Дитячі Маршрути: Будапешт

Розкішна архітектура Будапешта – як віза в закордонному паспорті: здається, поїздка в столицю Угорщини неможлива без споглядання палаців. Але діти не особливо люблять пам’ятники архітектури, їм подавай розваги цікавіше. І Будапешт подає, не забуваючи про користь свіжого повітря: майже всі його дитячі пам’ятки знаходяться під відкритим небом. В парку Варошлігет, на Будайском пагорбі або на острові Маргіт можна провести цілий день, відвідуючи незвичайні місця, змінюючи види активності, поповнюючи скарбничку вражень.
 

День 1.
Парк Варошлігет: зоопарк Будапешта, замок Вайдахуняд, купальні Сечені. Аквапарк Aquaworld
 

Перш ніж відправитися в подорож по пагорбах Буди, пропонуємо розминку на рівних вулицях Пешта. Прямий, як стріла, проспект Андраші можна подолати і на метро, а прогулянку почати з затишних алей парку Варошлігет. Під його покровом таїться відразу декілька визначних пам’яток.

З самими юними туристами рекомендуємо побувати в зоопарку Будапешта. Це не просто колекція звірів – це скоріше колекція таємниць і чудес. Тут можна побачити, як зародилося життя на Землі і як організми пристосувалися до різних умов існування. Можна зазирнути в земні надра і побувати в льодах Антарктиди, відвідати африканську савану і опинитися в тропіках. Можна навіть погладити жирафа і з’ясувати, чому серед сільськогосподарських тварин Угорщини числиться верблюд. Не пропустіть можливість подивитися виступ морських левів і парад пінгвінів.

Дитячі Маршрути: Будапешт

Дітям постарше варто показати замок Вайдахуняд. Він увібрав у себе елементи багатьох архітектурних пам’яток Угорщини, а споруджений був спочатку з фанери – як декорація до свята. Однак цей збірний образ так полюбився будапештцам, що будівлю вирішено було зробити фундаментальним. А ім’я йому дісталося від замку Вайдахуняд в Трансільванії – його чотирикутна вежа і еркери під гостроверхими дахами легко дізнатися в будапештському замку. За переказами, в трансільванської фортеці утримувався в ув’язненні граф Дракула.

Вінцем прогулянки по парку Варошлігет стане відвідування купальні Сечені. Лікувальні басейни знаходяться в будівлі, яка нагадує прекрасний палац. А під відкритим небом розташований розважальний басейн з круговим струмом води і донними гейзерами. Вода в ньому має температуру +30-34°С, тому після купання хочеться думати лише про відпочинок.

Дитячі Маршрути: Будапешт
Але іноді достатньо маленької порції солодкого, щоб поповнити енергію. 5 зупинок на метро, і ви опинитеся в кондитерській Sugar! поруч з оперним театром. Вежі тортів, колони тістечок, гори печива, поклади льодяників – очі розбігаються від такої пишноти. А багато тістечка і зовсім схожі на іграшки: хто-то вибере Hello Kitty, а хтось R2D2. Крім незвичайного оформлення і відмінного зовнішнього вигляду, будь десерт у кондитерській володіє відмінним ж смаком.

До речі, лінія метро, що йде від парку до опери, – найстаріша в Будапешті і в Європі. Вона зберігається в первісному вигляді і сама по собі є пам’яткою: таких жовтих вагончиків і коротких складів не побачити більше ніде.
 

Зауважимо, що купальні Сечені працюють круглий рік, але не всі люблять купатися взимку у відкритому басейні.

Від парку Варошлігет йде автобус до аквапарку Aquaworld, де тепло і весело в будь-яку погоду. Крита частина аквапарку знаходиться під прозорим куполом – можна і забути, що ви в приміщенні. Можна навіть забути, що ви в Угорщині, оскільки головна декорація нагадує стародавній індуїстський храм. Доповнять враження неймовірні водні спуски, відмінний ігровий басейн для малюків і безліч можливостей для активного або розслабленого відпочинку.
 

