Багатодітна сім’я: це скільки дітей? Пільги багатодітним сім’ям

Родина несе на собі навантаження по виконанню деяких найважливіших соціальних функцій: турботі, фізичному і психологічному розвитку, виховання підростаючого покоління, відновлення демографічного і трудового потенціалу країни, забезпечення догляду за нужденними в ньому родичами.

Питаннями, пов’язаними з нею, займаються в усьому світі. ООН започатковано міжнародний день сім’ї, що відзначається 15 травня. Сім’ї з великою кількістю дітей, як унікальні за соціально-психологічного мікроклімату, завжди перебувають у фокусі уваги дослідників, політиків і соціальних працівників.

Основні поняття

Багатодітна сімя: це скільки дітей? Пільги багатодітним сімям

Сім’я — в юридичному відношенні союз фізичних осіб, що живуть в більшості випадків спільно виконують по відношенню один до одного з’являються в результаті наявності між ними спорідненості, шлюбу або прийняття на виховання дитини права і обов’язки. Юридичну силу в РФ має довідка про склад сім’ї, що включає в неї живуть разом громадян.
Багатодітна сім’я у багатьох країнах визначається як містить три або більше не мають повноліття або, в особливих випадках, іншого віку, закріпленого законодавчо (в Росії коливається від 16 до 23 років), дітей (своїх і прийомних).

Малозабезпечена сім’я має середній дохід на душу менше прожиткового мінімуму.

Довідка про склад сім’ї — офіційний документ, що містить перелік усіх учасників, що займають одну житлоплощу. Видається в ЖЕУ, паспортному столі, представництвом місцевого самоврядування або відділення ФМС.

Багатодітна сім’я в наукових дослідженнях

Соціологи в Росії відзначають, що в сім’ях з багатьма дітьми порушений баланс між кількістю учасників на утриманні та з трудовою зайнятістю. Слід очікувати показників бідності для них вище середнього (близько 82% є бідними). Несприятлива фінансова ситуація має наступні наслідки:

 • відмова від кваліфікованої медичної допомоги,
 • обмеження в необхідних продуктах харчування
 • низький рівень освіти дітей, оскільки потрібно раніше йти заробляти гроші.

Багатодітна сімя: це скільки дітей? Пільги багатодітним сімям

Інші соціально-психологічні дослідження виділяють такі проблеми дітей, як:

 • вони частіше гірше розвинені як особистості, залежні від інших, конформних, володіють зниженим рівнем
 • самосвідомості і зовнішнім локусом контролю,
 • відчувають тривогу, невпевненість в собі,
 • мають недостатньо високою самооцінкою,
 • у них слабо сформований образ майбутнього, чого вони хочуть досягти в житті,
 • вони більш вразливі і схильні до самозвинувачень.

Ці дані дуже узагальнено. Ситуація буває кардинально іншою. Виділяють такі позитивні сторони дітей, що ростуть у сім’ях з багатьма дітьми, як:

 • низький егоцентризм, великодушність по відношенню до оточуючих, особливо однолітків і дітям
 • молодше себе,
 • господарність, велика кількість корисних навичок і умінь,
 • відповідальність і розсудливість.

При цьому єдині діти або мають одного брата / сестру більш егоцентричні, схильні до лідерства, впевнені в собі, самостійні і безтурботні. Це не означає, що вони мають менше емоційних проблем, але ті проявляються в іншій формі. Наприклад, є ряд досліджень, які показують, що єдині діти частіше вчиняють суїцид.

Якщо говорити про переживання старшими дітьми наявності у них сиблингов, то найскладніше доводиться первістку, який чекає від дорослих максимальної уваги. Якщо очікується третя дитина в сім’ї, реакція перших двох, як правило, менш болюча, адже вони вже звикли ділити батьківську ласку і турботу між собою.

Деякі дослідники вважають, що при наявності трьох і більше дітей батьки з великим трудом контролюють своїх нащадків, втрачають лідерські функції, які частково переходять старшим братам і сестрам.

Соціальна підтримка в РФ

Багатодітна сімя: це скільки дітей? Пільги багатодітним сімям

У Росії здійснюються різні програми по підтримці батьків з великою кількістю дітей. З 2007 року по кінець 2016, якщо у цей проміжок часу з’явився другий або наступні дитина (був народжений або взятий на виховання), батькам / опікунам покладається певна сума, яка визначається як материнський капітал, призначена для оплати строго певних потреб (таких, як поліпшення (розширення) житла, отримання дитиною освіти і т. д.)

Про права розглянутої категорії сім’ї можна дізнатися з Указу Президента РФ від 5 травня 1992 р. №431 «Про заходи з соціальної підтримці багатодітних сімей» — в ред. Указу Президента РФ від 25.02.2003 №250.

