Благотворний вплив банних процедур на організм відомо здавна, тому не дивно, що інтерес до них підвищується з року в рік. Банні печі, зроблені своїми руками – це скоріше необхідність, ніж примха, оскільки ні одна заводська конструкція не в змозі задовольнити всі вимоги покупця. В ідеалі виріб має поєднувати в собі і привабливість, і відмінну ефективність, тому справжні цінителі воліють засукати рукави і займатися його монтажем самостійно.

Види банних печей

Зміст статті

 • Види банних печей
  • Відмінності за матеріалом виготовлення
  • Відмінності за місцем установки і використовуваного палива
  • Способи нагрівання каменів
 • Особливості печей з металу
 • Технологія самостійного виготовлення банних печей
  • Які інструменти і матеріали потрібні для роботи
  • Поетапне виготовлення печі
 • Установка печі в лазні
 • Переваги і недоліки банної печі з металу

Логічно припустити, що зважений вибір вимагає вивчення всіх видів агрегатів і підбору найкращого для певного приміщення. Залежно від переваг варто обдумати і можливість облаштування печі своїми руками – деякі не потребують особливих вмінь та зусиль, інші ж, навпаки, зажадають залучення фахівця.

Відмінності за матеріалом виготовлення

Основним матеріалом протягом усіх часів вважається обпалена цегла, який багато воліють за його експлуатаційні характеристики, естетичність. Поряд з цим, цегляну кладку не можна назвати простим заняттям, але такої печі тепло зберігається довше. Для цегляного споруди в обов’язковому порядку потрібний фундамент, який не пов’язаний з фундаментом лазні, що може стати перешкодою через невеликих розмірів будівлі. Крім того, вкрай бажано наявність хоч незначного досвіду, оскільки порушення технології може привести до плачевних наслідків – саме з цієї причини багато шанувальників оздоровчих процедур звертаються до майстрів.

Не менш популярні і металеві конструкції, які відрізняються:

 • швидкою установкою і компактними розмірами;
 • різноманітністю моделей, що дає можливість підбору вироби під конкретний проект;
 • виготовленням з підручних матеріалів (труби, утилізовані газові балони, колісні диски, бочки і ін).

Для лазні підійде виключно сталь, так як чавун не володіє стійкістю до температурних перепадів, результатом чого може стати поява на стінках тріщин. Єдине, що зупиняє від придбання металевої конструкції – її швидке остигання.

УВАГА! Якщо вам до душі як металеві, так і цегляні печі, або лазня не володіє обширним простором, кращим виходом стане установка металевої конструкції і її обкладання цеглою. Це допоможе злегка згладити недоліки металу і надати виробу естетичний зовнішній вигляд.

Відмінності за місцем установки і використовуваного палива

Нерідко агрегат встановлюється безпосередньо в парильні, звідки здійснюється його топка, що є недорогим і простим у виготовленні варіантом. Однак при цьому існують і недоліки, наприклад, в ній не можна складати запас дров, так як вони стануть вологими. Також парильня, як правило, малогабаритна і виникає ризик обпектися об дверцята паливної камери. З цих причин доцільно винести дверцята в передбанник і підтримувати вогонь, не створюючи нікому дискомфорт і не ризикуючи отримати травму.

Що стосується енергоносія, то класичним вибором стане використання дров. Існують моделі, що працюють від електромережі, на газі, а також рідкому паливі, однак саме дрова дозволяють створити неповторну атмосферу в лазні, яка так цінується любителями оздоровчих процедур.

Способи нагрівання каменів

Нагрівання кам’янки в банної печі здійснюється двома способами:

 • Постійно. Найбільш поширений варіант, в якому камені не стикаються з палаючими матеріалами – вони розташовуються або в закріпленому на корпусі металевому резервуарі, або в гратчастих ємностях на трубі, стінках. При цьому використовуються невеликі камені, які нагріваються до 400 град, не покриваючись при цьому сажею, так як відсутній контакт з продуктами згоряння. Основною перевагою є тривалість відпочинку в лазні – потрібна температура може підтримуватися скільки завгодно часу.
 • Періодично. У цьому випадку розпечені гази відводяться безпосередньо через кам’янку і далі виводяться назовні. Температура каменів при цьому може досягати 1000 град, але перед входом в парилку слід дочекатися вигоряння палива і видалення чадного газу.
 • Для класичних російських печей застосовувався другий спосіб нагріву – використовувані при цьому камені були великі, округлі, їх високої температури з лишком вистачало для цілої родини. Час від часу кам’янка розбиралася для заміни лопнули каменів і їх очищення від сажі.

  Особливості печей з металу

  Сучасні агрегати з металу безпечні, так як виготовляються з листового заліза товщиною 3-5 мм. Вони обладнуються тепловою камерою, яка використовується для укладання каменів, а також додатковим водяним баком. Безпечність їх встановлення, а також більш високу ефективність забезпечує обкладка вогнетривкою цеглою.

  УВАГА! Для установки металевого агрегату немає потреби в міцному фундаменті – достатньо буде встановлення бетонної плити і її покриття металевим листом, плиткою.