 

День 2.
Фунікулер, Будайська фортеця, Музей марципанів, Госпіталь в скелі, Будайський лабіринт, Гора Геллерт, Miniversum

Чим ясніше і тепліше погода, тим більше задоволення вам доставить підйом на Будайський пагорб. Підніматися можна на своїх двох або у вагончику старого фунікулера. Він працює вже майже 150 років і піднімається за 2 хвилини на висоту 50 метрів. Під час підйому можна і забути про головну мету, задивившись на панораму міста. На самому пагорбі кілька оглядових майданчиків, звідки так приємно милуватися Будапештом в будь-який час року.

Дитячі Маршрути: Будапешт
Від верхньої станції фунікулера рукою подати до Будайської фортеці. Насправді вам належить оглянути не тільки замок Буда – резиденції правителів Угорщини. На пагорбі розташований цілий комплекс будівель, і можна зупиняти погляд на те, що приваблює найбільше: чи будуть це даху під різнобарвною черепицею, круглі башточки Рибацького бастіону, численні зображення короля Матьяша, фундаменти будівель, відкриті в результаті археологічних розкопок, або гігантська фігура речей птиці турул, передбачивши, як йдеться в міфах, найважливіші події в історії угорського народу.

Дитячі Маршрути: Будапешт
Зараз в Королівському палаці розташувався музей історії Будапешта з невеликою, але дуже насиченою експозицією. Але є на пагорбі місця, де можна буквально зіткнутися з історією. Точніше, вони розташовані під пагорбом: музей «Госпіталь в скелі» і Будайський лабіринт обладнані в печерах. У музеї дуже реалістично відтворена обстановка госпіталю, який працював у роки Другої світової війни. А Лабіринт – низка містифікацій, красивих і лякає одночасно.

Довга прогулянка повинна бути винагороджена, і буде винагороджена, якщо ви відвідаєте стару кондитерську Ruszwurm поруч з Рибацьким бастіоном. В її меню – всі прославлені угорські десерти: «Добош», «Естерхазі», «Ріго Янчи», шомлойские галушки, ретеш. Але також можна зазирнути в розташований поблизу музей марципана. Правда, частування тут відходить на другий план, оскільки головну увагу приділено скульптурам з цукрово-мигдальної маси. Не можна не здивуватися, що з такого простого матеріалу можна зліпити будівля Угорського парламенту з усіма елементами декору або сплести філігранну мереживну скатертину.
 

Якщо вашим дітям прогулянки подобаються більше, ніж екскурсії, підніміться на іншу височина Будапешта – гору Геллерт. Починати огляд краще з самої вершини, де знаходиться цитадель. Потужне укріплення було збудовано в середині XIX століття, але не використовувалося аж до Другої світової війни. У ті роки в ній господарювали фашисти, про що розповідає експозиція музею «Бункер».

Спуск з гори проходить по мальовничим парком, в якому влаштувалися дві чудових дитячих майданчики. Одна з них виглядає як творчий безлад на робочому столі, і діти дуже вільно почувають себе в такій обстановці. На інший рядком вишикувалися гірки різних типів, а місце для м’якої посадки засипано чистим пісочком – за нього так хочеться побігати босоніж.

Біля підніжжя пагорба Геллерт знаходиться маленька печерна церква, що належить ордену паулінів. Школярів цілком можна запросити на екскурсію до храму – він трохи нагадує катакомби, в яких служили літургії перші християни. Таке враження складається від того, що стіни і стеля печери збереглися в природному вигляді, і служба йде в маленьких гротах.До того ж, якщо на купальні вчора не вистачило часу, можливість номер два – купальні Геллерт. Хвильовий і розважальний басейни з температурою води +36°С, і ввечері діти заснуть раніше, ніж голова торкнеться подушки.
 
Так, у другий день належить оглянути чимало пам’яток Будапешта. А чи можна побачити ще більше? Можна, і без особливої праці. І навіть не тільки Будапешта, а інших куточків Угорщини, Австрії, Німеччини. Експрес-подорож розпочинається у музеї Miniversum.

