Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

Не бажаючи обтяжувати себе зайвими клопотами, енергійні та цілеспрямовані батьки спонтанно віддають дитину в дитячий сад. Такий необачний вчинок може привести до того, що малюк, залишившись наодинці з незвіданим світом, відчуває колосальне потрясіння, і неважливо, йому два або чотири роки.

Полонений страхом малюк стає замкнутим, безініціативним і млявим або, навпаки, надмірно імпульсивним і вороже налаштованим до всіх оточуючих. Щоб такого не трапилося, батькам треба мати на увазі: тільки завдяки ґрунтовній підготовці малюка до кардинальних змін у звичному для нього образі життя, його адаптація до дитячого саду пройде успішно і швидко.

Як підготувати малюка до дитячого саду

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

А. Прищеплюємо елементарні вміння і звички

Психоаналітик Тетяна Ілларіонова вважає, що в 3 роки (або трохи старше) дитина більше всього готовий відвідувати дошкільний заклад. До цього віку турботливим батькам вдається привчити малюка багато в чому обходитися без допомоги дорослого. Дитина не просто розуміє значення фрази «Ти вже дорослий», але і з завзятістю приміряє цю роль на себе.

Малюкові, якого в сім’ї пестили і плекали, або капризів якого постійно потурали, доведеться нелегко. Уявіть, який стрес він перенесе, коли чужі тьоті стануть насильно саджати його кілька разів в день на горщик, говорити йому, щоб взяв ложку і їв як всі інші діти, і скажуть самому натягати штанці і взувати кеди.

Полегшити таку долю дитини можна, якщо навчити його до відвідування ДНЗ наступного:

Ходити на горщик

Не за тиждень, а ще за кілька місяців до початку відвідування дошкільного закладу, намагайтеся привчити малюка самостійно ходити на горщик або проситися в туалет. Важливо хоча б навчити її не боятися горщика і сміливо сідати на нього на прохання дорослого.

Самостійно їсти

Зазвичай в два-три роки дітки можуть вправно орудувати ложкою, але є без допомоги мами відмовляються. Не варто загрожувати дитині тим, що в садку годувати його ніхто не буде. Краще пообіцяйте йому пограти разом в його улюблену гру після того, як він поїсть. Це буде хорошим стимулом для карапуза скоріше розправитися з обідом.

Одягатися

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

Малюки часто лінуються одягатися і взуватися. Але все ж є деякі прийоми, які можуть допомогти підштовхнути хитрюшку натягнути на себе хоча б дещо з одягу і взуття. Ні одна маленька модниця не зможе встояти перед спокусою одягти улюблену рожеву кофтинку або пишну спідничку. А спритний хлопчина готовий вмить одягатися у що завгодно, лише б роздобути захований мамою улюблений пістолет. Безвідмовно діє і обіцянку піти в парк атракціонів або на новий дитячий майданчик, якщо малюк сам швиденько одягнеться.

Для дитячого садка вибирайте практичне і зручне для малюка одяг, бажано без вигадливих застібок, блискавок, зав’язок і гудзиків. Брюки та спідниці на резинці, гольфики з просторою горловиною, кофтинки на кнопках підійдуть в самий раз. У виборі взуття для щоденних прогулянок на вулиці та перебування в приміщенні віддайте перевагу моделям на липучках.

Дотримуватися загальноприйняті норми поведінки

Дитина має усвідомлювати необхідність мити руки після вулиці і перед їжею, дбайливо ставитися до іграшок і предметів інтер’єру, не рвати та не розмальовувати книги, бути охайним, не кричати під час забав з іншими дітьми, не битися з хлопцями, не забирати насильно іграшки і т. д. Нудні повчання для дітей – порожній звук. Виховувати підростаюче покоління потрібно особистим прикладом, а також за допомогою живого обговорення різних ситуацій з реального життя і поведінки героїв казок і мультфільмів.

Слухати дорослих і слідувати повчанням

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

Повага дитини до старших і послух допоможе вихователям швидко налагодити контакт з малюком і багато чому навчити його. Тут першорядне значення має те, наскільки шанобливо дитина ставиться до батьків та інших членів сім’ї. До того ж, ваше шанобливе ставлення до вихователів дитячого саду багато в чому визначає ставлення вашого чада до них.

Може трапитися і несподіваний поворот, коли батьки привели в сад самостійного вмілого дитини, але згодом той починає відмовлятися брати ложку або пасивно сидить в роздягальні перед прогулянкою. Причиною такої поведінки може бути те, що в групі є інші малюки, які постійно потребують допомоги з боку. Ваш малюк напевно копіює їх поведінку. Не варто впадати у відчай – продовжуйте підкреслювати, що він доросла самостійна людина, який ще на багато чого здатний сам.

