Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

У нашому сучасному цивільні шлюби дуже популярні. Так, у подібних шлюбів є і позитивні сторони, наприклад, пара яка не хоче поспішати в ЗАГС перевіряють свої стосунки просто проживаючи разом, але у цивільних шлюбів є й інша сторона медалі народження малюка. Поява на світ дитини не можна назвати мінусом, але дуже часто саме народження малюка призводить до розставання пари, а чоловік взагалі не хоче визнавати дитя. Жінки в цьому випадку змушені самотужки тягнути «лямку», поки не знайдуть вихід як змусити чоловіка визнати своєї дитинки, платити аліменти і брати участь у вихованні малюка.

Добровільне визнання батьківства

Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

Не можна стверджувати, що всі чоловіки погані, так і народження малюка поза шлюбом не завжди закінчується розривом відносин. Іноді малюк стає поштовхом для того щоб поквапитися з реєстрацією офіційного шлюбу. Визнання батьківства за бажанням батька в судовій практиці все ж не рідкість. У випадку з незареєстрованим шлюбом, батьку дітей потрібно прийти в управління ЗАГС, щоб написати заяву на визнання батьківства, все це робиться в добровільному порядку. Також необхідно згоду мами на дану процедуру. Якщо мама або тато, тобто одна із сторін з якихось причин не може прийти в ЗАГС, то подати заяви може одна сторона, маючи підпис відсутнього, завірену нотаріусом. Написати заяву можна не тільки перед реєстрацією народження малюка, але і після. Для визнання батьківства у поза судовому порядку потрібно буде заплатити держмито у розмірі 200 руб.

Бувають випадки, коли батько може визнати дітей в односторонньому порядку, наприклад, мама померла, або її позбавили прав на дітей, якщо мати просто кинула дітей, і невідомо, де вона знаходиться. Тоді батько може з’явитися в ЗАГС з повним пакетом необхідних документів, а також з документами, що доводять одну з причин його одностороннього обігу. Також РАЦС буде враховувати дозвіл органів опіки, якщо від них буде відмова, то справу буде передано до суду, вже в судовому порядку доведеться доводити свої права на дитину. Якщо дитина вже перейшов поріг вісімнадцяти років, батькові доведеться заручитися згодою свого чада.

Розбираємося через суд

Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

Зазвичай процес встановлення батьківства через суд здійснюється у двох варіантах:

 • Батьки малюка не були розписані, жили поза шлюбних відносин, і чоловік не бажає приймати дитину.
 • Або органи опіки відмовили батькові в його правах на дитину. В цьому випадку звертається батько.

Позовну заяву, в першому випадку, може написати або мати або опікун дитини, також це може зробити сам повнолітня дитина. До позовної заяви повинні бути надані наступний пакет документів:

 • Свідоцтво про народження
 • Довідка про те, що син або донька проживає з матір’ю, опікуном.
 • Квитанція
 • Будь-які докази, що можливий батько дитини мав стосунки з матір’ю перебуваючи поза шлюбом (фото, відео, свідчення сусідів).
 • Дуже часто з позовною заявою про визнання прав на дітей подається позовна заява на аліменти. Аліменти батько буде змушений платити навіть якщо він відмовиться від дитини. Ви повинні розуміти всі виходять наслідок з процесу визнання батьком дитини в примусовій формі, адже якщо суд прийме рішення на користь позивача, це не означає, що батько любить своїх дітей. У майбутньому вам це може не зіграти на руку, наприклад, для того щоб вивести неповнолітніх дітей з Росії, доведеться шукати батька, щоб домогтися дозволу на виїзд, або ж батько на старість років може повісити на сина або дочку зобов’язання щодо його змісту, а навіщо дитині потрібні такі проблеми, якщо коли-то батько від нього відмовлявся. У цих випадках вам доведеться знову звертатися з позовною заявою для позбавлення батька прав на його дітей, а скільки нервів на це буде потрібно.

  Тому сто разів подумайте, чи потрібно вам встановлювати батьківство, може досить недбайливого батька змусити платити аліменти у судовому порядку, просто написавши позовну заяву.

  Встановлення батьківства шляхом генетичної експертизи

  Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

  Одним з кращих способів визначення батьківства через суд, є надання результатів генетичної експертизи. Звичайно, не кожен погодиться на експертизу ДНК, але це вас не повинно лякати, тим більше, якщо ви впевнені у його результаті. Суд також не стане примушувати чоловіка проходити експертизу ДНК, якщо батько відмовляється і всіляко ухиляється, суд автоматично визнає його батьком дитини. Однак у генетичної експертизи є свої мінуси:

  • Висока вартість
  • Довге очікування результатів
  • Не у всіх регіонах країни є установи, що проводять експертизу ДНК.

  Коли гостро постає питання про проведення експертиза ДНК, мати подає позовну заяву на проведення експертизи ДНК у суд. Мати змушена шукати кошти для того, щоб оплатити цю процедуру, ця процедура коштує дорого, що не завжди під силу одинокій матері, але, якщо факт батьківства буде визнано, відповідач повинен буде, крім аліментів, відшкодувати матері вартість ДНК-експертизи. Бувають випадки, коли ДНК перевірка допомагає батьку, а не матері, наприклад, якщо чоловік у шлюбі, сумнівається в тому, що він батько дитини, він має право провести експертизу ДНК, і у випадку якщо його батьківство не підтверджено, має право відмовитися від дитини та грошових виплат.