Це мініатюрний залізничний макет, де потяги проходять по найкрасивішим містах трьох країн. Старі фортеці і сучасні будинки, тихі поля і галасливі вокзали, сценки з життя звичайної і фантастичні сюжети (якщо придивитися до макета, можна виявити стоянку НЛО і Санта-Клауса на даху однієї з будівель) – ви ніби подивіться на країну з висоти пташиного польоту. Завдяки інтерактивним кнопок можна оживити деякі сценки, а після екскурсії дітей запрошують побудувати власний макет в ігровій кімнаті.

Дитячі Маршрути: Будапешт

День 3.
Зубчастий трамвай, Дитяча залізниця, гора Янош, вежа Ержебет, канатна дорога, Вадашпарк Будакеси, Палац чудес, Тропікаріум

До третього дня відпочинку з дітьми в Будапешті кручі правого берега Дунаю перестали вас лякати? Тоді пропонуємо забратися ще вище, до найвищої точки міста – горе Янош. І для цього ви будете використовувати самий незвичайний транспорт: зубчастий трамвай, поїзд Дитячої залізниці і канатку.

Трамвай № 60 відрізняється від інших трамваїв угорської столиці. Крім двох рейок, він має ще й третій, зубчастий, завдяки чому дереться по горі. Цей трудяга доставить вас до першої станції Дитячої залізниці Будапешта – однією з найдовших у світі. На шляху прямування поїзда 9 станцій, і майже на кожній є щось цікаве. Це може бути просто дитячий майданчик, парк пригод або найзнаменитіша оглядовий майданчик міста.

Дитячі Маршрути: Будапешт
Щоб потрапити на оглядовий майданчик, вежу Ержебет на горі Янош, потрібно вийти на станції J?nos-hegy. Ошатна башточка названа на честь Єлизавети Баварської, Сіссі, або Ержебет, як звучить її ім’я по-угорськи. В ясну погоду з вежі видно навіть передмістя Будапешта.

Спускатися з пагорба можна на тому ж поїзді Дитячої залізниці, але краще скористатися канаткою Libeg?. Відкриті кабінки пливуть серед дерев, і якщо ви опинитеся на пагорбі в туманний осінній день, це здасться вам подорожжю по таємничому лісі.

Дитячі Маршрути: Будапешт
Але припустимо, що ви не вийшли з поїзда на горі Янош, доїхали до станції Vadaspark meg?ll?hely. 20 хвилин на приміському автобусі, і ви опинитеся в Парку диких тварин у Будакеси. Це місце більше схоже на звичайний ліс, в якому звірі не ховаються від людей, оскільки відчувають себе у безпеці за ґратами вольєрів. У зоопарку зібрані тварини, характерні для Центральної Європи. Можна спостерігати за природним поведінкою звірів, але також цікаво поспостерігати за їх навчанням і годуванням. Подивіться в розкладі, коли проходить дресирування єнотів і показова трапеза у вовків і ведмедів. Поруч знаходиться мотузковий парк, найпростіша траса якого призначена для дітей ростом від 110 см, а найскладніша – для дорослих, які претендують на звання супергероя.

Якщо раптом вам категорично не пощастило з погодою, положення врятує інтерактивний «Палац чудес» у ТЦ Campona. У цьому музеї поняття «наука» і «диво» рівні, а дітям дозволяється лізти в розетку, стріляти з гармати і заглядати в чорні діри.

А ще в ТЦ є великий тропікаріум, де плавають за склом строкаті теплолюбні рибки, клацають зубами піраньї і ковзають по водному тунелю акули. В акваріумах можна побачити і рибу озера Балатон, від великих сомів до дрібної уклейки.

Плануєте пробути в Будапешті подовше? Вас чекають краси острова Маргіт, печери, різноманітні музеї та екскурсії. Ну а якщо візит був коротким, залишається тільки побажати: повертайтеся в Будапешт – відпочинок з дітьми тут завжди наповнений позитивними емоціями!