Дитина в таборі: спокій, тільки спокій!

Літо, канікули, дитячий табір… Чому ця ланцюжок слів не у всіх викликає позитивні емоції? Чого бояться діти, про що турбуються батьки і як впоратися з цими переживаннями, щоб відпочинок у таборі вдався на славу? З цими питаннями Кидпассаж звернувся до викладача, методиста, організатора та директору дитячих таборів Даші Єфименко.

Дитина в таборі: спокій, тільки спокій!

– Даша, корисно дітям відпочивати в компанії однолітків?

Діти у повсякденному житті багато часу проводять в компанії однолітків. І це дуже важливо, оскільки для дітей одноліток – це той, хто на «його хвилі», хто здатний зрозуміти, підтримати, прийняти, посприяти.

Але спілкування в школі або секції з часом набуває якусь накатану систему, рамки і звичність, виробляє особливий стиль поведінки і реакцій, а тому не дає можливості розвивати комунікабельність, заважає дитині зрозуміти свої особливості, соціально адаптуватися поза системи. Табір же, навпаки, сприяє цьому.

– Чи є мінуси відпочинку у дитячих таборах?

Дуже складне питання. Табори різні, діти різні підходи до них різні, відповідно, плюси і мінуси таборів у кожному конкретному випадку різні.

З точки зору методиста, табір здатний як мотивувати до розвитку, так і демотивувати, як розвивати навички та вміння, так і придушити бажання до їх розвитку, як сприяти особистісному зростанню, так і заважати…І якщо про плюси можна міркувати в цілому (про що написано вище), то про конкретних мінуси можна говорити виключно для кожного окремо взятого табору.

Тут, швидше, потрібно пам’ятати про двох емоційно напружених моментах, які можуть викликати у дитини дискомфорт і неприємні переживання. Це два обов’язкових в будь-якому таборі події – заїзд та роз’їзд.

Це час знайомства і першої зустрічі, які по-різному переносяться дітьми, і час прощання – прощання з новими друзями, розуміння, що відпочинок закінчився і пора повертатися до звичних справ.

Зауважу, що табір – це процес у процесі. Тобто кожен учасник табору як процесу переживає паралельно свій власний внутрішній процес, і в цьому випадку табір здатний викликати різні реакції, які, в свою чергу, залежать виключно від індивідуальних особливостей дитини.

– Як вибрати табір для дитини?

Зараз існує неймовірна різноманітність таборів, що, з одного боку, дає можливість вибирати, а з іншого боку, досить ускладнює процес прийняття рішення. Крім того, немаловажний момент – це ціна відпочинку, на яку впливає час, місце, склад працівників та їх досвід, програма і динаміка табору, наявність або відсутність екскурсій, творча складова і т. д.

 

– Даша, що треба врахувати батькам для відправки дітей у літній табір?

Оскільки я не тільки співробітник різних таборів, але і мати 11-річної дитини, дам декілька рекомендацій саме як мама.

 • Не варто вибирати табір подешевше. Відносно дешеві муніципальні табори, в яких працюють студенти педагогічних вузів, тобто та ж система, що і в школі. У таких таборах зазвичай немає ні канцтоварів, ні апаратури, ні матеріалів для творчості. Крім того, варто задуматися про зацікавленість самого вожатого мотивувати і захоплювати дітей при низькій зарплаті. Професійні тренери і вожаті, підковані в системі неформальної освіти, коштують недешево.
   
 • Не варто нав’язувати дитині «свій вибір», «свій відбувся табір», «своє місце, де ти не був». Постарайтеся вибрати табір з урахуванням захоплень дитини. Марно відправляти дитя з математичним складом розуму в табір, наприклад, творчого напряму. Дітям-спортсменам, музикантам підійдуть профільні дитячі табори.
   
 • Не варто спиратися виключно на чужі рекомендації та відгуки – важливіше, щоб ваша дитина був зацікавлений пропозицією. Краще заздалегідь попросити у організаторів програму табору та ознайомити з нею дитини, щоб точно знати, будуть діти клеїти вироби або лазити по горах.
   
 • Обов’язково дізнайтеся про склад працівників та їх досвід роботи – дуже часто діти їдуть в табір тому, що там буде «класний вожатий». Також в таборі обов’язково наявність лікаря і дуже бажано наявність психолога.
   
 • Якщо дитина їде вперше, віддайте перевагу табір, в якому будуть відпочивати приятелі вашої дитини.
   
 • Місце, звичайно, грає важливу роль… для батьків. Для дитини місце або не важливо, чи круто (закордон, наприклад). Тому тут можна вибирати виходячи з мети. Щоб оздоровити чадо, вибирайте хороші дитячі табори на морі. Закордонні мовні табори хороші, якщо дитина прагне вивчити іноземну мову.
   