  Батько дитини помер, як визнати батьківство?

  Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

  У житті трапляється всяке, якщо, наприклад, батько дитини пішов з життя, не визнавши своє батьківство, мати може написати позовну заяву до суду про встановлення факту визнання батьком прав на дитину. Мова, безумовно, йде про позашлюбну союзі. Причин для такого звернення може, як правило, бути декілька, наприклад, спадщину, і щоб дитина могла в подальшому на нього претендувати, або ж мати хоче, щоб дитина отримувала грошову компенсацію за втрату годувальника. Мати не бажає, щоб у дитини був прочерк у графі батько. До того ж якщо рідні померлого будуть сприяти матері, то процес встановлення факту визнання батьківства буде прискорено. Також свідками вашого спільного проживання з батьком дитини до його смерті, стануть сусіди і спільні друзі.

  Так як по суті визнати батьківство вже померлого досить складно, то в хід йдуть будь-які докази того, що чоловік до смерті вважав себе батьком дитини і активно брав участь в його житті. Ви можете використовувати відео і фото-зйомку, письмові докази, зараз паперові листи пишуть вкрай рідко, а ось повідомлення в соціальних мережах або на електронну пошту пишуть усі. Можливо у вас збереглися чеки з дитячих магазинів, де покупку оплачував батько, це також згодиться. Часто цей процес не стає тривалим, суд перевіряє, враховує слова свідків і родичів загиблого, і виносить позитивний підсумок.

  У тому випадку, якщо чоловік ще до своєї смерті відмовлявся приймати своє чадо, то в цьому випадку процес сильно затягується, але як показує практика, якщо всі докази стануть переконливими, позов буде задоволено на користь дітей і матері.

  Позовна заява про встановлення факту визнання батьківства подається за місцем проживання, і воно також може бути написано, як матір’ю, так і опікуном або самою дитиною, в тому випадку якщо він досяг вік 18 років.

  Якщо встановлення факту визнання батьківства пов’язано з суперечкою про право, в цьому випадку подається позов.

  Порядок стягнення аліментів

  Добровільне визнання батьківства та встановлення визнання

  Першу мета яку переслідує мати-одиначка, коли подає позовну заяву через районний суд це аліменти. Але багато хто не знає, що змусити чоловіка платити своїм дітям можна і без визнання батьківства в судовому порядку. Доводити в суді, що чоловік є батьком дитини, але змушувати його визнавати цей факт немає необхідності. Закон РФ свідчить, що діти, народжені в шлюбі, так і поза шлюбу повинні мати однакові права. При позитивному результаті суду на користь матері, їй треба розуміти, що за попередній період платити чоловік не зобов’язаний, виплати почнуться разом з винесенням рішення суду. Виплачувати аліменти чоловік повинен не тільки зі своєї зарплати, але також і враховуються премії, відпускні, стипендії. Законом встановлено такі норми виплат: за одну дитину чверть офіційного доходу, за двох дітей-третину; на трьох і більше половина доходу.

  Також якщо ви не знаєте скільки отримує грошей ваш чоловік і який у нього сторонній дохід, ви можете подати заяву з фіксованою сумою виплат. І якщо чоловік безробітний суд також виносить рішення про призначення фіксованої суми виплат. Справи про виплати не мають терміну давності, тому якщо ви хочете, щоб батько вашого чада виплатив аліменти минулих років, вам необхідно подавати новий позов. Бувають випадки, коли батько дитини проживає в іншій країні, а можна стягнути аліменти з батька-іноземця? Звичайно, це можливо, якщо навіть батько громадянин іншої країни, це не позбавляє її відповідальності за виплатами. Порядок процес ні чим не відрізняється від попередніх, також подається заява про встановлення факту батьківства і стягнення грошових виплат на дитину.

  Оспорювання батьківства

  Якщо дитина народилася поза шлюбом або в законному шлюбі, і чоловік прийняв батьківство, а згодом з’ясувалося, що дитина від іншої людини, то цей чоловік має право в судовому порядку оскаржити факт батьківства. Незаперечним доказом стане результат ДНК-тесту. Але якщо чоловік на момент внесення свого імені в свідоцтво про народження, знав, що дитина не його, то він не має права на оспорювання батьківства, також причиною відмови може стати той факт, що у пари малюк народився шляхом штучного запліднення, яке здійснювалося за згодою всіх сторін, або ж народження дитини від сурогатної матері, договір з якою погоджувався з згоди всіх сторін. Оспорювання батьківства також починається з подачі позовної заяви.

  Визнання батьківства для чоловіка деколи важкий крок, особливо якщо він цього не бажає. Будь-яке звернення в суд обіцяє численні стреси, а скільки доведеться витратити грошей на юристів, ви не уявляєте, тому перед тим як звертатися в подібні інстанції спробуйте домовитися з батьком своїх дітей мирно. Зрештою, можна спільно оплатити тест ДНК, обговорити грошові виплати на дитину, домовитися про час і місце зустрічі дітей і батька, якщо цього забажає. Звернення в суд у будь-якому випадку для однієї із сторін може стати поганим досвідом, в якому будуть втрачені нерви, час і гроші. В будь-яких таких питаннях залишайтеся людьми.