Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фтору

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фторуФтор міститься в усіх органах і тканинах, а 96% його концентрується в кістках і зубах.

Разом із кальцієм і фосфором він забезпечує мінералізацію і міцність скелета, дозрівання і твердість зубної емалі, бере участь у рості та загоєнні кісток при переломах, покращує засвоюваність заліза, що важливо при формуванні гемоглобіну. В яких продуктах є багато фтору, що буде описано нижче.

Мінерал сприяє нормальному росту волосся і нігтьової пластини, бере участь у важливих фізіологічних циклах, зміцнює імунітет, перешкоджає всмоктуванню магнію і йоду (що підвищує скоротливу здатність м’язів), виводить важкі метали, токсини, радіоактивні нукліди, зв’язує вільні радикали.

Завдяки мікроелемента пригнічується життєдіяльність кислотоутворюючих бактерій, чого кислотність ротової порожнини і шлунка знижується.

Всупереч побитому думку, фтор не запобігає розвитку карієсу, а зупиняє його.

УВАГУ. Останнім часом вважається, що цей елемент згубний. При фторизации організму знижується інтелект, знищуються ферменти, руйнується ЦНС, інтелектуальна діяльність мозку, імунна система.

Зміст

 • 1 Список продуктів
  • 1.1 Рослинного походження
  • 1.2 Тваринного походження
 • 2 Таблиця змісту
 • 3 Добова норма
 • 4 Корисне відео
 • 5 Чому важливий фтор: норма, дефіцит, надлишок

Список продуктів

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фтору
Давайте розберемося, де і в чому міститься фтор, в яких продуктах. Третина фтору, що міститься в організмі, приходить з їжею, але більша його частина доставляється водою. Оскільки природний мікроелемент знаходиться у зв’язаному стані (у вигляді фторидів), його концентрація в живих організмах мізерно мала. Винятком є чай і морська риба. В яких продуктах міститься більше фтору все, ви дізнаєтеся з таблиці нижче.

Значна частина елемента втрачається при кулінарній обробці продуктів. При приготуванні страв в алюмінієвому посуді він взаємодіє з матеріалом каструлі і, таким чином, виводиться з їжі.

ДОВІДКА. Вода з природних джерел містить від 3 до 12 мг фторид-іонів. Щоб отримати добову дозу цього елемента, необхідно з’їсти 3,5 кг хліба!

Покрити нестачу мікроелемента одноманітним харчуванням неможливо, тому лікарі не призначають дієту, а фторовмісні препарати.

Рослинного походження

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фторуПродукти, у великій кількості містять фтор:

 • злакові культури (висівки, пророслі зерна, рис, гречка, цільнозернові борошно, вівсянка, геркулес);
 • овочі (гарбуз, картопля, цибуля, морська капуста, авокадо, спаржа, брюссельська капуста, ріпа, капуста, помідори, морква, огірки, салат, ін. листові овочі);
 • фрукти (грейпфрут, фініки, яблука);
 • чай (чорний і зелений);
 • вино, соки винограду, томатів, апельсина;
 • мед;
 • чорнослив, мигдаль, волоські горіхи, насіння соняшнику;
 • прянощі і зелень (петрушка, кмин, лемонграс, бадилля буряка, кульбаба, шпинат, часник, водорості);
 • соління (солоні огірки).

Джерело фтору у вині – хімікат, який розпилювали на виноградну лозу. Його концентрація може зашкалювати, тому до даного напою варто підходити обережно.

ДОВІДКА. Добову норму мікроелемента забезпечить поїдання 300 г волоських горіхів.

Іони фтору мають здатність переміщатися з листя в розчин, тому при витримуванні чаю і відварів 70-90% його мігрує у воду. Найменше «віддає» мінералу ромашка – 5%, шипшина втрачає 20%, м’ята – 30%.

Тваринного походження

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фторуНайбільш сконцентровані фториди в наступних тваринних продуктах:

 • м’ясо;
 • печінка;
 • бульйони на кістках, м’ясі птиці або рибних консервах;
 • молоко;
 • риба;
 • морепродукти, молюски (устриці).

700 г лосося або 20 л молока покриють добову потребу в мікроелементі.

УВАГУ. Готувати рибу краще з кістками: це забезпечить організм великою кількістю фтору, ніж просто філе.

Таблиця змісту

У складі різних продуктів рівень мікроелемента варіюється в широких межах.