 • – У якому віці відправляти дитину в табір?

  На питання, з якого віку відправляти дитину в табір, немає однозначної відповіді. Я працювала в таборі, де відпочивали діти 6-10 років, не раз організовувала табір для підлітків влітку. І за 16 років з табору побажали виїхати тільки 2 людини. Зрозуміти, чи готовий дитина, майже неможливо, поки не спробуєш.

  – Чи можна підготувати дитину до табору?

  Головна рекомендація – не треба посилено готувати дитину. Найчастіше дитина і так готовий. Ось батько – не завжди готовий, тому починає перекладати на дитину свої страхи, готуючи до того, чого може і не бути, викликаючи при цьому у дитини зайві побоювання і переживання.

  Ще одна помилка, яку часто роблять батьки, – заспокоюють переживання дитини і свої власні неправдивими фактами, що згодом спричиняє розчарування і обурення.
   

  Дитина повинна розуміти, що є формат табору, є порядок, під який потрібно підлаштуватися – при такому розумінні адаптація дитини в таборі проходить успішно.

  Дитина в таборі: спокій, тільки спокій!

  – Як морально підготувати дитину до поїздки?

  Для дитини поїздка в табір – це пригода, якесь ризикове підприємство. Це відчуття ейфорії. І якщо він на нього погоджується, значить, він готовий до поїздки. Коли батько починає «роз’яснювальну роботу», смак пригоди втрачається, і дитині вже не так цікаво.

  Для гарного відпочинку у таборі діти повинні вміти за собою доглядати, знати, як вести себе в громадських місцях і в транспорті. Нагадайте дитині, що у нього є можливість завести нових друзів, весело і з користю провести час, а він цим скористається, залежить від нього. Повідомте, що у випадку труднощів він може звернутися до вожатим або до лікаря.
   

  – Батькам і самим треба подолати занепокоєння, пов’язане з від’їздом дитини.

  Щоб не хвилюватися надмірно, навчитеся довіряти своїй дитині і вірити в нього! Не слід також переоцінювати те, що майже кожна дитина в таборі сумує за батьками –це рідко буває сильніше, ніж позитивні емоції від самостійного відпочинку.

  Якщо страх перед від’їздом дитини великий, спробуйте віддати дитину в табір денного перебування. Так ви будете щодня спостерігати за зміною настрою своєї кровинушки і переконайтеся, що дитя здатне адаптуватися в новому суспільстві.
   

  Міські табори денного перебування допомагають зрозуміти, наскільки дитина готова відірватися на час від батьків.

  – Чи варто відправляти дитину в табір, якщо він не хоче?

  Дані випадки дуже індивідуальні. Часто дитина не хоче в табір, поки не сяде в поїзд і не помахає мамі рукою. І все – мама забута, і дитина дивується, зустрівши її в батьківський день у таборі.

  Перш ніж приймати рішення задовольняти нехотение дитини, варто дізнатися причину його небажань і поговорити про неї. Заспокоїти страхи і переживання. Налаштувати на хвилю пригод, знань, зацікавити. До того ж завдання адаптації дітей лягає на організаторів табору.

  Добре, якщо перед табором проводяться анкетування дітей і батьків, щоб краще пізнати і зрозуміти дитину, знати, як з ним працювати. Кращі дитячі літні табори мають в штаті психолога і методиста, які допоможуть особливо чутливим дітям пережити період адаптації. Саме вони найкраще знають, що робити, якщо дитина плаче в таборі.

  – Важкий вік: що дає табір підліткам?

  Система неформальної освіти не використовує поняття «важкий вік». Літні дитячі табори з продуманою програмою і правильно підібраними методиками дають дітям чудову можливість усвідомити власну унікальність, на рівних взаємодіяти з іншими хлопцями і вожатими, проявити ініціативу і розкрити свої таланти, самореалізуватися і самоствердитися, розвинути самостійність і відповідальність за прийняття рішень.

  Але оскільки підлітки гостро усвідомлюють відірваність від звичної системи, способу життя і факт потрапляння в нове середовище, їм потрібна особлива увага і підтримка від вожатого, правильно підібрана група, особливий підхід і методика дотримання правил. По-моєму, табори для підлітків дуже корисні, але їх варто підбирати дуже ретельно.

  Ми дякуємо Дашу за корисні відповіді та рекомендації, а тим батькам, які ще не визначилися з вибором дитячого табору, пропонуємо заглянути в нашу колекцію таборів зі всього світу.