Чим лікувати горло дитині 1 рік

Малюкові, чий імунітет ще тільки формується, підхопити застуду нічого не варто. Тривала прогулянка про прохолодній погоді, протяг, кілька ковтків холодного пиття – і дитина захворіла.

Центр терморегуляції у дітей в рік ще теж працює недосконало, тому практично завжди першою ознакою початку недуги є підскочив температура. А після її появи часто з’ясовується, що у малюка червоне горло.

Що робити з високою температурою – зрозуміло. Її потрібно збивати жарознижувальними засобами, якщо градусник показує більше 38 градусів. Інший супутник застуди – нежить – теж досить легко піддається лікуванню за допомогою промивання носа і закапування судинозвужувальних крапель. А ось як однорічному дитині вилікувати горло – велике питання для багатьох.

Якщо для дорослих існує безліч засобів, що знімають запалення, то для дитини цей набір сильно обмежений. В 1 рік дитина ще не може полоскати горло, смоктати льодяники, деякі ліки ще просто заборонені. Спробуємо розібратися, як же лікувати горло дитині 1 рік.

Чим небезпечне червоне горло для дітей

Чим лікувати горло дитині 1 рік

На жаль, враховуючи, що лікувати горло малюкові, якому всього рік, не просто. Деякі батьки взагалі приймають рішення не займатися лікуванням. Логіка така: ми лікуємо нежить і збиваємо температуру, а горло само пройде. Однак для дітей ларингіт (а саме так на мові лікарів називається запалення гортані) дуже небезпечний.

Через запалення тканини гортані набрякають, і цей набряк може викликати ларингоспазм. Це явище в народі більш відома як «помилковий круп». Його суть у тому, що м’язи гортані раптово скорочуються, з-за чого голосова щілина повністю закриваються, і дитина не може дихати. Якщо не знати, як потрібно діяти в цій ситуації, і швидко не надати першу допомогу, можна втратити дитину.

Помилковий круп особливо небезпечний тим, що найчастіше трапляється вночі. Щоб не піддавати малюка небезпеки, червоне горло обов’язково потрібно лікувати. Це вже не кажучи про те, що самому малюкові запалення доставляє багато незручностей: йому боляче ковтати, він не може нормально їсти і пити.

Чим лікувати горло однорічному дитині

Чим лікувати горло дитині 1 рік

Отже, полоскати горло малюк не вміє. Розсмоктувати льодяники з ліками – теж. Бризкати в горло різні спреї не рекомендуються до 2 років. Деякі педіатри в особливих випадках призначають спреї, але за загальним рекомендаціям такі форми ліків заборонені для малюків, тому що вони сильно дратують гортань і можуть викликати ларингоспазм. Залишається кілька методів, які дійсно допомагають вилікувати горло дитині.

  • Тепле питво. Кращий варіант – ромашковий чай. Ромашка знезаражує, знімає запалення і пом’якшує горло. Малюкові достатньо пити по 1 столовій ложці 3-4 рази на день. Крім ромашки, можна давати відвар шавлії, підігріте молоко. Часто лікувати горло радять медом. Це дійсно цілющий продукт, але якщо дитині всього 1 рік – з медом треба обережніше. Він може викликати алергію, тому використовувати його варто тільки в крайніх випадках.
  • Інгаляції. Зазвичай інгаляції асоціюються з гарячою парою. На сьогоднішній день парові інгаляції терплять багато критики. По-перше, їх можна використовувати при температурі. По-друге, гарячий пар тільки сильніше дратує і обпікає тканини гортані, не полегшуючи стану. Нині педіатри рекомендують інгаляції з допомогою небулайзера. Взагалі цей прилад призначений для того, щоб доставляти ліки в бронхи, проте для лікування ларингіту, особливо у ситуації обмеженості методів, він теж ефективний. При запаленні гортані можна дихати фізіологічним розчином або слаболужної мінеральної водою. Ці кошти пом’якшують і зволожують запалене горло, зменшують набряк.
  • Аптечні ліки. З аптечних препаратів для лікування горла найчастіше призначають Винилин, Мірамістин, масляний розчин Хлорофіліпту. Спиртовий Хлорофіліпт, так само, як розчин Люголя і Тантум Верде дітям до 3 років не можна застосовувати через міститься там етанолу. Всі інші засоби дозволені, але застосовувати їх потрібно особливим чином. Оскільки нічого «пшикати» дитині в горло не можна, а змащувати гортань малюкові – дуже важке завдання, ліки потрібно наносити або на внутрішню сторону щоки, або на соску.

Що ще впливає на одужання

Чим лікувати горло дитині 1 рік

Крім самих лікувальних процедур, на одужання дитини впливають і інші фактори.

  • Грудне вигодовування. В рік багато дітей ще смокчуть груди, а під час хвороби це відбувається досить часто. Варто дозволити хворому дитині перебувати біля грудей стільки, скільки він хоче. Мамине молоко володіє корисними загоюючими властивостями, містить антитіла, тому дитина швидше одужує і в його стані швидше настає полегшення. Не можна сказати, що грудним молоком можна лікувати горло, але воно дійсно допомагає організму швидше впоратися з хворобою.
  • Дотримання дієти. При червоному горлі не можна давати дитині грубу і тверду їжу, особливо сирі овочі і фрукти. Вони дратують запалене горло, і хвороба затягується. Так само не можна давати нічого кислого, включаючи кислі морси і компоти, і гострого.
  • Мікроклімат у приміщенні. Його підтримання особливо актуально для профілактики помилкового крупа. В кімнаті, де спить малюк, потрібно провітрювати, підтримувати прохолодну температуру і високу вологість повітря. Сухий і гарячий повітря тільки дратує горло і може спровокувати ларингоспазм.

Чому обов’язково потрібен лікар

Чим лікувати горло дитині 1 рік

На перший погляд червоне горло здається сущою нісенітницею, яку можна не лікувати, адже вона проходить сама. Подивитися горло у дитини може практично кожна мама, тому якщо ніяких серйозних симптомів немає – батьки можуть ігнорувати лікарську допомогу. Цього не варто робити, особливо коли мова йде про дитину, якому лише 1 рік і він ще не може сам розповісти про своє самопочуття.

Червоне горло, яке ми бачимо, може бути зовсім не ларингітом, а починається ангіною. Звичайно, при ангіні майже завжди тримається висока температура, але її може і не бути, а захворювання це дуже серйозне. Якщо запустити ангіну – можна одержати дуже сумні наслідки. Ромашкою і антисептиками лікувати це захворювання безглуздо, при ангіні завжди призначають антибіотик.

Інший варіант розвитку подій можливий, якщо не звернутися до лікаря – просування інфекції далі по дихальним шляхам. Горло – це лише «вхідні ворота» для хвороботворних мікроорганізмів. Щоб дізнатися, як почувають себе бронхи і легені, потрібно послухати дитину, а це може зробити тільки лікар.

Все це означає, що навіть при легкій застуді і почервоніння горла потрібно показати дитину педіатру. Він зможе адекватно оцінити стан малюка і доцільне призначити лікування.