Іноді відразу після розтоплення котла дим йде всередину приміщення. Це може бути пов’язано з погодою і тривалою паузою у роботі агрегату — температура в приміщенні зрівнялася з такою на вулиці і тяга пропала. У цій ситуації потрібно просто почекати поки димовідвід прогріється і відновиться нормальна циркуляція повітря. Якщо ж продукти горіння повертаються в приміщення часто і незалежно від різниці температур — варто насторожитися. Адже це вказує на серйозні неполадки в системі.

Причини згоряння котла

Зміст статті

 • Причини згоряння котла
 • Якщо димить газовий котел
 • Неполадки з твердопаливним котлом
 • Що робити, якщо димить котел
 • Зворотна тяга — чому з’являється і як її усунути

Деякі ознаки допомагають визначити, на що ж дивитися в першу чергу при появі чада і кіптяви в приміщенні. Умовно причини димлення можна розділити на 4 групи:

 • Засмічення труби димовідводу одна з найпоширеніших проблем. Це може бути або потрапив ззовні сторонній об’єкт, або результат використання неякісного палива.
 • Невідповідність димоходу потужності котла або висоті будівлі зустрічається рідше і виявляється практично відразу, при перших же протопках. У ситуації, коли спочатку все було добре, а потім почало коптити, цю причину розглядати не варто.
 • Пошкодження димовідводу — найменш імовірний випадок. Але якщо котел чадить до початку нового опалювального сезону, то огляд труби повинен стати однією з перших завдань.
 • Погодні умови впливають на природну тягу всього в двох випадках: мала висота димовідводу та неправильне розташування точки припливу свіжого повітря.
 • УВАГА! Проблема, що виникла відразу після установки обладнання, вказує на допущені в процесі монтажу помилки.

  Димар повинен бути піднятий вище коника даху. Діаметр труби підбирається в суворій відповідності з потужністю котла: мале переріз просто не впорається з відведенням диму з серйозною топки. Також слід уникати прямих кутів в місцях, де труба змінює напрямок — це утрудняє циркуляцію повітря, що не кращим чином відбивається на тязі. Візуальний огляд дозволяє виявити ці недоліки і усунути їх.

  Якщо димить газовий котел

  Крім помилок, пов’язаних з неправильною установкою обладнання, важливу роль у роботі агрегату грає якість палива. Особливо актуальне це питання при використанні скрапленого газу з балона.

  Після згоряння чистого палива залишається невелика кількість сухої сажі. Скупчилися в трубі пластівці цієї речовини легко усунути. Досить простукати димовідвід з зовнішньої сторони і прибрати обсипалася сажу через технічне вікно.

  Після згоряння газу з великою кількістю домішок на стінках димовідводу, поступово звужуючи просвіт, налипає жирна кіптява. Відчистити це речовина досить важко. Йорж звичайний для труб може виявитися марним. У такій ситуації краще всього буде димар розібрати і прочистити його складові окремо.

  Досить часто газовий котел димить із-за неправильного регулювання інтенсивності полум’я. Якщо користувач в порушення всіх інструкцій включив пальник холодного котла на повну потужність, то поява диму стане закономірним результатом. Уникнути проблеми можна шляхом плавного нарощування температури горіння після розтоплення.

  Неполадки з твердопаливним котлом

  Іноді опалювальний прилад чадить через банальне заповнення зольника. Перш ніж шукати інший можливий джерело проблем, слід звільнити піддувало та перевірити стан колосникових грат.

  Друга за частотою несправність котла на твердому паливі — засмічення димовідводу. Причина — неякісне пальне. При використанні сирих дров або деревини з високим вмістом смол утворюється не тільки сажа, легко обсипається після постукування по кожуху димовідводу. Смолянистая кіптява з високим вмістом вологи міцно приклеюється до стінок, після чого твердне і звужує діаметр труби.

  УВАГА! Якщо використовуються сирі дрова і відсутня належна теплоізоляція димаря, то це призводить до утворення конденсату. У поєднанні з сажею, він перетворюється в їдка речовина, здатне пошкодити димовідвід. Коли ж труба поїдена корозією, порушується тяга.

  Що робити, якщо димить котел

  Незалежно від того, чому почав з’являтися чад, необхідно припинити розпалювання і провести візуальний огляд обладнання на предмет пошкоджень.

  ВАЖЛИВО! Особливу увагу варто приділити стабілізатора тяги, якщо він вбудований в систему відводу відпрацьованих газів. Іноді достатньо відрегулювати конфузор або перевірити стан який перериває клапана, щоб позбутися від проблем на довгий час.

  Дим відразу після установки устаткування свідчить про допущені помилки при монтажі. У такому разі необхідно перевірити всі вузли і з’єднання, щоб переконатися в цілісності димовідводу та правильності його встановлення.

  На початку опалювального сезону дим в котельні говорить про засмічення або пошкодження системи відводу відпрацьованих газів. Зазвичай після усунення проблем тяга відновлюється.

  Якщо газовий котел чадить при запуску, а потім все налагоджується, то є сенс перевірити пальник. Засорившись, вона не тільки «радує» кіптявою, але і знижує продуктивність агрегату. У твердопаливного котла причиною «стартового» диму часто виявляється невисока якість дров.

  Зворотна тяга — чому з’являється і як її усунути

  Рекомендується встановлювати котел таким чином, щоб кватирка і димар розташовувалися з одного боку. Недотримання правила в невеликому по висоті будинку нечасто, але може обійтися без наслідків. У висотній будівлі у вітряну погоду це може стати причиною виникнення різниці тисків. Порушення норми у такому випадку призводить до появи зворотної тяги.

  Часто не чадив раніше котел пропускає в приміщення хмарки диму в момент розпалу після свого повного остигання. Для нормального відведення відпрацьованих газів потрібно, щоб у котельні було тепліше, ніж на вулиці. Порушення цього правила призводить до закономірного результату — тяга не відновиться поки опалювальне обладнання не прогріється.

  ДОВІДКА! Визначити напрямок потоку повітря димовідводі просто: слід піднести запалений сірник до дверцятах топки. Витягнуте в бік котла полум’я свідчить про те, що все нормально. Якщо ж миготить вогник або відхиляється в протилежну сторону, то це свідчить про появу зворотної тяги.

  Відновити нормальну циркуляцію повітря можна за допомогою нехитрого прийому — запалити папір, попередньо розмістивши її ближче до дымоотводу. При цьому зольник залишається відкритим, а двері топки щільно закривається. Спроби повторюють до тих пір, поки не з’явиться дим з труби, що вказує на відновлення нормальної тяги. Після такого сигналу можна сміливо запускати котел опалення, не побоюючись, що він почне чадити.