Здавалося б, мама і тато все зробили для того, щоб малюк був готовий до праці і оборони»: ніхто його в садку не буде примушувати робити те, чого він не вміє. Грай собі, та й тільки! Але дитина все одно вранці ридає і навідріз відмовляється збиратися в сад. Що ще може бути каменем спотикання на шляху до успіху і як позбутися від проблеми?

Б. Створюємо будинку ідентичні умови

Адаптація дитини в дитячому саду затягується в тих сім’ях, де малюка балують і все йому дозволяють: додому купують безліч дорогих іграшок, дозволяють довго дивитися мультфільми і грати на планшеті, в меню переважають обожнювані макарони та сосиски, ніхто не лає за розкидані речі й активні ігри допізна. А найголовніше – завжди поруч турботлива і ніжна мама, готова без втомилися бігати на побігеньках і виконувати всі побажання маленького командира.

Опинившись в стінах дитячого садка, дитина зустрічається з відсутністю звичних задоволень. У царстві дисципліни всі діти повинні сидіти під час їди за столом, не можна стрибати на ліжку перед сном, немає новомодних інтерактивних забав і сучасних гаджетів, тут змушують кожен день їсти кашу і збирати після себе іграшки. Подібні рамки для малюка схоже умов концтабору.

Такий контраст між обстановкою в дошкільному закладі і вдома бажано звести до мінімуму. Почніть зміни на краще задовго до того, як дитина піде в садок. Ось деякі принципи, які допоможуть наблизити життєвий уклад вашого малюка до того, який вітається дитсадком, а значить, відповідає нормам здорового способу життя для будь-якої дитини.

Режим і розпорядок дня

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

Дитині з початком відвідування дитячого саду доведеться прокидатися рано вранці, снідати і обідати в певний час, засипати після обіду. Тому його організм слід до цього моменту «запрограмувати» на такий же режим:

 

7.00 — 7.30 пробудження 8.30 — 9.00 сніданок 10.30 — 11.30 прогулянка або гри/заняття в групі 12.00 обід 12.30 — 15.00 підготовка до сну і тихий час 15.30 — 16.00 полуденок

Коли малюк звикне до такого режиму, підйом вранці не буде викликати в ньому обурення, його організм буде відчувати голод саме в години, коли їжа засвоюється найкращим чином, а ввечері він буде падати від втоми після «Спокійної ночі, малята».

Здорове харчування

Типове меню дитячого саду включає в себе борщ, м’ясний, овочевий, гороховий суп, різноманітні каші (з м’ясною підливою або на молоці), тушковані овочі, рибні і м’ясні котлети і тефтелі, сирну запіканку, свіжі фрукти по сезону. Ваш малюк повинен бути не просто знайомий з такими стравами, але і постійно харчуватися тільки такий здоровою їжею будинку. В іншому випадку, він буде відкидати їжу, запропоновану в садку, а може і зовсім з-за цього відмовитися відвідувати дитсадок.

Максимум корисних занять

Дозвілля малюка в 2-3 року за комп’ютером або телевізором замініть на спільні ігри у дворі, прогулянки на свіжому повітрі, інтелектуальні забави, читання книг, складання пазлів, малювання, створення аплікації, ліплення з пластиліну, рольові ігри, ляльковий театр, будівництво вежі з кубиків, гонки на іграшкових автомобілів та інші не менш захоплюючі заняття. Спілкування з батьками і загальний дозвілля більш ефективні у цей період для розвитку дитини, ніж багато сучасні технології.

Ви непомітно підвели дитини до того, чим він буде займатися изо дня в день у дитячому садку. Тепер весь розпорядок дня малюкові знаком, а те, чим займаються діти в садочку, йому завжди цікаво. Залишилася справа за малим.

В. Морально готуємо

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

В період адаптації до дитсадку дитина може зіткнутися з двома основними психологічними бар’єрами: страх невідомості і острах розставання з батьками. Доведеться провернути дві «операції», щоб допомогти дитині подолати страх:

  • «Таємне стає явним»

Як простіше пояснити дитині, що таке дитячий садок? Можна показувати картинки і фотографії, де зображені веселі грають карапузи в дитячому саду. Але набагато ефективніше повісті малюка в садок, який він буде відвідувати. Там познайомте його з майбутніми вихователями, покажіть групу, в яку він буде ходити, попросіть дозволу у вихователів розглянути з малюком іграшки, якими він зможе грати разом з іншими дітками, а з ними теж можна заздалегідь познайомитись і поспілкуватись. Покажіть малюкові шафки в роздягальні, в одному з яких він зможе зберігати свої речі. Частіше гуляйте на дитячих майданчиках в саду, особливо в години, коли виходять на вулицю діти з групи.

