Брехня підлітка: причини і профілактика

Кажуть, що брехня як навмисне спотворення істини, неправда – те саме людинолюбства. І найчастіше це проявляється у взаємостосунках близьких людей, друзів. Адже ви ніколи не скажете своєму другові, що його обраниця далеко не ангел чистої краси? У цьому випадку в людині спрацьовує вроджене почуття співчуття до ближнього.

Воно і підміняє собою його природну схильність до істини. Зовсім інше ставлення до брехні виникає тоді, коли мова заходить про виховання власної дитини. Звичайно, прищеплюючи йому віру в добро, ви зовсім не хочете, щоб він знав всю правду про непривабливу сторону життя.

Причини брехні

Брехня підлітка: причини і профілактика

Хіба ми брешемо? Ні, ми лише оберігаємо психіку дитини, його сприйняття нового, де добро перемагає зло. Але що робити, якщо ваше підросло чадо починає обманювати вас, то є просто брехати вам? І брехати без причини.

Психологи стверджують, що брехня в цей період – це сигнал про допомогу. Сигнал дорослим, що з дитиною відбуваються незвичайні, надзвичайні речі.

І якщо він використовує брехню, це означає лише одне: виникла ситуація знаходиться під вашим контролем. Для того щоб розібратися в цьому питанні, спробуємо зрозуміти причини дитячої та підліткової брехні.

У маленької дитини

Брехня малюка найчастіше пов’язана з розвитком її інтелекту, з особливим сприйняттям їм навколишнього світу. Їх брехня – це звичайний дитячий вигадка. Практично він нешкідливий. Якщо дівчина каже, що її сусіда в будинку живе слон, хіба це погано? Просто варто такій дитині допомогти реалізувати себе серед однолітків. Тоді бажання бути в центрі уваги з допомогою вигаданих історій відпаде сама собою.

У підлітка

Брехня підлітка: причини і профілактика

У підлітка все трохи інакше. В цей час він дізнається, що абсолютної істини немає. Це веде його до переосмислення картини світу. Тоді він і намагається вирішити встав перед ним питання: якщо немає можливості розрізняти правду і брехню, як взагалі можна робити вибір між чим-то і ким-то? І їх брехня стає своєрідним прогнозуванням результатів своїх вчинків.

Передбачаючи можливі запитання батьків, вони можуть заздалегідь придумати прийнятні для них відповіді. Тому зазвичай така брехня вказує на неблагополучні стосунки в родині. Адже саме в цей період підлітки орієнтуються на думку своїх ровесників, а думка тат і мам не вважають значущими. Але іноді підлітки настільки люблять батьків, що не бажають засмучувати їх. У цьому випадку брехня – інструмент захисту батьківських нервів.

Тим не менш, наслідки брехні цілком передбачувані. У другому випадку дитина може просто загнати себе в кут, вийти з якого буває складно. Основною ж причиною брехні підлітків все ж залишається страх перед невідворотністю покарання. Часом дитина боїться навіть не фізичного, а морального покарання.

Форми обману

Брехня підлітка: причини і профілактика

Існує, звичайно, і така форма брехні, яку називають природною. Це випадки, коли уявний і реальний світ у свідомості підлітка можуть переплітатися між собою. І якщо таке світогляд зберігається у дитини до періоду 12-13 років, то варто негайно звернутися до фахівця.

Цілком можливо, що дитина ще не переріс свої дитячі вигадки. І в цьому винні ви, так як дуже любите свого змужнілого дитини і намагаєтеся захистити його від проблем реального світу. Десятирічна дитина цілком здатний зрозуміти, що в цьому місяці купити щось не вийде, так як необхідно заплатити за рахунками ЖКГ.

Самою небезпечною проблемою стає факт патологічної брехні. Це коли дитині подобається сама брехня, його дію. Даний випадок і брехнею-то назвати не можна. Це хвороба, яку називають мифоманией. І вона підлягає негайному лікуванню. Треба відзначити, що і невміння справлятися з труднощами веде до захисту своєї поведінки від неприємних наслідків.

Але не все так просто. Якщо в сім’ї дитини часто карали за непорядні вчинки, то у підлітка формується так звана «вивчена безпорадність» Це коли підліток втрачає не тільки ініціативу в діях, але навіть втрачає смак життя. Він налаштовує себе лише на виконання батьківських вказівок. Підліток звикається з думкою, що будь-яке його дію тільки відсуває термін покарання.

Профілактика

Брехня підлітка: причини і профілактика

Далі коротко розглянемо профілактику підліткової брехні. Що необхідно зробити в першу чергу, коли брехня здатна завдати шкоди не тільки дитині, але і оточуючим його людям? Якщо дитина бреше з-за страху, то з ним необхідно просто спокійно поговорити. Але якщо його дії вимагають покарання, то попередньо треба пояснити дитині, чому його карають.

  • По-перше, це навчить дитину відповідальності.
  • А по-друге, він перестане боятися і навчиться говорити правду. Якщо ваша дитина – просто брехун, позбавите його чогось важливого.

Наприклад, кишенькових грошей або можливості гри в комп’ютер. Зазвичай такий поворот швидко призводить підлітка до тями.

На закінчення хотілося б дати батькам невеликий рада. Щоб з легкістю звільнитися від брехні та її наслідків, частіше розмовляйте зі своєю дитиною. Адже він цілком доросла, щоб зрозуміти, що ви любите його і хочете йому лише добра. Можливо, що і бреше він тільки для залучення до себе уваги. На цьому все. Всім добрих звісток і удачі.