Таблиця 1. Вміст фтору у продуктах харчування

Продукт Зміст на 100 г, мкг Середній % від добової норми для дорослої чай (чорний, зелений, білий) 10 000-20 000 628,5 скумбрія 1400-3000 92 тунець (свіжий і копчений) 1000-2000 63 мінеральна вода 800-1500 48 тріска, путасу, минтай, хек 700-1400 44 волоський горіх 685-1300 41 пікша 500 20,75 ставрида 490-1000 31 корюшка, камбала, краснопірка, ленонема, лящ, луфарь, макрель, білорибиця, лосось (сьомга), форель, річковий рак, морський гребінець, білоглазка, амур, кілька пряна, красноглазка, летрин, кефаль, кета, карась, горбуша, йорж, мойва 430-900 28 устриця 340-860 25,25 свинина, баранина 150-300 6,5 курятина 140-280 9,6 яйце куряче 90-180 6 гречана і манна крупа, молоко, макарони, картопля 50-100 3,125 яловичина 16-32 1,025 сухе молоко, горіх пекан 10 0,425 редис 6-12 0,3875 морква 3-6 0,2

ДОВІДКА. Найповніше засвоюються фториди з питної води.

Добова норма

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фтору
Визначити кордон між надлишком і недоліком мікроелемента в організмі складно. У продуктах харчування він міститься в незначних кількостях, тому отримати його передозування складно.

В організмі дорослої людини масою 70 кг усереднено міститься 2-3 г фтору. Його добова норма дорівнює 0,5-4 мг і залежить від віку, ваги, енерговитрат, регіону проживання, харчування.

Таблиця 2. Добова норма

Вік, років Добова норма фтору, мг 0-1 0,5 1-3 0,7 3-6 0,9 6-9 1,1 9-14 1,3 14-18 1,5 більше 18 1,7-4

ОСОБЛИВОСТІ. Вагітним жінкам і людям фізичної праці необхідно 2 мг мінералу щодня. При остеопорозі норма його споживання збільшується.

Корисне відео

Корисний або шкідливий фтор насправді, в яких продуктах він міститься, розповідається в цьому фільмі:

Чому важливий фтор: норма, дефіцит, надлишок

Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фторуНедолік фторид-іонів не має вираженої симптоматики, тому що люди пізно звертаються за лікарською допомогою.

Брак елемента викликає деструкцію кісткової тканини, підвищену чутливість зубів, яка тягне за собою ерозії, крихкість і ламкість нігтів, випадання волосся, їх перетин кінчиків, недокрів’я, остеопороз, викривлення хребта, пародонтоз, карієс, погіршення зору.

Елемент отруйний при надходженні його більш 20 мг, тому передозування їм небезпечна для здоров’я. При надлишку елемента сповільнюється зростання, припиняється поділ клітин, спостерігається загальна слабкість, сонливість, нудота, блювання, шкірний висип, шепіт, повна втрата голосу, судоми, тремтіння пальців, кровоточивість ясен, пригнічення діяльності нирок, печінки, щитовидної залози, розумової здібності. Дихання утруднюється, тиск знижується, кістки стають шорсткими, отчого виникають м’язові і суглобові болі.

Отруєння фторидами веде до розвитку кон’юнктивіту, сльозоточивості, пневмонії, подразнення бронхів, шкіри, сильних болів в животі, діареї, комі.

Надлишок фтору загрожує флюорозом – хвороби, при якій на емалі з’являються сіро-коричневі плями, суглоби деформуються, стають вузлуватими, а кісткова тканина руйнується, на шкірі з’являються зморшки і білі жорсткі ділянки. Флюороз розвивається при наявності 0,5 мг фтору на 1 кг маси тіла.
Дізнайтеся, в яких продуктах міститься фтор: таблиця продуктів харчування з великим вмістом фтору
ВАЖЛИВО. Симптоми передозування проявляються поступово, тому при найменшому нездужанні необхідно звернутися до лікаря. При невчасно наданої медичної допомоги лікування може затягнутися надовго.

Для усунення надлишку фторид-іонів необхідно вживати кальцієвмісні продукти і препарати (глюконат кальцію), а також проносні засоби (сульфат натрію). Ліки на основі магнію перешкоджають засвоєнню мінералу. При отруєнні цим мікроелементом потрібно викликати блювання і промити шлунок.

ОБЕРЕЖНО. Достатньо 3 мг фтору на 1 кг їжі, щоб викликати отруєння. Якщо доза надходить елементу становить 10 мг, то скелетна тканина руйнується. При вмісті мікроелемента в 5 мг на 1 л води виникає онкологія. При вживанні 5 г фтору настає смерть.

Фтор незамінний для формування кісткової тканини та зубів, але невеликий надлишок призводить до дуже тяжких незворотних наслідків. Дефіцит цього мікроелемента завдає організму набагато менший шкоди, тому немає необхідності контролювати вміст надходить з їжею фтору.