Ще один спосіб розповісти вашій дитині про те, чим займаються діти в саду, – пограти з ним в рольову гру. Для цього потрібно посадити його разом з його улюбленими іграшками в коло, немов вони – дітки в садочку. Мама при цьому буде грати роль вихователя, який буде допомагати «діткам» сісти за стіл і поїсти, пограє з ними, покладе їх спати і т. д.

Дитина може боятися зустрічі з незнайомими йому дітьми. Розвивайте його соціальні навички. Не просто водите його на вулицю, а вчіть його дружити з малюками у дворі, знайомитися з хлопцями на майданчику, приєднуватися до ігор, ділитися іграшками, просити і повертати з вдячністю ті, що позичив сам. Відсутність конфліктів у родині, взаєморозуміння і підтримка, так само як і тепле спілкування батьків з друзями, будуть дитині відмінним прикладом для наслідування.

  • «Відпустити мамину спідницю»

Дитині, яка перш не відходив ні на крок від мами або тата, тимчасове розставання з батьками пережити вкрай складно. Полегшити страждання дитини до його звикання до нової обстановки можна, якщо погодяться допомогти родичі і друзі (можна також скористатися послугами професійної няні). Ненадовго залишайте малюка на їх піклування. Так він зрозуміє, що після розставання настає довгоочікувана зустріч з вами, після чого ви обов’язково заберете додому. І до того ж, він навчиться налагоджувати контакт з іншими дорослими і довіряти їм.

Р. Зміцнюємо дитячий організм

У дитячому колективі поширення респіраторних вірусів відбувається блискавично, особливо в осінньо-зимовий період. Завжди знайдеться одноліток, якого привели в садочок з нежиттю або несильним кашлем. Тому кращого захисту для вашого малюка від інфекцій, що профілактика захворювань, не придумати. Правильно загартовуйте дитини, проводите по кілька годин з них на вулиці, одягайте для прогулянок на вулиці і перебування вдома не надто тепло і не дуже легко. Малюк не повинен потіти або переохолоджуватися. Цього принципу необхідно дотримуватися при виборі одягу для малюка в дитячий сад.

Підтримка дитини в період звикання

Адаптація дитини в дитячому саду: поради та правила

У перші дні тривалість перебування малюка в стінах ДОУ повинна складати всього лише один, далі два, а пізніше три години. Цей період може тривати кілька тижнів, а в деяких випадках набагато довше. Бажано приводити дитину в садок до дев’ятої години, коли немає навколо ридаючих діток, також адаптуються до нового порядку. Малюка слід у ці дні годувати сніданком будинку, так як з-за хвилювання він може відмовитися від їжі в садку.

Потім, якщо помітна успішна адаптація дитини, протягом двох-трьох тижнів його залишають до тихої години. Якщо малюк розуміє, що потрібно лягати вдень відпочивати і смиренно йде з іншими дітками в спальню, то можна буде забирати його після сну або полудня.

Від батьків цей період залежить дуже багато. Вони повинні беззаперечно виконувати наступне:

  • Говорити дитині, коли вони прийдуть за ним (наприклад, «після того, як ти поснідаєш», «після того, як ти поспиш»), і ніколи не спізнюватися. Розлучатися потрібно легко і невимушено. Тривалий гірке прощання тільки посилить процес адаптації вашого чада до дитсадку.
  • Тільки з позитивної сторони відгукуватися про вихователів та іншому персоналу дошкільного закладу та про умови в садочку.
  • Обговорювати з дитиною те, як пройшов його день у садку, чим він займався, що йому сподобалося, що він їв, з ким подружився і т. д. Ви, в свою чергу, розкажіть дитині про те, як раді, що ви пішли на роботу, адже він тепер такий дорослий і ходить в садок. Теж розповідайте йому про те, яким видався у вас день на роботі.
  • Не сварити і не карати за деякі дрібні проступки в саду, за те, що описався або вередував. Перезбудження нервової системи маленької істоти в силу нових вражень цілком зрозуміло. Краще спокійно і терпляче розмовляти з малюком про те, що лякає його або турбує.
  • Зменшити навантаження на нервову систему малюка. Яскраві емоції в цей період не потрібні, тому відкладіть походи в цирк, в гості чи в театр до кращих часів.
    У вихідні дні не відхилятися від режиму, який прийнятий в дитячому закладі.
  • При виявленні значних відхилень від звичайного поведінки малюка, невротичних реакцій або інших порушень його здоров’я, терміново звернутися до педіатра або ж до дитячого психолога.

Нехай останній пункт наших рекомендацій вас не турбує, адже ви, як люблячі батьки, напевно зробили все від вас залежне, щоб ваша дитина з задоволенням ходив в дитячий колектив, і кожен день радував вас новими знаннями та досягненнями.