Електричний чайник давно увійшов в ужиток практично кожної господині. Важко уявити собі хоча б один день без чаю! Чайник зручний в експлуатації і має досить просту схему роботи. Будучи досить надійним приладом, він тим не менш схильний до виходу з ладу. Розглянемо найбільш важливу складову цього типу пристроїв – електричну спіраль.

Конструкція електрочайника — де знаходиться спіраль

Зміст статті

 • Конструкція електрочайника — де знаходиться спіраль
 • Несправності електрочайника з-за проблем зі спіраллю
 • Що робити при проблемах зі спіраллю

Конструкція чайника досить примітивна. Прилад складається з наступних складових частин:

 • платформи, до якої підведений живильний провід;
 • пластикового, скляного або металевого корпусу, що встановлюється на платформу і з’єднуються з нею контактами;
 • трубчастого електронагрівача (Тена) – робочої спіралі;
 • кнопки включення/відключення з вбудованим термодатчиком і індикатором роботи приладу;
 • захисного теплового вимикача – на випадок, якщо в ньому немає води або термодатчик вийшов з ладу.

Спіраль або ТЕН завжди розташовується в нижній частині корпусу. Це обумовлено, по-перше, тим, що нагрівальний елемент завжди повинен перебувати під водою, а в ряді випадків необхідно швидко закип’ятити лише невелика кількість рідини. По-друге, за законом фізики, тепло завжди прагне вгору, тому нагрівання води знизу відбувається швидше і ефективніше.

Несправності електрочайника з-за проблем зі спіраллю

ТЕН часто є проблемним вузлом електричного чайника. Для нього найбільш характерні наступні несправності.

 • Повільний нагрів. Найбільш ймовірною причиною цього явища є утворення на спіралі товстого шару білястого нальоту. Накип, головний ворог нагрівальних приладів, з яким потрібно своєчасно боротися. Вона заступає поширення тепла від Тена до рідини.
 • Передчасне відключення. До такої поведінки чайника також призводить накип. Сенс у тому, що прилад відключається не термостатом, вмонтованому в кнопку, а завдяки розриву ланцюга з аварійного перегріву.
 • Вода не нагрівається. Якщо при включенні пристрою індикаторна лампочка на кнопці або кришці приладу спалахує, але при цьому нагріву води не відбувається, значить, ймовірно перегорів нагрівальний елемент. Швидше за все, він перебував під тривалим впливом високих температур, які він не міг передати рідини. Не зміг допомогти навіть аварійне відключення, а винуватець – та ж жорстка вода, покрывшая товстим шаром накипу спіраль.
 • Іншою причиною небажання приладу виконувати свою функцію може також бути окислення контактів і клем, присоединяющих ТЕН до джерела струму.

  УВАГА! Накип є хорошим теплоізолятором. Тепло, яке повинно передаватися води, налитої в чайник, залишається в межах Тена, що може призвести до його швидкого перегріву і виходу з ладу.

  Що робити при проблемах зі спіраллю

  Як випливає з розділу вище, основною проблемою, що викликає несправність Тена, є накип. Якщо чайник ще гріє, але вже помітно втратив потужності, питання можна вирішити досить просто. Приготуйте 1 літр розчину від накипу необхідної концентрації, наприклад, на основі оцтової або лимонної кислоти. Закип’ятіть чайник і дайте йому охолонути. Після цього ретельно промийте і очистіть ТЕН від осаду, якщо він до кінця не розчинився. Виконайте ще 1-2 холостих розігріву води для промивки приладу.

  ДОВІДКА! При боротьбі з небезпечним осадом, рясно випадає на поверхні чайника при використанні жорсткої води, можна використовувати безбарвні газовані напої, що містять у своєму складі кислоту. В цьому випадку для процедури достатньо всього півлітра рідини, і холосте кип’ятіння після її проведення необов’язково. Газ з напою попередньо потрібно видалити.

  Якщо пристрій не гріє зовсім, доведеться виконати його часткову розборку, попередньо відключивши від електромережі. Розкрутіть гвинти на дні електроприладу, зніміть нижню кришку. Для початку перевірте стан клем. Якщо вони обгоріли, відійшли або закислились, їх необхідно привести в робочий стан: зачистити шкіркою, добре зафіксувати або при необхідності замінити.

  ВАЖЛИВО! Щоб продовжити життя спіралі нагріву і побутового приладу в цілому, необхідно проводити профілактичні заходи щодо боротьби з накипом – проводити регулярну очистку Тена і по можливості використовувати фільтровану воду, що містить надмірну кількість солей кальцію і магнію.

  Якщо після цього прилад не почав працювати, потрібно продзвонити спіраль. Якщо тестер не видає характерний звук, значить елемент вийшов з ладу. У разі дискового нагрівального елемента, чайник піддається ремонту, доведеться купувати новий. При використанні Тена відкритого типу, необхідно знайти відповідну запасну частину і зробити заміну.