На сторінках свого блогу я вже розповідав про прекрасне квітки бегонії, її видах і сортах, про те як правильно доглядати за ним у домашніх умовах, як розмножувати, а сьогодні розповім про шкідників і хвороби бегонії і як їх лікувати.

  • Бегонія сохне
  • Шкідники на бегонії
  • Бегонія жовтіє
  • Хвороби бегонії
  • Відео рада по лікуванню сірої гнилі у бульбової бегонії

Як будь-який живий організм, рослини, у тому числі бегонія, схильні до захворювань і нападкам різних шкідників. З-за чого хворіє бегонія?

Найчастіше захворювання виникають із-за неправильного догляду за квіткою, неправильного вибору, обробки грунту використовуваного під час посадки або пересадки рослини. Методи боротьби з хворобами і шкідниками різні – від найпростіших методів до самих кардинальних.

Іноді достатньо повернути квітка на старе місце. А в деяких випадках необхідно ретельне видалення пошкоджених листків, частин кореневища, стебла, відростків. Отже, нижче ви знайдете рішення проблем, які найбільш часто турбують бегонії.

Бегонія сохне

При не правильному поливі та догляді в цілому у квітки починають сохнути листя. Чому це відбувається? В першу чергу від неправильно температурного режиму. Як виправити становище? Можна зволожити повітря за допомогою розміщення біля рослини ємностей з водою або просто частіше обприскувати квітка. При обприскуванні важливо стежити, щоб волога не потрапляла на бутони і квіти.

Ще однією причиною всихання листя може стати неправильне обприскування, вірніше, обприскування холодною, не відстояною водою. Справа в тому, що у водопровідній воді іноді може спостерігатися підвищена концентрація фтору і хлору, що і призводить до подібної проблеми. Тому так важливо проводити обприскування (так само як і полив) тільки відстояною або дощовою водою!

У деяких випадках причиною всихання і скручування листя може стати неправильний дренаж грунту. Застій вологи на денці горщика може привести до загнивання корінців, а нестача вологи призводить до пересихання ґрунту, внаслідок чого відбувається деформація листків, раннє опадання бутонів. Дотримання правил і технології поливу допоможе уникнути таких неприємностей.

Шкідники на бегонії

Сохнути бегонія може також за наявності шкідників – попелиці, павутинного кліща, трипса.

Борються з цими шкідниками за допомогою обприскування рослин настоєм тютюну, розчином зеленого мила, розчинами бензофосфата, селекрона та іншими хімічними речовинами, призначеними для боротьби з цими шкідниками.

Визначити наявність шкідників допоможе візуальний огляд рослини. Наприклад, якщо на зворотному боці аркуша ви побачили коричневі і бурі плями (іноді вони можуть бути і сріблястого кольору), листя ніби вицвіли, то найімовірніше ви маєте справу з трипсами.

Павутинний кліщ видає свою присутність тонкою павутиною на листах, стеблі рослини. Причиною появи павутинного кліща може стати невідповідні умови утримання квітки – занадто висока температура і частий рясний полив.

Якщо листочки як би згортаються всередину, набувають мармуровий відтінок – час починати боротьбу з кліщем. До речі, якщо листя жовтіє і опадає, так само перевірте рослина на наявність кліща. Знищити його можна за допомогою Дециса – препарату, призначеного для боротьби з такими шкідниками.

Вражає квітка і ще один неприємний шкідник – несправжня щитівка. Її знищують за допомогою обприскування розчинами акткллика, хлорофосу, хостаквика.

Не можна не сказати, про такому відомому всім вредителе, як тля. Вона поселяється, цілими колоніями і швидко розмножується. Попелиця живиться соками рослини, тим самим послаблює і губить його.

Для боротьби з попелицею використовують розчини зеленого, господарського мила, настої тютюну, спеціальні хімічні препарати, які можна знайти в спеціалізованих магазинах.

Небезпечних шкідників кореневої системи вважається Галова нематода. При галової нематоди рослина погано росте, коренева система не розвивається. Найчастіше рослини, які заражені нематодою, знищують, а якщо пошкодження не дуже великі, то можна спробувати врятувати його.

Існує кілька способів боротьби: механічний, термічний, біологічний, хімічний.

При механічному способі кущ викопують, видаляють землю і ділять на декілька частин. При цьому знищують сильно уражені ділянки. Після цього, частини розсаджують по горщикам і ізолюють.

В ізоляції бегонію варто протримати не менш року

При термічній обробці, очищені від землі коріння опускають в гарячу (приблизно 50°) воду і тримають від 5 до 15 хвилин. Після цього, рослина (коріння) поміщають у холодну воду і потім висаджують у новий чистий грунт.

Коріння від нематод можна очистити за допомогою біологічних препаратів, що містять агресивні до шкідників організми (паразитуючі грибки, кліщі тощо). Проте варто пам’ятати, що такий метод не знищить нематоди, а лише зменшить їх кількість. Тому після введення біологічних препаратів через деякий час необхідно провести механічну або термічну обробку коренів.

Хімічний спосіб боротьби полягає у використанні спеціальних препаратів сімейства нематоцидов (Фотоверм, Актофіт). Як правило, їх роблять у вигляді порошку, який розсипають на поверхні грунту. Але хімічні препарати в основному використовують для профілактики від кореневої нематоди. Коли ж рослина вже уражено захворюванням, то хімічний спосіб не ефективний.

Перед обробкою спеціальними препаратами всі ушкоджені частини рослини в обов’язковому порядку видаляються і знищуються

Бегонія жовтіє

Причиною пожовтіння листя бегонії найчастіше є неправильний догляд за рослиною, насамперед неправильний полив. Надмірний і рясний полив найчастіше виливається в пожовтіння листя. Відрегулювавши полив, ви позбавитеся від цієї проблеми.

Не розташовуйте рослина біля опалювальних приладів – бегонії чутливі до вологості навколишнього середовища і температурі. Варто відрегулювати ці фактори і бегонія знову стане радувати вас своїм квітучим виглядом.

Крім усього перерахованого вище, причиною пожовтіння листя може стати нестача (або навпаки надлишок) мікроелементів. Проводите підгодівлю правильно – і листя будуть завжди мати гарний яскравий колір.

Хвороби бегонії

Найпоширенішими хворобами вважаються борошниста роса і сіра гниль.

То що, бегонія пошкоджена борошнистою росою визначається по появі білястого нальоту на листках. Для лікування цього захворювання використовуються розчини Морестана, Фундазолу або мильний розчин мідного купоросу.

Розчин готують наступним чином — на літр теплої води 20 грам мила (дегтярного або господарського) і 20 грам мідного купоросу. Все добре перемішується до повного розчинення речовин у воді і цим розчином обприскується рослина. Такий розчин ще називають бордоської рідиною. Ця рідина ефективна при боротьбі з сірою гниллю.

Сіра гниль проявляється наявністю сірих влажноватых плям на листках. Якщо не проводити лікування, то згодом листя починають гнити, засихають і опадають. Причиною появи сірої гнилі вважається неправильний полив, підвищена вологість грунту, відсутність правильного дренажу рідини.

Лікують сіру гниль регулюванням поливу і обприскуванням спеціальними препаратами.

Красива, доглянута і здорова бегонія стане дивним прикрасою вашого будинку й саду!

Відео рада по лікуванню сірої гнилі у бульбової бегонії