Незамінний атрибут будь-якої кухні – газова плита. Але не кожен знає, наскільки це небезпечний пристрій, з яким необхідно працювати з підвищеною увагою. Із-за постійної експлуатації або виробничого браку плита може прийти в непридатність. Якщо ви помітили, що плита погано працює або вона зламалася, не займайтеся ремонтом самостійно. Без певних знань, лагодження може призвести до незворотних наслідків. Найчастіший вид поломки – це «копчення». Давайте розберемося, що це таке і як запобігти цю напасть.

Основні причини кіптяви

Зміст статті

 • Основні причини кіптяви
  • Неякісний газ з балона
  • Неправильне налаштування газової плити
  • Доопрацювання або відсутність жиклера плити
 • Самостійне виправлення

Якщо полум’я, що виходить з газової плити, природного блакитного кольору і надходить з конфорки рівномірно, то турбуватися не варто, з плитою все нормально. Якщо ж язики полум’я червоних і жовтих відтінків, а газ надходить нерівномірно, то процес надходження газу однозначно порушений. Червонуватий відтінок полум’я говорить про те, що паливо згоряє не повністю, або ж кисню в процесі згоряння недостатньо.

Важливо! Якщо язики полум’я набувають червону забарвлення, то це обіцяє виникнення кіптяви.

Найчастіше виділяють два основних джерела кіптяви:

 • низька якість палива;
 • тиск вище або нижче норми.

У газовому паливі міститься величезна кількість меркаптанової сірки, що забезпечує густий і чорний дим. Він же передбачає високий тиск. Найбільш часто така поломка виникає у плит, підключених до неякісного балона зі зниженим вмістом газу.

Але все ж, такий «недуга» частіше буває викликаний не якісним балоном, але і несправністю вузлів, зокрема, пальником.

Неякісний газ з балона

Якщо балонний газ містить домішки сірки, то ви в праві подати скаргу в Росспоживнагляд або ж аналогічним організаціям даного профілю. Для подачі скарги потрібно: чек заправки балона; безпосередньо сам балон з газом, для проведення експертизи; заяву в належній формі. Найчастіше організації завершують такі справи мирним шляхом і досить швидко.

Якщо на вашій плиті утворилася кіптяву, то слід діяти за певним алгоритмом.

 • Спробувати перемістити балон або ж плиту на інше місце в приміщенні.
 • Потім слід звернутися в організації, де був куплений балон або ж заправлений, щоб вони спробували пояснити причину появи такої величезної кількості сірки.
 • Якщо організація не йде на контакт, пишете скаргу, з метою відновити справедливість і отримати матеріальну компенсацію за зіпсоване майно.
 • Якщо ваші товариші купували газ у даній організації, з’ясуйте у них, коптить їх газова плита. Дружелюбна обстановка набагато краще і приємніше судового розгляду.
 • Перед подачею скарг у відповідні інстанції обов’язково перевірте правильність налаштування свого газового обладнання.
 • Неправильне налаштування газової плити

  Помітили, що пальник в кухонній плиті закоптила? Це означає, що тиск на виході вище заданої норми. Якщо ви хочете більш докладно вивчити внутрішність конфорки, то вам слід дізнатися наступні важливі відомості.

  Якщо у вашому побуті електрична плита сучасної зборки, а не стара, що залишилася з радянських часів, то вона обладнана змінними жиклерами в двох варіантах, з різним діаметром. І конфорки складаються з наступних складових частин:

 • Розсікач, який служить для розподілу газ по всій майданчики конфорки рівномірно і без збоїв. З вигляду він нагадує зроблений за допомогою фланця втулку, порізану за загальним периметру.
 • Кришка розсікача виготовлена з нержавіючої сталі і має вигляд пластинки округлої форми. Вона розташовується поверх розсікача.
 • Найчастіше, конструкції сучасних плит доповнені свічкою електропідпалу. Вона розташована збоку від розсікача. Процес роботи такий: іскра стає сигналом до запаленню, а електрика підпалюється за допомогою газового палива. Близько свічки розташований датчик температури. Поставлений він для допомоги в експлуатації плити. Він визначає, горить газ чи ні. Якщо раптом газ згасне, спеціальне електромеханічний пристрій, призначений для регулювання потоків всіх типів рідин і газів, що припиняє подачу палива, що допомагає забезпечити запобігання загоряння.
 • Жиклер розташовується під розсікачем. Він представлений у вигляді болта, який пробитий наскрізним осьовим отвором. Якщо плита піддається копченню, то це отвір стає надзвичайно велике. На жиклере розташована деталь жовтого кольору, виготовлена на основі латуні і бронзи. Жиклер забезпечує безпечну роботу і довговічність плити.
 • Доопрацювання або відсутність жиклера плити

  У сучасному світі, газові плити укомплектовані двома вибірками жиклерів. Але не обходиться без проблем. А саме те, що конструкція плити коптиться, як тільки перекладається з магістрального газопроводу на балонний газ. У комплектацію сучасних газової плити також повинен входити торцевий ключ.

