме місцеві торговці придумали тройську унцію, одиницю ваги рівну 31,01 грама. Центр міста до наших днів зберіг свою середньовічну забудову. Прогулявшись по стародавніх вулицях обов’язково спробуйте місцевий м’який сир chaource – Chaource і свинячі ковбаски андуйет, начинку яких вимочують у вині. Ці легендарні ковбаски в 1560 році врятували місто від армії герцога де Гіза, коли голодні солдати увірвалися в місто вони кинулися в місцеві точки громадського харчування – поїдати ковбаски. І зовсім не подумали про те, щоб закріпитися на захоплених позиціях. Це дозволило жителям Труа перегрупуватися і вигнати окупантів.

7. Шампенуа – під цим ім’ям в дегустаційних барах відвідувачам пропонують набір закусок до шампанського. Їх потрібно покуштувати зліва направо, переходячи від овочів до м’яса і сиру, і закінчуючи солодощами. В залежності від смаку шампанське подають до закусок, і до головних страв, і до десерту. Саме хороше поєднання з шампанським – хрусткі рожеві реймские бісквіти. Їх умочують в келих, щоб сухі печива ввібрали смак і аромат вина.