  По своїй конструкції металеві вироби бувають закритими (володіють невеликими розмірами і часто обкладаються цеглою), відкритими (мають відкриту кам’янку, яку слід накривати металевою кришкою, комплектуються компактним водяним баком) і комбінованими. Розрізняються вони і по використанню палива:

 • Дрова. Найбільш поширений варіант, який вимагає значної кількості дров і регулярного ретельного чищення.
 • Електрика. Являють собою конструкцію з теплоізоляційними компонентами і нагрівальним Теном.
 • Газ. Довговічні надійні моделі, обладнані термостатом, який дозволяє плавно регулювати потужність. Безпека використання забезпечується запобіжником, що перекриває надходження газу в разі згасання пальника.
 • Якщо говорити про металевих печах, то існує чимало готових рішень, гідних уваги. Але все ж конструкція, створена своїми руками, буде більш надійною, міцною і довговічною, доставляти особливе задоволення від відвідування парильні.

  Технологія самостійного виготовлення банних печей

  Незаперечна перевага печей, зроблених своїми руками – можливість створення індивідуального, унікальної моделі. Існує величезна кількість їх різновидів і ніщо не заважає взяти від декількох вподобаних окремі риси, після чого об’єднати їх у своїй конструкції.

  Які інструменти і матеріали потрібні для роботи

  Незалежно від матеріалу виготовлення, насамперед слід підготувати схему конструкції і незайвим буде показати її спеціалісту. Для металевої печі потрібні: листовий метал товщиною 8 мм, кран, колосники, товстостінна труба діаметром 550-600 мм, 2 м звичайної труби діаметром 110-115 мм, пруток діаметром 10 мм, клямки, дверцят, а також зварювальний апарат, болгарку.

  Для цегляного агрегату знадобиться цегла (звичайний повнотіла і вогнетривкий), суха глиняно-піщана суміш, кельма, рівень, гумовий молоток, олівець, рулетка, ємності для води і розчину, куточки та стрічки з металу.

  Поетапне виготовлення печі

  Процес виготовлення виглядає наступним чином:

 • У трубі вирізається піддувало 50х200 мм, після чого над ним зсередини приварюється кріплення для фіксації колосників. Для цієї мети підійде металева пластина з вушками, яка продається у всіх будівельних магазинах.
 • Облаштування топки. Вирізується отвір 200х250 мм і над ним приварюються кріплення для прутків кам’янки, в ролі яких можуть виступати колосникові решітки.
 • Із зворотного боку конструкції робиться отвір для наливання води, після чого в кам’янку кладуться каміння (граніт, кремінь або слюдосодержащие камені використовувати не можна).
 • У кришці майбутньої печі робиться отвір для подальшої установки димоходу. Також на цьому етапі слід приварити резервуар для нагрівання води і вмонтувати кран в нижній його частині.
 • Заключним етапом стане виготовлення кришки нагрівального бака. Вона ріжеться навпіл, після чого одна половина з попередньо вирізаним отвором під димохід приварюється до баку, а до другої кріпиться ручка і вона залишається знімною на петлях.
 • ВАЖЛИВО! Основна умова при облаштуванні металевої конструкції – герметичність усіх швів, від чого залежить довговічність і ефективність її використання.

  Самостійне облаштування цегляної печі вимагає неспішного підходу і терпіння. Перш ніж приступити безпосередньо до кладці, слід зробити котлован за розмірами майбутньої конструкції, глибина якого повинна бути не менше 0,7 м.

  УВАГА! Використовується Для кладки глиняно-пісочний розчин, який рекомендується придбати в магазині, так як потрібну глину знайти важко.

  Етапи виконання робіт:

 • Заливається фундамент. Кладка виконується не раніше повного його висихання.
 • Фундамент накривається асбоцементним листом, після чого викладається ряд кам’янки.
 • Подальші ряди кладуть у відповідності з кресленням, при цьому необхідно постійно контролювати їх рівнем щоб уникнути перекосу. Постукування цегли повинно виконуватися гумовим молоточком, що не допустить їх пошкодження.
 • Кам’янка викладається вогнетривкою цеглою. Для розрізання цегли використовується болгарка – фрагменти будуть мати точні розміри, при цьому кількість будівельних відходів суттєво скоротиться.
 • Димар кладеться з використанням звичайного цегли, після чого на нього монтується дефлектор для посилення тяги і захист від атмосферних опадів.
 • Перед першим протапливанием печі необхідно витримати паузу в 2 тижні, щоб конструкція як слід сіла й висохла.

  Установка печі в лазні

  Місце встановлення печі слід вибрати заздалегідь, після чого облаштовується мелкозаглубленний фундамент, на який згодом викладаються 2 ряди цегли. Правила пожежної безпеки вимагають установки конструкції на відстані не менше 1 м від стіни (в ідеалі її слід покрити захисної фольгою). Рекомендується також заізолювати димар і облаштувати потолочно-прохідний вузол. Додатково підвищити безпеку використання печі, як і її естетичні та експлуатаційні якості допоможе облицювання цеглою.

  Переваги і недоліки банної печі з металу

  Металеві конструкції набули більшого поширення, насамперед, з причини своєї компактності, адже найчастіше домашні лазні не відрізняються великими розмірами. Крім того, вони володіють такими перевагами, як:

  • відсутність необхідності в потужному фундаменті;
  • швидке прогрівання і можливість контролю температури;
  • доступна вартість.

  Поряд з перевагами, існують і недоліки:

  • швидке охолодження;
  • не кращий вибір для просторих приміщень;
  • висока пожежонебезпека;
  • необхідність облаштування подвійних стінок лазні щоб уникнути теплового удару.

  Банна піч, виготовлена своїми руками – справжній виклик для цінителів здорового відпочинку. Незважаючи на безліч нюансів, процес не відрізняється високою складністю і потребує лише незначної кількості вільного часу, терпіння і неухильного дотримання технології монтажу.