Чи можна під час Великого посту пити алкоголь?

У дні Великого посту, який в 2018 році триває з 19 лютого по 7 квітня, віруючі відмовляються від продуктів тваринного походження: м’яса, риби, яєць і молока. А чи можна вживати алкоголь під час Великого посту?

У цей період рекомендується не вживати міцні спиртні напої. Однак богослужбовий статут, який регулює церковні посади, у певні дні дозволяє пити трохи вина.

Згідно зі статутом, пити вино в піст можна у вихідні дні – в суботу і неділю. Також вживання цього алкогольного напою дозволено в четвер на Страсному тижні (5 квітня в 2018 році) і в дні церковних свят: Входу Господнього в Єрусалим (Вербної неділі) 1 квітня 2018 року і Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня.

Однак, коли Благовіщення припадає на п’ятницю або суботу Страсного тижня, як це трапилося в 2018 році, вино потрапляє під заборону правил Великого посту.

Вважається, що можна вживати тільки червоні виноградні вина (бажано, кагор) в невеликих кількостях. (Нагадаємо, що чисте виноградне вино не тільки часто використовується в різних церковних обрядах, але й вважається символом крові Христа).

І все ж більшість священиків вважають, що в наш час правило, про який говорилося вище, застаріло. Воно було прийнято в середньовічні часи, коли в монастирях часто пили вино, так як якість води було поганим. Вино додавали в сиру воду і тільки після цього вживали її. Нині ж у цьому немає необхідності.

Так дозволено вживати алкоголь у суботу перед Великоднем?

Найсуворіші обмеження накладаються у перший і останній тиждень посту перед Великоднем). У ці дні віруючі повністю відмовляються від їжі і п’ють тільки воду. Деякі священнослужителі радять повністю виключити у ці дні з раціону інші напої.

З другої по шосту тиждень включно рекомендовані трав’яні чаї, фруктові соки, морси, квас і компоти. Урізноманітнити раціон можна за рахунок трав’яних чаїв.

Ароматні і смачні напої готують з липи, іван-чаю, ромашки та інших трав. З ягід, листя і гілочок горобини, малини, брусниці також заварюють ароматні цілющі чаї.

Великий піст – це найдовший і найсуворіший з усіх багатоденних постів у християнстві. Його головна мета – очищення душі і тіла і підготовка віруючих до Великодня. Вживання міцних алкогольних напоїв в пост прирівнюється церквою до гріха, відповідно, віруючим слід від них відмовитися.

Пожертвувавши своїми слабкостями, ми придбаємо істинну віру. А боротьба зі своїми пристрастями і слабостями і є одна з цілей посту. Так що в ці дні ви можете взяти на себе додаткові зобов’язання і повністю відмовитися від вживання алкогольних напоїв.