Багатодітна сім’я має право:

 • зменшення на тридцять відсотків і вище вартості комуналки,
 • вільного використання дітьми — учнями в громадським транспортом,
 • забезпечення одягом (включаючи спортивну) для школи,
 • вільного харчування в школах і технікумах,
 • забезпечення медикаментами, що виписуються за рецептом, малюками до шести років безоплатно,
 • вільного входу на об’єкти культурної цінності кожного місяця,
 • можливістю позачергового визначення дітей в ясла і дитячі сади,
 • зниження платежів або звільнення від них за земельні ділянки, які видаються багатодітним сім’ям на організацію комерційних структур,
 • земельні ділянки багатодітним сім’ям надаються позачергово,
 • допомоги у виплаті кредитів на житло,
 • сприяння в працевлаштуванні, забезпечення особливими трудовими умовами (додаткові дні відпустки, можливість працювати на дому і т. п.)

Можливість встановлення, яка сім’я відноситься до категорії багатодітній (вік перебувають на утриманні членів, диференціація між сім’ями з трьома та більшою кількістю дітей), розмірів виплат і додаткові пільги відводиться законодавчим органам на місцях. Це означає, що для кожного регіону Росії діє свій набір правових актів, що визначають положення батьків / опікунів з великою кількістю дітей.

Багатодітна сімя: це скільки дітей? Пільги багатодітним сімям

Часто розмір субсидій , що виділяються батькам / опікунам з кількістю дітей від трьох, визначається сукупністю факторів:

 • середнім доходом на душу,
 • умовами життя в регіоні (наприклад, північним регіонам надається ряд додаткових пільг),
 • навчання дітей за програмою загального / професійної освіти,
 • станом здоров’я учасників (наявність дитини-інваліда або інвалідність батька / матері).

У ряді місць Російської Федерації права сімей даної категорії визначені дуже слабо, проте на їх території діють закони, що забезпечують соціальну підтримку всіх сімей, що належать до незаможним.

Для всіх видів виплат потрібна довідка про склад сім’ї. Для забезпечення пільгами потрібно з’явитися з цим документом в організації, уповноважені займатися збором платежів, часткове або повне звільнення від яких отримують багатодітні батьки.

День сім’ї

Основна мета свята, створеного ООН, полягає в тому, щоб звернути увагу суспільства і урядів всіх країн світу на численні проблеми, що стосуються сім’ї. Кожен рік день сім’ї проходить під новим девізом. До події приурочують різні форуми, соціальні, благодійні заходи, конгреси. Завжди у центрі уваги виявляються найбільш гострі проблеми, зокрема, тема бідності.

Виплати в день сім’ї

В день сім’ї в РФ батьки / опікуни, містять на утриманні від 10 дітей, отримують можливість матеріальної підтримки розміром 10000 рублів.

Земля багатодітним сім’ям

Багатодітна сімя: це скільки дітей? Пільги багатодітним сімям

У РФ діють:

 • Указ Президента РФ від 5 травня 1992 р. №431 «Про заходи з соціальної підтримці багатодітних сімей» — в ред.
 • Указу Президента РФ від 25.02.2003 №250;
 • Федеральний Закон №138-ФЗ «ПРО внесення змін до статті 16 Федерального Закону «Про сприяння розвитку житлового будівництва» та земельний кодекс Російської Федерації».

Згідно з Указом №431 земельні ділянки багатодітним сім’ям віддаються під:

 • створення комерційної структури,
 • вирощування саду чи городу,
 • будівництво приватного житла.

Більш конкретно це право регулюється п. 2 статті 2 ФЗ №138-ФЗ: з регіонального фонду земельні ділянки багатодітним сім’ям віддаються без оплати з їх боку. Їх можна використовувати під приватні потреби. Визначення площі землі належить до компетенції місцевої влади РФ (п. 3 статті 2). Земельні ділянки багатодітним сім’ям виділяються по можливостям регіону.

Знамениті багатодітні батьки

Публічні діячі нерідко заводять велика кількість дітей, серед яких бувають приймальні. Актриса Анджеліна Джолі з чоловіком є батьками шістьох дітей, троє з яких — рідні і троє — прийомні. Чимало відомих акторів і актрис виховують від трьох до чотирьох дітей.

Найбільшою кількістю дітей на сьогодні може похвалитися Даад Мухаммед аль Балуші, проживає в ОАЕ: у нього їх майже 100. Правда, і мам у вихованців арабського шейха багато — цілих 18. У Росії родина Шишкіним, зареєстрована у Воронезькій області, записана в Книзі Гіннеса за своїх 20 рідних дітей, з яких 9 — хлопчики, 11 — дівчинки.

А ось і самі герої.