Камін або кам’яна піч неминуче з часом покриваються сажею, яка згодом може негативно позначитися на розпалюванні або привести до плачевного результату. Крім того сажа може зіпсувати зовнішній вигляд, офарбивши світлі камені чорним нальотом.

Навіщо потрібно чистити піч і димар від сажі

Зміст статті

 • Навіщо потрібно чистити піч і димар від сажі
 • Як зрозуміти, що чищення печі необхідна
 • Як чистити піч від сажі

Якщо знехтувати чищенням, то товщина нальоту з кіптяви і сажі може зрости до декількох десятків сантиметрів. Це може спровокувати:

 • швидке стирання стінок (їх розтріскування);
 • погіршення тяги і низьку димову прохідність;
 • збільшений витрата палива, за рахунок зниження ККД;
 • процес загоряння в димоході.

Як зрозуміти, що чищення печі необхідна

Накопичення сажі та копоті безпосередньо залежить від частоти експлуатації та вибору дров для розпалювання.

ДОВІДКА! Часте застосування сирих полін прискорює утворення засмічень.

Якщо дим при розпалюванні починає проходити і накопичуватися в приміщенні, а дров потрібно більше, це є свідченням того, що настав час чистити піч від сажі та кіптяви. Ще одним небезпечним свідченням необхідності пічної очищення є вилітають з неї іскри.

Також необхідно звернути увагу на дим, що виходить через трубу. Якщо він прозорий або білий, то засмічення немає, але коли з димоходу з’являється сірий і чорний дим, то це свідчення забруднення печі та димаря. Чистка необхідна, коли світло-оранжевий вогонь набуває яскраво-оранжевий колір.

Як чистити піч від сажі

Чистити піч можна різними способами. Серед них розрізняють хімічний і механічний метод. Хімічна чистка печі проводиться, коли товщина кіптяви досягає не більше 0,5 см і здійснюється за допомогою:

 • Речовин, що виробляються на підприємствах і розроблених спеціально для боротьби з сажею. Вони виробляються у вигляді порошків, рідин і у вигляді брусків, імітують дрова. До складу таких сумішей входять агресивні компоненти, що впливають на наліт – сульфат амонію, оксид фосфору та інші. Такі засоби не тільки борються з існуючим нальотом, але і допомагають уникнути утворення сажі.
 • Нафталіну. Порошок засипається в добре прогріту піч спільно з паливом. Якщо нафталін в таблетованій формі, то на розтопку застосовується 1 таблетка. Випаровуючись, нафталіну пари впливають на сажу, приводячи до її руйнування. В приміщенні при цьому відчувається неприємний запах. Тому для очищення від сажі камінів та інших відкритих вогнищ, засіб мало затребувана.
 • Алюмінію. У профілактичних цілях можна використовувати алюмінієву банку, яка впадає в піч на кожну десяту розтоплення.
 • Осикових дров. У розігріту піч варто покласти 2 поліна середнього розміру. Температура згоряння осикової деревини набагато вище температури решти топкового матеріалу. Це означає, що горіння в топці буде відбуватися більш довгостроково, що призведе до згоряння сажі, відкладеної на стінках. Метод застосуємо тільки для малих відкладень, і проводиться 2 рази протягом тижня. У разі застосування осикових дров при великих відкладень сажі, можливо загоряння.
 • Суміші, приготовленої самостійно в домашніх умовах. Для цього знадобиться змішати 50% коксу (середнього розміру), 30% мідного купоросу і 20% селітри. Для очищення печі необхідно внести не менше 200 гр. суміші. Очищення даним складом проводиться 1 раз на 15 днів.
 • Лушпиння від картоплі. В піч вноситься 4-5 кг висушених картопляних очисток. Крохмаль, що міститься в них, добре розм’якшує наліт на стінах печі, що призводить до обвалення сажі. Можна застосовувати крохмаль в порошку. На топку береться 1 ст. л. речовини.
 • Шкаралупи волоського горіха. За раз в топку можна додавати не більше 3 л шкаралупи.
 • Кам’яної солі. 2 ложки солі додаються в піч при розпалюванні. Пари, отримані від згоряння, здатні пом’якшувати сажу і сприяють її відшарування.
 • Механічне чищення димоходу необхідна мінімум 1 раз на рік, особливо перед опалювальним сезоном. Така необхідність виникає не тільки із-за нальоту сажі, що утворився в процесі горіння дров, але і з-за сміття, нанесеного вітром. Крім цього в теплу пору року, коли піч не використовується, в димоході можуть з’явитися пташині гнізда. Чистка також використовується, коли товщина кіптяви перевищує 0,5 див.

  ДОВІДКА! Очищення печі здійснюється зверху з даху, а каміна – знизу.

  Чистка проводиться за допомогою різних інструментів. Якщо наліт сильно забив трубу, то рекомендовано перед процедурою натопити піч з додаванням речовин, розм’якшуються сажу.

  ВАЖЛИВО! Після того, як піч буде протоплена з компонентами, пом’якшуючими сажу, необхідно її остудити і накрити вологою матерією. Інакше, відстала від стінок сажа потрапить у приміщення і сильно забруднить все навколо. Дверцята топки і піддувало необхідно щільно прикрити. Шипер при цьому відкривається на повну величину.

  Після цього застосовується:

  • ядро на товстому канаті, яке зруйнує сажу вниз (діаметр ядра становить не більше ½ отвори труби димаря);
  • йоржі, жорсткі щітки та інші скребки;
  • трос, має рукоятку для обертання;
  • міцна мотузка.

  УВАГА! Роботи по очищенню димоходу необхідно проводити тільки при світлі дня і при сприятливій погоді без вітру і дощу. Роботи виконуються за допомогою покрівельної сходи, а при можливості, в цілях безпеки, встановлюється захисне огородження.

  Застосовуючи ядро, слід пам’ятати, що його не можна сильно обертати, інакше воно може пошкодити стінки димоходу. Вантаж використовують тільки для вертикального опускання для пробивання шару сажі. Топкові печі очищається в кінці процесу, коли димар буде повністю очищено.

  В даний час у продажу можна зустріти вакуумний очищувач, який швидко і якісно впорається з поставленим завданням. Але недоліком пристосування є його висока вартість.