  Щоб уникнути нерівного входження жиклера, подбайте про те, щоб діаметр отвору становив 0,8 міліметрів. В іншому випадку може статися витік газу. Така проблема, в свою чергу, призведе до вибуху газу і дім «злетить» на повітря. Лише професіонал повинен виконувати подібні роботи із заміни жиклерів. Від нього потрібні всі необхідні навички і підвищену увагу до процесу, щоб уникнути трагічних наслідків. І, звичайно, якість роботи має бути на вищому рівні.

  На жаль, другий набір жиклерів для газової плити відсутня? Немає можливості придбати необхідні деталі самостійно? Це не біда. Можна зробити все самостійно. Для цього знадобляться: паяльник, набір голок для шиття різних розмірів і сплав для паяння.

  Припій щільно ляже на метал у тому випадку, якщо з багатокомпонентного сплаву зійде оксидний шар. Але не варто поспішати із застосуванням каніфолі. Для початку, протираємо спиртом (спиртовою серветкою) жиклер. Слідом, канифолим сам отвір і капелюшок. Відповідно, оксидна плівка знімається. Наносимо краплю сплаву для паяння. Отвір, незабаром, заповниться оловом.

  За допомогою наждачного паперу, крапля сплаву порівнюється до одного рівня з капелюшком. Потім вибираємо маленьку швейну голку і протикаємо отвір. Голкою побільше образовываем отвір до 0,5 міліметрів. Для вимірювання можна використовувати універсальний інструмент, призначений для високоточних вимірювань зовнішніх і внутрішніх розмірів (штангенциркуль). Закручуємо жиклер назад. Проводимо випробування газового палива. Якщо полум’я газу блакитне, без жовтих язичків і не коптить, то результат відповідає заявленим у вимогах описами. Приступаємо до другого жикльору. Виймаємо його, а за допомогою голок збільшуємо отвір. Перевіряємо надходження газу через кожні 0,1 міліметра.

  Важливо! Отвір має бути паралельно до осі жиклера. В іншому випадку відбудеться скупчення газу, що спровокує вибух газового палива. Після заміни жиклерів, необхідно спостерігати за плитою і характером вихідного газу.

  В старих газових плитах, на жаль, відсутня можливість заміни жиклерів. Але зате, присутній механізм врегулювання і контролю за силою потоку надходить газового палива. Можна спробувати налаштувати механізм правильним чином.

  Регулювання відбувається за допомогою повороту крана, так як газовий балон укомплектований вентилем з конічною різьбою. Отже, відкривати його повністю не вимагається.

  Самостійне виправлення

  Перед початком роботи необхідно переконатися в повній порожнечі газового балона. Варто уникати твори зайвих дій відносно конічного крана. Так як він встановлюється під нагріванням, то використовуємо будівельну машинку для сушіння. Можна використовувати пальник, але ризик виникнення вибуху балона посилюється в кілька разів. Збільшуємо температуру вентиля. Під впливом тепла, різьблення дуже просто зсувається. Замінюємо старий кран на новий. Спочатку максимально загвинчуємо деталь, потім нагріваємо відомими пристроями і прикручуємо до упору.

  Неважко здогадатися, що в газовому балоні, через деякий час, виникає продукт конденсації пароподібного стану рідин. Утворилася речовина утилізують у спеціалізованих місцях, подалі від великого скупчення людей. При цьому не порушуючи закон про забруднення навколишнього середовища.

  При ремонті і заміні деталей газових плит, не можна використовувати сантехнічний інвентар. Він ніяк не сумісний з електричними моделями кухонного обладнання. Вибух станеться, здавалося б, без особливих причин. Але справжня причина — несумісність встановлених деталей.

  Що слід робити, якщо газова плита коптить? В першу чергу, слід здійснити дзвінок за номером 04. Фахівці підкажуть вірні номери і дадуть поради з початковим дій.

  У разі, якщо причиною копчення є неправильна установка жиклера або інших деталей, все можна виправити самостійно. Але можливо це лише за умови, що дотримані всі правила техніки безпеки. Слід виділити такі важливі аспекти:

 • Сучасні моделі плит укомплектовані двома жиклерами. Вони, в свою чергу, різних діаметрів. Це зроблено для того, щоб можна було переключити разову плиту з центральної газової системи на газовий балон. Загальна система вимагає жиклер діаметром один міліметр, а ось балон — 0,8 міліметрів. Процес перемикання можна проводити самостійно, якщо в комплекті є обидва жиклера.
 • Якщо здійснювати заміну жиклерів самостійно, то не виключено відхилення їх положення на кілька градусів від норми. Внаслідок чого, газ буде подаватися не в повну силу, а розподіл стане нерівномірним. Подібні порушення призведуть до виникнення вибуху газового палива. Отже, при самостійній заміні деталей газової плити, слід робити це акуратно виконувати всі вимоги техніки безпеки.
 • Незалежно від складності виконуваних робіт, самостійне проведення збільшує ризик виникнення проблем. Всі дії необхідно заздалегідь продумати і виконувати обережно.